Tussin: Kvapky na suchý a dráždivý kašeľ, zápaly a infekcie dýchacích ciest a aj na astmu

Tussin: Kvapky na suchý a dráždivý kašeľ, zápaly a infekcie dýchacích ciest a aj na astmu
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Ak vás trápi suchý a dráždivý kašeľ v dôsledku infekcií či zápalov dýchacích ciest, alebo ak potrebujete utlmiť kašeľ napríklad pred či po operácii, môžete siahnuť po kvapkách známej značky Tussin. Ide o liek, ktorý je možné užívať tak pre dospelých, ako aj pre deti, stačí len prispôsobiť dávkovanie. Na odporúčanie je možné jeho podávanie aj na iné problémy.

Tussin je založený na pomerne známej a účinnej zložke butamirát, ktorá patrí medzi overené antitusiká. Pokiaľ vás zaujíma niečo viac, napríklad to, či je možné podávať kvapky aj na noc, alebo hľadáte návod na ich použitie pre konkrétne prípady, nech sa páči, tu je recenzia.

Výrobca a pôvod

Liek Tussin je súčasťou známej farmaceutickej značky TEVA Pharmaceutical, ktorá je celosvetovým producentom originálnych biofarmaceutických prípravkov, generických liečiv aj iných voľne predajných a voľne dostupných liekov, prípravkov a produktov.

Spoločnosť je prítomná na trhoch vo vyše 60 krajinách sveta a jej portfólio tvoria lieky a produkty pre všetky dôležité terapeutické oblasti od posilnenia imunity až po špecifické účinky napríklad aj v oblasti dýchacej sústavy. Z hľadiska pôvodu aj výrobcu je teda liek Tussin dostatočne kvalitným, môžete sa preto na jeho pôsobenie spoľahnúť.

Zloženie, účinné látky a vzhľad Tussinu

Kvapky Tussin sú založené na obsahu jedinej účinnej látky a to antitusika butamiratiumdihydrogencitrát. Ide o látku všeobecne využívanú pre jej pôsobenie na utlmenie dráždenia na kašeľ rôzneho typu. Okrem toho obsahuje liek aj niektoré doplnkové látky.

Tu je prehľad tých najdôležitejších zložiek spoločne s ich predstavením:

 • Butamirát: Celý názov tejto látky je butamiratiumdihydrogencitrát, v 1 ml roztoku sa nachádza v koncentrácii až 4,62 mg. Látka patrí medzi neopioidné periférne pôsobiace antitusiká, čo znamená, že má predovšetkým lokálny anestetický účinok. Ovplyvňuje tak nervové vlákna, ktoré vedú dráždivé podnety konkrétne len z dýchacích ciest.

Výhodou butamirátu je, že nevyvoláva centrálny útlm a neovplyvňuje tak dýchacie centrum. Rovnako tak nie je látka návyková, takže po skončení liečby nedochádza k výskytu negatívnych či nežiaducich prejavov. Vďaka perorálnej forme sa po podaní rýchlo absorbuje. Látka je veľmi účinná, tlmí totiž aktivitu centra kašľa v predĺženej mieche.

 • Ďalšie látky: Okrem butamirátu obsahujú kvapky Tussin aj niektoré doplnkové a prídavné látky, ktoré tiež tvoria tento roztok. Medzi ostatné zložky patria etanol 96 %, propylénglykol, polysorbát 80, vôňa alpských kvetov, tekutý extrakt zo sladkého drievka a čistená voda.

Dávkovanie a užívanie Tussinu

Ak sa rozhodnete Tussin zakúpiť a užívať, dodržiavajte dávkovanie odporúčané výrobcom. Prečítajte si príbalový leták a návod, ktorý je súčasťou balenia. Ak zabudnete užiť dávku počas dňa, pokračujte v bežnej dávkovacej schéme, neužívajte dvojnásobnú dávku.

Liek je určený na krátkodobejšie a časovo ohraničené používanie v prípade, ak ho budete brať bez predošlej porady s lekárom. Neprekračujte maximálnu dennú dávku v závislosti od vašej hmotnosti. V prípade, ak bude účinok lieku príliš slabý, alebo naopak ak bude účinok až príliš silný, poraďte sa s lekárom či lekárnikom o možnosti dodatočnej úpravy dávkovania.

Uchovanie a skladovanie Tussinu

Pokiaľ ide o správne skladovanie kvapiek Tussin, základom je, aj vzhľadom na ich formu, udržiavať ich na suchom mieste, chrániť pred vlhkosťou a nevystavovať fľaštičku a ani vonkajší obal priamemu slnečnému žiareniu. Žiadne iné špeciálne podmienky nie je treba.

Okrem vyššie spomínaného potom stačí už len dodržiavať tieto pravidlá a zásady:

 • skladujte liek v pôvodnom obale a mimo dohľadu alebo dosahu malých detí
 • chráňte ho pred mrazom, ale aj pred vysokou teplotou, optimum je do 25 ° C
 • na obale Tussinu nájdete dátum exspirácie, ten sa vzťahuje na posledný deň mesiaca
 • po tomto dátume už kvapky neužívajte a nespotrebovaný zvyšok vráťte do lekárne

Tussin

 • Na zápaly a infekcie a s tým spojený kašeľ
 • Na utíšenie kašľa pred operáciou a z iných príčin

Účinky, indikácie a použitie Tussinu

Použitie kvapiek Tussin závisí od mechanizmu účinku ich jedinej účinnej látky, ktorou je butamiratiumdihydrogencitrát. Ide o látku z kategórie antitusík, čo znamená, že zložka pôsobí na utlmenie kašľa a z tejto jej vlastnosti vychádzajú aj indikácie použitia lieku.

Tu sú dve najvýznamnejšie oblasti, v ktorých sa kvapky Tussin používajú:

Na zápaly a infekcie a s tým spojený kašeľ

Najčastejším použitím kvapiek Tussin je využitie ich tlmiaceho efektu na kašeľ z dôvodu infekcií a zápalov v dýchacej sústave. Liek sa odporúča používať na tlmenie suchého dráždivého a ťažko utíšiteľného kašľu pri zápaloch hrtanu, hltanu, priedušiek a priedušnice.

Výrobca taktiež odporúča použitie kvapiek Tussin aj pri infekciách horných a dolných dýchacích ciest a pri zápaloch v hornej časti dýchacej sústavy. V týchto prípadoch je však možné užívanie kvapiek bez odporúčania lekára iba počas určite obmedzenej doby.

Na utíšenie kašľa pred operáciou a z iných príčin

Výhodou kvapiek Tussin je, že butamirát, ktorý je hlavnou účinnou zložkou, pôsobí nielen na kašeľ z dôvodu infekčnej príčiny, ale aj z iných príčin. Ide totiž u univerzálne antitusikum na utlmenie dráždivého kašľa, napríklad aj pred chirurgickými zákrokmi, prípadne po nich.

Kvapky je možné užívať aj v prípade vyšetrení a iných zásahov v oblasti ústnej dutiny, kedy je žiaduce utlmiť kašeľ. Použiť sa môžu na odporúčanie lekára aj na kašeľ pri astme, tuberkulóze, astmatickom zápale priedušiek a tiež ja pre prípady zaprášenia pľúc.

Nežiaduce a vedľajšie účinky Tussinu

Tak, ako aj v prípade ďalších liekov a liečiv, aj kvapky Tussin môžu počas užívania vyvolať nielen žiaduce, ale aj niektoré nežiaduce účinky a vplyvy. Našťastie, obvykle sú kvapky veľmi dobre znášané a aj v prípade, ak sa vedľajšie účinky objavia, majú rôznu intenzitu.

Tu sú tie, ktoré uvádza príbalový leták a o ktorých by ste mali vedieť:

 • vyskytnúť sa môžu tráviace ťažkosti, hlavne sa spomína nevoľnosť, nechutenstvo, bolesti žalúdka, vracanie alebo hnačka
 • výrobca spomína aj riziko výskytu bolesti hlavy a možné závraty
 • vyskytnúť sa môžu aj precitlivené alebo alergické reakcie na pokožke, konkrétne kožná vyrážka, žihľavka a svrbenie kože
 • ak sa u vás objavia spomínané alebo aj nejaké iné vedľajšie účinky, kontaktujte svojho lekára a poraďte sa s ním o ďalšom postupe

Kontraindikácie a možné interakcie Tussinu

Užívanie Tussinu môžu sprevádzať nielen riziká spojené s možnými vedľajšími a nežiaducimi účinkami, ale aj prípady, kedy nebude možné podávanie kvapiek kvôli možným kontraindikáciám či interakciám. Ide napríklad už o spomínaný výskyt alergickej reakcie.

Spomedzi viacerých takýchto situácií sú toto tie najdôležitejšie:

 • Tussin nepodávajte deťom vo veku do 2 mesiacov, u starších detí je možné podávanie kvapiek iba v prípade, ak ich vedia bez problému prehltnúť
 • v tehotenstve alebo počas dojčenia sa treba najskôr poradiť s lekárom a lekárnikom a až po ich odporúčaní je možné kvapky používať
 • liek môže meniť alebo zvýšiť účinnosť iných liekov, rovnako tak môže byť rizikový pre ľudí s epilepsiou, pečeňových ochoreniach a poškodeniach mozgu
 • kvapky obsahujú alkohol, konkrétne metanol, výrobca však udáva, že majú žiadny alebo len zanedbateľný vplyv na vedenie motorových vozidiel

Balenie a cena Tussinu

Tussin je liekom, ktorý má podobu kvapiek určených na perorálne užívanie. Roztok, ktorý tvorí kvapky, má podobu žltohnedej kvapaliny a je balený v sklenenej liekovke s objemom 25 ml. Vonkajším obalom lieku je papierová škatuľka s informáciami od výrobcu. Na trhu je k dispozícii len jeden typ balenia a to s objemom 25 ml kvapiek.

Pokiaľ ide o ceny tohto lieku, tu je ich porovnanie v lekárňach:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Cena prípravku je oproti konkurenčným značkám veľmi dobrá a všimlo si to aj viacero užívateľov, ktorí Tussin berú. Platí to tak o cene v kamenných, ako aj o cene v internetových lekárňach. Taktiež veľkosť balenia kvapiek je hodnotená ako dostatočná pre liečbu.

Kde kúpiť Tussin

Ak by ste si chceli kvapky kúpiť, viete nájsť Tussin v každej väčšej lekárni, no iba tam. Ide totiž o riadne registrovaný humánny liek s obsahom liečiv, ktorých predaj je podmienený určitým stupňom odbornosti. Na druhú stranu, liek zároveň spadá do kategórie voľne predajných a voľne dostupných, netreba preto mať recept ani navštíviť lekára.

Vďaka týmto vlastnostiam máte výhodu v tom, že si viete kvapky zakúpiť nielen osobne v kamennej lekárni, ale aj z pohodlia domova v tej internetovej. Zadať objednávku je vecou niekoľkých minút a kliknutí, dokonca vám na to stačí len mobilný telefón.

Online objednávka, doprava a doručenie

Postup objednávky aj podmienky kúpy v internetovej lekárni sa väčšinou príliš neodlišujú od toho, ako prebieha proces nákupu bežného tovaru v eshope. Obávať sa nemusíte ani o nutnosť registrácie, každá väčšia a známejšia lekáreň vám umožní nákup aj bez nej.

S ničím sa tak nemusíte zdržovať, stačí dodržať tento obvyklý postup:

 • Vložíte balenie alebo viac balení kvapiek Tussin do online košíka
 • Vyberiete si spôsob platby, v hotovosti či bezhotovostne
 • Vyplníte údaje o sebe, čiže osobné a kontaktné údaje
 • Zvolíte si kuriéra pre doručenie, zadáte adresu a objednávku odošlete

Nielen nákup, ale aj doručenie k vám domov je pomerne rýchle a obvykle ide o záležitosť 1 až 2 pracovných dní od spracovania objednávky v online lekárni. Tu majú výhodu práve tie známejšie a väčšie lekárne, rovnako tak ako aj pri platobných možnostiach. Pri bezhotovostnej platbe vopred totiž ponúkajú aj možnosť zaplatiť platobnou kartou.

Tussin

 • Na zápaly a infekcie a s tým spojený kašeľ
 • Na utíšenie kašľa pred operáciou a z iných príčin

Najčastejšie otázky

Ak vás zaujímajú aj niektoré praktickejšie témy či informácie spojené s kvapkami Tussin, napríklad doba dávkovania, spôsob užívania alebo prípadne faktory ovplyvňujúce možnosť brania kvapiek, skúste navštíviť niektoré internetové fóra. Podobné dotazy sa pýta mnoho užívateľov už pred kúpou.

Na tomto mieste vám prinesieme odpovede na tie najčastejšie:

Je možné kvapky Tussin užívať aj dlhodobejšie, alebo len pár dní?

Nie, tento liek nie je určený na dlhodobé užívanie a dávkovanie, minimálne nie bez porady či konzultácie s lekárom. Ak si ho zakúpite takýmto spôsobom, neužívajte liek dlhšie, ako 7 dní. Platí to aj vtedy, ak sa váš zdravotný stav nezlepší, prípadne sa ešte zhorší.

Sú nejaké špeciálne podmienky či pravidlá dávkovania?

Liek je odporúčané užívať kvôli lepšiemu vstrebaniu počas jedla. Príslušné množstvo kvapiek podľa dávkovacej schémy sa nakvapká z fľaštičky hore dnom do vody, čaju alebo ovocnej šťavy. Minimálny objem tekutiny pri podaní kvapiek by mal byť 100 ml.

Môžu tento liek užívať aj deti? Ak áno, za akých podmienok?

Výhodou Tussinu je, že kvapky je možné podávať aj deťom, no treba sa držať dvoch pravidiel. Prvým je, že užívanie je možné iba u detí vo veku od 2 mesiacov. Druhým je, že podávanie kvapiek je možné iba vtedy, ak ich dieťa vie bez problému prehltnúť.

Je možné kvapky Tussin podávať aj večer alebo na noc?

Áno, kvapky je možné podávať nielen počas dňa, ale pokojne aj večer, výrobca v tomto smere neudáva žiadne časové obmedzenia alebo pravidlá. Nakoľko kvapky pomáhajú na tlmenie kašľa a nie na vykašliavanie, použitie v noci by malo byť bez problémov.

Skúsenosti s kvapkami Tussin

Značka Tussin je pomerne známa a svedčí o tom aj veľké množstvo zverejnených recenzií či referencií na internetových portáloch typu Heureka alebo v diskusných príspevkoch v online lekárňach. Liek je využívaný hlavne na kašeľ a s tým súvisiace škriabanie v krku alebo všeobecne na podráždenie v hrdle.

Kvapky používajú tak dospelí, ako aj deti, vďaka pomocným látkam nebýva problém ani s chuťou a arómou kvapiek. Pozitívom je pomerne rýchly nástup účinkov a utlmenie dráždivého a suchého kašľu, či už cez deň, alebo pokojne aj na noc.

Tussin

 • Na zápaly a infekcie a s tým spojený kašeľ
 • Na utíšenie kašľa pred operáciou a z iných príčin

Plusom je možnosť nakvapkania lieku do nápojov, čo sa osvedčilo hlavne u detí. Kvapky Tussin si viete bez problémov zakúpiť v každej väčšej lekárni, navyše, nepotrebujete mať na ne recept, čo užívatelia v komentároch tiež oceňujú. Veľmi dobrý je aj pomer ceny, veľkosti balenia a účinnosti v praxi, hlavne oproti niektorej konkurencii.

Zhodnotenie

Na základe zverejnených skúseností je možné Tussin bez problému odporučiť pre každého, koho trápia podráždené hrdlo a suchý kašeľ. Liek má veľmi dobré referencie a mnoho ľudí ho odporúča aj ďalej svojim známym, čo je najlepšia reklama, aká môže byť.

Medzi najväčšie benefity a výhody kvapiek patria:

 • dostupnosť bez predpisu, možnosť nákupu aj online
 • využiteľnosť na rôzne typy kašľa
 • jednoduché dávkovanie podľa hmotnosti
 • optimálny pomer ceny a veľkosti balenia

Po kvapkách Tussin je možné siahnuť tak pri infekciách a zápaloch v dýchacej sústave, ako aj v prípade, ak potrebujete tlmiť kašeľ pred nejakým vyšetrením či operačným zákrokom. Kvapky pomáhajú aj na zaprášené pľúca.

Pokiaľ ide o ich kúpu, ide síce o liek, avšak o voľne predajný a voľne dostupný liek. Výsledkom je tak jednoduchá kúpa bez toho, aby ste museli predtým navštíviť lekára a získať od neho recept. Tussin si tak bez problémov viete objednať aj z pohodlia domova v niektorej z internetových lekární na trhu.

Tussin

 • Na zápaly a infekcie a s tým spojený kašeľ
 • Na utíšenie kašľa pred operáciou a z iných príčin

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.47

53 Hodnotení