Tymián: Skúsenosti, pozitívne aj nežiaduce účinky, využitie v kuchyni a pestovanie

Tymián: Skúsenosti, pozitívne aj nežiaduce účinky, využitie v kuchyni a pestovanie

Tymián je známe korenie, ktoré sa používa na viaceré jedlá, či už ide o dochutenie marinád, na polievky, ryby alebo do syrov. Je to však zároveň aj bylinka, ktorá má zaujímavé liečivé účinky, čo ju predurčuje aj na použitie v niektorých prípravkoch a produktoch.

Môže ísť napríklad o čaj, olej, sirup, masť, krém, pastilky alebo niektoré iné perorálne formy doplnkov výživy. Má silné dezinfekčné účinky, pomáha na uvoľnenie kŕčov, podporuje stav a fungovanie dýchacej sústavy a má aj vonkajšie pôsobenie. Ak vás zaujíma niečo viac o tom, aké je využitie či pestovanie Tymiánu doma, napríklad aj v kvetináči, čítajte ďalej.

Čo je Tymián, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Názov Tymián je ľudové a hovorové pomenovanie pre korenie, ktoré je vňaťou rastliny zvanej Dúška tymiánová. Ide o menší polokrík, ktorý pochádza z oblasti Stredomoria, dorastá do výšky najviac 25 až 30 cm a býva súčasťou viacerých koreninových zmesí. Má prenikavú vôňu a v prírode sa vyskytuje buď voľne na lúkach alebo pestovaný v záhradkách.

Na korenie aj ako liečivý prostriedok sa využíva vňať Tymiánu. Rastlina obsahuje viacero dôležitých látok s pozitívnym pôsobením. Ide najmä o éterické oleje, taníny, saponíny, horčíny, flavonoidy a silice, ktoré majú baktericídne aj dezinfekčné pôsobenie.

Sirup tymián

  • Mierni kŕčovitý kašeľ, uvoľňuje hlieny,
  • Pôsobí dezinfekčne pri zápale priedušiek a pri poruchách tráviaceho traktu

Naturvita Spirulina + chlorella + inulín

  • Očistenie tela od škodlivých látok
  • Podpora obranyschopnosti a ochrany buniek
  • Vplyv na trávenie a látkovú premenu

Kompava Yucca Shidigera

  • Pôsobenie na detoxikáciu organizmu

Silymarin Duo

  • Vplyv na pečeň
  • Antioxidačné účinky
  • Podpora trávenia a očisty tela

Liv.52

  • Zdravie a fungovanie pečene
  • Detoxikácia organizmu
  • Antioxidačné účinky a imunita

Viacero z týchto látok je pre telo dôležitých a ich nedostatok má svoje následky:

Dýchacie cesty: Medzi časté problémy patria nadmerný výskyt respiračných infekcií, zahlienenie dýchacích ciest a častejšie prechladnutia a zápaly priedušiek.

Trávenie a tráviaci systém: Ak máte problémy s nadúvaním, bolesťou žalúdka, nevoľnosťou či hnačkou, môže ísť aj o dôsledok nedostatku viacerých spomínaných látok.

Výskyt parazitov: Viaceré látky obsiahnuté v Tymiáne znižujú riziko výskytu rôznych parazitov, napríklad plesní, kvasiniek a húb na pokožke a na slizniciach.

Tymián by mali vo zvýšenej miere konzumovať a používať hlavne:

  • tým, ktorí majú častejšie problémy s respiračnými zápalmi a infekciami
  • dospelým aj deťom, ktorých trápi zápach z úst a zápaly ústnej dutiny
  • každému, kto má problémy s trávením, či už ide o žalúdok alebo črevá
  • špeciálne ženám, ktoré majú menštruačné kŕče a trápia ich bolesti

NEŽIADUCE ÚČINKY A ĎALŠIE RIZIKÁ

Podobne, ako aj v prípade iných byliniek a korenín, aj Tymián môže vyvolať alergiu alebo precitlivenosť, čo sa prejaví tráviacimi problémami alebo podráždením kože pri použití navonok. Môže tiež spomaliť zrážanlivosť krvi a zvýšiť riziko vzniku modrín.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Tymiánu

Tymián je známou koreninou využívanou v kuchyni, no jeho použitie môže mať viacero podôb. Veľa závisí od toho, či siahnete po surovom korení a budete si z neho chcieť pripraviť doma nejaké prostriedky, alebo sa rozhodnete pre hotové produkty.

Výber zahŕňa obvykle tieto formy, typy a podoby:

Drvený Tymián: Ak si chcete doma spraviť vlastný čaj, odvar, tinktúru, nálev či inú formu na vonkajšie aj vnútorné použitie, môžete si zakúpiť Tymián v drvenej podobe.

Čaje a čajoviny: Vňať Tymiánu býva súčasťou viacerých čajov a čajovín, či už sypaných alebo porciovaných. Obvykle ide o čaje na dýchaciu sústavu a s viacerými bylinkami.

Perorálne doplnky výživy: Siahnuť môžete aj po hotových doplnkoch, najmä ak ide o roztoky, sirupy či kapsuly, aj tu je extrakt z Tymiánu súčasťou širšieho zloženia.

Vonkajšie prípravky: Veľmi známa je masť obsahujúca Tymián či iné bylinky a extrakty, ktorá sa používa na hrudník, k dispozícii sú aj telové krémy, oleje alebo pleťové vody.

Pokiaľ ide o odporúčané dávkovanie a použitie Tymiánu, tak:

  • pri doplnkoch výživy a kozmetických prípravkoch sa držte informácií od výrobcu
  • na čaj môžete použiť 3 čajové lyžičky bylinky, denne ho pite 2 až 4 krát
  • na kúpeľ použite 100 gramov vňate s litrom vody, nechajte ju 20 minút lúhovať
  • neužívajte a nekonzumujte Tymián aspoň 2 týždne pred operáciou

Účinky a na čo Tymián pomáha

Použitie tejto rastliny a korenia z nej je možné navonok aj vo vnútri, bakteriálne, dezinfekčné a iné vlastnosti tak viete využiť veľmi rozmanitým spôsobom. Látky obsiahnuté v Tymiáne pomáhajú aj na uvoľnenie organizmu alebo na zmiernie kŕčov.

Medzi najdôležitejšie oblasti, kde má Tymián pôsobenie, patria:

Dýchacia sústava a ústna dutina

Na všetky druhy kašľu od dráždivého až po vlhký viete dobre použiť Tymián v podobe čajov a záparov. Navonok aj vnútorne pomáha tiež pri zápale priedušiek, zápaloch hrdla, zápaloch v ústnej dutine, na uvoľnenie hlienov, na prechladnutie,  chrípku, hrtan a hlasivky.

Tráviaca sústava a detoxikácia

Na tráviace ťažkosti, najmä nadúvanie, plynatosť, nafukovanie, nevoľnosť, hnačky a zápaly žalúdka sa Tymián tiež výborne hodí. Má tiež antibakteriálne a detoxikačné účinky na tráviacu sústavu, či už ide o pečeň alebo črevá. Má tiež močopudné účinky.

Psychická vitalita

Tymián patrí medzi celkové stimulanty psychickej vitality a výkonnosti, je životabudičom, pôsobí proti únave a vyčerpaniu, naopak zvyšuje pocit energie. Pomáha proti pocitom depresie, zlepšuje náladu, upokojuje nervový systém a je aj miernym afrodiziakom.

Špeciálne účinky pre ženy

Vzhľadom na stimulujúce účinky na krvný obeh má Tymián veľmi pozitívne pôsobenie aj u žien, hlavne ak ide o zmiernenie menštruačných bolestí a kŕčov. Pomáha tiež pri poruchách krvácania počas menštruácie. Celkovo tak zlepšuje priebeh menštruácie.

Pôsobenie na kožu aj vlasy

Čo sa týka vonkajších účinkov, bylinka v podobe roztoku aj hotových kozmetických prípravkov pomáha na lupiny a stav pokožky vlasov. Podporuje tiež zdravie pokožky, najmä ak ide o kvasinky, mykózy a plesne, bodnutie hmyzom, rany a akné.

Ostatné účinky

Pokiaľ ide o ďalšie pôsobenie alebo rôzne vplyvy, Tymián môže v individuálnej miere pomáhať aj na zvýšenie imunity, krvný obeh, uvoľnenie kŕčov všeobecne, zápach z úst, tlmenie príznakov artritídy a reumy, nespavosť a celkovú podráždenosť.

BEŽNÁ SÚČASŤ KOZMETIKY

Extrakty alebo výťažky z Tymiánu sú bežnou súčasťou zloženia viacerých kozmetických prípravkov. Ide napríklad o ústne vody, zubné pasty, kloktadlá, dezinfekčné mydlá, masážne a telové oleje, pleťové vody, vody po holení či prísady do kúpeľa.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Tymiánom

Ak ide o praktické použitie Tymiánu, mnoho ľudí s zaujíma o túto koreninu nielen z pohľadu jej využitia v kuchyni a na dochutenie jedál, ale aj o jej vlastnosti z pohľadu vedľajších účinkov, kontraindikácií, použitia počas gravidity či pestovania. Internetové fóra a diskusie obsahujú viacero otázok alebo tém tohto typu.

Toto je prehľad dotazov, ktoré sa objavujú najčastejšie:

Ako je to s využitím Tymiánu u žien v tehotenstve a po pôrode?

Ak ide o tehotné ženy alebo ženy počas dojčenia, Tymián sa u nich neodporúča používať, nakoľko môže vyvolať podráždenie, hlavne ak ide o jeho vnútorné použitie. Čo sa týka mastí, krémov alebo vonkajších produktov, tu sa riaďte odporúčaniami výrobcu.

Sú nejaké kontraindikácie či prekážky používania koreniny?

Áno, no našťastie ich nie je príliš veľa. Aj tu platí, že v prípade hotových čajov alebo doplnkov výživy si treba najskôr prečítať príbalovú informáciu. Rastlina všeobecne nie je vhodná pre ľudí s poruchami srdca a tí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi.

Môže sa Tymián pestovať aj doma? Aké sú vhodné podmienky?

Áno, rastlinu viete pestovať aj doma a to aj v kvetináči, nakoľko dosahuje najviac 25 cm. Dôležité sú teplo, dostatok slnka a priepustná pôda. Hoci je rastlina mrazuvzdorná, je lepšie ju chrániť pred zimou aj vetrom. Vňať zbierajte od júna do augusta a usušte.

Pokiaľ ide o použitie koreniny v kuchyni, kde sa najviac hodí?

Tymián môžete využiť na dochutenie rôznych druhov jedál a to samostatne, ale aj v kombinácii s inými koreninami, napríklad oreganom a bazalkou na pizzu. Samostatne sa hodí do polievok, cestovín, omáčok, šalátov, dressingov a na ryby alebo syry.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Tymián

Ak ide o prípravky a produkty, kde je Tymián zastúpený, tu máte na výber viacero druhov a foriem. Môže ísť o surové korenie, o čaje a čajoviny, ale aj o doplnky výživy s perorálnym užívaním alebo prípravky používané navonok či kozmetické produkty.

Tu je prehľad tých produktov a prípravkov, ktoré sú najčastejšie:

Sortiment obsahuje napríklad drvený Tymián, čaje, pastilky na cmúľanie, sirupy, roztoky a kvapky, rovnako tak masti, krémy, šampóny, telové oleje alebo kozmetiku

Všetky tieto prípravky bez ohľadu na značku ponúkajú tieto výhody:

  • nemusíte mať recept na ich kúpu a ani absolvovať vyšetrenie u lekára
  • zloženie je prírodné, zväčša aj s inými bylinkami či látkami prírodného typu
  • pôsobenie je maximálne prirodzené, riziko vedľajších účinkov minimálne

Čo sa týka doplnkov výživy perorálneho typu, Tymián býva v podobe extraktov súčasťou napríklad tabliet a kapsúl na podporu imunity a vitality, bylinných sirupov, horúcich nápojov a kvapiek s pôsobením na dýchacie cesty, rôznych roztokov na podporu trávenia aj zažívacie ťažkosti alebo perorálnych olejov s antimikrobiálnym účinkom.

Veľmi často využívané sú tiež čajoviny, či už sypané alebo porciované, v tomto prípade býva Tymián obvykle v kombinácii s ďalšími podobnými rastlinami, napríklad materinou dúškou, ibištekom a skorocelom. Väčšina čajov je na upokojenie dýchacích ciest.

K dispozícii je aj forma drveného korenia, ktoré viete použiť tak na prípravu domácich čajov a odvarov, alebo aj v kuchyni. Ak ide o prípravky s vonkajším pôsobením, tak najčastejšie sú masti s obsahom Tymiánu, prípadne aj iných bylín alebo esenciálnych olejov, ktoré sú určené na hrudník. Siahnuť môžete aj po telových olejoch a krémoch.

Sirup tymián

  • Mierni kŕčovitý kašeľ, uvoľňuje hlieny,
  • Pôsobí dezinfekčne pri zápale priedušiek a pri poruchách tráviaceho traktu

Naturvita Spirulina + chlorella + inulín

  • Očistenie tela od škodlivých látok
  • Podpora obranyschopnosti a ochrany buniek
  • Vplyv na trávenie a látkovú premenu

Kompava Yucca Shidigera

  • Pôsobenie na detoxikáciu organizmu

Silymarin Duo

  • Vplyv na pečeň
  • Antioxidačné účinky
  • Podpora trávenia a očisty tela

Liv.52

  • Zdravie a fungovanie pečene
  • Detoxikácia organizmu
  • Antioxidačné účinky a imunita

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Tymián

Ako vidíte, využitie Tymiánu je možné v rôznych podobách prípravkov. Dobrou správou je, že bez ohľadu na to, ktorý z vyššie spomínaných produktov sa vám pozdáva najviac, viete si ich všetky kúpiť bez receptu a zároveň prakticky v každej jednej lekárni.

Okrem tých kamenných môžete využiť aj internetové, ktoré sú:

  • z hľadiska ceny oveľa výhodnejšie, niektoré majú aj dopravu zdarma
  • pohodlnejšie na nákup, spravíte ho priamo z obývačky a aj cez mobil
  • lepšie v šírke sortimentu, či už ide o značky, typy, formy alebo balenia
  • jednoduchšie z hľadiska platby, okrem hotovosti viete platiť aj online

Najlepšou správou je, že tie známejšie a väčšie online lekárne, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, majú nielen výhodné ceny či široký sortiment, ale hlavne kvalitnejšie zákaznícke služby. To sa odrazí na nákup, platbe aj doručení.

Mnoho takýchto známych a veľkých internetových lekární ponúka napríklad rýchlejší nákup aj bez registrácie, jednoduchší spôsob platby cez platobnú kartu a internet, možnosť väčšieho výberu kuriérnych služieb, rýchlejšie doručenie aj do 24 až 48 hodín alebo možnosť vyzdvihnutia na kamennej pobočke. Samozrejmosťou sú zľavové kódy a akcie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.68

22 Hodnotení