Tipy, ako naštartovať metabolizmus rýchlo a správne nielen na chudnutie, ale každé ráno

Tipy, ako naštartovať metabolizmus rýchlo a správne nielen na chudnutie, ale každé ráno

Metabolizmus, čiže látková premena, je jeden z najzákladnejších a najdôležitejších procesov v ľudskom tele. Ide o súhrn viacerých procesov, ktorý zahŕňa aj tzv. bazálny metabolizmus, čo znamená v praxi premenu energie v pokoji na udržanie vitálnych funkcií.

Z hľadiska zdravej životosprávy, ale napríklad aj pre chudnutie, je dôležitý aj tzv. tukový metabolizmus, čiže premena tukov na energiu a zníženie ich ukladania v tele v podobe zásob. Ak chcete naštartovať svoj metabolizmus celkovo, treba začať hneď ráno a pokračovať celý deň. Ako? Využiť na to môžete pohyb, vhodné potraviny aj iné opatrenia.

Čo je metabolizmus, ako vznikajú problémy s ním a aké majú príznaky

Metabolizmus je látková premena, ktorá môže mať primárnu a sekundárnu podobu. V prípade tej primárnej ide o základné chemické premeny zahŕňajúce metabolizmus cukrov, tukov, aminokyselín a nukleových kyselín, čiže látok nevyhnutných pre fungovanie tela.

Sekundárny metabolizmus sa zas týka sekundárnych metabolitov, napríklad obranných látok, signálnych molekúl a podobne. Celkovo však platí, že látková premena je nevyhnutnou súčasťou a prirodzeným procesom každého organizmu a to vrátane ľudského tela. Problémy s ňou, hlavne spomalenie, však so sebou prinášajú viacero negatívnych javov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Medzi tie najvýraznejšie, vrátane ich príznakov, symptómov a prejavov, patria:

 • so spomalením metabolizmu najviac súvisí spomalenie trávenia a premeny cukrov a tukov, čoho výsledkom je ich ukladanie v tele v podobe zásob
 • tieto zásoby majú tukový charakter a ukladajú sa predovšetkým v partiách okolo brucha, na zadku a na bokoch, čo sa navonok prejaví obezitou a nadváhou
 • zároveň dochádza pri problémoch s metabolizmom aj k vplyvu na kardiovaskulárny systém a krvný obeh, výsledkom je vyššie riziko srdcovocievnych ochorení
 • sekundárne sa spolu so zvyšujúcou hmotnosťou zhoršuje stav a fungovanie pohybového aparátu a tiež zhoršenie mentálnych funkcií, najmä únavy

Spomalenie sa môže týkať tak bazálneho metabolizmu, čiže minimálnej metabolickej aktivity organizmu v pokoji, ako aj tukového alebo sacharidového metabolizmu. Práve tieto dva čiastkové typy metabolizmov sú z hľadiska nadváhy či obezity najvýznamnejšie.

PREČO JE POTREBNÉ NAŠTARTOVANIE METABOLIZMU

Čo sa týka problémov s metabolizmu a jeho opätovného naštartovania, tento proces je dôležitý hlavne z hľadiska efektivity spaľovania energie. Pomalý metabolizmus znamená až 3-násobne menej efektívne spaľovanie kalórií, čo sa prejaví aj priberaním na váhe.

Príčiny a kedy vznikajú problémy s metabolizmom

Pokiaľ ide o najčastejšie príčiny, kedy vznikajú problémy s metabolizmom, do hry tu vstupuje viacero vplyvov a určujúcich faktorov. Väčšina z nich sa našťastie dá ovplyvniť, čo znamená, že je možné metabolizmus naštartovať a podporiť jeho zdravé fungovanie.

Medzi najvýraznejšie príčiny a faktory problémov s metabolizmom patria:

Zlé stravovanie a pitný režim: Nepravidelný príjem stravy a tekutín, príliš málo tekutín počas dňa a zle zvolený jedálniček s prevahou potravín s nadmerným zastúpením cukrov, tukov a solí, to sú negatívne faktory zhoršujúce fungovanie metabolizmu.

Nedostatok pohybu: Málo pohybu a fyzickej aktivity so sebou prináša spomalenie metabolizmu, niekedy až takmer zastavenie. Tento faktor výrazne ovplyvňuje hlavne to, či v tele funguje skôr tukový alebo sacharidový mechanizmus a teda vplýva aj na obezitu.

Externé faktory: Medzi tie problémy, ktoré vplývajú na metabolizmus externe, patria hlavne stres, nadmerná únava a nedostatok spánku, metabolické chronické ochorenia a zlý životný štýl, hlavne ak ide o nadmernú konzumáciu alkoholu alebo tiež fajčenie.

Riešenie naštartovania metabolizmu doma

V prípade, že by ste chceli zlepšiť a naštartovať svoj metabolizmus, dobrou správou je, že k tomu existuje pomerne široký výber rôznych spôsobov, možností a prostriedkov. Nemusí ísť len o  špeciálne tabletky na chudnutie, naopak, treba komplexnosť.

Pôsobenie na metabolizmus by malo byť čo najširšie a čo najviac dlhodobé:

Pravidelný pohyb

Základom naštartovania a udržiavania metabolizmu je pravidelný pohyb. Najlepšia je každodenná chôdza, pokojne aj viac ako známych 10 tisíc krokov za deň. K nej pridajte pravidelne a na striedačku beh, plávanie, bicykel a kardio cvičenie vo fitku.

Zmeny jedálnička

Ak chcete podporiť trávenie, do jedálnička treba zaradiť vlákninu, vitamíny, minerály, aminokyseliny a zdravé omega kyseliny. Konzumujte viac rýb, orechov, ovocia, zeleniny, strukovín, ovsených vločiek, bielych jogurtov, cereálií a vaječných bielok.

Zdravý pitný režim

Základom spustenia a udržiavania metabolizmu je dostatočný príjem tekutín, ideálne 2,5 až 3 litre a to hlavne v podobe vody alebo čajov. Naopak, zabudnite nielen na alkohol, ale hlavne na rôzne sladené limonády a sýtené vody, tie tráveniu výrazne škodia.

Ďalšie režimové opatrenia

V prípade stravovania je dôležitá pravidelnosť a ideálne je konzumovať 3 väčšie a 2 menšie jedlá za deň. Rovnako tak si doprajte dostatok oddychu počas dňa, samozrejmosťou by mal byť pravidelný spánok a pri sprchovaní striedajte studenú a teplú vody.

Bylinky, koreniny a prírodné prostriedky

Príroda sama podáva v prípade naštartovania trávenia a metabolizmu tiež svoju pomocnú ruku, stačí ju len využiť. Zamerajte sa napríklad na koreniny v podobe chilli, zázvoru a škorice, prípadne na cesnak, koriander, oregano, mätu, ženšen alebo šalviu.

Doplnenie vitamínov, minerálov a látok

Pre metabolizmus sú dôležité aj rôzne stopové prvky, niektoré druhy živín a rozličné stimulačné látky. Doplniť ich môžete v doplnkoch výživy v podobe kapsúl, kvapiek aj šumivých tabliet s obsahom napríklad zdravých tukov, vitamínov a minerálov.

Špeciálne tabletky na chudnutie

Najviac komplexnou možnosťou z hľadiska hotových produktov a prostriedkov sú špeciálne tabletky na chudnutie. V nich nájdete kombináciu stimulantov metabolizmu v podobe kofeínu a chilli spoločne so spaľovačmi tukov v podobe extraktov rôznych bylín.

POZOR NA NAJČASTEJŠIE CHYBY

Mnoho ľudí si mýli zdravé chudnutie s nezdravým, čoho výsledkom je nesprávne ovplyvňovanie metabolizmu. Ide o nadmerné cvičenie a športovanie, ktoré pôsobí nakoniec kontraproduktívne, prípadne o vylúčenie všetkých tukov, vrátane tých zdravých.

Výživové doplnky a prípravky na naštartovanie metabolizmu

V prípade, že by ste chceli naštartovať svoju látkovú premenu a metabolizmus ešte efektívnejšie, môžete k tomu v rámci širších opatrení využiť aj rôzne doplnky výživy a podporné prípravky. Tie sú dostupné voľne a bez receptu.

Sortiment takýchto produktov je bohatý aj z hľadiska typov:

Najčastejšie sa jedná o špecializované tabletky na chudnutie, prípadne o rôzne vitamínové a minerálové doplnky výživy, k dispozícii sú aj účinné spaľovače tukov

Bez ohľadu na to, akú značku alebo typ si zvolíte, získate hlavne:

 • prípravky s prírodným základom a teda aj prirodzený pôsobením
 • bezproblémové produkty z hľadiska vedľajších účinkov a kontraindikácií
 • účinné a najmä komplexné pôsobenie na metabolizmus aj trávenie

Nakoľko sa jedná o voľne dostupné prípravky, na ich kúpu nie je treba mať predpis, nemusíte predtým ani navštíviť lekára kvôli nejakému vyšetreniu. V ich zložení sú hlavne rôzne vitamíny, napríklad B alebo C, minerály typu chróm, horčík a železo, bylinné extrakty zo zázvoru, chilli, cesnaku alebo rôznych korenín a tiež aminokyseliny.

Výsledkom takéhoto komplexného zloženia je aj široké pôsobenie prakticky na celý organizmus a metabolizmus, čo má za následok jeho naštartovanie a udržiavanie aj dlhodobo. Vďaka tomu sú výsledky pri užívaní týchto prípravkov viditeľnejšie.

Siahnuť samozrejme môžete aj po jednoduchších doplnkoch výživy, napríklad šumivých vitamínoch a mineráloch, kapsulách s obsahom vlákniny a probiotík alebo po kvapkách a sirupoch so zdravými omega mastnými kyselinami. Aj v prípade týchto typov produktov platí, že ich užívanie je bezproblémové a nehrozia žiadne väčšie riziká.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Kompava ThermoFit

 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov

Garsin

 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla

Dialevel

 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky

Chilliburner

 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru

Forfemina Slim

 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na naštartovanie metabolizmu

Nech si zvolíte ktorýkoľvek zo spomínaných doplnkov a prípravkov, všetky typy a značky patria medzi voľne predajné typy produktov. Okrem eshopov, kde ich môžete nájsť tiež, sú súčasťou sortimentu lekární a to tak kamenných, ako aj internetových.

V tom druhom prípade viete využiť kombináciu odbornosti a týchto výhod:

 • jednoduchosť, na objednávku vám stačí notebook alebo aj smartfón
 • rýchlosť, nákup vybavíte za pár minút, doručenie je vecou pár dní
 • úspora, či už ide o cenu daného prípravku, niekde aj o dopravu zdarma
 • pohodlie, netreba nikam ísť, nákup aj dodanie vyriešite priamo doma

Hlavne v tých väčších a známejších online lekárňach, napríklad ako je [lekaren] alebo podobné značky, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, nájdete veľmi široký výber rôznych typov a foriem prípravkov na metabolizmus. Plusom je, že väčšina produktov je skladom.

Okrem toho majú tie známejšie a väčšie online lekárne aj kvalitnejší zákaznícky servis, čo sa prejaví v konkrétnych vlastnostiach nákupu aj doručenia. Ide napríklad o rýchlejšie dodanie do 24 či 48 hodín, možnosť viacerých spôsobov platenia bezhotovostne vrátane platobnej karty, rýchlejší nákup aj bez registrácie alebo rôzne zákaznícke benefity či zľavy.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Chceli by ste podporiť metabolizmus komplexnejšie a hlavne dlhodobo? Máte záujem zmeniť svoju životosprávu viac do hĺbky a to vrátane jedálnička? Ak ste na obe otázky odpovedali áno, dávame vám do pozornosti diétu, ktorá má čoraz lepšie výsledky.

Je to Keto diéta, ktorá vám pomôže nielen s metabolizmom, ale tiež:

 • celkovo s chudnutím a to efektívne a hlavne viditeľne, nakoľko táto diéta sa zameriava na zvýšené spaľovanie tukových zásob a to zmenou metabolizmu
 • s lepším trávením, nakoľko súčasťou diéty je taká zmena jedálnička, ktorá znamená vyšší príjem zeleniny, ktorá je zas veľmi dobrým zdrojom vlákniny
 • v rámci normalizácie hladiny cholesterolu a hladiny cukru v krvi, nakoľko jedálniček je obmedzený z pohľadu príjmu nezdravých tukov a sacharidov
 • tiež aj na zníženie vysokého tlaku, v rámci prevencie voči vzniku cukrovky a tiež v rámci prevencie niektorých kardiovaskulárnych ochorení a ťažkostí

Základom Ketónovej diéty, ako sa tiež nazýva, je komplex zmien v jedálničku, výsledkom čoho je zníženie príjmu sacharidov pod hranicu 50 gramov denne, spoločne so znížením príjmu tukov, najmä tých nezdravých. Naopak, zvyšuje sa príjem bielkovín.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Výsledkom týchto zmien je dosiahnutie stavu ketózy, čo je najdôležitejší cieľ prvej fázy. Potom nasleduje druhá fáza, kedy sú vďaka ketóze ako zdroj energie vo vyššej miere spaľované tuky a tukové zásoby v tele a to namiesto cukrov. V tretej fáze ide o udržanie hmotnosti. Diéta môže trvať 12 až 14 týždňov a na chudnutie je efektívna.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Oslovila vás Ketogénna diéta, no príde vám príliš zložité riešiť zmeny v jedálničku a hľadať nové recepty či jedlá, ktoré by mali málo sacharidov a naopak viac bielkovín? Určite nie ste sami, veľa ľudí to považuje za mínus. Našťastie, je tu KetoMix.

Ide o kompletný diétny program ponúkajúci sortiment pre túto diétu:

V ponuke sa nachádzajú potraviny, suroviny, hlavné aj doplnkové jedlá a nápoje, ktoré majú zvýšený obsah proteínov a zároveň dostatok vitamínov a minerálov

Pre tých, čo sa rozhodnú takýto sortiment využiť, je tu viac výhod:

 • komplexnosť, na jednom mieste si viete zložiť celodenný jedálniček
 • rýchla príprava jedál aj nápojov, stačí pridať len vodu a trvá to do 5 minút
 • možnosť doplnenia jedálnička o doplnky výživy na spaľovanie tukov

Čo sa týka výberu jedál a potravín, siahnuť môžete po proteínových polievkach rôznej príchute, sušenom mäse, pečive, pomazánkach, cestovinách, dresingoch, proteínových omeletách a nájdete tu aj raňajkové kaše alebo zdravé palacinky. Sortiment zahŕňa aj proteínové pochutiny, napríklad chipsy, tyčinky, čokolády a ďalšie dezerty.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Aj v tomto prípade samozrejme platí, že sa jedná o zdravé potraviny, ktoré nenarušia stav ketózy. Pitný režim počas diéty vyriešite jednoducho s proteínovými nápojmi a koktejlami, aj tu je na výber viacero príchutí od čokolády, cez kávu až po lesné ovocie.

Tieto nápoje obsahujú srvátkový alebo sójový proteín a máte k dispozícii viacero veľkostí aj typov, dokonca aj pre vegánov. Potraviny sú z pohľadu kvality surovín na veľmi dobrej úrovni, neobsahujú žiadne rizikové chemické prísady, okrem pečiva neobsahujú ani lepok a sú vhodné pre celiatikov a sú z hľadiska živín aj iných látok vyvážené.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak sa rozhodnete pre Ketogénnu diétu s využitím práve spomínaných hotových potravín a produktov značky KetoMix, určite nespravíte krok vedľa. Značka si dáva záležať nielen na kvalite sortimentu, ale aj nákupu a preto je k dispozícii eshop www.ketomix.sk.

Ten ponúka pre záujemcov o nákup potravín cez internet tieto benefity:

 • jednoduchosť, objednávku spravíte cez počítač, tablet aj mobilný telefón
 • rýchlosť, ide o vec zopár kliknutí, doručenie je do 3 pracovných dní
 • výhodnosť najlepších cien, nakoľko nakupujete priamo od dodávateľa
 • z toho istého dôvodu aj garanciu originality pre všetky produkty a prípravky

Spôsob nákupu sa nelíši od bežnej objednávky v ktoromkoľvek inom eshope. Stačí len do online košíka vložiť tie produkty a potraviny, o ktoré máte záujem, vyplniť svoje osobné údaje, adresu doručenia, spôsob platby, vybrať si kuriéra a objednávku odoslať.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pri platení máte na výber hotovostnú aj bezhotovostnú formu, napríklad cez internet banking alebo platobnou kartou online. Čo sa týka doručovania, zásielku si viete nechať doručiť kuriérom domov, alebo do najbližšej pobočky Zásielkovne pre osobný odber. Výhodou je, že pri väčšej objednávke, napríklad celých balíčkov, neplatíte žiadne poštovné.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.69

26 Hodnotení