Toto sú najlepšie potraviny na energiu a na jej rýchle zvýšenie a účinné doplnenie

Toto sú najlepšie potraviny na energiu a na jej rýchle zvýšenie a účinné doplnenie

Cítite sa unavení, vyčerpaní, slabí alebo bez chuti do života? Najpravdepodobnejším dôvodom bude nedostatok energie a jej zásob, prípadne zhoršený energetický metabolizmus v tele. Dobrou správou je, že na tento problém sa dá nájsť viacero účinných riešení.

Jedným z nich môžu byť aj potraviny, ktoré vo významnej miere vplývajú na zásoby energie aj stav metabolizmu. Tak, ako existujú potraviny nevhodné a uberajúce energiu, existujú aj tie, ktoré slúžia na podporu energie, jej zvýšenie a doplnenie do tela. Vhodne zvoleným jedálničkom a výberom potravín tak viete hladinu energie v tele výrazne ovplyvniť.

Čo je nedostatok energie v tele a aké problémy a príznaky s ním súvisia

Ľudské telo získava energiu najčastejšie z potravín a to z ich základných živín. Sem patria mastné kyseliny, sacharidy a bielkoviny, pričom každá táto živina má v organizme špecifickú úlohu. Okrem nich sú dôležité aj vitamíny, minerály, aminokyseliny a iné látky.

Za nedostatkom energie býva najčastejšie absencia a nízka hladina týchto živín a látok dôležitých pre fungovanie jednotlivých orgánových sústav, prípadne sekundárne aj nedostatok oddychu a spánku. Treťou možnou príčinou je nadmerná fyzická alebo mentálna záťaž organizmu, kedy ani štandardné dopĺňanie živín a látok do tela nestačí jeho potrebám.

Jamieson Total Energy

 • Ženšen pomáha zvyšovať vitalitu a posilňuje výdrž
 • Vitamín B12 prispieva k odstráneniu vyčerpania a únavy

GS Koenzým Q10

 • Podpora vitality a energie
 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie v oblasti kardiovaskulárnej sústavy

Kompava ThermoFit

 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov

Carnosine komplex

 • Antioxidačné účinky
 • Pôsobenie fyzickú výkonnosť
 • Vplyv na celkovú vitalitu

MAGNE-B6 forte

 • Zlepšuje fungovanie pohybovej sústavy
 • Podporuje správne fungovanie nervového systému
 • Zvýšuje mentálnu vitalitu

Nedostatok energie môže súvisieť aj s týmito stavmi, javmi a problémami:

 • typicky dochádza k zvýšeniu únavy, rýchlejšiemu vyčerpaniu pri nejakej väčšej námahe a v prípade fyzickej aktivity k rýchlejšiemu zadýchaniu sa
 • problémy nastávajú aj so spánkom, človek je síce ospalý, ale nedokáže mať príliš kvalitný spánok, takže jeho telo sa nezregeneruje, ide o uzavretý kruh
 • medzi ďalšie prejavy súvisiace s nedostatkom energie patria aj nechutenstvo do jedla, závraty a točenie hlavy, bolesti hlavy, búšenie srdca a bolesti pohybového aparátu
 • s nedostatkom energie súvisí aj fungovanie metabolizmu a iných orgánových sústav, najčastejšie dýchacej, nervovej, tráviacej, kardiovaskulárnej a pohybovej

Ak ide iba o krátkodobý nedostatok energie, napríklad jednodňový, ktorý súvisí s jednorazovým nadmerným fyzickým vypätím alebo nedostatkom spánku, nie je potrebné prijímať nejaké okamžité a zásadné opatrenia. V prípade toho dlhodobého však už áno.

NIEKTORÉ POTRAVINY VÁS O ENERGIU OBERAJÚ

Pozor si treba dávať aj na konzumáciu jedál a nápojov, ktoré energiu v tele znižujú. Ide hlavne o sladkosti, polotovary, spracované výrobky a potraviny, vyprážané potraviny, pečivo, cestoviny, alkohol a červené mäso, kde sa energia najviac míňa na ich spracovanie.

Ktoré potraviny na energiu a jej zvýšenie sú najlepšie

Na zvýšenie energie, jej podporu a zvýšenie výkonnosti je možné využiť viaceré druhy potravín aj nápojov. Ich vhodná kombinácia môže zlepšiť fyzickú výkonnosť, mentálnu vitalitu a utlmiť únavu a vyčerpanosť či už počas záťaže alebo po nej.

Medzi najlepšie potraviny, ktoré na to môžete využiť, patria:

Citrusy: Výborným zdrojom energie z kategórie ovocia sú citrusové plody, hlavne ak ide o pomaranč, citrón alebo grep. Obsahujú veľké množstvo vitamínov, elektrolytov pre naštartovanie energetického metabolizmu a tiež vitamín C.

Banány: Druhým ovocím s prospešným účinkom na energiu a jej zvýšenie sú banány. Majú veľké množstvo karbohydrátov, vitamínov B a draslíka, vďaka čomu podporujú svalstvo a fyzickú silu. Obsahujú množstvo kalórií, ktoré môžete spáliť.

Špenát: Zo zeleniny obsahuje najviac železa a dôležitých minerálov a vitamínov hlavne tá listová, z nej špeciálne hlavne špenát. Ak potrebujete zvýšiť fyzickú výkonnosť a zregenerovať energetický metabolizmus, jedzte ho pravidelne.

Batáty: Poznáte batáty, známe aj pod pomenovaním „sladký zemiak“? Ak nie, neváhajte a choďte si ich zakúpiť už dnes. Majú veľké množstvo sacharidov pre rýchlu energiu, ale aj železo a vitamín C či D, ktoré aktívne pôsobia proti únave.

Kakao: Kvalitná čokoláda s vysokým obsahom kakaa, alebo aj samotné kakao, obe tieto suroviny môžete zaradiť bez akýchkoľvek výčitiek do jedálnička. Pomáhajú na lepšie prekrvenie mozgu a zvyšujú pocit energie aj vitality.

Ryby: Tučné rybacie mäso je nielen bohaté na proteíny a mastné kyseliny, ale aj na vitamíny skupiny B, hlavne vitamín B12. Tieto látky podporujú zvýšenie vitality a pôsobia proti únave, takže do jedálnička zaraďte hlavne lososa a tuniaka.

Stévia: Ako prírodné a zdravé sladidlo do rôznych jedál aj nápojov sa hodí stévia, ktorá neobsahuje žiadne kalórie, ale zato dodá telu ohromné množstvo energie. Pomôže na zvýšenie duševnej aj fyzickej vitality a je oveľa sladšia ako bežný cukor.

Semienka: Vynikajúcim zdrojom energie v podobe minerálov a zdravých omega mastných kyselín sú semienka, najmä chia, ľanové, slnečnicové a sezamové semená. Obsahujú aj vlákninu a antioxidanty, ktoré pomáhajú na zvýšenie výkonu.

Korenie: Skvelým stimulantom termogenézy, energetického metabolizmu a zvýšenia vitality sú aj niektoré druhy korenín. Do jedla by ste mali pridať predovšetkým chilli, kardamón alebo škoricu, všetky tieto korenia pomáhajú aj na zvýšený krvný obeh.

Orechy: Veľké množstvo bielkovín a mastných kyselín potrebných pre lepšie prekrvenie tkanív a zvýšenie pocitu energie obsahujú aj orechy. Ide hlavne o vlašské orechy pôsobiace aj proti stresu alebo o mandle s vápnikom a vitamínom E.

Voda: Nielen jedlá, ale aj viaceré nápoje môžu pomôcť na zvýšenie energie a zrýchlenie energetického metabolizmu. Tou najlepšou tekutinou v tomto ohľade je čistá voda, prípadne s citrónom, ktorý obsahuje známy antioxidant a vitamín C.

Šťavy: Okrem čistej vody môžete siahnuť aj po niektorých šťavách s obsahom prírodných látok, napríklad po nápojoch s obsahom šťavy z kokosu, guarany alebo aloe vera. Získate tak veľké množstvo energie pre lepšie prekrvenie tela aj nervového systému.

Zelený čaj: Posledným tipom na zvýšenie energie prirodzenou a zdravou cestou je zelený čaj. Ten ponúka veľmi veľa prospešných živín a antioxidantov a okrem kofeínu obsahuje aj látky, ktoré podporia prirodzenejšiu stimuláciu nervovej sústavy.

ŽIVOTOSPRÁVA A ŽIVOTNÝ ŠTÝL CELKOVO

Na energiu a pocit vitality má vplyv celkovo aj životný štýl. Dôležité je nielen stravovanie, ale napríklad aj eliminácia negatívnych faktorov súvisiacich so životosprávou, hlavne ak ide o alkohol, fajčenie, dostatok spánku alebo stres, čo je typické hlavne v dnešnej dobe.

Výživové doplnky a prípravky na energiu a jej zvýšenie

Na zvýšenie energie a proti únave je možné využiť aj niektoré podporné prípravky a doplnky výživy. Tie pôsobia prirodzene na zvýšenie energie, zlepšenie energetického metabolizmu a sú určené pre bežných ľudí aj športovcov.

Pokiaľ ide o ich zameranie a princíp účinku, tak:

Na výber sú prípravky posilňujúce imunitu a vitalitu, podporujúce nervový systém, zlepšujú krvný obeh, znižujúce únavu a vyčerpanie celkovo alebo dopĺňajúce živiny

Medzi najdôležitejšie výhody prípravkov patria:

 • prirodzené zloženie, hlavne z extraktov, vitamínov a minerálov
 • možnosť dlhodobého dávkovania a to aj na preventívny účel
 • bezproblémové užívanie bez vážnejších rizík a kontraindikácií

Obvykle sa jedná o formu tabliet a kapsúl, rôznych druhov nápojov, kvapiek, sirupov či roztokov, ale môže ísť aj o šumivé tablety, sušené čajoviny alebo aj o hotové čaje. Najviac sa v nich využívajú látky so stimulačným účinkom, ktoré sú určené pre dospelých, niektoré prípravky sa však môžu užívať aj u detí či v tehotenstve.

Medzi bežne využívané patria hlavne vitamíny, najviac vitamín C, ktorý je dôležitý proti únave a vyčerpaniu, prípadne vitamíny skupiny B, ktoré majú priaznivý vplyv na krvný obeh. Spolu s nimi sa využívajú aj minerály, napríklad železo či horčík.

Okrem týchto látok sa v prípravkoch obvykle nachádzajú aj morské riasy kelp a výťažky z nich, extrakty zo zeleného čaju, rastliny maca, známeho stimulantu goji alebo látky podporujúce kardiovaskulárny systém, najmä rôzne bioflavonoidy. V prípade prípravkov určených aj na mentálnu vitalitu sú súčasťou zloženia tiež aminokyseliny.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na energiu a jej zvýšenie

Všetky spomínané formy perorálnych prípravkov a doplnkov výživy na posilnenie energie a zvýšenie vitality sú dostupné bez receptu. Kúpiť ich môžete aj v eshopoch, no najlepší výber a odborné zázemie ponúkajú lekárne, či už kamenné alebo online.

Jamieson Total Energy

 • Ženšen pomáha zvyšovať vitalitu a posilňuje výdrž
 • Vitamín B12 prispieva k odstráneniu vyčerpania a únavy

GS Koenzým Q10

 • Podpora vitality a energie
 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie v oblasti kardiovaskulárnej sústavy

Kompava ThermoFit

 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov

Carnosine komplex

 • Antioxidačné účinky
 • Pôsobenie fyzickú výkonnosť
 • Vplyv na celkovú vitalitu

MAGNE-B6 forte

 • Zlepšuje fungovanie pohybovej sústavy
 • Podporuje správne fungovanie nervového systému
 • Zvýšuje mentálnu vitalitu

Internetové lekárne sú populárne čoraz viac a to kvôli týmto výhodám:

 • nákup je pohodlný, priamo cez mobil ho vyriešite aj z domu
 • nemusíte nikam ísť, kuriér vám zásielku donesie až k dverám
 • oplatí sa to, online lekárne majú nižšie ceny, ako bežné kamenné
 • máte oveľa širší sortiment rôznych značiek, typov a foriem

Zvlášť tá posledná výhoda, hlavne pokiaľ ide o čo najlepší výber skladom, je viditeľná hlavne v tých väčších a známejších lekárňach. Výhodou lekární, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu, sú aj kvalitnejšie služby.

Tie spočívajú jednak v širších možnostiach platby od dobierky, cez platbu bankovým prevodom až po platbu platobnou kartou, ale aj v lepšom výbere kuriérnych a doručovacích služieb. Väčšie a známejšie lekárne majú zároveň k dispozícii aj oveľa lepší zákaznícky program, vernostné zľavy a rýchlejšie dodanie, niekedy aj do 24 či 48 hodín.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.80

25 Hodnotení