Trápia vás pigmentové škvrny na tvári, rukách, nohách či chrbte? Takáto je ich liečba

Trápia vás pigmentové škvrny na tvári, rukách, nohách či chrbte? Takáto je ich liečba

Nielen u starších ľudí, ale u mužov aj žien v každom veku, dokonca aj u detí, sa môžu objaviť na pokožke pigmentové škvrny. Tie môžu vzniknúť prakticky na celom tele, no najčastejšie tam, kde prichádza najviac ku kontaktu so slnečným alebo umelým typom UV žiarenia.

V praxi to znamená, že najviac sa pigmentové škvrny vyskytujú na tvári, na rukách a na nohách alebo na chrbte, prípadne aj na krku alebo u žien v dekolte. Niekedy sa im hovorí aj slnečné alebo starecké škvrny, no to prvé pomenovanie je jednoznačne výstižnejšie. Hoci to na prvý pohľad môže vyzerať inak, ide skôr o kozmetický, ako zdravotný problém.

Čo sú pigmentové škvrny na tvári, rukách, nohách a chrbte, ako vznikajú a aké majú príznaky

Pod pojmom pigmentové škvrny sa myslia tmavšie a ohraničené útvary podobné fľakom, ktoré sa nachádzajú na pokožke. Tieto fľaky sú tvorené pigmentom zvaným melanín, ktorý sa v koži prirodzene nachádza a plní tu ochrannú funkciu voči externým vplyvom.

V praxi to znamená, že chráni kožu a najbližšie podkožné tkanivá voči UV žiareniu, ale aj voči prachu, dymu, inak znečistenému vzduchu alebo voči alergénom. Nadmerné množstvo tohto farbiva na určitých miestach však spôsobí stmavnutie pokožky a teda už výskyt spomínaných pigmentových škvŕn. Tie bývajú najčastejšie problémom žien.

BIODERMA White

 • Depigmentačná starostlivosť na korigovanie alebo odstránenie pigmentových škvŕn
 • S obsahom vitamínu C a UVA a UVB účinok

NeoStrata Skin Active

 • Krém k maximálnej hydratácii a zvláčneniu pleti

A-DERMA PROTECT AD CRÈME SPF50+

 • Na kožu so sklonom k atopii
 • Posilňuje a chráni kožnú bariéru
 • Vodeodolný, bez parfumácie, fotostabilný

Pokiaľ ide o súvisiace prejavy aj niektoré špecifiká, tak:

 • najčastejšie sa začínajú pigmentové škvrny objavovať u ľudí po 40. roku života, čo súvisí s poklesom melanocytov, čiže buniek, ktoré v koži melanín produkujú
 • na tých miestach, kde ich je viac, vzniká výraznejšie zafarbenie, hlavne stmavnutie, niekedy sa môžu pridať aj začervenenia a svrbenie, ak sa koža zapáli
 • z biologického hľadiska ide o stav hyperpigmentácie, ktorý môže byť ešte viac zvýraznený práve UV žiarením, preto sú aj viac postihnuté isté časti tela
 • vznik pigmentových škvŕn nemusí súvisieť iba s cieleným a nadmerným opaľovaním, u niektorých ľudí stačí aj krátkodobejší a náhodný pobyt na slnku

Čo sa týka rizík spojených s výskytom slnečných alebo pigmentových škvŕn, tak ich výskyt nemá priamy súvis s rakovinou kože. Na druhú stranu, v niektorých individuálnych prípadoch môže byť náročnejšie tieto problémy rozoznať a vtedy radšej navštívte lekára.

PRIRODZENÁ SÚČASŤ STARNUTIA

Ako už bolo spomenuté, najviac sa začínajú objavovať pigmentové škvrny u ľudí vo veku nad 40 rokov, hlavne u žien. Ak už ide o seniorov vo veku nad 60 rokov, v tomto prípade býva výskyt týchto škvŕn považovaný už za bežnú a prirodzenú súčasť starnutia.

Príčiny a kedy vznikajú pigmentové škvrny na tvári, rukách, nohách a chrbte

Na vznik pigmentových škvŕn ma vplyv viacero rôznych príčin, ale aj faktorov. Platí to tak pre škvrny na rukách či nohách, ako aj pre tie, ktoré sú na tvári alebo na chrbte. V mnohých prípadoch sa tieto vplyvy a pôsobenia aj navzájom kombinujú.

Medzi tie, ktoré sa objavujú najčastejšie, patria:

Vek: Významným rizikovým faktorom, ktorý zohráva úlohu pri vzniku stareckých pigmentových škvŕn, je starnutie. Prvé prejavy týchto škvŕn sú viditeľné už od 40. roku života, od 50.-teho a 60.-teho sa ich výskyt už považuje za prirodzený.

UV žiarenie: Druhým výrazným faktorom, ktorý je možné ovplyvniť už oveľa intenzívnejšie a efektívnejšie, je pôsobenie UV žiarenia. V tomto prípade sa môže jednať nielen o to prirodzené, čiže zo slnka, ale aj o to umelé, čiže z častých návštev solárií.

Zmeny hormonálnej rovnováhy: To, že pigmentové škvrny sa veľmi často objavujú práve u žien, nie je tak úplne náhoda. Veľký súvis s ich vznikom má totiž hormonálna rovnováha a práve preto je ich výskyt najčastejší v tehotenstve alebo počas menopauzy.

Ďalšie vplyvy a faktory: Svoj vplyv na pravdepodobnosť vzniku pigmentových škvŕn majú aj niektoré externé vplyvy alebo faktory. Môže ísť napríklad o rôzne alergie, podráždenie a zápal kože, vplyv liekov alebo aj o dedičnosť a genetickú dispozíciu.

Riešenie pigmentových škvŕn na tvári, rukách, nohách a chrbte doma

Hoci už existujú aj moderné metódy odstraňovania pigmentových škvŕn, ešte stále viete využiť aj viaceré postupy v rámci domácej a podpornej liečby. Pochopiteľne, ich účinnosť je otázna, hlavne vtedy, ak sú za vznikom ťažšie ovplyvniteľné faktory.

Medzi najviac využívané patria predovšetkým:

Zníženie pôsobenia UV žiarenia

Prvým a nevyhnutným opatrením, či už v rámci prevencie alebo aj na akútny problém so stareckými a pigmentovými škvrnami, je minimalizácia UV žiarenia. Platí to tak pre obmedzenie priameho slnka, ako aj pre obmedzenie častých návštev solárií.

Osvedčené babské rady

V prípade pigmentových škvŕn je možné využiť aj niektoré prírodné prostriedky vo forme masiek alebo zmiešaných gélov, ktoré sa môžu priamo na škvrny nanášať. Použiť môžete napríklad sódu bikarbónu, cibuľu, jogurt, mandľový olej alebo kvasnice.

Doplnenie vitamínov a minerálov

Vzhľadom na to, že stav pokožky, jej vzhľad a zdravie závisia hlavne od hladiny niektorých vitamínov a minerálov v tele, mali by ste konzumovať aj viac ovocia a zeleniny. Dopĺňať treba hlavne vitamíny B, D a E a minerály zinok  selén, ideálne pravidelne.

Zlepšenie pitného režimu

Čo sa týka pitného režimu, hlavne v lete je dostatok tekutín nevyhnutný na udržiavanie hydratácie pokožky. Ideálna je čistá voda, prípadne zeleninové a ovocné šťavy. Naopak, obmedziť treba nadmerný príjem kofeínu, alkoholu a tiež teínu.

Minimalizácia nežiaducich vplyvov

Pokiaľ ide o ostatné negatívne faktory, ktoré môžu tiež zhoršiť stav kože a zvýšiť riziko vzniku pigmentových škvŕn, sem patria predovšetkým fajčenie, nevhodná kozmetika, niektoré druhy liekov či nadmerná prašnosť prostredia. Tieto vplyvy minimalizujte.

Podporné prostriedky a prípravky

Čo sa týka hotových prostriedkov, ide hlavne o kozmetické, dermatologické a zdravotnícke prípravky a produkty. Ich cieľom je prekrytie pigmentových škvŕn, ale aj pôsobenie priamo na pokožku, nakoľko obsahujú prírodné látky s prirodzeným vplyvom.

LASER, PEELING AJ SVETLO

Pokiaľ ide o odbornejšie zákroky zamerané na to, ako odstrániť pigmentové a slnečné škvrny, najviac využívané sú rôzne chemického a mechanického peelingu, laserové odstránenie pigmentových buniek alebo ošetrenie špeciálnym LED polarizovaným svetlom.

Výživové doplnky a prípravky na pigmentové škvrny na tvári, rukách, nohách a chrbte

Ak chcete lepšie zakryť pigmentové škvrny, ale aj pôsobiť na stav pokožky a jej vzhľad, môžete siahnuť po niektorých hotových prípravkoch a produktoch. Tie vám pomôžu s lokálnym a vonkajším pôsobením, nakoľko ide hlavne o dermatokozmetiku.

Paleta je však široká a zahŕňa viacero typov aj foriem:

Najčastejšie nájdete v ponuke krémy, séra, gély, masti, roztoky, aktivátory a perá, čiže prostriedky lokálneho typu, na podporu kože aj doplnky v podobe tabliet a kapsúl

Čo sa týka ich parametrov a vlastností, tu sú tie najdôležitejšie:

 • jednoduchá kúpa, nie je potrebné mať recept alebo ísť za lekárom
 • možnosť kombinácie jednotlivých prípravkov a produktov navzájom
 • prírodné zloženie a teda aj pôsobenie bez väčších rizík a kontraindikácií

Z hľadiska konkrétnych druhov sa najviac využívajú špeciálne denné či nočné krémy, séra na pleť, perá na depigmentáciu, rôzne krémy na ruky, aktivátory a zosvetľujúce intenzifikátory, krémy proti začervenaniu pleti aj rôzne gély a roztoky s využitím na pigmentové škvrny po celom tele. Prípravky sú dermatologicky testované.

Ich pôsobenie je veľmi prirodzené a to hlavne kvôli prírodnému charakteru a pôvodu jednotlivých aktívnych látok. Kým v doplnkoch výživy na pleť a pokožku prevažujú hlavne vitamíny a minerály, vo vonkajších prípravkoch je látok viac.

Využívajú sa aj rôzne rastlinné extrakty, napríklad z aloe vera, acai alebo granátových jabĺk, ale aj rybí olej, kolagén so všeobecnou podpornou funkciou na kožu a rôzne látky posilňujúce kožu a jej prirodzenú pigmentáciu. Z vitamínov sa najviac používajú A, B, D a E, z minerálov zas horčík, selén a zinok, prípadne viaceré kombinácie.

BIODERMA White

 • Depigmentačná starostlivosť na korigovanie alebo odstránenie pigmentových škvŕn
 • S obsahom vitamínu C a UVA a UVB účinok

NeoStrata Skin Active

 • Krém k maximálnej hydratácii a zvláčneniu pleti

A-DERMA PROTECT AD CRÈME SPF50+

 • Na kožu so sklonom k atopii
 • Posilňuje a chráni kožnú bariéru
 • Vodeodolný, bez parfumácie, fotostabilný

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na pigmentové škvrny na tvári, rukách, nohách a chrbte

Ak sa rozhodnete vyššie spomínané prípravky využiť, viete ich nájsť aj v drogériách či v eshopoch, no určite nie s takým výberom a hlavne odborným zázemím, ako tomu bude v lekárňach. Na kúpu môžete využiť kamenné, ako aj online lekárne.

V tom druhom prípade, čiže pri nákupe cez internet, získate:

 • výhodnejšie podmienky, v internetových lekárňach sú ceny obvykle nižšie
 • možnosť nákupu aj bez hotovosti, zaplatiť viete online a tiež vopred
 • k dispozícii máte tiež oveľa širší sortiment značiek aj balení skladom
 • na nič dlho nečakáte, objednávka je vecou pár minút aj cez smartfón

Dobrou správou je, že všetky spomínané výhody platia všeobecne pre online nakupovanie, takže ich v menšej či väčšej miere ponúkajú prakticky všetky internetové lekárne. Aj tak však nie je úplne jedno, kde sa rozhodnete nakúpiť, hlavne kvôli kvalite služieb.

Tie známejšie a viac overené online lekárne, vám totiž môžu ponúknuť ešte bohatší výber, ale hlavne lepší servis. To sa týka napríklad možností platby od dobierky až po internet banking a platobnú kartu, ale aj jednoduchšieho nákupu bez zdržujúcej registrácie alebo rýchlejšieho doručenia do 24 až 48 hodín.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.69

29 Hodnotení