Tipy, rady a skúsenosti, čo najlepšie pomáha na artrózu a čo je dobré jesť a užívať

Tipy, rady a skúsenosti, čo najlepšie pomáha na artrózu a čo je dobré jesť a užívať

Artróza rúk aj nôh patrí medzi najčastejšie ochorenia týkajúce sa kĺbov a to hlavne u ľudí vo vyššom veku. Ide o nezápalové ochorenie, ktoré postihuje chrupavku predovšetkým väčších kĺbov, hlavne kolena, ramena a bedrového kĺbu, prípadne chrupavky tvoriace chrbticu.

Nakoľko ide o problém, ktorý sa prejavuje bolesťou a stuhnutosťou kĺbov ráno, je artrózu pomerne ľahké rozoznať a objaviť. Základom je nepodceniť ju, začas včas problémy riešiť a zamerať sa aj na prevenciu, vďaka ktorej je možné zabrániť vážnejšiemu a rýchlejšiemu rozvoju ochorenia. V tomto článku sa na danú problematiku pozrieme bližšie.

Čo je artróza, ako vzniká a aké má príznaky

Artróza je nezápalové a degeneratívne ochorenie postihujúce kĺby, pri ktorom dochádza k degradácii kĺbovej chrupavky a k postupným zmenám v jej tkanivách. Výsledkom tohto procesu je vznik trhlín v chrupavke, jej zvýšené opotrebovanie a tiež poškodenie.

Najčastejšie nastáva artróza v oblasti kĺbov rúk a nôh, či už ide o kolenné, ramenné alebo bedrové kĺby, menej často sú postihnuté drobné kĺby rúk. Postihnuté sú váhonosné kĺby, v prípade chrbtici najmä medzistavcové kĺby a chrupavky v jej driekovej časti. Chrupavky postihnuté ochorením sa stávajú hrubé, menej elastické a obmedzujú pohyb kĺbu.

Prubeven

 • Liečba príznakov súvisiacich s osteoartrózou kolena

Collalloc

 • Podpora pohybového aparátu
 • Vplyv na kožu a pleť
 • Vitalita a imunita

Jamieson Glukozamín Chondroitín MSM

 • Pôsobenie na kĺby, chrupavky, svaly, kosti, väzivá aj šľachy

Ibalgin DUO EFFECT

 • Vplyv na zápaly a príznaky pohybového aparátu
 • Pôsobenie na ochorenia pohybového aparátu
 • Účinky na úrazy a poúrazové stavy

Condrosulf 400

 • Dlhodobá liečba degeneratívnych ochorení
 • Proti nepríjemným symptómom
 • Obnovenie stavu kĺbov

Tento proces, ale aj ďalšie procesy v rámci artrózy so sebou prinášajú nasledovné prejavy:

 • bolesť v postihnutom kĺbe alebo kĺboch, ktorá je na začiatku výsledkom námahy, neskôr k nej dochádza už aj počas aktivity a na záver už aj v pokoji v noci
 • stuhnutosť a obmedzenie pohybu kĺbu, hlavne ráno a to obvykle do pol hodiny, neskôr sa môže vyskytovať už aj cez deň a to v období pokoja, napríklad po práci
 • po začiatočných fázach, kedy je viditeľné obmedzenie hybnosti kĺbu, prichádza neskôr k úplnej strate pohyblivosti, rovnako tak sa objaví nestabilita kĺbu celkovo
 • individuálne a podľa miery závažnosti postihnutia kĺbu dochádza k jeho opuchu a v neskorších štádiách k hypertrofii alebo k atrofii okolitých svalových partií

PRIMÁRNA VS. SEKUNDÁRNA ARTRÓZA

Medicína rozoznáva dva druhy artrózy. Prvou je primárna, ktorá je výsledkom starnutia či opotrebovania kĺbov, druhá je sekundárna a v jej prípade ide o proces degenerácie chrupavky vplyvom iných faktorov, napríklad úrazov, ochorení alebo na základe vrodených zmien.

Príčiny a kedy vzniká artróza

Ak ide o vznik a priebeh artrózy, treba tu rátať s viacerými príčinami alebo vplyvmi, ktoré môžu pôsobiť ako rizikové faktory zhoršujúce priebeh ochorenia. Niektorým sa vyhnúť nedá, napríklad vyššiemu veku, no je možné na ne aspoň preventívne pôsobiť.

Medzi najčastejšie faktory a príčiny vzniku a priebehu artrózy patria:

Starnutie: Asi najbežnejším a najviac prirodzeným dôvodom, prečo dochádza k postupnej degenerácii kĺbovej chrupavky, je starnutie. So zvyšujúcim sa vekom príde k zvýšenému opotrebovaniu celého mechanizmu fungovania kĺbu a k narušeniu štruktúry tkanív.

Nadmerné zaťažovanie: Dlhodobejšia zvýšená fyzická práca, športovanie, cvičenie alebo iný typ fyzického zaťažovania konkrétnych kĺbov býva tiež pomerne častou príčinou vzniku artrózy. K preťaženiu chrupavky vie prísť aj jednorazovo a to pri úraze daného kĺbu.

Vplyv ďalších ochorení: Nepriaznivý vplyv na vznik alebo neskorší priebeh artrózy môžu mať aj viaceré typy chorôb a problémov v organizme. Môže sa jednať o vrodené malforácie, nadváhu a obezitu, iné metabolické poruchy, cukrovku alebo anatomické poruchy.

Ostatné faktory: Medzi negatívne vplyvy patria genetická predispozícia a dedičnosť zvyšujúca pravdepodobnosť vzniku a urýchlenia artrózy a nevyvážená strava. Rizikovými faktormi sú aj vek nad 50 rokov, ženské pohlavie a nadmerné ukladanie železa v tkanivách.

Riešenie artrózy doma

Liečba artrózy patrí vzhľadom na povahu a priebeh ochorenia, rovnako tak na symptómy a prejavy s tým spojené, jednoznačne do rúk lekárov. To však neznamená, že by ste nemohli aj prostredníctvom niektorých režimových opatrení a zmien podporiť túto liečbu doma.

Medzi domáce opatrenia podporného charakteru patria hlavne tieto:

Optimalizácia hmotnosti

Aby ste čo najviac znížili riziko nadmerného opotrebenia kĺbov a zároveň zmiernili progres už prebiehajúceho ochorenia, mali by ste sa zamerať na optimalizáciu hmotnosti. U ľudí s nadváhou to znamená systematické a dlhodobé chudnutie.

Zdravé stravovanie

Druhým dôležitým momentom je podpora zdravého stravovania, ktoré môže pôsobiť na lepšie vyživovanie kĺbov a chrupaviek. Základom sú potraviny s obsahom minerálov vápnik a železo a vitamínov E, B1, B6, B12 a taktiež s obsahom niektorých aminokyselín.

Dostatočný relax a oddych

Veľmi dôležité je v prípade akútnejších príznakov, najmä v čase zvýšenej bolesti alebo zhoršenej hybnosti kĺbov, oddychovať. Snažte sa nosiť aj mäkšiu obuv, vďaka ktorej bude tiež bežná chôdza pre kĺby menej ťažšia, vyhýbať sa treba každej väčšej námahe.

Udržiavanie sa v kondícii

Zároveň, v čase, kedy bude stav postihnutých kĺbov lepší, ale aj v rámci prevencie do budúcnosti, je dôležité udržiavať aspoň minimálne pravidelný a zdravý pohyb. Optimálne je plávanie a bicyklovanie, ktoré nezaťažuje kĺby a zároveň buduje kondíciu.

Režimové opatrenia

Medzi ďalšie režimové opatrenia, ktoré vám môžu pomôcť v rámci prevencie aj podpory aktuálneho stavu, patria pravidelné menenie polohy, aby ste predišli stuhnutiu a preťaženiu svalstva, strečing a špeciálne cvičenia na základe odborných rád.

Podporné prípravky a lieky

Na problémy súvisiace s kĺbmi, chrupavkou a ich stavom a funkčnosťou je možné použiť aj rôzne doplnky výživy, prípravky s vonkajším pôsobením alebo lieky a liečivá voľne dostupného typu. Tie môžu pomáhať tak na vyživovanie kĺbov, ako aj symptomaticky.

NIEKEDY SA OPERÁCII NEVYHNETE

V rámci odbornej konzervatívnej liečby sa na artrózu využívajú rôzne protizápalové lieky v kombinácii s fyzioterapiou a kúpeľnou liečbou. Túto liečbu môžu doplniť aj uvedené opatrenia. Niekedy sa však nevyhnete ani operácii postihnutého kĺbu.

Výživové doplnky a prípravky na artrózu

Ako voľne dostupné prípravky a produkty, ktoré môžu podporiť stav pohybového aparátu a kĺbov, ale aj pôsobiť na niektoré problémy týkajúce sa ich hybnosti či bolesti, si viete zakúpiť gély, masti, krémy, tabletky aj tekuté formy.

Ich pôsobenie a výber je pomerne široký:

V ponuke nájdete prípravky na výživu kĺbov a chrupaviek, produkty s vonkajšou aplikáciou na utlmenie negatívnych prejavov aj fixačné pomôcky a prostriedky

Pre užívateľov majú tieto produkty viacero benefitov:

 • k dispozícii máte vnútorné aj vonkajšie spôsoby použitia
 • jednotlivé typy a formy produktov môžete navzájom kombinovať
 • prípravky majú prírodné zloženie a prirodzené pôsobenie

Väčšina týchto produktov má bezproblémové dávkovanie a riziko vedľajších či nežiaducich účinkov je u nich minimálne. Základom sú hlavne aminokyseliny, kolagén, chondroitín a glukozamín, ktoré podporujú výživu kĺbu, prípadne vitamíny B, železo a rastlinné extrakty, ktoré môžu pomáhať na utlmenie bolestí, opuchu a zápalu.

Lieky na artrózu

V rámci voľne dostupných liečiv na artrózu, ktoré si môžete zakúpiť bez receptu lekára alebo bez jeho osobnej návštevy, viete siahnuť po tabletkách, kapsulách, géloch, náplastiach, mastiach, sprejoch aj iných vonkajších formách.

Najčastejšie majú nasledovné typy vplyvov:

Štandardne pomáhajú na zmiernenie bolesti, proti opuchom, na zlepšenie hybnosti a v prípade niektorých špecifických liekov môžu mať aj protizápalové účinky

Pokiaľ ide o ich vlastnosti a charakteristiky, tak:

 • ich základom bývajú štandardne syntetické účinné zložky
 • nástup účinku je pomerne rýchly a vplyv je naozaj viditeľný
 • užívanie je teda štandardne krátkodobé alebo jednorazové

Ak si zvolíte tabletky a kapsuly, najčastejšie budú obsahovať analgetiká typu ibuprofén, prípadne aj protizápalové zložky, napríklad ako je kyselina salicylová. V prípade vonkajších a lokálne aplikovaných liečiv sa využívajú diklofenak či ibuprofén a tieto lieky spadajú do kategórie antireumatík a nesteroidných antiflogistík.

Orthocomplex

 • Vplyv na pohybový aparát
 • Pomoc na bolesti
 • Podpora obranyschopnosti a vitality

Inovo 5 forte

 • Podpora chrupaviek, kostí, kĺbov
 • Podpora pohybového aparátu

Dolgit krém

 • Pomoc pri bolestiach
 • Zmiernenie zápalu
 • Účinky na opuchy

Voltaren Forte

 • Bolesti pohybového aparátu
 • Pôsobenie proti opuchom
 • Protizápalové účinky

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na artrózu

Či už sa rozhodnete pre kĺbovú výživu, rôzne gély a krémy na podporu hybnosti a proti bolestiam alebo zápalom, prípadne pre lieky tlmiace bolesť a iné negatívne príznaky, najlepší sortiment týchto prípravkov ponúkajú lekárne a to kamenné aj internetové.

Online nákup je pritom čoraz častejšou voľbou a to hlavne kvôli:

 • vyššiemu pohodliu pri nákupe, objednávku spravíte aj cez mobil
 • jednoduchosti doručenia, nemusíte nikam chodiť, zásielka príde domov
 • možnosti platby nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostne
 • porovnaniu všetkých typov prípravkov a liekov na jednom mieste

Ak ide o výber rôznych značiek a druhov produktov, najlepší a najširší sortiment ponúkajú obvykle tie známejšie a väčšie online lekárne, ktoré sú na trhu už dlhšie a patria medzi viac overené.

Takéto lekárne so sebou prinášajú aj jednoduchšiu objednávku, napríklad bez nutnosti registrácie, prípadne rýchlejšie doručenie zásielky k vám domov, v ideálnom prípade aj do 24 či 48 hodín. Môžete tiež využiť lepší výber doručovacích a kuriérnych spoločností a taktiež spôsobov platby, vďaka čomu budete môcť platiť napríklad aj platobnou kartou.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.65

46 Hodnotení