Tukožrútska diéta, jej vplyv na chudnutie a čo na ňu hovoria recenzie a skúsenosti

Tukožrútska diéta, jej vplyv na chudnutie a čo na ňu hovoria recenzie a skúsenosti

Asi ste už počuli o tom, že existuje tukožrútska polievka, ale viete o tom, že je aj tukožrútska diéta? V podstate ide skoro o to isté, nakoľko jedálniček pri tejto diéte je založený najmä na spomínanej polievke. To je najväčšie plus, no zároveň aj najväčšie mínus diéty.

Diéta by podľa teórie mala pomôcť na veľkú nadváhu a obezitu, no bohužiaľ, mnohé skúsenosti ukazujú, že je tu aj vysoké riziko jojo efektu. Rovnako tak je možné držať túto diétu časovo neobmedzene, ale vzhľadom na fádnosť jedálnička a absenciu viacerých iných jedál so zastúpením vitamínov, minerálov a stopových prvkov to neodporúčame.

Čo je tukožrútska diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká

Tukožrútska diéta, ako už hovorí aj jej názov, by mala byť diétou, ktorá bude zameraná na spaľovanie a odbúravanie tukov. Základom diéty je známa tukužrútska alebo tukožravá polievka, ktorá neobsahuje žiadne nadbytočné kalórie, naopak, má ich málo.

Bohužiaľ, polievka však má aj veľmi málo bielkovín a zložených sacharidov, čo sú dôležité makroživiny. Obsahuje síce veľa prospešných vitamínov A, B1, B2, CE, ktoré majú pozitívne antioxidačné účinky, no to je asi tak všetko. Denný príjem kalórií sa pri tejto diéte skreše niekedy aj pod hranicu 1000 kalórií za deň, čo je málo a naozaj chudnete.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Bohužiaľ, nevýhod diéty je omnoho viac, medzi najväčšie patria:

 • jednostrannosť diéty z pohľadu jedálnička, čo znamená, že sa môžu dostaviť nechuť do jedla a zároveň pocity hladu a to pomerne rýchlo po zjedení porcie
 • problémom je aj deficit niektorých vitamínov a minerálov, čo je v ostrom kontraste k tomu, že iných vitamínov a stopových prvkov bude naopak prebytok
 • diéta je krátkodobou a hoci teoreticky je možné ju držať dlhšie, kvôli negatívnym vedľajším prejavom sa to nedá, nejde ani o komplexný diétny program
 • hoci schudnúť s tukožrútskou diétou väčšina ľudí nebude mať problém, po návrate k pôvodnému stravovaniu príde u drvivej väčšiny ľudí známy jojo efekt

Okrem toho treba rátať s tým, že diéta môže spôsobiť aj niektoré vedľajšie efekty v podobe ľahších či závažnejších zdravotných ťažkostí. Najčastejšie sa uvádzajú zažívacie a tráviace problémy, bolesti hlavy, nespavosť, únavu, malátnosť alebo aj pokles vitality.

KTO BY NEMAL TUKOŽRÚTSKU DIÉTU DRŽAŤ?

Diéta nie je vhodná pre deti, mládež a rovnako tak by sa jej mali vyhýbať tehotné aj dojčiace ženy. Ak máte tráviace ťažkosti alebo problémy s krvným tlakom, tiež sa jej vyhýbajte. Diéta nie je vhodná ani pre ľudí, ktorí trpia migrénami alebo častou bolesťou hlavy.

Aké fázy má tukožrútska diéta

Držanie tukožrútskej diéty je síce prakticky neobmedzené, čiže ju môžete skúsiť na pár dní a aj na viac týždňov, ale najčastejšie sa tento diétny program dodržuje 7 dní. Podľa toho je rozvrhnutý aj odporúčaný jedálniček, ktorý je takto rozdelený do štyroch fáz.

V každý deň alebo každé dva dni po sebe sa stravovanie obmieňa:

Prvé dva dni: Počas prvých dvoch dní tukožrútskej diéty je základom stravovania tukožrútska polievka. K tomu môžete v prvý deň zjesť surovú zeleninu alebo surové ovocie, nie však oboje naraz. Ak si dáte v prvý deň ovocie, tak v ten druhý si dajte zeleninu, prípadne naopak. V druhý deň si môžete dať na večeru varený zemiak spolu s bylinkami.

Tretí a štvrtý deň: V tretí deň už môžete skombinovať naraz ovocie a zeleninu, základom však stále zostáva tukožrútska polievka. To isté platí aj pre štvrtý deň, kde by ste mohli pridať trocha viac ovocia, ale vyhýbajte sa tomu, ktoré má priveľa sacharidov, napríklad banánom, nektarinkám či hroznu. Snažte sa odolať, chuť na sladké bude teraz najväčšia.

Piaty deň: Piaty deň diéty je prelomový z toho hľadiska, že do jedálnička môžete už zaradiť aj mäso a ryžu. V prípade mäsa však môže ísť buď o ryby alebo chudé a nemastné hydinové mäso, čiže kuracie alebo hovädzie. Ak ide o ryžu, konzumovať môžete hnedú, určite nie bielu. Plusom je, že takto doplníte aspoň minimálne množstvo sacharidov do tela.

Šiesty a siedmy deň: V šiesty a siedmy deň diétovania pokračujete prakticky už v jedálničku z piateho dňa. To znamená, že konzumujete tukožrútsku polievku, k tomu zeleninu bez vysokého množstva uhľohydrátov a spomínané chudé mäso. Zaradiť už môže do jedálnička aj ryby. Nezabudnite dodržiavať pitný režim a piť dostatok neochutenej vody.

Princípy a vhodné a nevhodné jedlá tukožrútsku diétu

Jednoduchosť tukožrútskej diéty neznamená automaticky, že len jeden typ polievky vám bude stačiť počas celej doby. Naopak, zoznam možných a povolených jedál je o niečo bohatší, hoci na druhú stranu, mnoho živín a stopových prvkov vám bude stále v diéte chýbať.

Tu sú najdôležitejšie princípy a tiež odporúčané a zakázané jedlá:

Tukožrútska polievka

Základným princípom tukožrútskej diéty je konzumovať tukožrútsku polievku minimálne tri krát denne, čiže ráno, na obed a večer. Na jej prípravu potrebujete 1 hlávku kapusty, 6 kusov cibule, 4 paradajky, 2 zelené papriky, zelerovú vňať alebo pažítku na dochutenie a 2 mrkvy. Všetko uvarte do mäkka.

Ďalšie povolené jedlá

Okrem tukožrútskej polievky môžete počas diéty jesť ovocie aj zeleninu. V prvé dni to však bude bez toho, aby ste ich navzájom kombinovali. Najviac odporúčané sú zemiaky, mrkva, paprika a bobuľové ovocie s výnimkou hrozna. Neskôr už môžete pridať aj hnedú ryžu, chudé hydinové mäso a ryby.

Zakázané jedla

V princípe platí, že počas diéty sú zakázané všetky ostatné jedlá, ktoré nie sú medzi povolenými. Ide teda o všetky ťažké, tučné, mastné, sladené alebo príliš solené jedlá a potraviny. V tomto ohľade je diéta prospešná, na druhú stranu, viaceré zdravé potraviny v nej viditeľne chýbajú.

Pitný režim

Okrem jedálnička je veľmi dôležitý aj pitný režim. Ten v prípade tukožrútskej diéty spočíva v čistej vode, bez akýchkoľvek prísad alebo príchutí. Počas dňa jej vypite 3 až 3,5 litra, ideálne každú hodinu po menšom objeme. Vyvarujte sa limonád, sladených a sýtených nápojov a tiež alkoholu.

DIÉTA JE KRÁTKODOBÁ, NIE JE NA STÁLO

Tukožrútska diéta je, aj vďaka jednotvárnosti, skôr diétou krátkodobou. Odporúča sa ju držať najviac 7 dní po sebe, pri dlhšom diétovaní vám hrozí riziko absencie niektorých dôležitých živín, minerálov a stopových prvkov. Ide teda o redukčnú a skôr rýchlejšiu diétu.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Ak by ste naopak chceli vyskúšať nejakú dlhodobejšiu diétu, ktorá bude komplexnejšia, bude mať širší jedálniček a nebudú s ňou spojené ani pocity hladovania a ani riziko jojo efektu, dávame vám do pozornosti Keto diétu. Ako už hovorí názov, funguje na ketóze.

Pre Ketónovú diétu platia nasledujúce zásady, princípy a pravidlá:

 • základným diétnym opatrením je zmena jedálnička a to tak, že obmedzíte príjem nezdravých tukov a najmä sacharidov, v ich prípade pod 50 gramov denne
 • zároveň s tým sa zvyšuje zastúpenie bielkovín v stravovaní, nakoľko tie sú dôležité jednak proti hladu a zároveň aj proti chradnutiu a oslabeniu svalstva
 • výsledkom spomínanej zmeny jedálnička je stav zvaný ketóza, ktorý je pre telo fyziologicky prirodzený a ide o zásadnú zmenu energetického metabolizmu
 • počas ketózy totiž telo primárne ako zdroj energie využíva nie cukry, ale tuky, čiže dochádza k spaľovaniu tukových zásob a tkanív a tým pádom k chudnutiu

Čo sa týka zmien v jedálničku, ide aj o zvýšenie zastúpenia zeleniny, nakoľko tá je výborným zdrojom vlákniny, ktorá je prospešná na trávenie a celkovo metabolizmus. Odporúča sa tiež konzumovať aj orechy a semienka, obsahujú zdravé tuky a sú zdrojom minerálov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Diéta je rozdelená do troch fáz, trvá 12 až 14 týždňov a aj vďaka tomu je chudnutie postupné, dlhodobé a bez extrémnych výkyvov. Okrem účinku na znižovanie hmotnosti je diéta prospešná aj pre kardiovaskulárny systém, znižuje hladinu cukru, zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu a normalizuje krvný tlak. Má aj preventívne účinky voči cukrovke.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak by ste chceli Ketogénnu diétu držať, musíte teda zásadne zmeniť jedálniček a pomer živín v ňom. V praxi to znamená buď zmeniť domáce recepty a varenie, alebo využiť jednoduchšiu a rýchlejšiu možnosťou, ktorou je diétny program KetoMix a jeho sortiment.

V ňom nájdete tak potraviny, ako aj nápoje, ale aj výživové doplnky:

KetoMix je producent hotových potravín, koktejlov a iných prípravkov a produktov, ktorých zloženie je založené na proteínoch a naopak obsahuje málo cukru

Tieto produkty a potraviny môžu využiť muži aj ženy, pričom platí:

 • príprava je vecou pár minút, pri nápojoch stačí pridať vodu a zamiešať
 • celý jedálniček aj pitný režim vyriešite bez problémov na jednom mieste
 • jedlá sú bohaté na vitamíny, minerály aj živiny, nebudete trpieť hladom

Všetky jedlá, potraviny aj nápoje sú bezproblémové z hľadiska zloženia, neobsahujú žiadne rizikové chemické látky, prísady a konzervanty. S výnimkou pečiva v nich nenájdete ani lepok, sú teda vhodné aj pre celiatikov. Príprava trvá obvykle do 5 minút, nemusíte byť žiadny veľký kuchár. V sortimente sú aj doplnky výživy na spaľovanie tuku.

Pokiaľ ide o potraviny, KetoMix ponúka proteínové polievky, kaše, omelety, palacinky, tyčinky, cestoviny, pečivo, nátierky aj sušené mäso. Na svoje si prídu aj tí, čo majú radi maškrty, v ponuke sú aj proteínové čokolády a dezerty, ktoré nenarušia ketózu.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Sortiment obsahuje aj proteínové chipsy, krekry, nachos a rôzne slané pochutiny. Ak ide o výber nápojov, najobľúbenejšie sú KetoMix koktejly s obsahom srvátkovej a sójovej bielkoviny. Na výber máte viacero ovocných aj iných príchutí, napríklad kávy, vanilky či kokosu. Pre tých, čo sú vegeteriáni či vegáni, sa nájdu tiež zaujímavé koktejly.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, že by ste chceli Keto diétu vyskúšať práve s využitím potravín a produktov KetoMix, nie je nič jednoduchšie. Stačí navštíviť webstránku www.ketomix.sk, kde nájdete všetky informácie o zložení aj diéte, je tu tiež oficiálny internetový obchod.

Okrem kúpy v kamennej predajni tak viete nakupovať cez internet:

 • takýto spôsob je pohodlný, nezáleží na tom, kde na Slovensku bývate
 • nemusíte nikam ísť, objednávku spravíte z domu cez počítač aj mobil
 • rovnako tak doručenie je k vám domov, o všetko sa postará kuriér
 • ide o oficiálny eshop, máte teda istotu originality aj najvýhodnejšej ceny

Nakupovanie prebieha tak, ako aj v bežných eshopoch. Do online košíka vložíte tie potraviny, nápoje a produkty, prípadne kombinované balíčky, ktoré sa vám páčia, potom vyplníte svoje údaje, zvolíte miesto a spôsob doručenia, typ platby a objednávku len odošlete.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Spravidla trvá doručenie najviac 3 pracovné dni, balíček si viete nechať doručiť tak priamo k vám domov, ako aj do najbližšieho odberného miesta Zásielkovne. Pokiaľ ide o platbu, okrem štandardnej dobierky a platby v hotovosti máte k dispozícii aj bezhotovostné platby a vopred cez internet. Môže ísť o internet banking aj o platbu platobnou kartou.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.78

50 Hodnotení