Toto sú najlepšie tipy, čo si dať, čo pomáha a čo je dobré na spálenú pokožku od slnka

Spálená pokožka od slnka je problém, ktorý nie je vôbec nezvyčajný a stať sa môže prakticky každému z nás. Na prvý pohľad ide iba o nejaký kozmetický či estetický problém a aj trocha bolesti sa dá zniesť, no dlhodobé a opakované spálenie kože so sebou prináša riziká.

Tým najmenším je zvýšená pravdepodobnosť výskytu stareckých škvŕn a vrások, ktoré sú vo väčšine prípadov práve dôsledkom spálenia pokožky. Horšie však je, že nadmerné spálenie pokožky s častým opakovaním vedie aj k trvalému poškodeniu štruktúry spojeným s rizikom rakoviny. Aj kvôli tomu je potrebné venovať spálenej koži adekvátnu pozornosť.

Čo je spálená pokožka, ako vzniká a aké má príznaky

Pod pojmom spálená pokožka sa myslí taká koža, ktorá bola vystavená slnečnému žiareniu alebo inému zdroju UV lúčom, prípadne iným teplým až horúcim zdrojom a podnetom. Dôsledkom spálenia býva aj narušenie štruktúry kože a samozrejme zmena jej vzhľadu.

Telo sa totiž nadmernému prehrievaniu a pôsobeniu UV žiarenia na konkrétnom mieste bráni a to tak, že dané miesto sa snaží viac prekrviť. Cieľom prekrvenia je dodanie kyslíka a výživy pre kožné aj podkožné tkanivá. Výsledkom je tak typické začervenanie kože, ale aj iné súvisiace príznaky a problémy. Ich intenzita závisí od intenzity pôsobenia slnka.

Dermacol after sun

  • regeneračný a hydratačný balzam po opaľovaní
  • hydratuje, upokojuje a regeneruje pokožku po opaľovaní

VICHY IDEAL Soleil

  • hydratačné telové mlieko po opaľovaní
  •  vyživuje, hydratuje, regeneruje pokožku a predlžuje opálenie

WELEDA SUN

  • jemné mlieko po opaľovaní s obsahom šťavy z Aloe
  • príjemne chladí, upokojuje a hydratuje pokožku po opaľovaní
  • nezanecháva pocit mastnoty

Nuxe Sun

  • šampón po opaľovaní
  • jemne čistí pokožku a vlasy a odstraňuje všetky zvyšky UV filtrov, soli, chlóru a piesku

PANTHENOL

  • pena v spreji po opaľovaní

Podľa toho, ako dlho trvalo slnečné pôsobenie a ako vážne je spálenie, sa objavujú:

  • rozsiahle začervenané časti a lokality na pokožke, ktoré sú práve dôsledkom zvýšeného prekrvenia, ale aj narušenia povrchových štruktúr kože slnkom
  • popraskanie pokožky v prípade vážnejšieho spálenia, koža môže byť tiež nadmerne suchá, šupinatá a ak bolo spálenie extrémne, tak sa objavia aj pľuzgiere
  • medzi typické prejavy patrí bolestivosť kože, jej intenzita závisí práve od miery spálenia, koža môže tiež páliť a byť na dotyk horúca, aj to závisí od miery spálenia
  • u niektorých ľudí sa objavujú aj zmeny v citlivosti kože, lokálne opuchnutie a svrbenie, záleží to hlavne od toho, ako jemnú a citlivú máte pokožku bežne

Príčiny a kedy vzniká spálená pokožka

Spálenie pokožky od slnka vzniká v dôsledku jej vystavenia UV žiareniu. Okrem toho však treba rátať aj s niektorými inými faktormi a vplyvmi, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť výskytu tohto stavu, prípadne zhoršiť priebeh a príznaky spálenia.

Tu sú všetky príčiny a vplyvy, ktoré so spálením súvisia najviac:

  • Vystavenie UV žiareniu: Základnou príčinou spálenia kože od slnka je jej vystavenie UV žiareniu pochádzajúcemu zo slnka. Toto žiarenie môže na kožu pôsobiť priamo aj nepriamo, napríklad cez mraky či tenký slnečník a spustiť reakciu v kožnej a podkožnej vrstve.
  • Nedostatočná ochrana: Hoci samotné UV žiarenie je hlavnou príčinou problémov so spálením, nevhodná či nedostatočná ochrana pred ním je významným rizikovým faktorom. Ide hlavne o absenciu či zlý ochranný faktor opaľovacieho krému.
  • Typ pokožky: To, ako veľmi príde ku kožnej reakcii na UV žiarenie a ako veľmi sa spálite, závisí čiastočne aj od toho, aký máte fototyp pokožky. Celkovo existuje 6 fototypov, pričom tieto sa odlišujú hlavne množstvom melanínu a pigmentovou reakciou na slnko.

Riešenie spálenej pokožky doma

Ak ide o riešenie problémov so spálenou pokožkou, existuje veľké množstvo spôsobov, režimových opatrení aj prostriedkov, ktoré môžete použiť. Cieľom tohto pôsobenia je spustenie ochladzovacích, hydratačných a regeneračných procesov.

Medzi najlepšie domáce recepty patria:

Ochladenie

Prvé, čo musíte po spálení kože od slnka spraviť, je jej ochladenie. V tomto prípade je najlepšie použiť obyčajnú studenú vodu kombinovanú s chladivými suchými obkladmi, nie však s obsahom ľadu. Siahnuť môžete tiež po chladivých géloch.

Hydratácia po ochladení

V súvislosti so spálením kože sa objavuje aj jej nadmerné vysušenie, na čo treba reagovať tiež. Pre hydratovanie pokožky využite vnútorné aj vonkajšie prostriedky, čiže sa zamerajte na aplikáciu hydratačných krémov aj na dostatočný pitný režim.

Zelenina aj ovocie

Je všeobecne známe, že zelenina aj ovocie majú pozitívny vplyv na telo, no využiť sa dajú aj navonok a to prikladaním na najviac spálené miesta. Za týmto účelom môžete použiť plátky uhorky, kivi, pomaranča či paradajok, pomôže aj potretie jogurtom.

Pokojový režim

Ak prišlo k intenzívnejšiemu spáleniu pokožky, veľmi dôležité je tiež snažiť sa o pokoj, relax a maximálne kľudový režim. V prípade, že sa objaví šupinatenie kože a pľuzgiere, nesnažte sa ich odstrániť, aplikujte skôr krémy proti svrbeniu a oddychujte ďalej.

Bylinky

Aj bylinky viete veľmi dobre využiť na popáleniny od slnka a lepšiu regeneráciu pokožky po spálení. Vo forme obkladov a zábalov viete využiť mätu, ľubovník, kamilku, levanduľu a aloe vera, z ktorých si viete spraviť odvar. Alternatívou sú čierny a zelený čaj.

Voľne dostupné prípravky

Na lepšiu regeneráciu kože po opaľovaní viete využiť aj hotové prípravky v podobe voľne dostupnej kozmetiky či produktov z kategórie zdravotníckych pomôcok. Siahnuť môžete po rôznych olejoch, géloch, sprejoch, mliekach na kožu a telových balzamoch.

Liečivá a produkty na vážnejšie popáleniny

V prípade, ak sa objavia aj pľuzgiere alebo vážnejšie popáleniny, k dispozícii máte tiež produkty, prípravky a liečivá určené na okamžitú úľavu a symptomatické pôsobenie. Tieto lieky si viete kúpiť, podobne ako bežnú kozmetiku, bez lekárskeho receptu.

Výživové doplnky a prípravky na spálenú pokožku

Podporný účinok pri popáleninách od slnka, ochladenie aj hydratáciu kože a pomoc pri jej obnove, to všetko vedia ponúknuť voľne dostupné prípravky. Môže sa jednať buď o doplnky výživy v perorálnej forme, alebo vonkajšie prostriedky.

Na výber máte nasledovnú paletu produktov:

Siahnuť môžete po rôznych telových mliekach, balzamoch a krémoch po opaľovaní, ale aj po špeciálnych mastiach, géloch či krytiach určených priamo na spáleniny

Či už pôjde o kapsuly alebo vonkajšie formy, tak:

  • sa jedná o voľne dostupné prípravky bez receptu či predpisu od lekára
  • máte možnosť vybrať si špecializované aj všeobecné produkty
  • je ich zloženie založené hlavne na prírodných aktívnych látkach

Kým v prípade kapsúl a tabliet sú obsahom najmä vitamíny BE, prípadne niektoré minerály, ktoré podporujú vyživovanie pokožky, vonkajšie produkty sú založené hlavne na rastlinných a prírodných látkach. Môže ísť o nechtík lekársky, močovinu, maslo z karité, konopný olej, jablčný ocot, ovos, lanolín či pantenol.

Lieky na spálenú pokožku

Na konkrétne problém, hlavne ak ide o začervenanie, problém s citlivosťou, svrbenie a aj na celkovo lepšiu regeneráciu kože po spálení sú určené tiež lieky a liečivá. Tie majú podobu prípravkov s vonkajšou a lokálnou aplikáciou priamo na kožu.

V širokom sortimente si viete vybrať viac typov:

Medzi najviac využívané patria špeciálne hydrogélové krytia, krémy na popáleniny s bolesťou, protizápalové masti aj gély proti svrbeniu a začervenaniu pokožky

Bez ohľadu na konkrétnu formu majú tieto spoločné výhody:

  • sú založené hlavne na syntetických látkach s intenzívnym účinkom
  • vďaka tomu pomáhajú takmer okamžite a prakticky každému
  • ich použitie je možné kombinovať, treba len sledovať kontraindikácie

Najčastejšie sa v týchto liečivách používajú látky typu dimetindénmaleinát z antihistaminík, salicyláty pôsobiace proti bolesti, opuchu aj zápalu, heparín a alantoín s pôsobením na popáleniny či sulfadiazín využívaný aj na pľuzgiere. Niektoré krémy a gély však môžu obsahovať aj rastlinné extrakty a výťažky.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na spálenú pokožku

Ak ste sa spálili od slnka a chcete využiť niektorý zo spomínaných prípravkov či liekov, alebo ak si chcete aj preventívne do budúcnosti zakúpiť produkty a kozmetiku na opaľovanie, najlepší výber značiek a sortimentu v tomto ohľade ponúkajú lekárne.

Dermacol after sun

  • regeneračný a hydratačný balzam po opaľovaní
  • hydratuje, upokojuje a regeneruje pokožku po opaľovaní

VICHY IDEAL Soleil

  • hydratačné telové mlieko po opaľovaní
  •  vyživuje, hydratuje, regeneruje pokožku a predlžuje opálenie

WELEDA SUN

  • jemné mlieko po opaľovaní s obsahom šťavy z Aloe
  • príjemne chladí, upokojuje a hydratuje pokožku po opaľovaní
  • nezanecháva pocit mastnoty

Nuxe Sun

  • šampón po opaľovaní
  • jemne čistí pokožku a vlasy a odstraňuje všetky zvyšky UV filtrov, soli, chlóru a piesku

PANTHENOL

  • pena v spreji po opaľovaní

Odkázaní však nie ste len na osobný nákup, využiť môžete aj online lekárne:

  • nákup je jednoduchší, cez počítač, tablet aj mobilný telefón
  • nemusíte nikam ísť, všetko vám doručí kuriér domov
  • ušetríte, ceny prípravkov sú oproti kamenným lekárňam nižšie
  • nie ste závislí ani od hotovosti, platiť môžete aj cez internet

Internetové lekárne majú oproti tým kamenným výhodu aj v tom, že skladom majú oveľa širší sortiment kozmetických prípravkov aj liečiv, takže na jednom mieste máte lepší výber. Platí to hlavne o tých väčších lekárňach.

Známejšie lekárne, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, majú obvykle aj lepšie zákaznícke služby, či už ide o jednoduchší spôsob objednávky aj bez nutnosti registrácie, lepší výber kuriérnych služieb či možnosť platby bezhotovostne a platobnou kartou. Plusom je aj rýchlosť doručenia zásielky, podľa konkrétnej lekárni aj do 1 či 2 dní.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.74

35 Hodnotení