Tribulus Terrestris: Skúsenosti s ním, na čo je dobrý, vedľajšie účinky a dávkovanie

Tribulus Terrestris: Skúsenosti s ním, na čo je dobrý, vedľajšie účinky a dávkovanie

Tribulus Terrestris, nazývaný aj Kotvičník zemný, patrí medzi jednoročné byliny, ktorých účinky na fyzickú aj duševnú vitalitu a výkonnosť sú známe už stovky rokov. Po dlhom období útlmu začala byť rastlina znova populárna v 80. rokoch 20. storočia.

U nás sa využíva vo väčšom množstve hlavne v dvoch typoch prípravkov a to v tých, ktoré sú určené pre športovcov a kulturistov a v tých, ktoré patria do kategórie afrodiziak. Rastlinu si môžete zakúpiť aj samostatne ako sušinu na prípravu čaju, ale aj v spracovanej forme, najčastejšie ako tablety a kapsuly. Aký má význam a účinky, to si povieme teraz.

Čo je Tribulus Terrestris, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Kotvičník zemný, čiže Tribulus Terrestris, patrí medzi zelené jednoročné rastliny využívané už v starovekej gréckej, indickej a čínskej ľudovej medicíne. Rastlina pochádza z Ázie, konkrétne z pobrežia Číny, no neskôr sa rozšírila aj do Európy, Ázie, Ameriky, Afriky a Austrálie. Dnes sa pestuje už aj komerčne a to do doplnkov výživy.

Čo sa týka biologického opisu, rastlina je menej rozvetvená, dosahuje výšku najviac 60 cm, má elipsovité alebo kopijovité listy a kvety žltej farby. Z hľadiska použitia na ľudské zdravie sa využíva celá rastlina a to pre obsah rôznych saponínov, alkaloidov či fytosterolov.

Stoporex® Klasik

 • Efektívna podpora lepšieho stoporenia
 • Prirodzené pôsobenie cez prírodné látky
 • Žiadne nežiaduce účinky

Tribulus Terrestris Extreme 90%

 • Telesný výkon + sexuálna aktivita + vytrvalosť + regenerácia
 • Až 90% obsah saponínov
 • Až 800mg extraktu Kotvičníka zemného v jednej tablete
 • Pohodlná tabletová forma

 

Tribulus Terrestris 40%

 • ideálny doplnok pre zvýšenie telesného výkonu
 • 40% obsah saponínov
 • 400mg extraktu Tribulus Terrestris v jednej tablete
 • napomáha sexuálnej aktivite
 • predlžuje vytrvalosť a zvyšuje silu

 

Nedostatok týchto látok sa v tele prejavuje v týchto oblastiach:

Znížený fyzický výkon: Vzhľadom na to, že Kotvičník je považovaný za fyzický životabudič, práve fyzický výkon a sila je to, čo môže chýbať, hlavne mužom.

Menej vitality: Nielen fyzický výkon, ale aj ten duševný môže trpieť pri nedostatku látok z rastliny. Ide aj o stabilitu nálady, problémy s úzkosťou či vplyvom stresu.

Problémy sexuálneho zdravia: Látky obsiahnuté v Tribulus Terrestris majú pozitívny vplyv aj na sexuálne zdravie, či už zlepšenie erekcie, alebo zvýšenie chuti na sex.

Užívať rastlinu, podľa konkrétnej formy, sa preto odporúča:

 • športovcom, ktorý potrebujú zlepšiť silu, objem aj vytrvalosť svalov
 • každému, kto chce mať viac fyzickej aj mentálne vitality a výkonu
 • ľuďom, ktorí chcú pôsobiť preventívne na fungovanie srdca a ciev
 • špeciálne mužom, ktorí majú problémy s potenciou a hlavne libidom

POZOR NA VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Tribulus Terrestris má nielen pozitívne, ale aj niektoré vedľajšie či nežiaduce účinky. Ak máte žalúdočné vredy, poruchy trávenia, ochorenie pečene alebo nádor, nemali by ste rastlinu užívať. Ak máte nejaké pochybnosti, poraďte sa najskôr s lekárom.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Tribulus Terrestris

Tribulus Terrestris je možné používať viacerými formami, samozrejme, perorálnym spôsobom, nakoľko práve vo vnútri organizmu má najlepšie účinky. Samotná rastlina sa dá konzumovať v surovej forme po spracovaní, ale aj cez hotové produkty.

Toto sú 4 najčastejšie zdroje a ich formy, ktoré máte k dispozícii:

Sušená rastlina: Rastlinu si viete zakúpiť v sušenej forme, najčastejšie ide o podrvené lístky alebo celú rastlinu. Z nej si môžete následne spraviť odvar alebo čaj.

Čaj: Ak si nechcete pripravovať odvary alebo čaje svojpomocne, siahnuť môžete aj po hotových čajoch. V ponuke ich má viacero výrobcov a sú dostupné voľne.

Kvapky: Ak ide o hotové produkty, k dispozícii sú aj kvapky alebo tinktúry, ktoré sú určené hlavne na posilnenie sexuálneho zdravia, kedy sa jedná o afrodiziaka.

Tabletky a kapsuly: Poslednou a najviac používanou formou sú výživové doplnky v podobe tabliet a kapsúl, kde býva Tribulus skombinovaný aj s inými rastlinami.

Pokiaľ ide o užívanie a maximálnu dennú či odporúčanú dávku, tak:

 • v prípade tabliet sa držte dávkovania odporúčaného priamo výrobcom
 • ak ide o čaj, obvykle sa odporúča piť jeden, maximálne dva čaje denne
 • čo sa týka tinktúr, obvykle sa dávkujú najviac po 10 až 15 kvapiek
 • z hľadiska bezpečnosti je maximálna dávka 1.250 mg rastliny za deň

Účinky a na čo Tribulus Terrestris pomáha

Pokiaľ ide o význam a vplyvy, ktoré Kotvičník zemný ponúka, tak tie sú pomerne široké. Hoci väčšinu z nich využijú predovšetkým muži, nakoľko aj spomínané zdroje a formy prípravkov sú určené pre nich, tieto účinky sú všeobecné.

Tu je 6 najdôležitejších oblasti, kde vám môže rastlina pomôcť:

Podpora sexuálneho zdravia

Najznámejšou oblasťou, kde vám môže Tribulus Terrestris pomôcť, je sexuálne zdravie. Rastlina totiž stimuluje hladinu testosterónu, ktorý je zodpovedný za libido u mužov, čiže za sexuálny apetít. Pomáha však aj na zlepšenie kvality erekcie a potencie.

Zvýšenie fyzického výkonu

Druhou veľmi významnou oblasťou, kde má rastlina vplyv, je podpora fyzickej výkonnosti. Jej extrakty a výťažky sa totiž využívajú aj v prípravkoch pre športovcov, ktorí potrebujú mať viac sily a výbušnosti na tréning, prípadne aj na zväčšenie svalovej hmoty.

Zlepšenie mentálnej vitality

Nielen na fyzický výkon, ale aj na mentálnu a duševnú vitalitu má Tribulus Terrestris pozitívny vplyv. Jedna podporuje zlepšenie koncentrácie a sústredenia, zároveň aj pomáha na stabilizáciu nálady, obmedzuje vplyv stresu a podporuje kvalitný spánok.

Vplyv na kardiovaskulárny systém

Ak máte problémy s vysokým krvným tlakom, aj v tejto oblasti vám môže bylinka pomôcť a to hlavne preventívne. Dokáže ovplyvniť napríklad vysoký krvný tlak, ktorý škodí srdcu aj cievam, rovnako tak podporuje krvný obeh a okysličenie tkanív v tele.

Močopudné účinky

Tak u mužov, ako aj u žien, má Kotvičník zemný priaznivé účinky na stav vylučovacej sústavy. V tradičnej medicíne sa rastlina používala ako prirodzené diuretikum, ktoré má na močové cesty aj antiseptický vplyv. Pomáha tiež na prečistenie obličiek.

Podpora trávenia aj imunity

Poslednou oblasťou, kde má Tribulus Terrestris svoje účinky, je podpora trávenia, hlavne ak ide o metabolizmus a jeho pravidelnosť. Pomôcť môže aj ľuďom s vyššou hladinou cholesterolu v krvi. Rastlina podporuje tiež prirodzenú obranyschopnosť.

IDEÁLNE JE DLHODOBEJŠIE PÔSOBENIE

Aby bol spomínaný vplyv maximálny, je dôležité, aby ste užívali Kotvičník dlhodobo, pokojne aj viac mesiacov. Platí to hlavne na účinky týkajúce sa sexuálnej vitality, ale aj na podporu fyzickej výkonnosti a sily svalov u mužov počas športovania.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Tribulus Terrestris

Tribulus Terrestris patrí medzi veľmi známe bylinky, ktoré majú širokospektrálne využitie v rozličných formách. Čo sa týka užívania, maximálnej dennej dávky, ale aj iných praktických záležitostí, v súvislosti s týmito témami sa užívatelia pomerne často zaujímajú aj o viaceré praktické otázky a záležitosti týkajúce sa rastliny a jej použitia.

Toto je prehľad najčastejšie kladených dotazov a otázok:

Môžu rastlinu a jej účinky využiť aj ženy, nielen muži?

Benefity, ktoré sú spojené s Tribulus Terrestris, sa týkajú predovšetkým mužov a to preto, že tak podpora sexuálnej vitality ako aj fyzickej sily súvisia s testosterónom. Všeobecne ale môže mať rastlina podporný vplyv na močový systém a to aj u žien.

Sú nejaké kontraindikácie, ktoré by bránili použitiu rastliny?

Nie je ich veľa, ale niektoré sú a treba si preto dať pozor na možné riziká. U mužov môže byť problémom zväčšená prostata a to kvôli vplyvu Tribulusu na hladinu testosterónu, všeobecne je potom prekážkou užívania akýkoľvek nádor, hrozí totiž jeho stimulácia.

Je možné pestovanie rastliny aj doma a v našich podmienkach?

Teoreticky to možné je, ale vyžaduje si to veľa starostlivosti a veľmi špecifické podmienky. V praxi to znamená dostatok slnka, zároveň nie veľa vlhkosti, zemina by mala byť vo forme špeciálneho záhradného substrátu a pozor na padanie a hnitie častí rastliny.

Ako dlho je možné čaj alebo iné formy rastliny používať?

Tak, ako pri každej byline s pozitívnymi účinkami, ani Kotvičník nie je rastlinou, ktorú by ste mohli užívať non-stop. V prípade hotových produktov, ktoré obsahujú bylinu, sa riaďte príbalovým letákom, čaj pite najviac 3 mesiace a potom si dajte prestávku.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Tribulus Terrestris

Čo sa týka doplnenia Tribulus Terrestris do tela ešte efektívnejšou formou, k dispozícii máte aj viaceré doplnky výživy alebo voľne dostupné prípravky. Najčastejšie sa jedná o kapsuly a tabletky, ktoré obsahujú výťažok alebo extrakt z tejto rastliny.

Pokiaľ ide o výber typov a druhov, ten je nasledovný:

V ponuke môžete nájsť buď všeobecné doplnky výživy pre posilnenie vitality, prípadne špecializované prípravky, hlavne pre športovcov alebo na zlepšenie sexuálneho zdravia

Všetky tieto druhy prípravkov ponúkajú nasledovné benefity.

 • jednoduchá kúpa, netreba mať recept alebo navštíviť lekára
 • maximálne prirodzené pôsobenie, užívanie môže byť aj dlhodobé
 • minimálne riziká spojené s nežiaducimi účinkami alebo kontraindikáciami

V prípade prípravkov určených pre športovcov sa jedná o využitie rastliny hlavne pre podporu tak kondičného, ako aj intenzívneho tréningu. Tieto prípravky obsahujú vysokú koncentráciu rastliny a obvykle je jej extrakt jedinou aktívnou zložkou. Cieľom užívania, ktoré by malo byť dlhodobejšie, je podporiť rast svalovej hmoty ako aj fyzický výkon.

Druhým typom prípravkov, ktoré obsahujú tiež Tribulus Terrestris, sú doplnky výživy všeobecného charakteru. V ich prípade sa tu môžu nachádzať aj iné látky, pričom cieľom je využitie aj bioflavonoidov na podporu vitality a imunity.

Stoporex® Klasik

 • Efektívna podpora lepšieho stoporenia
 • Prirodzené pôsobenie cez prírodné látky
 • Žiadne nežiaduce účinky

Tribulus Terrestris Extreme 90%

 • Telesný výkon + sexuálna aktivita + vytrvalosť + regenerácia
 • Až 90% obsah saponínov
 • Až 800mg extraktu Kotvičníka zemného v jednej tablete
 • Pohodlná tabletová forma

 

Tribulus Terrestris 40%

 • ideálny doplnok pre zvýšenie telesného výkonu
 • 40% obsah saponínov
 • 400mg extraktu Tribulus Terrestris v jednej tablete
 • napomáha sexuálnej aktivite
 • predlžuje vytrvalosť a zvyšuje silu

 

Treťou formou doplnkov s využitím účinkov Tribulus Terrestris sú tie, ktoré obsahujú nielen túto bylinnú zložku, ale aj širšie zloženie a to s cieľom podpory sexuálneho zdravia a sexuálnej výkonnosti. Ide o prípravky špeciálne určené pre mužov, ktoré sú z kategórie afrodiziak a pôsobia tak na sexuálne libido, ako aj na kvalitu erekcie.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Tribulus Terrestris

Bez ohľadu na to, pre aký typ prípravkov a produktov s obsahom rastliny Tribulus Terrestris sa rozhodnete, všetky spomínané druhy a značky sú dostupné voľne bez receptu. Viaceré zakúpite v eshopoch, napríklad tie pre športovcov, ale taktiež aj v lekárňach.

V prípade lekární môžete využiť nielen tie kamenné, ale aj internetové:

 • v nich máte širší rozsah sortimentu, hlavne ak ide o ten skladom
 • môžete prípravky získať lacnejšie, niekde aj s dopravou zdarma
 • samozrejmosťou je jednoduchosť, objednávku spravíte aj cez mobil
 • platiť nemusíte len v hotovosti, k dispozícii máte aj platbu online

Kým v prípade špecializovaných prípravkov určených pre športovcov sú najlepšou možnosťou eshopy zamerané na fitness, bežné doplnky výživy s obsahom extraktu rastliny nájdete hlavne v lekárňach. Najlepšie sú tie známejšie.

Stoporex® Klasik

 • Efektívna podpora lepšieho stoporenia
 • Prirodzené pôsobenie cez prírodné látky
 • Žiadne nežiaduce účinky

Tribulus Terrestris Extreme 90%

 • Telesný výkon + sexuálna aktivita + vytrvalosť + regenerácia
 • Až 90% obsah saponínov
 • Až 800mg extraktu Kotvičníka zemného v jednej tablete
 • Pohodlná tabletová forma

 

Tribulus Terrestris 40%

 • ideálny doplnok pre zvýšenie telesného výkonu
 • 40% obsah saponínov
 • 400mg extraktu Tribulus Terrestris v jednej tablete
 • napomáha sexuálnej aktivite
 • predlžuje vytrvalosť a zvyšuje silu

 

Práve v takýchto väčších a viac overených lekárňach získate oveľa lepší zákaznícky servis a kvalitnejšie služby. To v praxi znamená napríklad rýchlejšie doručenie aj do 42 až 48 hodín, možnosť platiť pohodlnejšie platobnou kartou cez internet, možnosť nákupu aj bez registrácie alebo viac vernostných benefitov. Nakupovať online samozrejme šetrí aj čas.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.29

35 Hodnotení