Trápi vás zápal kĺbov a chcete vedieť, čo je naň dobré a čo naň pomáha? Tu sú odpovede

Trápi vás zápal kĺbov a chcete vedieť, čo je naň dobré a čo naň pomáha? Tu sú odpovede

Na prvý pohľad je zápal kĺbov problém, ktorý je spojený s vyšším vekom a predstava väčšiny populácie je, že postihuje hlavne seniorov. Nie je to však celkom pravda, artritída, ako sa odborne zápalu hovorí, totiž môže vzniknúť aj u mladých ľudí a má to viac dôvodov.

V prípade autoimunitných foriem môže byť spúšťačom dedičnosť aj vplyvy na imunitný systém, zápal môže vzniknúť aj ako dôsledok zranenia. Bez ohľadu na príčinu alebo to, čo spôsobuje zápal kĺbov, je dôležité problém nepodceniť a sústrediť sa na jeho riešenie. V tomto článku si preto povieme, čo je zápal kĺbov najlepšie a aké lieky máte k dispozícii.

Čo je zápal kĺbov, ako vzniká a aké má príznaky

Zápal kĺbov, čiže artritída, patrí medzi zápalové ochorenia postihujúce pohybovú sústavu, konkrétne kĺby. Kĺb je dôležitou časťou oporného aparátu a jeho zápal si bezpodmienečne vyžaduje lekársku liečbu, nakoľko výsledkom zanedbania je až znehybnenie kĺbu.

Najčastejšie totiž pri zápale dochádza k priesiaknutiu tekutín do vnútra kĺbu z okolitého prostredia, čím sa zvýši objem pôvodnej kĺbovej tekutiny. Okrem toho sa sem dostanú aj biele krvinky v rámci protizápalovej reakcie a výsledkom býva zničenie kĺbu, jeho pôvodnej funkcie a v extrémnom prípade aj napadnutie kostí. Najskôr sa ale vyskytnú iné problémy.

Flextor

 • unikátny kĺbový prípravok pre komplexnú starostlivosť o kĺby
 • obsahuje kombináciu 7 aktívnych látok
 • obsahuje glukozamín, chondroitín, MSM, bromelaín, kolagén a extrakt z Boswellie

Animal Flex 44

 • Vplyv na kĺby, väzivá a šľachy
 • Podpora kostrového systému
 • Pôsobenie na regeneráciu pohybového aparátu

Inca Collagen

 • Zlepšenie stavu pokožky
 • Pôsobenie na vlasy a nechty
 • Problémy s kĺbmi, kosťami a svalmi

Medzi tie najčastejšie, ktoré sa prejavujú rôznymi príznakmi, patria:

 • bolesť a začervenanie postihnutého kĺbu, neskôr sa pridruží aj stvrdnutie okolitého tkaniva v zápale, čo so sebou prináša už prvé obmedzenia pri jeho pohybe
 • súčasne s týmito lokálnymi príznakmi sa už hneď od úvodu objavujú aj celkové, ktoré sú typicky zápalového typu, hlavne slabosť, teplota, únava alebo až horúčka
 • postupom času dochádza k obmedzeniu hybnosti a k stuhnutosti postihnutého kĺbu, najskôr sa stuhnutosť objavuje iba ráno, neskôr už aj počas dňa a je intenzívnejšia
 • typicky sa počas zápalu striedajú lepšie obdobia s tými horšími, čiže niekedy sú príznaky menej viditeľné, inokedy zas príde až k znefunkčneniu pohyblivosti kĺbu

ZÁPAL NA RUKÁCH AJ NOHÁCH

Zápal kĺbov môže postihnúť malé aj veľké kĺby a najčastejšie k nemu dochádza na končatinách. Typicky sú bežne postihnuté menšie kĺby na prstoch rúk, kĺby na zápästiach a členkoch a kolenný kĺb. Horším problémom je zápal väčšieho, bedrového, kĺbu.

Príčiny a kedy vzniká zápal kĺbov

Samotný zápal vzniká ako reakcia imunitného systému na narušenie stavu a prostredia vo vnútri kĺbu, pričom pre tento proces existuje viacero príčin aj rizikových vplyvov a faktorov. Niektoré sú závažnejšie viac, iné menej, mnohé je však možné ovplyvniť.

Medzi najčastejšie situácie, kedy k zápalu v kĺboch prichádza, patria:

Infekcia: Väčšina zápalov kĺbov má infekčný pôvod a to hlavne v prípade bakteriálnej infekcie, kedy sa baktérie dostanú do vnútra kĺbu a spôsobia tu zápalovú reakciu. Infekcia sa sem môže dostať napríklad z vnútra tela a to prestupnou cestou cez krv.

Poranenie a zranenie: Rizikovým faktorom pre vznik infekcie a zápalu v kĺbu je aj zranenie či poranenie. Ide hlavne o hlbšie poranenie, kedy prichádza následkom nedôslednej dezinfekcie či poranenia k prieniku infekcie do tkanív v kĺbe.

Zákroky: Ku kĺbovej infekcii a zápalu môže prísť aj následkom niektorých špecifických zákrokov týkajúcich sa kĺbov, kedy príde k zavedeniu infekcie z okolitého prostredia do kĺbu. Typickým príkladom takéhoto zákroku je punkcia ihlou.

Autoimunitný pôvod: Za zápalom kĺbov v podobe tzv. reumatoidnej artritídy môže byť aj autoimunitný proces. V tomto prípade biele krvinky začnú produkovať cytokíny, čo sú špecifické bielkoviny vyvolávajúce zápal, väčšinou chronického typu.

Externé faktory: Spúšťačom práve spomínanej autoimunitnej reakcie môžu byť viaceré externé faktory a vplyvy. Či už ide o alergiu, ktorá spustila neadekvátnu alergickú reakciu, alebo o vplyv fajčenia, stresu či iného preťaženia organizmu.

Riešenie zápalu kĺbov doma

Riešenie zápalu kĺbov spočíva predovšetkým v nasadení odbornej liečby, ktorá spočíva jednak v riešení infekcie, ale aj príznakov, bolesti a stuhnutosti. Okrem lekárskej liečby však viete na zdravie kĺbov v rámci podpornej a doplnkovej terapie pôsobiť aj doma.

Akým spôsobom? Tu sú možnosti, ktoré sú najlepšie a to aj v rámci prevencie:

Pokojový režim

Tak, ako aj pri iných zápaloch a infekciách, aj pri infekcii a zápale kĺbov je potrebné dodržiavať pokojový režim. Platí to hlavne vtedy, ak sa u vás vyskytujú prejavy a príznaky spojené s malátnosťou, únavou alebo teplotou, na ktoré je najlepší oddych.

Diétne opatrenia

Aby ste podporili zdravý stav kĺbov, musíte spraviť zmeny tiež v životospráve a jedálničku. Dôležité je zvýšiť prísun ovocia, zeleniny a zdravých tukov, hlavne ak ide o omega-3 mastné kyseliny. Dôležitý je aj príjem vitamínov, hlavne pokiaľ ide o vitamín D.

Zachovanie hybnosti

Proti prípadnému úplnému znehybneniu je potrebné vykonávať tiež špecifické opatrenia, ktoré budú spočívať v zachovaní hybnosti. Ide hlavne o rehabilitačné cvičenia na uvoľnenie kĺbov, ktoré môžete vykonávať aj doma, no na úvod pod odborným dozorom.

Prípravky na posilnenie kĺbov

V rámci voľne dostupných doplnkov výživy či zdravotníckych pomôcok môžete nájsť aj prípravky určené na posilnenie zdravia a hybnosti kĺbov, prípadne na zmiernenie ich bolestí. Môže ísť o gély, krémy, masti, náplaste či dokonca špeciálne spreje.

Lieky na zápal aj bolesť kĺbov

Okrem podporných prípravkov môžete siahnuť aj po špecifických liekoch určených priamo na prípady zápalov alebo bolestí kĺbov. Bežne sa používajú perorálne aj lokálne vonkajšie formy liekov obsahujúcich diklofenak alebo ibuprofén s protizápalovými účinkami.

RIEŠENIE AJ INÝCH SYMPTÓMOV

Okrem bolestí a zápalov súvisiacich s pohybovým aparátom a kĺbmi môžete využiť aj iné voľne dostupné liečivá a to na potlačenie ďalších sprievodných prejavov. Najčastejšie sa používajú lieky na tlmenie horúčky či vysokej teploty alebo bolestí hlavy.

Výživové doplnky a prípravky na zápal kĺbov

Ak ide o prípravky určené na zápal kĺbov, nejedná sa ani tak priamo o špecializované produkty len pre tento účel, ale skôr pre celkovú podporu zdravia kĺbov. K dispozícii je viacero foriem od gélov, mastí, krémov až po spreje a doplnky výživy.

Flextor

 • unikátny kĺbový prípravok pre komplexnú starostlivosť o kĺby
 • obsahuje kombináciu 7 aktívnych látok
 • obsahuje glukozamín, chondroitín, MSM, bromelaín, kolagén a extrakt z Boswellie

Animal Flex 44

 • Vplyv na kĺby, väzivá a šľachy
 • Podpora kostrového systému
 • Pôsobenie na regeneráciu pohybového aparátu

Inca Collagen

 • Zlepšenie stavu pokožky
 • Pôsobenie na vlasy a nechty
 • Problémy s kĺbmi, kosťami a svalmi

S takto veľkým výberom prichádza aj široké pôsobenie:

Najčastejšie sa jedná o prípravky pôsobiace na bolesti kĺbov a pocit úľavy a uvoľnenia, niektoré môžu pomáhať nielen na kĺby, ale aj na stav pokožky alebo svalstva

Pre tieto prípravky platí niekoľko pozitívnych vlastností:

 • viete si ich kúpiť bez lekára, nemusíte ho ani navštíviť kvôli receptu
 • väčšinou majú prírodné zloženie a teda aj prirodzené pôsobenie
 • sú bezproblémové pre dospelých, deti aj v tehotenstve

Bežne obsahujú tieto prípravky rôzne prírodné látky, napríklad ako včelí vosk, panenský olej, miazgu ihličnanov, glukozamín, bromelaín, rôzne kyseliny a rastlinné extrakty či kapsaicín. Vďaka takémuto zloženiu sa prakticky vôbec nevyskytujú nejaké závažné vedľajšie účinky či kontraindikácie a rôzne druhy prípravkov viete aj skombinovať.

Lieky na zápal kĺbov

Druhou a účinnejšou pomocou, hlavne pokiaľ ide o samotný zápal a bolesti, sú lieky určené na kĺby a tiež na symptomatické pôsobenie súvisiace s ich zápalom. V rámci všeobecných môžete použiť lieky na zníženie teploty, ale sú tu aj špecializované lieky.

Ide hlavne o nasledovné typy a formy liekov:

Najčastejšie sa jedná o gély, krémy a masti obsahujúce protizápalové látky a látky tlmiace bolesti s lokálnym účinkom v rámci reumatických aj nereumatických porúch

Spomínané liečivá ponúkajú nasledovné charakteristiky:

 • zloženie pozostáva zo syntetických látok s rýchlym účinkom
 • na druhú stranu, užívanie je časovo obmedzené a krátkodobé
 • ide prevažne o symptomatické a podporné pôsobenie

Bežne sa v týchto liekoch využívajú diklofenak a ibuprofén, ktoré patria medzi nesteroidné a protizápalové zložky. V niektorých liečivách sa môže nachádzať napríklad aj indometacín, ktorý pomáha aj na zmiernenie opuchov. Spomínané lieky sú dostupné bez receptu, nemusíte teda pred ich zakúpením vôbec navštíviť lekára a kúpite si ich voľne.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na zápal kĺbov

Najlepší výber liekov aj iných produktov s pôsobením na kĺby, či už ide o ich zápal, bolesti alebo iné prejavy, ponúkajú lekárne. Okrem tradičného osobného nákupu v kamenných prevádzkach viete využiť aj modernejší spôsob, cez internet.

V rámci neho získate viacero dôležitých výhod:

 • online lekárne šetria čas, všetko vybavíte z domu a aj cez mobil
 • ušetríte tiež peniaze, ceny bývajú na internete nižšie
 • k dispozícii máte lepší a väčší výber prípravkov skladom
 • platiť môžete hotovosťou, ale aj bezhotovostne a cez internet

Okrem výberu konkrétnych značiek prípravkov je dôležité venovať pozornosť aj výberu lekární, hlavne ak vám ide o čo najširší sortiment a najlepšie zákaznícke služby. V tomto ohľadu sú dobrou voľbou známejšie lekárne.

Flextor

 • unikátny kĺbový prípravok pre komplexnú starostlivosť o kĺby
 • obsahuje kombináciu 7 aktívnych látok
 • obsahuje glukozamín, chondroitín, MSM, bromelaín, kolagén a extrakt z Boswellie

Animal Flex 44

 • Vplyv na kĺby, väzivá a šľachy
 • Podpora kostrového systému
 • Pôsobenie na regeneráciu pohybového aparátu

Inca Collagen

 • Zlepšenie stavu pokožky
 • Pôsobenie na vlasy a nechty
 • Problémy s kĺbmi, kosťami a svalmi

V nich nájdete nielen lepší výber prípravkov a ich vyššiu dostupnosť skladom, ale rovnako tak aj viac možností platby vrátane online platenia kartou alebo väčší výber doručovacích spoločností. Rýchlejšia býva aj objednávka, napríklad bez registrácie, či dodanie zásielky kuriérom priamo k vám domov aj do 24 až 48 hodín.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.61

33 Hodnotení

Na preventývke mi zistili mierne opotrebenie ľavého bedrového klbu.Aj ked ma vôbec nebolel.Doporučili mi injekcie,za 50 eur,boli 3.V určitých termínoch mi pichli všetky tri.Po poslednéj injekci, ma asi o týžden začalo veľmy bolieť miesto vpichu,a potom aj klb.Veľmy zle sa mi chodí,hlavne ráno,veľká bolesť,niekedy sa mi to podarí čiastočne rozchodiť,no ked chvíľu posedím,už je zas bolesť pri chôdzi.Skúšal som všeljaké krémy,aj ibalgin,ale nič nezaberá.Prosím poradte čo stým robiť.Veľmy pekne dakujem za každú radu.

PETER píše 28 júna 2020 o 00:41

Pridať komentár