Trápi vás slzenie očí? Tu sú odpovede na to, čo ho spôsobuje a čo naň najlepšie pomáha
Slzenie očí patri medzi najčastejšie moderné problémy, pričom vo väčšine prípadov ide o odpoveď na podráždenie alebo zvýšenú námahu očí počas dňa v dôsledku externých faktorov. Najčastejšie je za zvýšeným slzením v očiach známy syndróm suchého oka.
Možno sa to zdá ako paradox, ale nadmerné slzenie sa prejavuje hlavne vtedy, ak je znížené prirodzené zvlhčenie oka a tým dochádza k jeho vysychaniu. Tento stav nastáva hlavne vtedy, ak človek počas dňa menej žmurká a viac vyťažuje zrak neprestajným sústredením sa. Problémom môžu byť aj niektoré negatívne vplyvy prostredia vysušujúce oči.
Čo je slzenie očí, ako vzniká a aké má príznaky
Slzenie očí je pojem, ktorý označuje stav nadmerného vylučovania sĺz zo slzných kanálikov. Bežne tvorí slzná žľaza nachádzajúca sa nad hornou mihalnicou 1 až 2 ml tekutiny denne, ktoré slúžia na prečistenie a zvlhčenie oka. Pri nadmernom slzení to môže byť viac.
Je to však zároveň paradoxná situácia, lebo nadmerné slzenie je spojené aj s vysušovaním oka. K nemu dochádza vplyvom odparovania vodnej vrstvy v rámci slzného filmu, čo znamená v podstate neustále vysušovanie oka. Organizmus na to reaguje zvýšením produkcie sĺz, no tie nemajú v dôsledku nadmerného odparovania šancu oko dostatočne zvlhčiť.
Zároveň sú spolu s týmto problémom prítomné aj niektoré iné javy:
- okrem viditeľného slzenia očí, ktoré však nie je prirodzené, postupné a pravidelné, dochádza k nadmernej suchosti oka, čo si možno všimnúť hlavne počas dňa
- objaviť sa môžu aj svrbenie, škriabanie a pocit piesku v očiach alebo v jednom postihnutom oku, pričom s týmito prejavmi ide ruka v ruke aj podráždenie oka
- individuálne sa tiež môžu objaviť bolesť a pocit pálenia v oku, pocit pichania alebo cudzieho telesa v oku, niekedy dochádza aj k zahmleniu videnia rôznej intenzity
- oči môžu byť viac unavené ako obvykle, sekundárne môže vzniknúť podráždenie rohovky a zhoršenie zaostrovania, hlavne počas pozerania do televízie alebo monitoru
SLZY SÚ PRE NAŠE OČI NEVYHNUTNÉ
Úloha sĺz pre oko je oveľa dôležitejšia, ako si mnoho ľudí myslí. Slzy zlepšujú napríklad zaostrovanie oka, refrakciu rohovky, zaisťujú tiež lepší prísun kyslíku pre celý epitel rohovky, zvlhčujú jeho povrch a majú aj ochrannú funkciu, chránia totiž oko pred baktériami.
Príčiny a kedy vzniká slzenie očí
Na slzenie očí a zároveň na ich nadmernú suchosť má vplyv viacero príčin a faktorov. Niektoré z nich sú len krátkodobé a k nadmernému slzeniu príde iba na istú dobu, zväčša nie viac, ako 24 hodín. Mnoho vplyvov však má oveľa dlhšie a závažnejšie trvanie.
Tu sú tie príčiny, faktory a vplyvy, ktoré sú najvýznamnejšie:
Namáhanie očí pri pozeraní: Veľmi častým problémom, ktorý spôsobuje nadmernú suchosť očí a ich následné slzenie, je ich zvýšené namáhanie pri pozeraní. Ide hlavne o pozeranie do monitorov, televízie a pri šoférovaní, kedy sa oko viac sústredí a menej žmurká.
Suchý vzduch: Za nadmerným vysušovaním oka býva aj príliš suchý vzduch alebo príliš suché prostredie v okolí. Tento stav vzniká najčastejšie v zime, kedy je vlhkosť vzduchu vonku všeobecne veľmi nízka, prípadne v lete v interiéroch pri používaní klimatizácie.
Vplyvy počasia: Negatívnym faktorom, ktorý môže spôsobiť zvýšenú suchosť oka a následne jeho nadmerné slzenie, je počasie. Priame slnko, prudký alebo dlhodobejší vietor, cigaretový dym, všeobecne prašné prostredie v okolí či inak znečistený vzduch sú časté dôvody.
Interné faktory: Na stav produkcie sĺz alebo naopak nadmerné vysychanie oka v dôsledku zvýšeného vyparovania sĺz majú vplyv aj niektoré vnútorné faktory. Ide o vnútorné zápaly v oku, hormonálne zmeny, užívanie niektorých liekov alebo vyšší vek.
Externé faktory: Medzi tie rizikové vplyvy, ktoré môžu negatívne ovplyvniť suchosť a slzenie očí, patria nadmerné užívanie alkoholu, ktoré môže zhoršiť tvorbu sĺz, nedostatok spánku, úrazy súvisiace s okom alebo vonkajšie zápaly v okolí oka.
Riešenie slzenia očí doma
Slzenie očí je vo väčšine prípadov možné bez akýchkoľvek komplikácií vyriešiť doma, hlavne v prípade, ak nejde o vážnejší zápal, ktorý by si vyžadoval odbornejšiu liečbu. Dôležité je hlavne komplexné pôsobenie, čiže podpora vlhkosti aj potlačenie negatívnych vplyvov.
Medzi najviac overené opatrenia a spôsoby riešenia patria:
Eliminácia negatívnych vplyvov
V prvom rade je nevyhnutné čo najviac eliminovať všetky možné negatívne vplyvy, ktoré by mohli spôsobovať alebo zhoršovať slzenie očí. Ide o cigaretový dym, prach, vietor, nadmerné pôsobenie slnka, klimatizáciu a užívanie alkoholu vo väčšom množstve.
Zmeny pri pozeraní počas dňa
Druhou zásadou sú zmeny pri pozeraní očami v priebehu dňa. Dôležité je snažiť sa čo najviac žmurkať, pretože práve žmurkanie môže podporiť lepšiu ochranu očí a znížiť ich suchosť. Zároveň treba obmedziť nadmerné pozeranie do televízie a počítača.
Rastliny a bylinky na výplach očí
Ak chcete zlepšiť zvlhčenie oka a pomôcť lepšiemu prečisteniu oka od mikroorganizmov rizikových pre vznik podráždenia, siahnutie aj po bylinkách. Z nevädze alebo svetlíka lekárskeho si viete spraviť odvar, v ktorom si budete namáčať obklady na oči.
Látky prospešné pre oči
Či už pomocou stravy, alebo pomocou doplnkov výživy, by ste sa mali snažiť podporiť lepší zrak aj s doplnením kľúčových látok pre kvalitu zraku a fungovanie očí. Ide hlavne o vitamín A, o panthenol a o kyselinu hyalurónovú, ktorá pomáha viazať vlhkosť.
Podporné prípravky a lieky bez receptu
Medzi prostriedky a prípravky, ktoré sa najviac používajú pri problémoch so suchosťou alebo nadmerným slzením očí, patria tzv. umelé slzy. Siahnuť môžete aj po špeciálnych očných kvapkách používaných pri prekrvení, podráždení, svrbení a bolestiach oka.
NEJDE O NÁHRADU ODBORNEJ LIEČBY
Všetky uvedené prípravky, režimové opatrenia či podporné prostriedky nemajú za cieľ nahradiť odbornú liečbu pri vážnom podráždení oka alebo jeho zápale, ide len o podpornú terapiu doma. Ak u vás nadmerné slzenie očí neprestane, vyhľadajte radšej lekára.
Výživové doplnky a prípravky na slzenie očí
Spomínané vitamínové doplnky, napríklad s betakaroténom A, si viete zakúpiť ako voľne predajné výživové doplnky. Okrem nich môžete siahnuť v prípade nadmerného slzenia alebo naopak suchosti očí aj po prípravkoch s vonkajšou aplikáciou.
Na výber máte nasledovné typy a formy:
K dispozícii máte očné kvapky na sterilné zvlhčenie oka, špeciálne bezvodé kvapky na príznaky suchého oka a tiež očné roztoky na výplachy a čistenie očí
Po týchto produktoch siahajú užívatelia hlavne kvôli:
- prirodzenému a aj prírodnému zloženiu aktívnych látok
- jednoduchému použitiu a to aj v rámci prevencie
- kúpe bez nutnosti navštíviť vopred lekára kvôli vyšetreniu a predpisu
Spomínané prípravky môžu obsahovať napríklad extrakt zo svetlíka lekárskeho, kyselinu hyalurónovú, vitamíny a minerály či špeciálne patentované látky typu perfluorohexyloktan. Cieľom prípravkov býva hlavne zvlhčenie povrchu oka, stabilizácia ochranného lipidového filmu a utlmenie pálenia, svrbenia a ďalších negatívnych príznakov.
Lieky na slzenie očí
Ešte účinnejším typom prostriedkov, ktoré vám môžu pomôcť na nadmernú suchosť očí alebo na ich nadmerné slzenie, sú humánne lieky a liečivá. Tie môžu mať tiež rôzne vonkajšie podoby, dôležité však je, že sú dostupné bez receptu.
Ak ide o ponuku týchto prostriedkov, v sortimente nájdete:
Najčastejšie sa využívajú očné roztoky ako náhrada sĺz, očné gély pre symptomatickú liečbu suchého oka a kvapky na podráždené a opuchnuté oči
Pre tieto lieky platia nasledovné charakteristiky:
- použitie je určené na špecifické problémy alebo symptómy
- základom sú overené účinné zložky s okamžitým efektom
- na výber máte rôzne formy, či už kvapky, gély alebo roztoky
Spomínané liečivá sú založené predovšetkým na syntetických látkach s konkrétnym pôsobením. Napríklad gély na ochranu oka a očného filmu obsahujú karbomér, očné roztoky na náhradu sĺz zas povidón pre lepšie zvlhčenie oka a očné kvapky určené na problémy prekrvenia a podráždenia očí látku zvanú tetryzolini hydrochloridum.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na slzenie očí
Spomínané produkty, kvapky, liečivá aj doplnky výživy si viete bez väčších problémov zakúpiť prakticky v každej lekárni so sortimentom produktov určených na oči. Môžete to skúsiť osobne v kamenných lekárňach, ale aj online v tých internetových.
Druhá možnosť má viacero dôležitých plusov a benefitov:
- ide hlavne o výhodu jednoduchosti objednávky z domu
- zároveň je nákup pohodlný, zásielku vám doručí kuriér až domov
- na jednom mieste si viete porovnať všetky produkty a liečivá
- k dispozícii máte oveľa širší sortiment a to aj v rôznych baleniach
Hlavne vo väčších a známejších online lekárňach, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, máte istotu, že k dispozícii bude ten najlepší a najväčší výber typov prípravkov a liečiv a to hlavne skladom.
Vo väčších lekárňach však nájdete nielen širší sortiment či lepšie ceny, ale aj oveľa kvalitnejší a komplexnejší zákaznícky servis. Prejaví sa to jednoduchšou objednávkou aj cez smartfón, rýchlejším doručením do 24 či 48 hodín, viacerými možnosťami platby od dobierky po platbu kartou a tiež lepším výberom kuriérnych služieb.
Tomáš píše 15 mája 2020 o 15:20
gabi píše 31 júla 2020 o 14:24