Toto sú najlepšie rady, čo pomáha na zúžené cievy a či sú lepšie bylinky alebo lieky

Zúžené cievy nebolia a len veľmi ťažko sa odhaľujú, nakoľko sú s nimi spojené nešpecifické príznaky. Pritom ide o problém, ktorý môže byť až životu nebezpečný, hlavne ak sa jedná o cievy vyživujúce srdcový sval. Zlyhanie týchto ciev môže privodiť infarkt.

Najčastejšie bývajú cievy zúžené na končatinách, hlavne na nohách, kde môžu tiež spôsobiť viaceré problémy. Dôsledkom ich zúženia je horší krvný obeh a hlavne horší transport kyslíka. Obidva tieto stavy spôsobujú postupné odumieranie tkaniva či orgánu a následne aj zhoršenie jeho funkčnosti. Čo sa proti tomu dá robiť a čo na zúžené cievy pomôže?

Čo sú zúžené cievy, ako vznikajú a aké majú príznaky

Stav zúžených ciev vzniká najčastejšie ako následok zhoršenia krvného obehu v nich, čo je zapríčinené predovšetkým zúžením priesvitu ciev vplyvom zanesenia ich stien, alebo zhoršením stavu ich stien oslabením svaloviny ciev. Veľký vplyv tu má cholesterol.

V dôsledku postupného upchávania ciev s cholesterolom prichádza k zhoršeniu nielen pôvodného krvného obehu, ale aj pružnosti a pevnosti ciev. Výsledkom býva ochorenie zvané ateroskleróza, ktoré môže spôsobiť napríklad aj infarkt myokardu. Najčastejšie však zapríčiní zhoršenie prekrvenia tých tkanív a orgánov, ktoré dané cievy zásobujú kyslíkom a krvou.

Reparil Dragées

  • Na žily, zápal žíl a kŕčové žily
  • Na bolestivé syndrómy
  • Na liečbu opuchov

Reparil Gel N

  • Pôsobenie na žily a ich stav
  • Vplyv na lokálne bolesti
  • Pomoc pri zraneniach

Heparoid Léčiva

  • Na zápaly žíl
  • Na jazvy, šľachy a iné

MOBIVENAL micro Simple

  • Vplyv na hemoroidy
  • Pôsobenie na žily
  • Zníženie pocitu ťažkých nôh

Ak ide o tie problémy a poruchy, ktorými sa zúžene cievy prejavujú, tak:

  • v dôsledku zhoršeného krvného obehu a prietoku krvi najčastejšie dochádza k nedostatočnému okysličeniu tela, čo sa prejaví únavou pri fyzickej aktivite
  • okrem toho dochádza aj k zhoršeniu dýchania, všeobecne väčšej únave a vyčerpaniu, k tomu sa môžu pridať aj horšie hojenie rán, pocit tepla alebo aj pocit chladu
  • najčastejšie dochádza k prvotným prejavom na končatinách, kde prekrvenie zlyháva najviac, najmä na nohách, ktoré môžu aj opúchať a zmení sa u nich citlivosť
  • individuálne podľa stavu ciev potom treba rátať aj s bolesťami na hrudníku, nadmerným potením, zhoršením stavu kože a vlasov či pravidelným výskytom kašľa

POZOR NA TIETO PRÍZNAKY

Vzhľadom na to, že zúženie ciev môže spôsobiť infarkt myokardu, treba si dať pozor hlavne na tie prejavy, ktoré naznačujú jeho nástup. Ide o silnú bolesť na hrudníku aj 20 minút, nevoľnosť, nutkanie na vracanie a vracanie, horšie dýchanie a nepravidelný tep.

Príčiny a kedy vznikajú zúžené cievy

Pokiaľ ide o príčiny, ktoré môžu najčastejšie spôsobiť zúženie priechodu krvi cievami, tu treba rozoznávať niektoré genetické faktory a tie vplyvy, ktoré pôsobia počas života. Kým tie prvé nie je možné príliš ovplyvniť, tie druhé určite áno.

Za stavom zúžených ciev preto treba hľadať hlavne tieto:

Vysoká hladina cholesterolu: Najčastejšou príčinou, ktorá súvisí so zúžením ciev a zhoršením krvného obehu v nich, je príliš vysoká hladina cholesterolu. Tá vplýva na dostatočné prekrvenie tkanív aj orgánov a ovplyvňuje ich fungovanie a stav.

Životospráva: Nielen s vysokou hladinou cholesterolu, ale aj celkovo s cievami a kardiovaskulárnym systémom súvisí tiež životospráva. Medzi najviac negatívne faktory, ktoré sem patria, zaraďujeme fajčenie, alkohol, nedostatok pohybu a nezdravé stravovanie.

Metabolické a srdcovocievne choroby: So zhoršením stavu ciev, ich zúžením a zhoršením krvného obehu, súvisia aj viaceré ochorenia. Ide hlavne o problémy s metabolizmom tukov, z čoho vyplýva aj obezita, rovnako tak o problémy s tlakom a pružnosťou ciev.

Ostatné vplyvy a faktory: Medzi rizikové faktory, ktoré môžu tiež pôsobiť na cievy a krvný obeh, patria aj stres, nadmerné fyzické vyčerpanie a záťaž, rovnako tak spomínané genetické faktory a dedičnosť, v tomto prípade je ich ovplyvnenie ale veľmi ťažké.

Riešenie zúžených ciev doma

Ak by ste chceli posilniť stav svojich ciev, zlepšiť ich pružnosť alebo pevnosť stien, ale hlavne zvýšiť krvný obeh a to aj prostredníctvom zníženia cholesterolu či iných negatívnych látok v krvi, môžete využiť aj viaceré možnosti a prostriedky doma.

Podporná a domáca liečba by preto mali zahŕňať tieto oblasti:

Minimalizácia negatívnych faktorov

V prvom rade je potrebné obmedziť vplyv negatívnych faktorov, či už ide o tie fyziologické, alebo aj o psychogénne. Stres a prepracovanosť majú na kardiovaskulárny systém rovnako negatívny vplyv, ako aj fajčenie alebo konzumácia alkoholu.

Zmena stravovania

Ak chcete zlepšiť stav svojich ciev, okrem obmedzenia negatívnych vplyvov je potrebné podporiť aj tie pozitívne. V prípade stravovania to zahŕňa hlavne prísun zeleniny, ovocia, rýb a chudého mäsa, naopak, obmedziť treba nadmerne solené jedlá.

Pitný režim

Nielen to, čo jete, ale aj to, čo pijete môže výrazne ovplyvniť stav kardiovskulárneho systému a ciev. V rámci pitného režimu treba obmedziť nadmerný prísun kofeínu a sladených limonád, naopak, voda a ovocné či zeleninové šťavy sú priam ideálne.

Zdravý pohyb aj dostatok oddychu

Súčasťou zlepšenia životného štýlu by mal byť aj pravidelný pohyb, ideálne každý deň a na čerstvom vzduchu. Skombinujte čo najčastejšiu chôdzu, bicykel, beh a plávanie s kardio cvičeniami vo fitku. Nezabudnite ani na dostatok spánku.

Prírodné prostriedky

Príroda sama dáva v mnohých prípadoch veľmi účinné prostriedky, ktoré pomáhajú či už na krvný obeh a cievy, alebo aj na cholesterol. Vyskúšajte bazalku, škoricu, zázvor, pagaštan konský či senovku grécku, môžete si z nich spraviť viacero čajov.

Podporné doplnky aj lieky bez receptu

Poslednou možnosťou, ktorá však prináša z hľadiska efektivity a rýchlosti najlepšie účinky, sú doplnky výživy a rôzne liečivá bez predpisu. Tie vám môžu pomôcť jednak na cholesterol a metabolizmus tukov, ale aj na stav ciev a ich lepšiu priepustnosť.

PROBLÉM NIELEN VO VYŠŠOM VEKU

Zúžené cievy nemusia byť problémom len ľudí vo vyššom veku, ako si to mnoho z vás myslí, práve naopak, môžu sa objaviť už aj v 30-tke. Veľký vplyv na to má práve životospráva a to, koľko sa človek pohybuje, pričom práve tieto dva faktory sú najlepšou prevenciou.

Výživové doplnky a prípravky na zúžené cievy

V prípade, že chcete podporiť stav svojich ciev, zlepšiť ich pevnosť, ale zároveň aj pomôcť k lepšiemu krvnému obehu, môžete siahnuť po viacerých voľne dostupných prípravkoch a doplnkoch výživy. Na ich kúpu nemusíte mať recept.

K dispozícii máte hlavne tieto typy:

Sortiment obsahuje buď prípravky s pôsobením na cievy, či už ich pevnosť alebo krvný obeh, alebo doplnky pôsobiace na cholesterol a lepší metabolizmus tukov

Pre užívateľov ponúkajú tieto doplnky:

  • prirodzené pôsobenie a to vďaka prírodným aktívnym látkam
  • jednoduché užívanie a možnosť kombinácie viacerých typov
  • bezproblémové dávkovanie a nízke riziko nežiaducich účinkov

Či už pôjde o tabletky, kvapky, oleje, kapsuly a iné perorálne formy, všetky tieto prípravky majú obvykle komplexnejšie vplyvy a účinky. V ich zložení nájdete prospešné omega-3 mastné kyseliny, bioflavonoidy typu rutín, hesperidín a escín na cievy a vitamíny, minerály a aminokyseliny na metabolizmus tukov a cholesterol.

Lieky na zúžené cievy

Pokiaľ ide o lieky určené na zúžené cievy, okrem tých, ktoré sú dostupné iba na predpis či recept, môžete siahnuť aj po voľne predajných liečivách. K dispozícii máte také, ktoré zlepšujú krvný obeh, ale aj také, ktoré pôsobia na cievy.

Pokiaľ ide o formy, výber je široký:

Najčastejšie ide o tabletky, kapsuly alebo tekuté perorálne formy, v ponuke sú však aj čaje a čajoviny klasifikované ako liečivá alebo krémy a gély na miestnu liečbu

Ak sa rozhodnete tieto lieky použiť, tak:

  • ich kúpa nie je podmienená vyšetrením alebo receptom u lekára
  • koncentrácia účinných látok je vyššia a pôsobenie intenzívnejšie
  • zároveň s tým si treba dať aj pozor na možné nežiaduce účinky

Z hľadiska zloženia možno siahnuť po liekoch so syntetickým zložením, napríklad s obsahom glykózaminoglykán polysulfátu, heparinoidu či venoprotektívnych liečivách, ale aj po tých, ktoré majú látky prírodného charakteru. V tom druhom prípade sa využívajú rozličné enzýmy, bioflavonoidy, kyseliny, minerály či bylinné extrakty.

Jamieson Vitamín B12 Metylkobalamín 100 µg

  • Podpora nervového a imunitného systému
  • Vplyv na únavu a vyčerpanie
  • Pôsobenie na kardiovaskulárny systém

Naturvita Vilcacora

  • Vplyv na obranyschopnosť
  • Pôsobenie na kardiovaskulárny systém
  • Podpora pokožky

Venalex

  • Na hemoroidy
  • Na kŕčové žily
  • Podpora žíl a kardiovaskulárnej sústavy

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na zúžené cievy

Či už sa rozhodnete siahnuť po doplnkoch výživy, rôznych vitamínových prípravkoch alebo po liekoch s pôsobením na cievy či cholesterol, najlepší výber týchto produktov poskytujú lekárne. Nakoľko sú dostupné bez receptu, môžete využiť aj tie internetové.

Online nákup má oproti tomu osobnému v kamennej lekárni viacero výhod:

  • nemusíte nikam ísť a ani hľadať konkrétne balenie, väčšinou je na sklade
  • ušetríte, či už za cenu lieku alebo prípravku, prípadne aj za dopravu
  • nákup zrealizujete jednoducho a rýchlo cez počítač, tablet aj mobil
  • nie ste odkázaní iba na platbu v hotovosti, platiť sa dá aj cez internet

Dobrou správou je, že už aj v prípade online lekární je konkurencia predajcov pomerne veľká a tak je možné nájsť nielen široký sortiment, ale aj kvalitné služby. Ide hlavne o známejšie a väčšie značky internetových lekární.

Overené online lekárne, ktoré sú na trhu už dlhšie obdobie, so sebou prinášajú tak veľký výber a to hlavne skladom, ale najmä kvalitné zákaznícke služby. Vidno to pri viacerých možnostiach platby, napríklad aj platobnou kartou, širšom výbere kuriérnych služieb, rýchlejšom doručení aj do 24 či 48 hodín alebo aj pri rôznych akciách.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.56

25 Hodnotení