Trápi vás opar? 6 rád a prostriedkov, čo je dobré a čo pomáha na opar na perách
Medzi veľmi nepríjemné problémy, ktoré sa môžu objaviť tak u detí, ako aj u dospelých, patrí opar. Ide o ochorenie vírusového typu spôsobené vírusom Herpes Simplex, ktorý sa usadí v tele a čaká na oslabenie imunity alebo iný podnet, kedy sa prejaví oparom navonok.
Typicky sa opar objaví na perách a v ich okolí, no v prípade rizikových skupín so zníženou imunitou môže spôsobiť aj ďalšie problémy. Liečba oparu síce pomôže s jeho aktuálnymi príznakmi, no vírus v tele zostáva a tak sa môže prejaviť znova aj v budúcnosti. Dôležitá je preto prevencia a to jednak v podpore imunity a jednak v znížení rizikových faktorov.
Čo je opar, ako vzniká a aké má príznaky
Opar, nazývaný aj herpes, je ochorenie spôsobené vírusom Herpes Simplex. Ide teda o herpetický typ ochorenia, pričom štatistiky udávajú, že spomínaný vírus má vo svojom tele až 95 % populácie. Vo väčšine prípadov a po väčšinu doby sa však nijako neprejavuje.
K aktivácii vírusu dochádza pri oslabení organizmu a to rôzneho typu, či už ide o zníženie imunity, nejaké fyzické vyčerpanie alebo psychické vypätie. Na základe tohto podnetu sa vírus, ktorý spal v nervových zakončeniach, dostáva na povrch pokožky, kde spôsobí opar. Najčastejšie k nemu dochádza na perách, niekedy aj v na nose, oku alebo uchu.
Samotný opar sa prejavuje postupne a to viacerými príznakmi a symptómami:
- na úvod sa objaví na mieste, kde opar vznikne, pocit svrbenia, pálenia a mravčenia, niekedy aj napätie, pričom tieto prejavy sú z časového hľadiska skôr krátkodobé
- po nich sa objavuje opuch, ktorý môže, ale aj nemusí, byť sprevádzaný začervenaním, pričom zakrátko sa k opuchu pridá typický príznak oparu, čiže vznik pľuzgierov
- tie sú obvykle naplnené čírou tekutinou, môžu byť samostatné alebo sa môže na jednom mieste koncentrovať viacero z nich, neskôr prasknú a vysušia sa
- po pľuzgieroch zostáva na mieste chrasta, avšak u ľudí s nesprávnou starostlivosťou alebo oslabenou imunitou môžu vzniknúť aj trvalé jazvy alebo pigmentové škvrny
POZOR NA KOMPLIKÁCIE
Väčšina prípadov oparu prebieha bez závažnejších problémov a ťažkostí, no napríklad u ľudí s nižšou imunitou alebo u tých, čo príliš často trpia aj inými kožnými ochoreniami, môžu vzniknúť komplikácie. V najhoršom prípade sa prejavia až zápalom mozgových blán.
Príčiny a kedy vzniká opar
Opar je spôsobený vírusom Herpes Simplex, avšak ten sám o sebe nie je jedinou príčinou, vďaka ktorej sa problém prejaví na pokožke. Do celého procesu totiž vstupujú aj niektoré závažné faktory a vplyvy, ktoré môžu prispieť k aktivácii vírusu na povrchu.
Tu sú tie, ktoré sú najčastejšie a zároveň pre vznik či priebeh oparu najdôležitejšie:
Oslabená imunita: Základom aktivácie a najčastejším faktorom, ktorý spôsobí prejavenie sa vírusu Herpes Simplex na pokožke, je oslabenie imunity. K tomuto oslabeniu môže prísť na základe životosprávy, životného štýlu alebo v dôsledku nejakého ochorenia či horúčky.
Stres: Ďalším veľmi častým momentom, ktorý môže spôsobiť prebudenie a aktiváciu vírusu na koži, je stres. Zvýšené psychické vypätie, nervozita, nadmerná prepracovanosť, časový stres alebo podobné faktory, to všetko sú vplyvy, ktoré môžu tiež oslabiť organizmus.
Fyzické vyčerpanie: Pomerne častým problémom býva nielen psychické, ale aj fyzické vyčerpanie. Prejavuje sa hlavne po náročnej fyzickej aktivite a práci, pri dlhodobom preťažení organizmu športom alebo cvičením, alebo ako následok vzniku celkovej únavy organizmu.
UV žiarenie: Medzi negatívne vplyvy patrí aj UV žiarenie, hlavne silné či nadmerné pôsobenie tohto žiarenia na kožu. Preto sa treba vyvarovať nadmerného slnenia alebo opaľovania pri mori, ale napríklad aj v horách. Pre niekoho môže byť problémom aj solárium.
Ostatné faktory: Medzi ďalšie situácie alebo vplyvy, ktoré môžu vyvolať aktiváciu vírusu a opätovný vznik oparu na pokožke, patria napríklad u žien silnejšia menštruácia, väčšie hormonálne zmeny alebo dokonca aj prudšia a intenzívnejšia alergická reakcia na potraviny.
Riešenie oparu doma
Hoci tie najvážnejšie formy oparu patria do rúk lekára, aj domáca liečba môže v niektorých prípadoch priniesť úspechy. Musí byť ale komplexná, ideálna je kombinácia pôsobenia na rizikové faktory a využitia konkrétnych prostriedkov.
Tu sú odporúčané rady a skúsenosti pri riešení oparu doma:
Režimové opatrenia
Základom prevencie pred opätovným vznikom a zhoršením priebehu oparu je obmedzenie stresu, dostatočný oddych po fyzickej činnosti, dostatok spánku, minimalizácia nadmerného slnečného žiarenia a ak máte alergiu na potraviny, dôsledné dodržiavanie diéty.
Prírodné prostriedky
Pokiaľ sa už opar objaví, môžete proti nemu využiť aj prírodné prostriedky, avšak len ako doplnok ku komplexnému riešeniu a domácej liečbe. Na postihnuté miesto môžete prikladať obklady obsahujúce medovku, tea tree olej, med, ocot, cesnak, cibuľu alebo citrón.
Posilnenie imunity
Ak už sa raz vírusom Herpes Simplex nakazíte, musíte počítať s tým, že v organizme pretrvá aj naďalej. Dôležitou prevenciou je preto aj podpora imunity, na čo môžete využiť aj rôzne výživové doplnky s hlivou ustricovou a vitamínové doplnky.
Náplasti a gély
Ako prvá pomoc, ktorá je dostupná voľne a bez akejkoľvek návštevy u lekára, sú náplasti alebo gély určené na opar. Tie pomáhajú vytvoriť na opare film, vďaka ktorému sa predchádza rozšíreniu infekcie a zároveň sa podporuje lepšie hojenie oparu.
Lieky na opar
Ešte účinnejším prostriedkom na opar sú lieky, hlavne v podobe krémov, mastí a gélov. Tie obsahujú syntetické účinné látky, hlavne ako aciklovir, ktoré priamo pôsobia proti vírusom, ale napríklad aj podporujú lepšie hojenie a tlmenie symptómov.
POZOR NA ROZŠÍRENIE OPARU
V prípade väčšej infekcie a opätovnej aktivácii vírusu sa môže objaviť už nielen klasický lokalizovaný opar na perách alebo tvári, ale aj tzv. pásový opar, obvykle na bruchu či hrudníku, prípadne ešte horšia forma infekcie a to genitálny herpes v intímnej oblasti.
Výživové doplnky a prípravky na opar
Ak chcete pôsobiť na opar a jeho negatívne prejavy, môžete siahnuť po viacerých voľne dostupných produktov. Využiť ich môžete aj na prevenciu, napríklad ak ide o doplnky výživy určené na všeobecné posilnenie prirodzenej imunity.
Pokiaľ ide o prípravky priamo na opar, tak ich výber je veľký:
V ponuke možno nájsť gély určené na aplikáciu priamo na opar s vytvorením filmu, krémy pomáhajúce hojeniu po opare aj náplaste určené na pery či pokožku
Všetky tieto produkty majú viacero výhod a plusov:
- zakúpite si ich bez nutnosti mať recept od lekára alebo ho navštíviť
- k dispozícii máte viacero foriem pre komplexné pôsobenie
- použitie je možné u detí, dospelých aj v tehotenstve
Uvedené prípravky pôsobia priamo a lokálne na opar, pomáhajú na tlmenie zápalu a začervenania, tlmia bolesť, vytvárajú ochranu proti šíreniu vírusu ďalej a napomáhajú lepšiemu hojeniu oparu aj chrást. Konkrétny účinok však závisí od danej značky a zloženia, ktoré môže zahŕňať aj rastlinné extrakty a kyseliny.
Lieky na opar
Ešte účinnejším prostriedkom na opar sú lieky. Ide o voľne dostupné liečivá s vonkajšou formou, ktoré majú podobu krémov a mastí aplikovaných priamo a lokálne na miesto s oparom. Pomáhajú pri prvej, ako aj pri opakovanej infekcii a prejavoch oparu.
Oproti bežným prípravkom sú lieky oveľa účinnejšie:
Ich cieľom je lokálna liečba herpetických infekcií a to tak pre opary na perách aj tvári, pričom v rámci pôsobenia majú symptomatické účinky na svrbenie a bolesť
Medzi najdôležitejšie vlastnosti a charakteristiky liekov patria:
- pôsobenie založené na účinných látkach s rýchlym účinkom
- krátkodobé používanie, obvykle nie viac ako 5 či 7 dní
- viditeľné účinky, ale aj riziko možných vedľajších účinkov
Väčšina z týchto liekov je využiteľná u detí aj u dospelých, ale niektoré krémy môžu byť kontraindikované napríklad v tehotenstve. Plusom je, že obsahujú látky typu aciklovir alebo hydrokortizón, ktoré patria medzi protivírusové liečivá a pomáhajú aj na zápaly spojené s oparom, čím lepšie pôsobia na jeho príznaky.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na opar
Spomínané prípravky, náplasti, doplnky výživy na imunitu aj lieky zamerané priamo na opar viete zakúpiť bez akýchkoľvek problémov v lekárni. Keďže nie je potrebné mať na ich kúpu recept, nie ste odkázaní iba na kamenné, ale môžete využiť aj online lekárne.
Nákup cez internet je totiž viac pohodlný a okrem toho:
- výhodnejší, ceny v online lekárňach sú nižšie, ako v tých kamenných
- máte k dispozícii väčší výber, hlavne vo väčších lekárňach
- ušetríte veľa času, všetko totiž vybavíte priamo z domu
- nemusíte mať ani hotovosť, platiť viete vopred a cez internet
Z technického hľadiska sa nákup v online lekárni podobá objednávke z bežného eshopu, viaceré známejšie lekárne vám dokonca umožnia nakúpiť aj bez registrácie. Objednávku viete spraviť cez počítač, tablet alebo aj mobilný telefón.
Ak ide o platbu, okrem dobierky si viete zvoliť aj platbu cez internet banking alebo platobnou kartou, čo je ešte pohodlnejšie a jednoduchšie. K rýchlosti objednávky prispieva aj pomerne rýchle doručenie, v optimálnom prípade do 1 či 2 dní. Navyše, pri nákup cez internet si viete všetky prípravky porovnať naraz a na jednom mieste.