Uhry môžu byť na chrbte, nose, tvári, čele, krku, brade aj zadku. Ako ich odstrániť?

Uhry na chrbte

Čierne bodky, odbornejšie zvané uhry, sú bežným problémom a to hlavne počas dospievania. Najčastejšie sa vyskytujú na tvári, či už na čele, nose, lícach alebo hlave. Objaviť sa však môžu aj inde na hlave či krku, dokonca aj na chrbte, zadku a na stehnách.

Uhry sú jedným z najtypickejších prejavov akné, prípadne môže ísť o následok problému s mazovými žľazami a tvorbou mazu. Na ich vznik vplýva aj viacero iných faktorov od životosprávy až po hormonálne zmeny v organizme. V čom spočíva ich liečba, aké najlepšie domáce recepty na uhry pomôžu a ako ich odstrániť, to si povieme teraz.

Čo sú uhry na chrbte, nose, tvári, čele, krku, brade a zadku, ako vznikajú a aké sú ich príznaky

Uhry sú kožným problémom, ktorý súvisí s pórmi na pokožke a s mazovými žľazami. Navonok sa jedná o menšie čierne bodky, ktoré vznikajú hlavne na tých miestach, kde je koncentrácia mazových žliaz vyššia, čiže na tvári, krku, chrbte alebo stehnách.

Za vznikom uhrov je hlavne upchatie týchto mazových žliaz, čo sa prejaví spomínanými čiernymi bodkami, no sekundárne sa môžu pridať aj niektoré infekcie a zápaly, hlavne vtedy, ak sa na pokožke nachádzali kvasinky, baktérie či vírusy. Navyše, pri upchatí dochádza k odumieraniu a rohovateniu pokožky, ktorá prispieva k uzatváraniu pórov.

CutisHelp AKNÉ

 • Na denné ošetrenie pleti pri akné
 • Hydratačné účinky
 • Vhodný podklad aj pod make-up

Galvex Gáfrová masť

 • Povrchový zápal žíl
 • Ruža a červienka
 • Ekzém a psoriáza

Contractubex

 • Antiproliferatívny
 • Protizápalový
 • Uvoľňujúci a zmäkčujúci

Sudocrem

 • Ekzém a akné
 • Ošetrenie lokálnych menších problémov
 • Podráždenie kože vonkajším faktorom

Ak ide o samotné uhry, ale aj súvisiace symptómy, tak:

 • na úvod ide len o malé a niekedy aj voľným okom nepostrehnuteľné čierne bodky, ktoré sa ešte nemusia nijako prejavovať a nespôsobujú problémy
 • postupom času sa z čiernych bodiek stávajú viac viditeľné komedómy, hlavne ak ide o akné, ktoré sú nad pokožkou a majú červené zafarbenie
 • v prípade, ak sa k nim pridá sekundárna infekcia z pokožky, dochádza aj k vzniku vyrážok a zápalových ložísk, ktoré sú plné tekutiny a hnisu
 • v prípade, ak dôjde k ich prasknutiu, môže sa infekcia rozšíriť do okolia, ložiská sa zväčšujú a celkový stav pokožky a priechodnosti pórov sa zhoršuje

IDE O DLHODOBEJŠIU ZÁLEŽITOSŤ

Uhry nie sú jednorazovým problémom a ani stavom, ktorý z ničoho nič vznikne a následne z ničoho nič zanikne. Hlavne v období puberty a vážnejších hormonálnych zmien sa objavujú pravidelne a preto aj prípadné pôsobenie a opatrenia voči nim musia byť dlhodobé.

Príčiny a kedy vzniká bolesť brucha na ľavej a prvej strane, nad pupkom a okolo pupka

Pokiaľ ide o príčiny vzniku uhrov, tu existuje viacero kategórií vplyvov aj rizikových faktorov. Niektoré sú ovplyvniteľné menej, napríklad už spomínané hormonálne zmeny počas dospievania, iné zas o niečo viac, napríklad externé faktory.

Medzi tie najvýraznejšie príčiny a vplyvy patria hlavne:

Akné: Uhry sú samé o sebe najtypickejším a úplne bežným prejavom ochorenia zvaného akné. Ide o stav, kedy dochádza k nadmernej produkcii mazu v mazových žľazách, čo sa prejaví uhrami a neskôr aj výskytom zápalových vyrážok na koži.

Rohovatenie pokožky: So vznikom uhrov súvisí aj nadmerné rohovatenie pokožky. Tá môže lokálne v miestach s najvyššou koncentráciou mazových žliaz stvrdnúť, zrohovatieť a upchať póry. Výsledkom je ich zápal, vznik uhrov a neskôr aj vyrážok.

Hormonálna nerovnováha: Jedným z významnejších rizikových vplyvov, ktorý súvisí tak s akné, ako aj s nadmernou tvorbou kožného mazu, je hormonálna nerovnováha, hlavne zvýšená hladina pohlavných hormónov, čo nastáva v puberte.

Ovplyvniteľné faktory: Medzi tie rizikové faktory, ktoré možno viac ovplyvniť a majú tiež svoj vplyv na uhry, patria nedostatočné čistenie pleti, nesprávne používanie kozmetiky, nadmerné potenie vplyvom pohybu a nedostatočná hygiena.

Riešenie uhrov na chrbte, nose, tvári, čele, krku, brade a zadku doma

Na riešenie akné alebo uhrov, či už sú na tvári alebo kdekoľvek inde na tele, existuje viacero možností. Obrátiť sa môžete samozrejme aj na lekára, no aj v rámci domácej či podpornej liečby viete spraviť pomerne veľa, hlavne rôznymi prostriedkami.

Toto sú možnosti a spôsoby, ktoré sú využívané najviac:

Stravovanie a pitný režim

Nadmernú produkciu mazu a upchávanie kožných pórov je možné zjemniť aj zlepšením stravovania a pitného režimu. Obmedziť treba mastné, solené a sladené jedlá a sladené či sýtené nápoje, naopak, prijímajte čo najviac vody, ovocia, zeleniny a rýb.

Minimalizácia zlých vplyvov

Ak ide o fajčenie alebo alkohol, aj tieto dva faktory sú negatívne a môžu zhoršovať výskyt uhrov. Okrem toho treba pôsobiť aj na minimalizáciu niektorých externých zlých vplyvov, hlavne ak ide o mráz, dážď alebo nadmerné slnečné UV žiarenie.

Prírodné prostriedky

Na zmiernenie čiernych bodiek a uhrov na vám môžu pomôcť aj niektoré domáce recepty s využitím prírodných prostriedkov. Skúste na čistenie pleti alebo pokožky využiť napríklad morskú vodu, vaječné bielka s citrónom alebo mentolovú zubnú pastu.

Čistiaca kozmetika

Veľmi dôležitou súčasťou prevencie a zmiernenia problémov s nadmernou tvorbou kožného mazu a upchávaním pórov je aj používanie čistiacej kozmetiky. Ide o rôzne pleťové vody, emulzie, roztoky alebo masky s využitím aj morskej vody a byliniek.

Podporné a tónovacie masti, gély a krémy

Na prekrytie akné alebo uhrov je možné použiť aj rôzne masti, gély či krémy. Tie môžu pomáhať aj na ošetrenie pleti a na zlepšenie jej hydratácie či na zmiernenie premasťovania, pričom sú založené na rastlinných extraktoch a bylinných výťažkoch.

Lieky a liečivá bez receptu

Ak budete mať vážnejšie problémy s uhrami alebo akné, prípadne rôznymi infekciami a vyrážkami na koži, môžete bez väčších problémov siahnuť po liekoch. Ide o rôzne krémy, masti či gély dostupné bez predpisu so syntetickými účinnými látkami.

UHRY NEVYTLÁČAJTE

Dosť častou chybou, ktorú mnoho ľudí robí, je to, že sa snaží uhry vytláčať. Obvykle sa to nepodarí a ak áno, problém sa čoskoro vráti. Naopak, väčšinou je následkom vytláčania ešte zhoršenie situácie, hlavne takto vznikajú zápaly a hnisavé infekcie.

Výživové doplnky a prípravky na uhry na chrbte, nose, tvári, čele, krku, brade a zadku

Pokiaľ budete mať vážnejšie problémy s uhrami alebo akné, môžete na preventívne aj symptomatické pôsobenie využiť viaceré druhy hotových kozmetických prípravkov alebo zdravotníckych produktov dostupných bez receptu.

Na výber máte pomerne široký sortiment druhov:

K dispozícii sú čistiace emulzie, toniká, roztoky a pleťové vody, ale aj krémy, gély a masti, ktoré slúžia na ošetrenie už existujúcich uhrov alebo na akné

Ak ide o ich vlastnosti, medzi najdôležitejšie patria:

 • voľná dostupnosť bez receptu alebo vyšetrenie u lekára
 • jednoduchá aplikácia, kombinovať viete aj viacero typov
 • bezproblémové použitie s minimom vedľajších účinkov a kontraindikácií

Siahnuť môžete po denných aj nočných krémoch, rôznych hydratačných géloch, čistiacich penách alebo emulziách aj po aktívnych sérach. Z hľadiska aktívnych látok sú založené predovšetkým na bylinných zložkách, napríklad obsahujú konopné oleje a extrakty zo šalvie, arniky či mäty s antimikrobiálnym pôsobením.

Lieky na uhry na chrbte, nose, tvári, čele, krku, brade a zadku

Ak budú vaše uhry alebo akné na chrbte, tvári alebo iných častiach tela vážnejšieho charakteru, alebo ak budú sprevádzané intenzívnejšími prejavmi, môžete siahnuť aj po liekoch. V ponuke môžete nájsť aj voľne dostupné.

Ak ide o ich výber, k dispozícii máte tieto typy:

Sortiment obsahuje hlavne gély, krémy a masti, ktoré sa buď používajú špeciálne na uhry, alebo na sekundárne infekcie a zápaly a s nimi spojené príznaky

Oproti bežným doplnkom a prípravkom ponúkajú:

 • zloženie založené na účinnejších syntetických látkach
 • rýchlejší nástup účinkov a to aj na vážnejšie uhry alebo akné
 • možnosť výberu komplexnejších ale aj užšie špecializovaných liečiv

Z hľadiska zloženia obsahujú tieto liečivá hlavne overené zložky typu ichtamol na uhry, klotrimazol na sekundárne povrchové kožné infekcie či látky typu perboritan sodný, oxid vápenatý a síran draselno-hlinitý, ktoré môžu pomáha na niektoré problémové príznaky. Pred ich použitím si však prečítajte príbalový leták.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na uhry na chrbte, nose, tvári, čele, krku, brade a zadku

V prípade, že by ste chceli s uhrami na tvári aj na iných častiach tela bojovať efektívnejšie, práve spomínané emulzie, čistiace vody či liečivá s vonkajším a lokálnym pôsobením sú to najlepšie, čo máte k dispozícii. Nájdete ich prakticky v každej lekárni.

CutisHelp AKNÉ

 • Na denné ošetrenie pleti pri akné
 • Hydratačné účinky
 • Vhodný podklad aj pod make-up

Galvex Gáfrová masť

 • Povrchový zápal žíl
 • Ruža a červienka
 • Ekzém a psoriáza

Contractubex

 • Antiproliferatívny
 • Protizápalový
 • Uvoľňujúci a zmäkčujúci

Sudocrem

 • Ekzém a akné
 • Ošetrenie lokálnych menších problémov
 • Podráždenie kože vonkajším faktorom

Okrem kamenných môžete využiť aj výhody nákupu v internetových lekárňach:

 • nájdete tu širší sortiment, hlavne v tých známejších typu
 • nákup je vecou zopár minút a vybavíte ho cez notebook, tablet aj mobil
 • máte k dispozícii viacero možností platby od dobierky až po internet
 • nemusíte nikam ísť, nákup aj doručenie vybavíte doma

Práve v tých väčších a overených online lekárňach, napríklad ako je spomínaná značka, nájdete najlepší možný výber, či už ide o formy alebo jednotlivé typy týchto prípravkov a liekov. Okrem toho sa môžete spoľahnúť aj na lepší zákaznícky servis.

Ten spočíva napríklad v širších a pohodlnejších možnostiach bezhotovostnej platby, napríklad aj platobnou kartou, rýchlejšom doručení do 24 či 48 hodín vďaka väčšiemu výberu kuriérnych služieb alebo v jednoduchšom nákupe bez nutnosti registrácie. Objednávka je vecou zopár kliknutí, stačí si len vybrať čo chcete a vyplniť svoje údaje.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.54

24 Hodnotení