Tipy, rady a odporúčania na najlepšie domáce recepty na suchý, dusivý aj silný kašeľ

Tipy, rady a odporúčania na najlepšie domáce recepty na suchý, dusivý aj silný kašeľ

Kašeľ je jeden z najčastejších príznakov pre zápal v hrdle, najčastejšie v hrtane alebo hltane, ktorý môže byť spojený aj so širšou respiračnou infekciou horných dýchacích ciest. Zároveň ide o prirodzený obranný reflex, ktorý môže súvisieť aj s alergickou reakciou.

Podľa toho, akého je kašeľ pôvodu, poznáme suchý a vlhký kašeľ, dusivý aj hlienovitý, prípadne akútny a chronický. V zásade platí, že ak vznikol, jeho cieľom je upozorniť nás na problém v dýchacej sústave. Ak chcete vedieť, čo všetko kašeľ znamená, aké má príčiny, aké iné prejavy sú s ním spojené a aká je jeho domáca liečba, čítajte ďalej.

Čo je kašeľ a prečo je dôležité jeho zmiernenie

Kašeľ je z biologického hľadiska reflex, ktorý má obranný a ochranný charakter vo vzťahu k dýchacej sústave. Vzniká podráždením sliznice v hrdle, najčastejšie v hrtane a hltane, najčastejšie ako následok zápalu, ktorý má vírusový či bakteriálny pôvod.

Charakter kašľa závisí od toho, aká je jeho príčina a s akými ďalšími problémami je spojený. V prípade, že sa jedná o vážnejší zápal v hornej časti dýchacej sústavy, čiže v prieduškách alebo pľúcach, vyskytuje sa vlhký a produktívny kašeľ, ktorý je sprevádzaný tvorbou hlienu. Ak ide o zápal či infekciu priamo v krku, obvykle je suchý a dráždivý.

Sencor zvlhčovač vzduchu

 • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
 • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
 • Pre zdravý a nerušený spánok

Tussin

 • Na zápaly a infekcie a s tým spojený kašeľ
 • Na utíšenie kašľa pred operáciou a z iných príčin

Robitussin Antitussicum

 • Na suchý kašeľ

Ditustat

 • Tlmenie kašľa rôzneho pôvodu
 • Pôsobenie na zápaly dýchacích ciest
 • Pomoc pri iných problémoch dýchacích ciest

Pleumolysin

 • Antitusický a karminatívny
 • Expektoračný a antiseptický
 • Analgetický a parasympatomimetický

V závislosti od príčiny aj typu kašľa možno pozorovať tieto prejavy:

 • najčastejšie sa spolu s kašľom vyskytujú bolesť v krku, škriabanie a podráždenie sliznice hrdla, prípadne tiež ťažkosti s prehĺtaním alebo bolestivé prehĺtanie
 • pri vlhkom kašli sa objavujú hlieny, ktoré sa tvoria vo väčšom množstve v hornej časti dýchacích ciest a následkom problémov s ich transportom je kašeľ
 • pokiaľ postihla infekcia hltan alebo hrtan, hlieny sa nevyskytujú, suchý kašeľ môže mať aj alergický pôvod, vtedy sa objavujú aj výtok z nosa a slzenie očí
 • nádcha zas býva najčastejším sprievodným symptómom, ak je kašeľ spojený s vážnejším zápalom, dostavia sa aj bolesti hlavy a zvýšená teplota

ZAMERAJTE SA AJ NA IMUNITU

V mnohých prípadoch prichádzajú kašeľ spolu so svojimi ďalšími príznakmi hlavne v sezónnom období zimy alebo tesne pred ňou či po nej. Je to dôsledok obvykle oslabenej imunity, čo sa týka hlavne detí, kde je vhodné sa zamerať na prevenciu.

Domáce recepty na kašeľ a jeho zmiernenie

Podľa toho, akého pôvodu a charakteru je kašeľ, treba prispôsobiť situácii aj domácu liečbu. Vo väčšine prípadov sa jedná o kašeľ súvisiaci s prechladnutím alebo ochorením dýchacích ciest, vtedy je vhodné snažiť sa o celkovú podpornú terapiu.

Tu sú najlepšie domáce recepty, ktoré môže skúsiť:

Bylinky a prírodné prostriedky: Jednou z najlepších metód, ako pôsobiť doma na kašeľ, sú čaje, odvary a rôzne nápoje. Ak vás bude trápiť suchý kašeľ, skúste čaj z ibišteka, skorocelu, zázvoru alebo šalvie. Ak máte okrem kašľu aj nádchu, použite tiež mätový, lipový, harmančekový alebo bazový čaj.

V prípade, že je kašeľ vlhký a objavujú sa aj hlieny, skúste feniklový, cibuľový, cesnakový a ďumbierový čaj, prípadne čaj z anýzu alebo tymiánu. Piť môžete aj šťavu z reďkovky alebo teplé mlieko s pridaním medu a masla. Nič nepokazíte, ak si raz za deň spravíte aj zázvorový čaj, pomáha na imunitu.

Obklady, zábaly a kloktadlá: Nielen vnútorne, ale aj navonok je možné využiť viaceré prírodné prostriedky a bylinky. Platí to zvlášť pri kašli, kde môžete využiť obklady a zábaly priamo na krk alebo na hrudník. Môžete na to použiť teplý obklad s rastlinným olejom či studený tvarohový obklad.

Medzi osvedčené recepty patrí aj obklad s teplou cibuľou či uvarenými zemiakmi na hrudník pri zápale horných dýchacích ciest. Na hrdlo a zmiernenie jeho podráždenia môžu pomôcť kloktadlá, napríklad zo šalvie, zázvoru či jednoducho vodou so soľou. Inhalovať môžete aj rumančekový čaj.

Vetranie a zvlhčenie vzduchu: Veľmi dôležité je v rámci podpornej domácej liečby pôsobiť aj na bezprostredné okolie. Snažte sa v miestnosti čo najčastejšie obmieňať vzduch, vetrajte nárazovo a rýchlo. Dôležité je snažiť sa minimalizovať suchosť vzduchu, ktorá môže viac podráždiť hrdlo.

V zime môže nastať problém s tým, že ani vetranie nemusí niekedy pomôcť a to hlavne preto, že aj vonkajší vzduch má nízku vlhkosť. Vtedy je vhodné zakúpiť zvlhčovač alebo skúsiť dať mokrý uterák na radiátor, aby vlhkosť stúpla aspoň cez 50 %. Pomáha tiež stlmiť kúrenie, cez noc môže byť aj pod 20 °C.

Oddych a ďalšie režimové opatrenia: Súčasťou domácej liečby by mali byť aj opatrenia týkajúce sa celkového pôsobenia na organizmus. V prvom rade ide o dostatok nerušeného spánku v noci, organizmus totiž potrebuje regenerovať. Cez deň si zas doprajte častejšie oddych na lôžku.

Ak to situácia dovolí, nechoďte aspoň prvé tri dni do práce či do školy a zostaňte doma. Nezabudnite na dostatok tekutín, pite hlavne vodu a bylinkové čaje spomínané vyššie. Ak máte teplotu a je vám veľmi teplo, snažte sa zakryť čo najviac paplónmi a vypotiť to, platí ho hlavne pre chrípku či vážnejší zápal.

Kvapky, pastilky, sirupy a ústne spreje: Pre deti aj pre dospelých sú k dispozícii tiež hotové produkty a prostriedky, ktorých cieľom je lokálne aj celkové pôsobenie na kašeľ a súvisiace problémy. Najčastejšie ide o formy kvapiek, sirupov a roztokov, pastiliek, ústnych sprejov a bežných tabliet.

Podľa zloženia a mechanizmu účinku sa môže jednať buď o doplnky výživy alebo o voľne dostupné lieky. Ich cieľom býva tlmenie kašľa alebo podpora vykašliavania, lepšie uvoľnenie dýchacích ciest a nosa, zmiernenie podráždenia sliznice v hrdle a viaceré majú aj antibakteriálne účinky.

RIEŠTE AJ OSTATNÉ PRÍZNAKY

Kašeľ býva obvykle len jedným z viacerých sprievodných znakov, najčastejšie sa dostavia aj bolesti hrdla, ťažké prehĺtanie, plný nos, celková slabosť alebo aj zvýšená teplota. Pri domácej liečbe sa tak zamerajte na celý problém a všetky príznaky.

Výživové doplnky na kašeľ

Ak vás trápi suchý a dráždivý kašeľ a chceli by ste ho utlmiť, prípadne máte naopak ťažkosti s vlhkým a produktívnym kašľom a chcete podporiť vykašliavanie, môžete siahnuť po voľne dostupných prípravkoch. Tie môžu pomôcť aj pri alergickom kašli.

Čo sa týka výberu, v sortimente je niekoľko druhov a foriem:

Ponuka týchto prípravkov zahŕňa pastilky na cmúľanie, kvapky, roztoky a sirupy na perorálne užívanie, ústne spreje, perorálne tabletky aj balzamy na hrudník

Tieto typy prípravkov a produktov ponúkajú viacero benefitov:

 • ide o voľne dostupné prípravky, nie je treba absolvovať vyšetrenie
 • jednotlivé formy sa dopĺňajú, vedľajšie účinky sú len minimálne
 • viacero prípravkov môžu užívať deti aj tehotné a dojčiace ženy

Spomínané prípravky pomáhajú hlavne na utlmenie kašľa, zníženie podráždenia sliznice hrdla, niektoré majú aj celkovo dezinfekčné účinky v ústnej dutine, iné zas podporujú vykašliavanie a vplývajú na hustotu hlienov. Plusom je, že ich základom sú rastlinné extrakty, vitamíny a minerály, ktoré je možné podávať dospelým aj deťom.

Lieky na kašeľ

Pokiaľ budete mať problém s intenzívnejším kašľom alebo sa k nemu pridajú aj niektoré iné problematické symptómy, môžete siahnuť po liekoch. Tie sa od bežných prípravkov a doplnkov výživy odlišujú najmä silnejšou koncentráciou a zložením.

Aj v tomto prípade môžete siahnuť po rôznych typoch liečiv:

K dispozícii máte antitusiká, čo sú lieky určené na tlmenie suchého a dráždivého kašľa, prípadne mukolytiká a expektoranciá na vykašliavanie a lepší transport hlienov

Čo sa týka najdôležitejších vlastností a výhod liekov, sem patria:

 • jednoduché dávkovanie a podávanie bez ohľadu na konkrétnu formu
 • voľná dostupnosť, nemusíte ísť za lekárom alebo mať recept
 • treba však počítať aj s rizikom vedľajších účinkov a kontraindikácií

Pokiaľ ide o formy, máte na výber kvapky a roztoky, sirupy pre deti na vykašliavanie aj utlmenie kašľa, prípadne štandardné tabletky na alergický kašeľ alebo šumivé a rozpustné tablety. Medzi najčastejšie účinné látky patria ambroxolium a butamiratium na tlmenie suchého kašľa alebo guajfenezín a acetylcysteín na vykašliavanie a vlhký kašeľ.

Sencor zvlhčovač vzduchu

 • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
 • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
 • Pre zdravý a nerušený spánok

Tussin

 • Na zápaly a infekcie a s tým spojený kašeľ
 • Na utíšenie kašľa pred operáciou a z iných príčin

Robitussin Antitussicum

 • Na suchý kašeľ

Ditustat

 • Tlmenie kašľa rôzneho pôvodu
 • Pôsobenie na zápaly dýchacích ciest
 • Pomoc pri iných problémoch dýchacích ciest

Pleumolysin

 • Antitusický a karminatívny
 • Expektoračný a antiseptický
 • Analgetický a parasympatomimetický

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na kašeľ

Rozhodli ste sa pre pastilky? Ústny sprej? Sirupy či kvapky? Alebo chcete skúsiť iné formy liekov a doplnkov výživy? Nech už si vyberiete čokoľvek, najlepšie spravíte, ak budete tieto produkty a prípravky hľadať v lekárňach a to najmä v tých internetových.

Na rozdiel od kamenných má totiž online nákup viacero benefitov:

 • na jednom mieste máte oveľa širší výber a to hlavne skladom
 • nie je treba nikam ísť, nákup aj doručenie vybavíte priamo z domu
 • ušetríte, či už na cenách prípravkov a liekov, alebo aj na doprave
 • máte to maximálne pohodlné, objednávku spravíte aj cez smartfón

Nakupovanie v online lekárni je záležitosťou na pár minút a kliknutí, prakticky vôbec sa nelíši od bežnej objednávky v eshope. Do online košíka vložíte tie lieky a produkty, o ktoré máte záujem, vyplníte svoje údaje, zvolíte spôsob platby a doručenia a to je všetko.

Pri výbere konkrétnej lekárni dajte prednosť najmä tým väčším a známejším značkám. V takýchto lekárňach máte nielen lepší výber skladom, ale aj kvalitnejší zákaznícky servis. Ten sa prejaví predovšetkým vo viacerých možnostiach bezhotovostnej platby, väčšom výbere kuriérov či rýchlejšom doručení.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

0.00

0 Hodnotení