Typy postavy u mužov a žien podľa mier a najlepšie cvičenie na chudnutie podľa postavy

Typy postavy u mužov a žien podľa mier a najlepšie cvičenie na chudnutie podľa postavy

Mať dokonale vypracovanú postavu by chcel mať každý muž a každá žena. Príroda nám však nadelila do vienka aj niektoré predispozície, ktorá sa týkajú práve toho, aký morfologický typ postavy každý z nás má. Podľa konkrétneho typu zistíte, ako chudnúť najlepšie.

Podľa typu postavy je možné zvoliť optimálny jedálniček, spôsob stravovania a rovnako aj výber cvičení alebo fyzickej aktivity, ktorá sa vám bude hodiť najviac. Každá postava je totiž iná napríklad ohľadom miesta hromadenia tuku alebo efektivity jeho spaľovania. Tomu potom treba prispôsobiť aj možnosti týkajúce sa chudnutia, cvičenia a športu.

Čo sú typy postáv a ako typ postavy vplýva na chudnutie

Typ postavy v praxi znamená proporcie jednotlivých častí tela s ohľadom na ich šírku, mieru ukladania prebytočného tukového tkaniva a pomer tukov a svalov na danom mieste. Určuje sa podľa toho, aké sú proporcie a pomery medzi hrudníkom, bruchom a bokmi.

Kým pri priemernej hmotnosti, ktorá je podľa BMI v pásme normálnej váhy, nie sú proporcie a ich odchýlky také výrazné, v prípade, že máte nejaké to kilo navyše a trpíte nebodaj nadváhou či obezitou, typ postavy vám môže riadne skomplikovať život. Pokiaľ budete chcieť následne hmotnosť znížiť, narazíte na problém, že to bude málo viditeľné.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Typ postavy vplýva na chudnutie a telesnú hmotnosť nasledovne:

 • podľa typu postavy dochádza k nadmernému ukladaniu tukov, ktoré sú z nespálených kalórií, v inej časti tela, telo ako celok potom pripomína nejaký tvar
 • kým ste ešte nepribrali, je podľa typu postavy potrebné dodržiavať jedálniček, najmä ak ide o preferovaný druh potravín a jedál s ohľadom na sacharidy
 • zároveň treba v prípade, ak už máte nadváhu, obmedziť konkrétne potraviny, či už ide o tie so sacharidmi, ale aj o tie s vyšším zastúpením nezdravých tukov
 • typ postavy určuje aj to, ako by ste mali cvičiť, či by mali prevládať vytrvalostné alebo intenzívne tréningy a ktoré telesné partie radšej neprecvičovať

KOMPLEXNÁ ZMENA ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU

Okrem toho, že by ste mali typu vašej postavy prispôsobiť jedálniček a spôsob chudnutia, snažte sa zlepšiť svoju životosprávu čo najkomplexnejšie. Obmedzte alkohol, fajčenie a stres a snažte sa pravidelne jesť, majte 5 porcií denne a dodržujte spánkovú hygienu.

Typy postavy u žien a u mužov

Prejdime teraz ku konkrétnym typom postáv u žien a mužov podľa tvaru tela. Viaceré typy sú spoločné u mužov aj u žien, no odlišnosti sú v detailoch, hlavne pokiaľ ide o odporúčaný jedálniček, životosprávu a cvičenie zamerané na čo najlepšie spaľovanie tuku.

Tu sú typy postavy u žien a informácie ohľadom životosprávy:

Pravítko: Prvým typom postavy je pravítko. V tomto prípade vyzerá postava rovno a súmerne štíhlo. Ženy s takouto postavou majú bezproblémový metabolizmus, nie je treba dodržiavať žiadne zásadné diéty. Jedzte pravidelne, 5 porcií denne a najmä zeleninu a ovocie. Cvičte najmä kardio cvičenia a veľa behajte a bicyklujte.

Trojuholník: Druhým typom postavy je trojuholník, niekedy sa táto postava nazýva aj atletická. Typické pre ňu je, že ramená sú oveľa širšie, ako boky. Obmedziť treba najmä sladké a slané pochutiny, ideálne je jesť hydinu, ryby a zeleninu. Pri cvičení dajte prednosť najmä vytrvalostnému tréningu, menej objemovému.

Presýpacie hodiny: Za týmto názvom je taký typ postavy, kedy má žena širšie boky, širšie ramená a štíhly pás. Ide o veľmi žiadaný typ postavy, no rizikom je práve pás, ktorého zväčšenie je extra viditeľné. Vylúčiť treba sladkosti, nepreháňajte to ani s tukmi. Aj tu treba cvičiť aeróbne cviky s dôrazom na brucho a chrbát.

Jablko: Ak máte tento typ postavy, tak hoci máte užšie boky a nohy, to všetko zanikne kvôli tomu, že trpíte širším hrudníkom a čiastočne aj pásom. Tuk sa v tomto prípade ukladá najmä hore, no nie vždy. Minimalizovať treba pečivo a múčne jedlá, naopak, zelenina a chudé mäso sú základ. Veľa behajte, plávajte a cvičte aerobik.

Hruška: Jedným z najčastejších druhov postáv je hruška. Táto postava je veľmi priliehavo pomenovaná, tuk sa ukladá totiž na páse, bokoch, stehnách a zadku. Znížiť treba potraviny s vysokým obsahom kalórií, naopak, viac jedzte strukoviny a zeleninu. Vyhýbajte sa silovým cvikom na nohy, chôdza, beh a plávanie sú vaše.

Diamant: Aj toto pomenovanie je vcelku trefné, ženy s postavou typu diamant majú boky rozšírené, no hrudník a nohy zúžené. Tuk sa ukladá hlavne na bokoch, takže aj tu musia ísť preč kalorické jedlá a sladkosti. Naopak, jedzte viac chudého mäsa a zeleniny. Cvičte cviky na spevnenie zadku a nôh a zamerajte sa na behanie.

Toto sú zas typy postavy u mužov a tiež dôležité údaje k nim:

Paradajka: Muži, ktorý majú postavu typu paradajka, majú problém so širokým bruchom, kde sa najviac hromadia tukové zásoby. Vyhnúť sa preto musia múčnym jedlám a múke, ale aj rafinovaným cukrom a tukom. Naopak, jesť treba viac zeleniny a bielkovín z chudého mäsa. Cvičiť treba intenzívne, ale tiež vytrvalostne.

Obdĺžnik: Za týmto pomenovaním sa skrýva atletická postava, ktorá je ideálnom aj v prípade mužov. Takýto typ postavy je výhodný z hľadiska jedálnička, stačí dopĺňať zdravé tuky a bielkoviny, nikde na tele sa neukladajú tuky v nadmernom množstve. Venovať sa môžete každému cvičeniu, postavu zvýrazníte cvičením s činkami.

Trojuholník: V prípade tejto postavy dochádza k výraznejšiemu ukladaniu tukových zásob v dolnej časti tela, čiže do brucha a bokov, naopak, hrudník je užší. Ide o najčastejší typ postavy u mužov, kedy sa treba vyhýbať sacharidom a jesť treba najmä zeleninu. Ideálne je plávanie, behanie a posilňovanie svalov hrudníka.

Obrátený trojuholník: Ako už hovorí aj samotný názov, v tomto prípade ide o postavu, ktorá je širšia na hrudníku a smerom k bokom sa znižuje. Jesť treba ľahšie mäso, ryby a nízkotučné mliečne potraviny, priveľa tuku sa uloží na bruchu a chrbte. Pri cvičení sa vyhnite ramenám, posilňujte oveľa viac brucho a chrbát.

DÔLEŽITÉ SÚ DISCIPLÍNA AJ TRPEZLIVOSŤ

V prípade chudnutia aj jedálnička platí, že aby ste videli výsledky, musia byť zmeny aj rôzne režimové opatrenia dlhodobé. To znamená, že všetky zlepšenia jedálnička aj cvičenia by ste mali aplikovať dlhodobo a snažiť sa ich poctivo dodržať bez ďalších výnimiek.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Pokiaľ ide o chudnutie a spaľovanie tuku, veľa viete urobiť aj prostredníctvom komplexnej diéty a diétnych opatrení so zmenou jedálnička celkovo. V tomto ohľade ja najlepšou voľbou Keto diéta, ktorá je založená na efektívnejšom spaľovaní tukov počas ketózy.

Čo sa týka diéty, toto sú jej najdôležitejšie vlastnosti a zásady:

 • cieľom diéty je dosiahnutie stavu zvaného ketóza, ktorý je fyziologicky prirodzeným stavom energetického metabolizmu, kedy telo efektívne spaľuje tuky
 • počas ketózy totiž organizmus primárne siaha po energii nie z cukrov, ale z tukov, túto energiu získava telo spaľovaním tukových zásob z tukových tkanív
 • aby ku ketóze prišlo, je potrebné radikálne zmeniť jedálniček a to tak, že znížite objem sacharidov a to pod hranicu 50 gramov za deň, znížite aj príjem tukov
 • naopak, zvýšiť treba zastúpenie bielkovín, ktoré sú dôležité proti pocitu hladu, ale aj zeleniny, tá je výborným zdrojom vlákniny, ktorá podporuje trávenie

Vďaka vyššiemu zastúpeniu bielkovín v jedálničku počas Ketónovej diéty sa nemusíte obávať ani chradnutia svalstva a oslabenia fyzickej výkonnosti. Dobrou správou je aj to, že diéta má pozitívny efekt na hladinu cukru v krvi, cholesterol a prevenciu voči cukrovke.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ketogénna diéta patrí medzi tie dlhodobejšie, má tri fázy a trvá 12 až 14 týždňov. Cieľom prvej fázy je dosiahnutie ketózy, v tej druhej už ide o chudnutie a to pomocou lepšieho spaľovania tuku. V tretej fáze dochádza k postupnému návratu do štandardného jedálnička, ale so zachovaním niektorých princípov. Vďaka tomu je riziko jojo efektu nízke.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Držanie Ketónovej diéty so sebou prináša pre mnohých ľudí nielen výhody, ale aj jednu menšiu nevýhodu. Tou je nutnosť zmeny jedálnička a práve táto zmena je pre viacerých dosť náročnou. Našťastie, existuje zaujímavá alternatíva a tou je značka KetoMix.

Jedná sa o producenta potravín, jedál a nápojov pre Keto diétu:

Základom sortimentu KetoMix sú hlavné jedlá, polievky, menšie potraviny aj nápoje, ktoré majú proteínový základ, rovnako tak aj doplnky výživy na spaľovanie tuku

Prípravy týchto jedál a produktov je veľmi jednoduchá a zároveň:

 • rýchla, stačí obvykle pridať len vodu, zamiešať a do 5 minút je hotovo
 • na jednom mieste viete nájsť všetko pre celodenný jedálniček aj pitie
 • platí, že ak ide o pôvod použitých surovín, produkty sú veľmi kvalitné

Čo sa týka zloženia, nenájdete tu žiadne rizikové alebo problematické chemické prísady, konzervanty a iné látky, s výnimkou pečiva ani lepok, čo je plus pre celiatikov. Všetky jedlá aj nápoje majú maximum bielkovín a naopak minimum sacharidov, čiže nenarušia ketózu a to platí aj pre pochutiny a sladkosti. Obsahujú aj dostatok vitamínov a minerálov.

Výber je pritom naozaj veľmi zaujímavý, ponuka potravín KetoMix zahŕňa polievky, sušené mäso, cestoviny, omelety, kaše, palacinky, tyčinky, sladké dezerty, čokolády, chipsy a rôzne slané pochutiny. V prípade väčších jedál a potravín máte na výber viacej príchutí.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ak ide o nápoje, tu sú najviac populárne proteínové koktajly v prášku, kde stačí len priliať vodu a zamiešať. Ide o skvelý zdroj sójových a srvátkových bielkovín, v ponuke sú aj vegánske typy a rovnako tak výber príchutí. V prípade, že by ste chceli ešte viac podporiť chudnutie cez spaľovanie tuku, môžete siahnuť aj po doplnkoch s L-Karnitínom.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Všetky spomínané potraviny a nápoje si môžete bez väčších problémov pozrieť priamo na oficiálnom webe KetoMix, kde nájdete aj informácie o ich zložení. Ide o www.ketomix.sk, kde sa nachádza aj eshop, ktorý je alternatívou k nákupu v značkovej predajni.

Pokiaľ sa rozhodnete ho využiť, oproti osobnému nákupu získate:

 • viac pohodlia, nemusíte nikam ísť, nákup aj doručenie vybavíte doma
 • výhodnejšie podmienky a najmä garanciu, že ide o originálne produkty
 • úsporu času, objednávka trvá len pár minút a ide o vec zopár kliknutí
 • viac jednoduchosti, nákup spravíte cez počítač aj cez svoj smartfón

Potraviny a nápoje KetoMix si viete zakúpiť jednotlivo aj po balíčkoch na týždeň, dva týždne, tri týždne alebo mesiac diéty. Na webe nájdete aj detailnejšie informácie o diéte, spôsobu nákupu či podmienkach doručenia, k dispozícii máte tiež telefonickú infolinku.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Platiť môžete buď v hotovosti priamo kuriérovi, prípadne aj bezhotovostne a to cez internet banking alebo platobnou kartou. Doručenie je obvykle záležitosťou do 3 pracovných dní, na výber máte tak dodanie k vám domov, ako aj do najbližšej pobočky Zásielkovne. Zvoliť si môžete viacero kuriérnych služieb, pri väčšej objednávke je poštovné bezplatné.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie