Tu sú odporúčania, tipy a rady, čo najlepšie pomáha a čo je dobré na opar v tehotenstve

Ak ide o problémy, ktoré vyzerajú na prvý pohľad nevinne, no predstavujú zvýšené riziko, jedným z tých najčastejších je opar, nazývaný aj herpes. Objavuje sa najčastejšie na perách a v okolí úst, no napríklad genitálny herpes už môže byť infekčný aj pre novorodenca.

Ide o vírusové ochorenie, ktoré sa dáva do súvislosti predovšetkým so zníženou imunitou. V prípade, že žena opar mala aj pred tehotenstvom a objaví sa u nej práve v tomto období, nie je to až taký problém ako stav, kedy sa herpes objaví prvý krát práve v tehotenstve. Čo robiť, ak sa u vás opar objaví a čo naň pomôže najlepšie, to sa dozviete v ďalších riadkoch.

Ako vzniká opar v tehotenstve, jej špecifiká a faktory

Opar je vírusové ochorenie spôsobené vírusom Herpes simplex a podľa toho, akú oblasť opar postihne, sa rozoznáva aj pôvodca, čiže buď vírus Herpes simplex 1 alebo Herpes simplex 2. Prvý typ spôsobuje opar okolo úst a na perách, druhý zas genitálny opar a vredy.

Podľa štatistík má tento typ vírusu vo svojom tele vyše 90 % populácie, no väčšina prípadov je bez toho, aby sa ochorenie prejavilo aj navonok. V prípade, že sa tak stane, vonkajšie prejavy sa manifestujú iba určitý čas, potom sa dostane vírus do spiacej formy, najmä v nervových zakončeniach. V prípade vhodnej situácie sa môže infekcia zopakovať.

Jamieson Prenatal

 • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Mamavit

 • Na plánovanie tehotenstva
 • Tehotenstvo
 • Dojčenie

Zovirax

 • Na herpes, opar a súvisiace príznaky

LadeeVita

 • Pre tehotné a dojčiace ženy
 • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

Zovirax Duo

 • Na opar
 • Zmiernenie príznakov oparu

Femibion 2

 • Podpora tehotenstva a obdobia po pôrode až do konca dojčenia

Herpesin krém

 • Účinky na herpes a jeho príznaky

Medzi faktory, ktoré to najviac ovplyvnia aj v tehotenstve, patria:

 • celkové vyčerpanie a preťaženie organizmu, napríklad pri dlhodobo náročnom fyzickom výkone, kedy prichádza ku krátkodobému oslabeniu obranyschopnosti
 • problémom je aj psychické vypätie, stres, nervozita alebo preťaženie tohto typu, čo sú už faktory, ktoré sú vo výraznejšej a väčšej miere prítomné aj počas tehotenstva
 • špecifickým vplyvom je kolísanie hormonálnej rovnováhy, kde v tehotenstve dochádza k vzostupu niektorých hormónov, čo môže oslabiť sliznice a kožu
 • zároveň treba brať do úvahy aj niektoré príčiny či vyvolávajúce faktory z bežného života, napríklad ak ide o klasickú alergiu na potraviny alebo vplyv UV žiarenia

PREČO JE PRVÁ INFEKCIA NEBEZPEČNÁ?

Ak sa prvý krát objaví herpes práve v tehotenstve, ide o stav, ktorý sa všeobecne považuje za veľmi nebezpečný a rizikový. Je to v dôsledku toho, že v tele matky ešte nemusí byť dostatok protilátok, takže infekcia vírusom a jej prechod na plod sú rizikovejšie a vážnejšie.

Príznaky a prejavy oparu v tehotenstve

To, ako sa opar prejaví, závisí hlavne od jeho typu a umiestnenia. Okrem prejavov a príznakov spojených so samotným oparom, sa môžu objaviť aj niektoré iné javy, ktoré s ním môžu súvisieť nepriamo, napríklad aj nesprávnou či nedostatočnou liečbou.

Tu sú najčastejšie takéto prejavy, symptómy a problémy:

Pľuzgiere: Samotný opar má podobu pľuzgierov, ktoré sa môžu objaviť na tvári, hlavne na perách, prípadne aj v oblasti genitálií. Tieto pľuzgiere sú sprevádzané začervenaním kože v okolí a samotné sú naplnené čírou tekutinou. V momente, keď prasknú, vysušia sa.

Prejavy súvisiace s pľuzgiermi: Okrem samotných pľuzgierov na pokožke sa v súvislosti s oparmi vyskytujú napríklad aj pocity svrbenia, pálenia, mravčenia alebo napätia v mieste, kde pľuzgier vznikol či vznikne. Objaviť sa môžu aj pigmentové škvrny či jazvy.

Ostatné symptómy: V súvislosti s výskytom herpesu všeobecne môže prísť aj k typickým chrípkovým príznakom, čiže k únave, pocitu malátnosti či vyčerpania. Niekedy môže vzniknúť v prípade genitálneho herpesu aj bolesť pri močení a vaginálny výtok.

Riešenie oparu v tehotenstve doma

Pokiaľ sa u vás objaví opar počas tehotenstva, je potrebné zájsť za lekárom, aby daný stav vyšetril a indikoval odbornú liečbu podľa typu a závažnosti ochorenia. Okrem toho však môžete využiť aj režimové opatrenia a podpornú domácu liečbu.

Tá by mala zahŕňať hlavne nasledovné možnosti a prostriedky:

Režimové opatrenia

Zvlášť v tehotenstve je pri výskyte oparu, ale aj v rámci prevencie, dôležité dodržiavať niektoré režimové opatrenia. Ide hlavne o minimalizáciu stresu, vyhýbanie sa dráždivým potravinám, obmedzenie UV žiarenia a dostatok oddychu po fyzickej námahe.

Prírodné prostriedky

V rámci domácej liečby môžete využiť aj viaceré prírodné prostriedky, ktoré možno používať zvnútra aj navonok. Dobrým príkladom je cesnak, ktorý sa môže konzumovať, ale je ním možné pľuzgiere aj potierať. To isté platí aj o známom droždí alebo citróne.

Bylinky a rastliny

Na vonkajšie obklady možno použiť aj niektoré známejšie liečivé bylinky, ktoré sú dlhodobo overené v rámci podpornej liečby. Ide napríklad o medovku, prípadne o hotový tea tree olej. Môžete si z nich spraviť odvar, v ktorom budete namáčať obklady.

Podpora prirodzenej obranyschopnosti

V rámci prevencie do budúcnosti, ale aj na podporu aktuálneho stavu, by ste mali tiež pôsobiť na podporu imunity a jej zvýšenie. Tento efekt je možné dosiahnuť konzumáciou ovocia a zeleniny s vitamínom C, zinkom či výživovými doplnkami s hlivou ustricovou.

Podporné gély, krémy a náplasti

Na zmiernenie bolesti či svrbenia, ale aj na podporu a urýchlenie hojenia, prípadne na zabránenie rozšírenia infekcie, môžete využiť tiež niektoré voľne dostupné prípravky a zdravotnícke pomôcky, hlavne v podobe gélov, náplastí a krémov.

Voľne dostupné lieky a liečivá

V prípade, že chcete výraznejšie pôsobiť tak na infekciu spôsobujúcu opar, ako aj na príznaky spojené s herpesom, môžete siahnuť tiež po liekoch. Tie majú tiež vonkajšiu formu, pričom sú založené hlavne na syntetických protivírusových látkach a zložkách.

NEBEZPEČENSTVO HROZÍ AJ PO PÔRODE

V prípade oparu na perách sa síce hovorí, že je menej rizikový, avšak ani po pôrode ešte nie je nebezpečenstvo úplne zažehnané. Ak ním trpíte, nemali by ste svoje dieťa bozkávať, infekcia sa totiž môže stále preniesť. Platí to hlavne pre prvých 6 týždňov po pôrode.

Výživové doplnky a prípravky na opar v tehotenstve

V prípade oparov je možné, okrem odbornej liečby indikovanej lekárom, siahnuť aj po niektorých podporných prostriedkoch a prípravkoch doma. Niektoré môžu urýchliť hojenie, iné zas zmiernia bolesť na danom mieste, ďalšie vedia podporiť imunitu.

Sortiment týchto výrobkov, doplnkov a prípravkov je bohatý:

K dispozícii sú náplasti s hojivým účinkom, rôzne gély, špeciálne filmogély, rôzne roztoky a vodičky podporujúce vytvorenie filmu aj koloidné náplasti na pery

Pre užívateľov majú spomínané produkty a doplnky viacero benefitov:

 • kúpa nie je podmienená receptom od lekára alebo jeho návštevou
 • pôsobenie je komplexné, tak na hojenie ako aj na ochranu tkaniva
 • použitie je obvykle bez rizika vedľajších a nežiaducich účinkov

V ponuke možno nájsť, okrem vyššie spomínaných prostriedkov s lokálnym pôsobením na opar, na zlepšenie jeho hojenia alebo na vytvorenie ochrannej filmovej vrstvy, aj rôzne mastičky, napríklad s obsahom zinku, prípadne regeneračné séra s rastlinným zložením. Zakúpiť si môžete aj doplnky výživy a tabletky na zvýšenie imunity.

Lieky na opar v tehotenstve

Druhou možnosťou, ako je možné pôsobiť na opary, sú lieky a liečivá. Tie vám pomôžu hlavne na opar na tvári, či už bude na ústach, perách, nose alebo niekde inde. Niektoré majú symptomatické pôsobenie, iné zas naopak pomáhajú aj proti samotnej infekcii.

Ponuka týchto liečiv zahŕňa výber z viacerých typov a foriem:

Využiť môžete dermálne gély, ktoré pomáhajú v rámci podpornej liečby oparov, špeciálne krémy na liečbu príznakov a prejavov aj krémy pri opakovanej infekcii

Ak ide o najväčšie výhody alebo vlastnosti liekov, patria sem:

 • bezproblémová kúpa, spomínané lieky sú bez nutnosti receptu
 • koncentrovanejšie a kvalitnejšie zloženie s rýchlym nástupom účinku
 • možnosť výberu aj liečiv s pôsobením na konkrétny príznak a prejav

Pokiaľ ide o zloženie, väčšina z týchto liekov využíva látky ako sú aciklovir, čo je špeciálne protivírusové liečivo zamerané práve na Herpes simplex spôsobujúci opary, prípadne hydrokortizón, ktorý patrí medzi steoridy zmierňujúce zápal. Vďaka tomu vám môžu spomínané lieky pomôcť aj na zmiernenie svrbenia či bolesti oparu.

Jamieson Prenatal

 • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Mamavit

 • Na plánovanie tehotenstva
 • Tehotenstvo
 • Dojčenie

Zovirax

 • Na herpes, opar a súvisiace príznaky

LadeeVita

 • Pre tehotné a dojčiace ženy
 • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

Zovirax Duo

 • Na opar
 • Zmiernenie príznakov oparu

Femibion 2

 • Podpora tehotenstva a obdobia po pôrode až do konca dojčenia

Herpesin krém

 • Účinky na herpes a jeho príznaky

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na opar v tehotenstve

Tak, ako aj v prípade iných liekov či produktov zdravotníckeho typu, aj v prípade týchto prípravkov viete nájsť ich najväčší výber v lekárňach. Nakoľko ich predaj nie je podmienený receptom, okrem tých kamenných môžete využiť aj internetové.

Online nákup má oproti tomu osobnému viacero výhod:

 • nie je treba nikam ísť, objednávku aj doručenie vybavíte priamo doma
 • nákup je rýchly a jednoduchý, trvá pár minút a ide o vec zopár kliknutí
 • na výber máte širší sortiment, hlavne ak ide lieky a prípravky skladom
 • viaceré lekárne ponúkajú aj možnosť objednávky bez registrácie

Hlavne tie väčšie a známejšie lekárne, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, majú naozaj lepší a širší výber, ale napríklad aj lepší servis. Ten spočíva v jednoduchšej objednávke, ale aj iných výhodách.

Plusom je napríklad možnosť výberu z viacerých spôsobov dopravy či kuriérnych služieb, čo sa odrazí aj na rýchlejšom doručení, taktiež možnosť platiť nielen cez internet banking, ale aj platobnou kartou, prípadne širšie portfólio zliav a akcií. Nákup v online lekárni sa pritom z hľadiska procesu a postupu príliš nelíši od bežnej objednávky v eshope.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.72

36 Hodnotení