Toto je 5 vecí, čo je dobré a čo najlepšie pomáha na zapareniny u detí aj u dospelých

Toto je 5 vecí, čo je dobré a čo najlepšie pomáha na zapareniny u detí aj u dospelých

Zapareniny sú nepríjemným kožným problémom, ktorý sa vyskytuje veľmi často u detí, hlavne u dojčiat alebo batoliat. Dôvodom je, že práve u nich sú prítomné ideálne podmienky pre vznik, hlavne ak ide o kombináciu tepla, vlhka a nedostatku vzduchu na koži.

Navonok sa zapareniny prejavujú hlavne začervenaním pokožky a s tým spojeným svrbením či pálením. Zapareniny môžu vzniknúť prakticky kdekoľvek na tele, najviac však na miestach, kde sa o seba trú dve plochy pokožky. Ak chcete vedieť, čo na ne pomáha, ktoré prostriedky sú najlepšie a čomu je naopak dobré sa radšej vyhnúť, v tomto článku sa to dozviete.

Čo sú zapareniny, ako vznikajú a aké majú príznaky

Pod pojmom zaparenina sa myslí hlavne zápal pokožky, ktorý vzniká následkom trenia a sekundárne aj následkom infekcie bakteriálneho, kvasinkového alebo iného typu. Ide o kožné ochorenie postihujúce deti aj dospelých, muži sú na vznik zaparenín náchylnejší.

Zapareniny sa môžu vyskytnúť prakticky kdekoľvek na tele, najčastejšie sa objavujú na stehnách, hlavne na ich vnútornej strane, v rozkroku a v okolí genitálií, v podpazuší, okolo konečníka, pod prsiami alebo v kožných záhyboch. V dojčenskom veku môžu zapareniny súvisieť aj s nejakým iným kožným ochorením, kedy sú vlastne jeho prejavom.

Imazol Plus

  • Liečba kožných hubových ochorení

Ialugen Plus

  • Antiflogistický
  • Antibakteriálny
  • Hojenie a liečba

IMAZOL krémpasta

  • Vplyv na lokálne kožné infekcie
  • Pôsobenie na zapareniny a preležaniny
  • Účinky na veľké poškodenia a mokvanie kože

Sudocrem

  • Ekzém a akné
  • Ošetrenie lokálnych menších problémov
  • Podráždenie kože vonkajším faktorom

Pokiaľ ide naopak o súvisiace symptómy a javy týkajúce sa zaparenín, tak:

  • najčastejšie sa objavuje začervenanie, čo je dôsledok zápalu spôsobeného infekciou, začervenanie býva lokalizované a ide o reakcia na podráždenie kože
  • na postihnutom mieste sa môže prejaviť aj svrbenie alebo pálenie, aj v tomto prípade ide o reakciu na podráždenie kože, prípadne na baktérie alebo plesne
  • sekundárne sa môžu na koži pri dlhodobom neriešení zaparenín objaviť mokvanie a to hlavne u detí s plienkovou dermatitídou a výsevom drobných pľuzgierikov
  • povrch pokožky môže byť aj šupinatý, prípadne sú prítomné chrasty, ak sa k zapareninám pridruží kontaktný ekzém, môže byť stav sprevádzaný silným svrbením

PREVENCIA HLAVNE U MALÝCH DETÍ

Zapareninám je pochopiteľne lepšie predchádzať, hlavne u malých detí. Dôležitá je pravidelná hygiena, hlavne po výmene plienky, používanie vhodných materiálov oblečenia a spodnej bielizne, intenzívne pranie bavlnených plienok a nepoužívanie avivážnych prostriedkov.

Príčiny a kedy vznikajú zapareniny

Zapareniny vznikajú na podklade viacerých príčin, vplyvov a rizikových faktorov, ktoré môžu jednak podnietiť ich vznik, ale zároveň aj zhoršiť priebeh tohto kožného problému. Niektoré z týchto faktorov sú vnútorné, iné majú externý charakter s vonkajším vplyvom.

Tu je prehľad najčastejších rizík, príčin a faktorov:

Infekcia: Zapareniny sú najčastejšie dôsledkom infekcie, hlavne ak ide o baktérie alebo kvasinky. Takáto infekcia môže byť pôvodcom, ale aj sekundárnym následkom dlhodobého podráždenia pokožky, jej výsledkom sú však prejavy spomínané vyššie.

Hygiena: Vznik zaparenín alebo zhoršenie ich priebehu môže spôsobiť aj nedostatočná alebo nesprávna hygiena. Môže ísť jednak o zníženú hygienu u menších detí, ale aj o prehnané používanie mydiel či kozmetiky, čím sa naruší prirodzená imunita na pokožke.

Teplota a vlhkosť: Významným rizikovým faktorom zaparenín sú zvýšená teplota v kombinácii s vyššou vlhkosťou. Najčastejšie sa to prejavuje u malých detí, kde práve tieto dva rizikové vplyvy sú predpokladom pre vznik plienkových zaparenín.

Ostatné externé faktory: Medzi ďalšie externé vplyvy vyvolávajúce alebo zhoršujúce zapareniny patria nadmerné sedenie na kožených sedačkách či v aute, tesné oblečenie, oblečenie z nepriedušných materiálov a pri zapareninách na nohách aj či gumená obuv.

Vplyv niektorých ochorení: Na vznik zaparenín, alebo aj ich horší a intenzívnejší priebeh či problémovú liečbu, môžu mať vplyv aj niektoré vnútorné ochorenia. Ide najčastejšie o chronicky oslabenú imunitu alebo o diabetes či metabolické problémy.

Riešenie zaparenín doma

Ak chcete bojovať so zapareninami, najlepšia domáca liečba spočíva v kombinácii viacerých spôsobov a prostriedkov. Jednak je potrebné obmedziť negatívne faktory a jednak sa snažiť pôsobiť aktívne aj režimovými opatreniami na tie pozitívne.

Tu sú najviac využívané možnosti a prostriedky na zapareniny:

Zvýšenie hygieny

Nevyhnutným základom je zlepšenie hygieny a to platí hlavne u detí, ktoré majú zapareniny následkom používania plienok. Postihnuté miesto si vyžaduje viac starostlivosti a čistenia, dôležitý je pravidelný kúpeľ a u detí aj dôsledné vypranie používaných plienok.

Zmena oblečenia a obuvi

V rámci obmedzenia najviac rizikových faktorov, hlavne u dospelých, sú aj zmeny týkajúce sa odevov a obuvi. Nosiť treba viac vzdušné oblečenie a obmedziť používanie odevov so syntetických a nepriedušných materiálov. To isté platí aj o obuvi, hlavne o gumenej.

Podpora prirodzenej imunity

V rámci riešenia aktuálnych zaparenín, ale aj v rámci prevencie, je dôležité tiež pôsobiť na imunitu pokožky. To sa dosiahne kombináciou správneho používania kozmetiky, najmä antibakteriálnych mydiel, v kombinácii s častým kúpeľom.

Režimové opatrenia

Medzi ďalšie opatrenia, ktoré majú tiež preventívny aj aktuálny a akútny charakter, patria napríklad častejšie vetranie a prísun vzduchu na postihnuté miesta, obmedzenie pôsobenia tepla a vlhkosti na pokožku a obmedzenie používania agresívnych prostriedkov.

Podporné prostriedky a prípravky

U detí aj u dospelých je možné využiť na zapareniny a ich prejavy viaceré prípravky. Môže ísť o kozmetické produkty, špeciálne krémy a masti, v prípade intenzívnejších problémov aj o liečivá v podobe účinných roztokov s pôsobením priamo na pokožku.

NEPODCEŇUJTE SITUÁCIU U DETÍ

V prípade výskytu zaparenín u detí je dôležité snažiť sa proti nim čo najskôr zakročiť, nakoľko tu vznikajú bakteriálne a plesňové infekcie. Najčastejšie sa jedná o formu zvanú plienková dermatitída, ktorá sa vyskytuje u batoliat v okolí genitálií a zadočku.

Výživové doplnky a prípravky na zapareniny

Ošetrenie zaparenín, rýchlejšia obnova pokožky, zníženie nepríjemných prejavov a aj ďalšie symptomatické pôsobenie na kožu, to všetko je cieľom špeciálnych voľne dostupných prípravkov. Viaceré z nich majú dokonca viacúčelové využitie.

Ak ide o ich výber, k dispozícii je viacero typov a druhov:

Najčastejšie sa jedná o masti, krémy, pasty alebo gély, ktoré majú lokálne pôsobenie a ponúkajú antiseptické, regeneračné, zvláčňujúce a upokojujúce účinky

Pre užívateľov majú tieto prípravky viacero benefitov:

  • na ich kúpu nemusíte navštíviť lekára a ani mať predpis
  • k dispozícii máte viacero foriem, ktoré možno aj kombinovať
  • pôsobenie môže byť dlhodobé a obvykle je bez vedľajších účinkov

Väčšina prípravkov sa môže použiť pre dospelých aj pre deti, problém nebudú mať ani tehotné a dojčiace ženy. Ako aktívne látky sú v produktoch používané najmä prírodné a rastlinné zložky, napríklad extrakt z nechtíka lekárskeho, prípadne minerály typu zinok. Viaceré prípravky sú obohatené aj o vitamíny A, C, D alebo E.

Lieky na zapareniny

Ak potrebujete pôsobiť na zapareniny rýchlejšie a intenzívnejšie, môžete siahnuť aj po liekoch. Ide o liečivá s vonkajším použitím, ktoré majú formu napríklad roztokov, krémov, gélov alebo mastí a sú určené na zapareniny aj na citlivých miestach.

Mechanizmus ich účinku a cieľ pôsobenia sú jednoduché:

Vplyv týchto produktov je zameraný na lepšiu obnovu poranenej kože, tlmenie dráždenia, zníženie pocitov pálenia a na liečbu možných kožných infekcií

Lieky majú oproti bežným prípravkom viac výhod aj odlišností:

  • obsahujú vyššiu koncentráciu látok a teda majú aj lepšie účinky
  • môžu pôsobiť komplexnejšie na kožu aj rôzne problémy
  • treba však rátať s možnými vedľajšími účinkami a kontraindikáciami

Najčastejšie bývajú ako účinné látky v liekoch na zapareniny používané overené syntetické zložky typu klotrimazol, glycerín alebo vodný roztok kyseliny boritej, ktoré majú lokálne pôsobenie v mieste aplikácie. Viaceré z liekov sa dajú použiť aj na ekzémy alebo na rôzne prejavy infekcie, v prvom rade však majú symptomatické účinky.

Imazol Plus

  • Liečba kožných hubových ochorení

Ialugen Plus

  • Antiflogistický
  • Antibakteriálny
  • Hojenie a liečba

IMAZOL krémpasta

  • Vplyv na lokálne kožné infekcie
  • Pôsobenie na zapareniny a preležaniny
  • Účinky na veľké poškodenia a mokvanie kože

Sudocrem

  • Ekzém a akné
  • Ošetrenie lokálnych menších problémov
  • Podráždenie kože vonkajším faktorom

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na zapareniny

Či už siahnete po voľne dostupných prípravkoch alebo liekoch, v oboch prípadoch nájdete najlepší výber tohto typu produktov v lekárňach. Nakoľko kúpa nie je podmienená receptom a osobnou účasťou, okrem kamenných môžete využiť aj internetové lekárne.

V nich získate lepšiu cenu, ale aj ďalšie výhody nákupu cez internet:

  • na jednom mieste máte väčší výber značiek aj rôznych typov
  • väčšina liekov a prípravkov je na sklade, čiže sú dostupné ihneď
  • nemusíte nikam ísť, objednávku spravíte aj cez mobilný telefón
  • zaobídete sa aj bez platby v hotovosti, môžete platiť aj cez internet

Hlavne väčšie a známejšie lekárne, ponúkajú veľký výber a zároveň aj viaceré zaujímavé zákaznícke služby, počínajúc možnosťou objednávky bez registrácie a končiac rýchlym doručením aj do 24 či 48 hodín.

Samozrejmosťou nákupu online je možnosť platby vopred, či už bankovým prevodom alebo aj platobnou kartou, hlavne v tých overených a známych lekárňach. Samotný spôsob objednávky je veľmi podobný nákupu v bežnom eshope, stačí si preto už len vybrať produkt, ktorý si chcete kúpiť a počkať na jeho doručenie kuriérom rovno k vám domov.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.80

41 Hodnotení

u nas sa najviac ujal bepanthen z notina a na druhy den sme o zapareninach ani nevedeli

Hanna píše 29 októbra 2019 o 12:29

Pridať komentár