Tipy, čo pomáha najlepšie na atopický ekzém u dospelých aj u detí a čo ho spôsobuje
Atopický ekzém patrí medzi veľmi nepríjemné ochorenia, ktoré sa prejavujú svrbením a pálením kože a to s dlhodobým trvaním. Najčastejšie sa vyskytuje u detí, dokonca už v rannom veku u kojencov, no choroba môže prerásť aj do fázy u dospelých.
Problémom tohto ochorenia je tiež to, že sa u neho striedajú akútna a chronická fáza. Napriek ťažkostiam, ktoré atopická dermatitída prináša, je možné s ňou úspešne bojovať. Na to je však potrebné vedieť, čo ju spôsobuje, aké sú príznaky u detí a u dospelých, ale aj to, čo je najlepšie a čo pomáha z možností, ktoré máte doma a naopak, ako ju odborne liečiť.
Čo je atopický ekzém, ako vzniká a aké má príznaky
Atopický ekzém je chronické neinfekčné ochorenie postihujúce najčastejšie pokožku na tvári, ale môže sa vyskytovať aj inde na tele. Ide o zápalový typ choroby, ktorý sa podľa štatistík vyskytuje zhruba u 10 % populácie, najčastejšie sa objavuje u detí a u dojčiat.
Medzi typické prejavy a príznaky choroby patria nadmerná suchosť kože, zvýšené svrbenie, s tým spojené škriabanie pokožky a olupujúce sa ložiská. Túto akútnu fázu však potom obvykle vystrieda fáza bezpríznaková, kedy býva skôr pokožka citlivejšia, len mierne suchá a so zahojenými rankami. Počas života sa môžu príznaky mierne odlišovať.
Kerasal
- Pôsobenie na zrohovatenú a stvrdnutú pokožku
- Vplyv na psoriázu a šupinatú pokožku
- Liečba ekzémov rôzneho druhu
Excipial u lipolotio
- Zlepšenie stavu pokožky
- Podpora pri kožných ochoreniach
- Starostlivosť o pokožku a doliečovanie
Rakytníkový olej Terezia
- Posilnenie imunity
- Pôsobenie na trávenie
- Účinky na kardiovaskulárnu sústavu
Atopický ekzém má totiž tri fázy či formy a to podľa veku výskytu:
- prvou je kojenecká fáza, ktorá sa začína v 3. mesiaci a to výskytom červených pupienkov, pľuzgierov so šupinami a neskôr aj s výskytom mokvajúcich ložísk, ekzém nadpriemerne svrbí a spôsobuje nespavosť
- druhou je už detská forma ochorenia, kedy prichádza k presunu problematických príznakov z tváre viac na končatiny, typicky na zápästia, kolená a lakte
- treťou formou je atopický ekzém u dospelých, kde sa ekzém najviac objavuje na tvári a na krku, pričom v ložiskách ekzému dochádza k šupinateniu, pľuzgierom a k mokvaniu, no veľa závisí aj od miesta infekcie alebo prípadného škriabania sa
VPLYV AJ NA INÉ STRÁNKY ŽIVOTA
Veľkou nevýhodou atopického ekzému je, že výrazne vplýva aj na iné oblasti života. Môže spôsobovať nespavosť, nadmernú nervozitu, stres, stratu sebavedomia a narušená vrstva kože môže byť náchylnejšia aj na druhotné infekcie a zápaly.
Príčiny a kedy vzniká atopický ekzém
Za atopickým ekzémom býva najčastejšie nerovnováha v imunitnom systéme, čiže alergia. Zásadnou je v tomto ohľade dedičnosť a genetická predispozícia, pričom najčastejšie býva ochorenie spojené s potravinovou alergiou, či už ako príčina alebo následok.
Medzi ďalšie faktory, ktoré atopický ekzém zhoršujú, patria:
Stravovanie a životospráva: Alkohol či fajčenie všeobecne zhoršujú stav pokožky, no napríklad v prípade atopickej dermatitídy ide aj o kravské mlieko, slepačie vajcia, arašidy, sóju alebo pšeničnú múku, čiže faktory zhoršujúce potravinovú alergiu.
Externé alergény: Zlý vplyv majú aj niektoré ďalšie alergénne faktory, hlavne typické externé alergény ako sú roztoče, plesne a baktérie nachádzajúce sa v domácom prachu, peľ zo stromov a tráv alebo zvieracia srsť, hlavne hlodavcov, psov, mačiek a koní.
Chemické dráždidlá: Atopický ekzém môžu zhoršiť aj niektoré čistiace prostriedky, dezinfekčné prostriedky, pracie prášky, saponáty, mydlá alebo kozmetika. Problémom býva aj cigaretový typ, ktorý pôsobí všeobecne negatívne na suchosť pokožky.
Okolité prostredie: Medzi faktory negatívneho typu treba zaradiť aj UV žiarenie, vystavovanie pokožky nadmernému slnečnému svetlu, nízku relatívnu vlhkosť vzduchu, nadmerné vystavovanie mrazu alebo tiež nadmerné používanie vody.
Ochorenia a lieky: Zhoršiť priebeh atopického ekzému môžu taktiež niektoré iné kožné choroby a problémy, typicky hlavne psoriáza, ale aj endokrinné a metabolické ochorenia. Svoj vplyv majú tiež lieky a ich užívanie, napríklad z kategórie retinoidov.
Riešenie atopického ekzému doma
Pokiaľ ide o pôsobenie na atopický ekzém, okrem odbornej liečby zahŕňajúcej lieky a liečivá indikované od lekára môžete spraviť veľa pre zmiernenie tohto problému aj doma. Postačí dodržiavanie niekoľkých pravidiel, zásad a opatrení.
Toto sú tie, ktoré sa ukazujú podľa skúseností ako najúčinnejšie:
Zmena jedálnička a životného štýlu
Dôležitou súčasťou podporných opatrení je zmena stravovania. Samozrejmosťou je obmedzenie fajčenia a alkoholu, ale aj potravín s obsahom typických potravinových alergénov. Treba tiež na minimum obmedziť stres a náročnú fyzickú záťaž.
Obmedzenie vonkajších faktorov
Dôležité je chrániť pokožku pred extrémnymi podmienkami prostredia, ktoré zhoršujú priebeh ekzému alebo sú jedným z najviac negatívnych faktorov. Ide hlavne o cigaretový dym, extrémne teploty, extrémnu vlhkosť, vonkajšie alergény a podobne.
Zmena kozmetiky a prípravkov
Bez ohľadu na to, v akej fáze sa ochorenie bude nachádzať, snažte sa vyhýbať niektorým prípravkom a kozmetike, ktoré môžu spôsobiť podráždenie. Ide napríklad o rôzne parfumované krémy, prípravky s obsahom konzervantov a dráždivú kozmetiku.
Vhodné a dostatočne voľné oblečenie
Vyhýbajte sa netesniacemu a nepriedušnému oblečeniu, obzvlášť takému, ktoré príliš priľne na telo a nedovoľuje pokožke dostatočne dýchať. Zo šatníka vynechajte hodváb a zvieracie kožušiny, naopak, biely ľan a mäkká bavlna s voľným strihom sú vhodnou voľbou.
Voľne dostupná kozmetika na suchú pokožku
Podstatnou časťou domáceho riešenia je využitie vhodnej kozmetiky určenej na premasťovanie pokožky. Za týmto účelom si viete kúpiť rôzne krémy, maste alebo pasty určené na ošetrenie suchej pokožky, popraskanej kože a na atopickú pleť.
BEZ ODBORNÍKA EKZÉM NEVYRIEŠITE
Atopická dermatitída je závažné a hlavne chronické ochorenie pokožky. Okrem toho, čo môžete spraviť doma, je preto potrebné navštíviť aj lekára, nechať si spraviť komplexné vyšetrenie a indikovať lieky a liečivá, ktoré vám najviac pomôžu.
Výživové doplnky a prípravky na atopický ekzém
Krémy, gély, masti či iné prípravky určené na atopickú pokožku majú v mnohých prípadoch podobu doplnkov výživy či voľne predajných prípravkov. Ich výhodou je dostupnosť bez receptu, hoci viaceré z nich vám určite odporučí aj lekár.
Pokiaľ ide o ich pôsobenie, to je založené na tomto princípe:
Produkty využívajú účinné látky typu glycerol, trolanín, makrogol, silikónový olej či iné overené zložky a pôsobia na vyváženie pokožky, jej hydratáciu a zmenšenie dráždenia
Z pohľadu koncového užívateľa majú aj tieto praktické benefity:
- prirodzené pôsobenie na kožu a teda aj minimum vedľajších účinkov
- možnosť dlhodobejšieho používania a to aj pre tehotné ženy alebo deti
- komplexný vplyv na kožu a jej stav, možnosť kombinácie s inými prípravkami
Niektoré prípravky sú určené pre dojčatá alebo malé deti, iné zas pre dospelých. K dispozícii máte rôzne formy, napríklad aj telové mlieka alebo spomínané prípravky kozmetického typu s aplikáciou priamo na postihnuté miesta. Viacero z nich obsahuje aj prospešné látky a živiny, napríklad esenciálne mastné kyseliny.
Lieky na atopický ekzém
Pokiaľ ide o lieky na atopickú dermatitídu, k dispozícii sú dva typy liečiv. Prvým sú voľne predajné lieky bez predpisu, ktoré majú najčastejšie formu emulzií, krémov, mastí a gélov. Druhou voľbou sú lieky na predpis, ktoré môžu mať vonkajšiu aj vnútornú formu.
Princíp fungovania liekov na atopický ekzém je nasledovný:
Môže sa jednať buď o lieky pôsobiace na vonkajšie prejavy na pokožke, alebo o lieky pôsobiace centrálne, najmä na utlmenie alergie alebo svrbenia ako takého
Bez ohľadu na to, ktorý typ si vyberiete, toto sú ich vlastnosti:
- doba použitia je časovo obmedzená, hlavne v prípade druhého typu
- niektoré liečivá sú dostupné iba s priamo indikáciou od lekára
- počítať treba s možnými vedľajšími účinkami alebo kontraindikáciami
Pokiaľ ide o najčastejšie lieky z pohľadu zloženia, sem patria hlavne antibiotické alebo imunomodulačné liečivá s obsahom antihistaminík, imunosupresív a podobne. Veľmi využívané sú aj kortikosteoridy, tiež sa však nemôžu používať dlhodobo. Niektoré lieky pôsobia aj na vonkajšie príznaky, hlavne na suchosť kože.
Kerasal
- Pôsobenie na zrohovatenú a stvrdnutú pokožku
- Vplyv na psoriázu a šupinatú pokožku
- Liečba ekzémov rôzneho druhu
Excipial u lipolotio
- Zlepšenie stavu pokožky
- Podpora pri kožných ochoreniach
- Starostlivosť o pokožku a doliečovanie
Rakytníkový olej Terezia
- Posilnenie imunity
- Pôsobenie na trávenie
- Účinky na kardiovaskulárnu sústavu
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na atopický ekzém
Rôzne dermálne krémy, maste, doplnky výživy či lieky viete kúpiť hlavne v lekárňach. V prípade, ak pôjde o voľne predajné a voľne dostupné prostriedky, nemusíte dokonca ani nikam chodiť, objednať si ich viete aj z internetových lekární.
Takto si viete zakúpiť aj prípravky odporúčané lekárom, pričom získate viacero výhod:
- dôležitou je úspora času, všetko totiž vybavíte online, aj cez smartfón
- na jednom mieste nájdete široký sortiment a jednoduché porovnanie
- ušetríte, cena v online lekárňach je nižšia, ako v tých kamenných
- pri väčších baleniach získate doručenie kuriérom zdarma
Nákup online nie je vôbec taký zdĺhavý, ako si mnoho ľudí myslí. Viaceré zo známejších a väčších online lekární umožňujú objednávku aj bez registrácie a celá kúpa je záležitosťou len niekoľkých kliknutí alebo minút.
Veľmi rýchlej je aj doručenie, v ideálnom prípade aj do 24 či 48 hodín. Veľkým plusom je rovnako tak možnosť platiť vopred, pričom práve výberom overenej lekárne, ktorá je na trhu dlhšie, získavate aj v tomto ohľade lepšie služby a to v podobe možnosti platby platobnou kartou. Kúpa cez internet je tak ešte pohodlnejšia a rýchlejšia.
Eva píše 02 septembra 2019 o 05:19
andrea píše 17 novembra 2019 o 21:29