Trápi vás svalovica v tehotenstve na bruchu či v podbrušku? Tipy, čo na ňu pomáha

Svalová horúčka, nazývaná aj svalovica, je prirodzenou reakciou na fyzické preťaženie konkrétnej svalovej partii. Najčastejšie sa objavuje na bruchu alebo v podbrušku, pričom pocit svalovice sa dá charakterizovať ako dlhodobejšia bolesť svalov rovnakej intenzity.

V tehotenstve môže byť svalovica nielen prejavom fyzického preťaženia alebo nadmernej aktivity, ale môže ísť aj o prejav nebezpečného stavu z pohľadu zdravia plodu. Ak sa u vás objaví bolesť brucha ako svalovica alebo bolesť v podbrušku, ktorý bude pripomínať pocit svalovice, treba zvýšiť pozornosť. V ďalších riadkoch si povieme, čo s tým.

Ako vzniká svalovica v tehotenstve, jej špecifiká a faktory

Bežná svalovica, čiže svalová horúčka, je stavom, ktorý súvisí so zvýšenou námahou a preťažením konkrétnej svalovej partie. Tento stav vzniká fyziologicky narušením svalových vlákien, kde príde k vzniku trhlín a mikrotrhlín, ktoré pripomínajú zápalový proces.

V prípade tehotenstva môže, tak ako aj v bežnom živote, tiež prísť k svalovej horúčke a svalovici. Deje sa tak hlavne pri zvýšenej aktivite, no na druhú stranu, oveľa častejšie, ako bolesti na bruchu, sa objavujú skôr bolesti chrbta alebo nôh, nakoľko práve tieto dve svalové partie musia znášať viac záťaže v dôsledku zvyšujúcej sa hmotnosti tela.

Jamieson Prenatal

 • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Mamavit

 • Na plánovanie tehotenstva
 • Tehotenstvo
 • Dojčenie

Kalcikinon

 • Vplyv na stav a zdravie kostí
 • Pôsobenie na svaly a nervy
 • Podpora stavu zubov

LadeeVita

 • Pre tehotné a dojčiace ženy
 • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

Galvex Magnéziové tablety

 • Na optimálne fungovanie organizmu

Pokiaľ ide o špecifiká a ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú svalovicu, tak:

 • v prípade tehotenstva treba rátať s viacerými hormonálnymi zmenami, ktoré ovplyvňujú celý pohybový aparát vrátane svalov, ktoré sú viac uvoľnené
 • výsledkom je, že pri väčšej fyzickej aktivite alebo zvýšenej záťaži dochádza skôr k ich únave, čo sa prejaví práve bolesťou a symptómami typickými pre svalovicu
 • okrem toho treba rátať aj so zvyšujúcou sa hmotnosťou v dôsledku rastu plodu, ten môže tiež tlačiť na brucho, takže výsledkom sú aj pocity ťažkosti v týchto svaloch
 • medzi všeobecné rizikové faktory, ktoré zhoršujú priebeh a stav svalovice a sú typické aj pre bežný život, patria celkový nedostatok pohybu či znížená hladina horčíku

KEDY SI DAŤ NA BOLESTI POZOR

Ak sa u vás objavuje pocit svalovice či bolesti podobné svalovici na bruchu a podbrušku, pričom tieto bolesti sú prudkého charakteru, intenzívne a dochádza napríklad aj k citlivosti na dotyk či vaginálnemu výtoku alebo krvácaniu, okamžite kontaktujte lekára.

Príznaky a prejavy svalovice v tehotenstve

Samotná svalovica je z fyziologického hľadiska v podstate sériou malých zápalov svalových vlákien, ktoré vznikajú na základe mikrotrhlín v nich. Okrem bolesti sa však prejavuje aj niektorými inými prejavmi, viaceré môžu byť len jej následkom.

Tu sú tie príznaky, symptómy a problémy, ktoré sú najčastejšie:

Bolesť svalstva: Najviac typickým prejavom a príznakom pri svalovici je bolesť svalov. Tá býva rôzneho charakteru, najčastejšie je však ustálená, bez výraznejších zmien, vyskytuje sa len lokálne v konkrétnej svalovej partii a obvykle do 1 či 2 dní ustane.

Obmedzenie výkonnosti a kŕče: Okrem bolesti prichádza v postihnutej oblasti svalstva aj k zhoršeniu jeho pohyblivosti a samozrejme výkonnosti, niekedy môže prísť aj k tuhnutiu svalov. V prípade vážnejšieho preťaženia treba počítať aj s menšími kŕčmi

Ďalšie prejavy: Medzi ďalšie symptómy, ktoré sa môžu spoločne so svalovicou v tehotenstve objaviť, patria únava a vyčerpanosť, celková slabosť, v niektorých vážnejších prípadoch aj zvýšená teplota. Tieto prejavy by však mali do niekoľkých hodín pominúť.

Riešenie svalovice v tehotenstve doma

Ak máte podozrenie, že svalová horúčka či bolesti svalov na bruchu alebo podbrušku môžu súvisieť s ohrozením plodu alebo zdravého vývoja tehotenstva, bezpodmienečne kontaktujte lekára. V prípade bežnej svalovice však viete spraviť viaceré opatrenia aj doma.

Tu sú tie možnosti a spôsoby, ktoré by vám mali pomôcť najviac:

Sprcha ako prvá pomoc

Prvou pomocou na akútne bolesti svalov spojené so svalovicou, ale napríklad aj na ich kŕče a obmedzenie hybnosti, je sprcha. Pri nej striedajte teplú a studenú vodu, pomôžu na uvoľnenie svalov aj proti únave. Môžete tiež svaly jemne masírovať.

Oddych a prestávky

V prípade akútnej svalovice sa snažte viac oddychovať a aspoň na prvých 24 hodín zmierniť aktivitu. Nemali by ste však byť úplne v pokoji, aspoň minimálna aktivita by mala byť samozrejmosťou. Počas fyzickej práci si v rámci prevencie dajte prestávky.

Pravidelný a zdravý pohyb

Aby ste v budúcnosti predišli závažným problémom so svalovou horúčkou, je dôležitý pravidelný pohyb. V tehotenstve sa hodia najlepšie menej zaťažujúce aktivity, napríklad plávanie, bežná chôdza, ale aj pilates cvičenie, joga a cvičenie s fitloptou.

Doplnenie dôležitých látok

Aby mohli svaly fungovať, nevyhnutným predpokladom je, aby mali dostatok všetkých potrebných látok. Dodržujte pitný režim, ideálne čistou vodou alebo s minerálkami, prípadne sa zamerajte na ovocie a zeleninu bohaté na horčík a vitamíny C a E.

Gély, krémy, masti a náplasti

Ak chcete pomôcť zvýšiť výkonnosť a stav svojho svalstva, prípadne pomôcť jeho lepšej relaxácii a uvoľneniu po námahe, môžete siahnuť aj po voľne dostupných prípravkoch s vonkajšou aplikáciou. Viaceré môžu pomôcť aj na akútne bolesti.

Lieky na bolesti svalov

Poslednou možnosťou, ktorú môžete tiež využiť v tehotenstve, ale opatrne, predstavujú voľne dostupné lieky a liečivá. Môže ísť o tabletky pôsobiace priamo na bolesť svalov, ale aj o vonkajšie prípravky, napríklad gély na zmiernenie kŕčov svalstva.

POZOR SI DAJTE HLAVNE V TREŤOM TRIMESTRI

Najviac rizikovým obdobím v prípade bolesti podobných svalovici je tretí trimester. Počas neho môže prichádzať aj k riziku predčasného pôrodu, čo sa prejaví pocitom bolesti a tlaku v bruchu a podbrušku. Sledujte preto počas tohto obdobia všetky možné prejavy.

Výživové doplnky a prípravky na svalovicu v tehotenstve

V prípade štandardnej svalovice máte k dispozícii viacero možností a prostriedkov, ako krátkodobo aj dlhodobo pôsobiť na zdravie a stav svalstva. V rámci doplnkov výživy a prípravkov s vonkajšou aplikáciou ide o produkty dostupné bez receptu.

Sortiment rôznych typov a foriem je pomerne bohatý:

Siahnuť môžete po doplnkoch s obsahom horčíka a rôznych stopových prvkov, ale aj po géloch, balzamoch, mastiach či krémoch na uvoľnenie, bolesť či stuhnutosť svalov

Bez ohľadu na to, ktorý typ či formu prípravkov si vyberiete, tak:

 • väčšinou ide o produkty s rastlinnými látkami alebo prírodným zložením
 • použitie rôznych foriem je možné navzájom kombinovať a dopĺňať
 • pôsobenie môže byť aj dlhodobejšie a to aj v rámci prevencie a podpory

Vďaka prirodzenému zloženiu je väčšina prípravkov využiteľná aj v tehotenstve, či už pôjde o tabletky a kapsuly s horčíkom a vitamínmi, alebo o rôzne krémy a vonkajšie prípravky určené na podporu svalstva, napríklad s kostihojom či gaštanom konským. Plusom je komplexný účinok na svaly aj pohybový aparát a podpora pri bolestiach svalov.

Lieky na svalovicu v tehotenstve

Účinnejšiu formu hotových produktov a prostriedkov predstavujú prípravky v podobe liečiv. Ide o riadne registrované humánne lieky, ktoré sú však tiež dostupné bez receptu či vyšetrenia u lekára. Dobre si ale pred ich použitím prečítajte príbalový leták od výrobcu.

Pokiaľ ide o ponuku, aj tu je výber typov a foriem veľký:

Využiť môžete tabletky aj gély na úľavu od bolesti svalov, rovnako tak rôzne náplasti na svalovú relaxáciu a uvoľnenie, prípadne špeciálne spreje s lokálnym pôsobením

Spomínané liečivá ponúkajú na rozdiel od bežných produktov:

 • oveľa intenzívnejšie pôsobenie a to vďaka syntetickému zloženiu
 • rýchlejší nástup účinkov, k úľave môže prísť už do 30 či 60 minút
 • komplexnú pomoc, ale aj možnosť zakúpiť špecializované liečivá

Ak ide o tabletky, tie tlmia hlavne bolesti svalov a obsahujú látky typu heparinoid či kyselina acetylsalicylová. V prípade gélov, mastí či iných vonkajších foriem sa zas využíva hlavne diklofenak s pôsobením na svaly v širšom meradle. Pred užitím liekov sa treba poradiť s lekárom, nakoľko nie všetky účinné látky sú v tehotenstve vhodné.

Zdrovit Stop kŕčom

 • Vplyv na svalstvo a jeho funkčnosť
 • Pôsobenie na nervovú sústavu
 • Pomoc s únavou, imunitou a ochranou buniek

GS Mamavit

 • Na plánovanie tehotenstva
 • Tehotenstvo
 • Dojčenie

Biomin Vitamin K2 + D3 1000 I.U

 • Zdravé kosti, zuby a svaly
 • Vplyv na minerály vápnik a fosfor
 • Podpora imunitného systému

LadeeVita

 • Pre tehotné a dojčiace ženy
 • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

Femibion 2

 • Podpora tehotenstva a obdobia po pôrode až do konca dojčenia

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na svalovicu v tehotenstve

Bez ohľadu na to, ktorú značku či typ spomínaných prípravkov, liekov a doplnkov si vyberiete, môžete ich bez akýchkoľvek problémov zakúpiť prakticky v každej lekárni. Okrem kamenných viete využiť aj internetové, produkty sú totiž bez predpisu.

Najlepšie je siahnuť po tých známejších a väčších, ktoré ponúkajú:

 • široký výber rôznych značiek, typov a foriem, hlavne skladom
 • viac možností platenia a to tak v hotovosti, ako aj bezhotovostne
 • maximálne pohodlný nákup za pár minút, napríklad aj cez smartfón
 • úsporu financií, mnohé vám môžu pribaliť aj doručenie domov zdarma

Nakupovať v online lekárni je výhodne všeobecne, no v prípade tých lepších a viac overených, máte k dispozícii kvalitnejší zákaznícky servis, ako v tých neznámych. Nepozerajte preto vždy len na cenu prípravkov.

Pri objednávke a nákupe oceníte aj viaceré nefinančné benefity, napríklad rýchlejšie doručenie k vám domov do 1 či 2 dní, možnosť platiť nielen bankovým prevodom, ale aj platobnou kartou, rýchlejšiu objednávku aj bez zdržujúce registrácie či väčšie portfólio zliav. Lepšie lekárne ponúkajú tiež možnosť sledovania objednávky a doručenia.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

27 Hodnotení