Tu sú najlepšie potraviny proti depresii, ktoré vám zlepšia náladu a doplnia energiu

Tu sú najlepšie potraviny proti depresii, ktoré vám zlepšia náladu a doplnia energiu

Horšia nálada môže postihnúť kohokoľvek, z času na čas je to naozaj prirodzené. Čoraz viac sa však v modernej spoločnosti začína skloňovať slovo depresia, hoci je pravda, že nie vždy oprávnene. Na rozdiel od bežného smútku je depresia vážnejšia a vyžaduje si liečbu.

Ak však ide o potraviny, ktoré by mohli pomôcť na depresiu, myslia sa tým skôr také druhy jedál a nápojov, ktoré zlepšenia náladu, zvýšia pocit energie a podporia psychickú a mentálnu vitalitu. Ide o prirodzený spôsob pôsobenia, ktorý pochopiteľne nemôže nahradiť odbornú liečbu dlhodobejšej alebo vážnejšej depresie. Čítajte ďalej a zistíte, prečo.

Čo je depresia a aké problémy a príznaky s ňou súvisia

Štatistiky hovoria, že aspoň raz za život má depresiu zhruba každý piaty človek. Za pojmom depresia sa pritom skrýva vážne ochorenie, ktoré je spojené s nadmerným pocitom smútku a viacerými ďalšími psychosomatickými a psychomotorickými poruchami.

Za depresívnym stavom alebo stavom nadmerného smútku môže byť viacero spúšťacích či rizikových faktorov. Niektoré z nich súvisia aj so stravovaním a životosprávou, napríklad s nadmernou konzumáciou alkoholu, v iných prípadoch vzniká depresia na základe závažnej negatívnej skúsenosti alebo dlhodobo neriešeného stavu nespokojnosti.

Revitanerv

 • Vplyv na činnosť nervovej sústavy
 • Podpora zdravej psychiky
 • Pôsobenie na syntézu a látkovú premenu

Jamieson Vitamín B12 Metylkobalamín 100 µg

 • Podpora nervového a imunitného systému
 • Vplyv na únavu a vyčerpanie
 • Pôsobenie na kardiovaskulárny systém

GS Koenzým Q10

 • Podpora vitality a energie
 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie v oblasti kardiovaskulárnej sústavy

GS Dormian Rapid

 • Pôsobenie na spánok a jeho kvalitu

Ak ide o najčastejšie problémy, symptómy a prejavy, ktorými sa prejavuje, tak:

 • najčastejším príznakom je samozrejme pocit smútku, ktorý môže byť spojený aj s pocitmi prázdnoty, znížením sebavedomia a nezáujmom o seba a o okolie
 • k tomu sa často pridružia problémy s nespavosťou, nadmernou plačlivosťou, zhoršením koncentrácie a sústredenia a zníženou schopnosťou rozhodovania
 • mnoho ľudí trpí naopak nadmernou spavosťou, nepokojom, prípadne nechutenstvom do jedla alebo naopak nadmernou chuťou a teda chudnutím či priberaním
 • v prípade dlhodobo neriešenej depresie dochádza aj k pocitom samoty a v niektorých prípadoch k myšlienkam na samovraždu alebo k sebapoškodzovaniu

VIACERO VPLYVOV NA PSYCHICKÉ ZDRAVIE

Pôsobiť na psychické zdravie a vitalitu je možné viacerými spôsobmi, či už ide o stravovanie, ale aj o pohyb, zvýšenie spoločenského kontaktu s okolím, dostatok oddychu a spánku, obmedzenie alkoholu a fajčenia alebo o celkové zlepšenie životného štýlu ako takého.

Ktoré potraviny proti depresii sú najlepšie

Ak chcete pomocou zmien v jedálničku zlepšiť svoju psychickú vitalitu, môžete tak spraviť zaradením niektorých jedál a nápojov do svojho pravidelného denného stravovania. Mnohé z nich vám pomôžu na zlepšenie nálady aj lepšie fungovanie mozgu.

Medzi najviac užitočné jedlá a nápoje patria hlavne nasledovné:

Orechy: Na zlepšenie psychickej vitality, funkcií mozgu a celkovo na podporu nervového systému sú veľmi dobrou potravinou orechy. Arašidy, vlašské orechy, či pistácie obsahujú horčík, zinok, draslík, tiamín a viaceré zdravé omega mastné kyseliny.

Ryby: Rovnako tak sú veľmi dobrým zdrojom omega-3 a omega-6 mastných kyselín niektoré tučnejšie ryby, napríklad losos, tuniak, sleď či makrela. Viacero výskumov ukazuje, že ich pravidelnou kombináciou viete účinne pôsobiť proti nadmernej úzkosti.

Jogurty: Zlepšiť fungovanie svojho mozgu a podporiť dobrú náladu vám pomôžu aj niektoré druhy jogurtov. Obsahujú dostatok energie potrebnej pre nervovú sústavu a na zlepšenie pohody sa oplatí siahnuť hlavne po tých, ktoré obsahujú probiotiká.

Oleje: Veľmi dobrým zdrojom mastných kyselín a minerálov prospešných na nervovú sústavu vrátane zdravia a fungovania psychiky sú aj oleje. Ide hlavne o konzumáciu kokosového, olivového a avokádového oleja, ktoré sa hodia aj do kuchyne.

Hnedá ryža: Veľa selénu, ale aj iných minerálov potrebných pre zlepšenie psychickej vitality, proti úzkosti a na zlepšenie nálady má aj hnedá ryža. Tá je navyše, oproti bielej, bohatá na zdravšie sacharidy a tak dodáva dostatok potrebnej energie.

Čučoriedky: Antioxidanty potrebné pre udržiavanie zdravia nervového systému, ale aj mnoho minerálov typu zinok, meď, horčík a železo pre celkové zlepšenie pocitu energie a vitality, to všetko obsahujú čučoriedky, ktoré vám výrazne zlepšia náladu.

Banány: Pri ovocí ešte zostaneme, nakoľko ak ide o výraznú podporu fyzického aj psychického výkonu a potlačenie úzkosti či nervozity, banány s jednoznačnou voľbou. Obsahujú dostatok sacharidov, ale aj draslík a tryptofán na zmiernenie napätia.

Bylinky a koreniny: V rámci dochutenia jedál studenej aj teplej kuchyni môžete využiť aj korenie a bylinky. Chilli pomáha na prekrvenie mozgu, ženšen je celkový životabudič, rozchodnica podporuje dopamín a serotonín a vitánia pomáha na zníženie stresu.

Špenát: Skvelým zdrojom kyseliny listovej dôležitej pre viaceré metabolické procesy v mozgu a na zlepšenie pocitu energie, nálady a vitality je aj špenát. Tento druh zeleniny navyše obsahuje aj veľa železa, takže pomáha na lepšie prekrvenie mozgu.

Šošovica: Veľmi dobrou potravinou na zlepšenie nálady, osvieženie mysle a na lepšiu psychickú pohodou je aj šošovica. Obsahuje totiž viacero bielkovín, minerálov a mastných kyselín, ktoré prospievajú nervovému systému a podporujú jeho fungovanie.

Živočíšne produkty: Okrem spomínaných jogurtov by ste mail pre zlepšenie nálady a psychickej vitality konzumovať aj živočíšne bielkoviny a aminokyseliny. Ich najlepším, najzdravším a najbohatším zdrojom sú kuracie mäso, vajcia a neúdené syry.

Bylinné čaje: Nielen jedlom, ale aj čajmi môžete bojovať so zlou náladou a depresívnymi pocitmi smútku, úzkosti či vyčerpania. Na upokojenie aj relaxáciu psychiky či nervového systému pomáhajú harmanček, medovka, valeriána, mučenka či mäta.

NIKDY NEPODCEŇUJTE SITUÁCIU

Hoci stravovanie, životospráva a konzumované jedlá či nápoje môžu pozitívne vplývať tak na psychickú ako aj fyzickú vitalitu, nikdy nepodceňujte depresiu a jej vážnejšie prejavy či symptómy. Ak to bude potrebné, určite vyhľadajte odbornú pomoc.

Výživové doplnky a prípravky na depresiu

Ak chcete podporiť svoju psychickú vitalitu a bojovať napríklad s nervozitou, úzkosťou, napätím alebo pocitmi strachu či nadmerného smútku, môžete na to využiť aj rôzne výživové doplnky s perorálnou formou alebo prípravky v podobe čajovín a čajov.

Mechanizmus pôsobenia týchto produktov je takýto:

V ponuke možno nájsť prípravky na správne fungovanie nervového systému, doplnky na upokojenie a uvoľnenie od stresu alebo produkty podporujúce psychickú vitalitu

Popularita týchto doplnkov a prípravkov vychádza z ich výhod:

 • zloženie je maximálne prirodzené, najčastejšie z prírodných látok
 • vďaka tomu môže byť užívanie dlhodobejšie a aj preventívne
 • prípravky môžu užívať v niektorých prípadoch aj tehotné ženy

Najčastejšie viete siahnuť po tabletkách, kvapkách a iných perorálnych formách s obsahom minerálov a vitamínov podporujúcich nervový systém a duševnú vitalitu, napríklad ak ide o výťažky z valeriány, medovky, mäty či mučenky. Viaceré doplnky obsahujú aj látky všeobecne zvyšujúce pocit energie a zlepšujúce prekrvenie mozgu.

Lieky na depresiu

Priamo na depresiu vám môže lekár na základe odborného vyšetrenia predpísať viaceré druhy liekov, no ak hľadáte tie, ktoré sú dostupné bez predpisu, viete siahnuť po podporných liečivách obsahujúcich hlavne rastlinné a prírodné látky.

Na výber máte viaceré druhy a typy takýchto liekov:

Najčastejšie sa jedná o liečivá na zmiernenie stresu, úzkosti a napätia, ktoré znižujú citové a mentálne vyčerpanie, majú upokojujúci účinok či podporujú nervový systém

Na rozdiel od bežných prípravkov a doplnkov sú lieky:

 • oveľa účinnejšie, za čo vďačia koncentrovanejšiemu zloženiu
 • určené skôr na krátkodobejšie a časovo obmedzené užívanie
 • zamerané skôr na konkrétne problémy v rámci psychickej vitality

Bežne bývajú v týchto liečivách využívané napríklad horčík, vitamín B6, guajfenezín, piracetam alebo rastlinné extrakty, napríklad z chmeľu, hlohu, ľubovníka či medovky. K dispozícii máte viacero foriem, hlavne však tabletky, kapsuly, kvapky alebo sirupy. Cieľom prípravkov je podpora lepšej psychickej vitality a nervového systému.

Jamieson Biotin

 • Vplyv na kožu, vlasy a nechty
 • Podpora látkovej premeny
 • Pôsobenie na nervový systém a psychiku

Brainway L-Tryptofan

 • Vplyv na psychiku
 • Pôsobenie na spánok
 • Ďalšie príbuzné účinky

Tryptofan B

 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie na psychiku
 • Zníženie únavy a vyčerpania

Guarana Walmark

 • Zvýšenie fyzickej výkonnosti
 • Vplyv na mentálnu aktivitu a vitalitu
 • Podpora imunity, obranyschopnosti a ochrany buniek

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na depresiu

Všetky vyššie spomínané formy doplnkov, prípravkov a liekov si viete zakúpiť bez receptu v ktorejkoľvek kamennej aj internetovej lekárni. Online nákup je pritom čoraz viac populárnejší, hlavne ak ide o známejšie a overené lekárne.

Hlavne takéto internetové lekárne, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu, ponúkajú:

 • jednoduchší nákup, napríklad cez tablet alebo aj mobilný telefón
 • maximálne pohodlie, nemusíte nikam ísť, zásielka príde k vám
 • najlepší možný výber značiek, typov a foriem na jednom mieste
 • oproti kamenným lekárňam lepšiu cenu, niekedy aj dopravu zdarma

Mnohé online lekárne urýchľujú celý nákup ešte aj tým, že objednávku viete spraviť bez nutnosti zdĺhavej registrácie. Stačí zadať len svoje osobné údaje, adresu dodania, podmienky platby, vybrať si kuriérnu službu a objednávku potom už len odoslať.

Pri platení sa zaobídete aj bez hotovosti, kde máte na výber prevod cez internet banking, ale v tých lepších lekárňach aj platbu platobnou kartou cez internet, čo je najpohodlnejšie. Okrem toho si môžete vybrať z viacerých kuriérnych služieb, máte väčšinu prípravkov okamžite skladom a doprava nemusí trvať dlhšie ako 24 až 48 hodín.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.80

20 Hodnotení