V akej polohe spať v tehotenstve a ktorá je vhodná? Toto sú najlepšie polohy na spanie

V akej polohe spať v tehotenstve a ktorá je vhodná? Toto sú najlepšie polohy na spanie

Spánok býva v tehotenstve oproti bežným situáciám nepokojný a medzi príčiny tohto stavu sa okrem zvýšeného stresu, úzkosti či hormonálnych zmien zaraďujú aj nevhodne zvolené polohy. Na rozdiel od bežného života totiž môžu byť mnohé nepoužiteľné.

Niektoré polohy na spanie v tehotenstve sú totiž nevhodné nielen kvôli bábätku, ale aj kvôli nepohodliu, čo zásadne ovplyvňuje kvalitu spánku. Platí to dokonca tým viac, čím tehotenstvo postupuje ďalej a bábätko sa v bruchu zväčšuje. Aká je teda ideálna alebo najlepšia poloha na spanie v tehotenstve a čo ďalšie sa dá pre spánok spraviť? Dozviete sa ďalej.

Ako spať v tehotenstve, špecifiká spánku a faktory

Spánok je pre organizmus nenahraditeľný a z fyziologického pohľadu ide o prirodzený stav, kedy telo oddychuje a prichádza k regenerácii po fyzickej aj psychickej stránke. Počas spánku príde k utlmeniu metabolizmus, katabolizmu, dýchania aj srdcovej činnosti.

V tehotenstve je oddych veľmi dôležitý, no zároveň platí, že práve spánok trpí z tohto pohľadu najviac. Je to dané objektívnymi skutočnosťami, najmä zmenami v tele, kedy prichádza k rastu plodu, ale aj tými subjektívnymi, napríklad zmenou psychického rozpoloženia, mnoho žien môže mať napríklad strach, obavy a úzkosť.

Tu sú špecifiká a faktory, ktoré vplývajú na spánok v tehotenstve:

  • v prvom rade dochádza k zväčšovaniu brucha spolu s tým, ako sa vyvíja plod, čo obmedzuje pri spánku možnosti využitia bežných spánkových polôh
  • zároveň sa objavujú rôzne fyziologické ťažkosti, ktoré z tehotenstva vyplývajú sekundárne, predovšetkým pálenie záhy a bolesť chrbtice
  • spolu s rastúcim plodom dochádza aj k obmedzeniu bežného pohybu, čo znamená zhoršenie životosprávy vplývajúcej tiež na spánok a jeho kvalitu
  • pozerať treba aj na to, aby konkrétne spánkové polohy neovplyvňovali vývoj plodu, najmä prietok krvi maternicou a zásobovanie plodu kyslíkom

KEDY SA OBRÁTIŤ RADŠEJ NA LEKÁRA?

V prípade, ak vás trápia nespavosť alebo vážnejšie poruchy spánku dlhodobo, napríklad aj niekoľko týždňov, mali by ste už navštíviť lekára. Za takouto nespavosťou môžu totiž byť aj vážnejšie problémy a ťažkosti, ktoré si vyžadujú už odborné posúdenie.

Vhodné a nevhodné polohy na spanie v tehotenstve

Ako teda vidno aj podľa vyššie spomínaných faktorov a špecifík, v tehotenstve je potrebné zvoliť vhodné polohy na spanie aj s ohľadom na zdravý priebeh tehotenstva a tiež samotný komfort ženy. Naopak, niektorým polohám sa zas treba skôr vyhnúť.

Tu sú najčastejšie polohy a posúdenie ich vhodnosti a nevhodnosti:

Spanie na chrbte: Štandardná poloha spánku na chrbte je nevhodná a to najmä v prvom trimestri. Zväčšujúce sa brucho tlačí na žilu vyživujúcu maternicu a tá potom zas na črevá, tepny a chrbtové svaly. Môže nastať aj problém s obehom krvi plodu.

Spanie na bruchu: Druhou bežnou polohou spánku je pozícia na bruchu. V tomto prípade je poloha tiež nevhodná a to kvôli tomu, že dochádza k rastu brucha. Spanie na bruchu by v tomto prípade mohlo vyvolať aj poranenie plodu vo vyššom štádiu.

Spanie na boku: Táto poloha je v tehotenstve naopak veľmi vhodná, odporúča sa spať hlavne na ľavom boku. Na jej doplnenie sa odporúča, aby boli nohy a kolená ohnuté a medzi oboma nohami na úrovni kolien môžete umiestniť vankúš alebo časť paplónu.

Spanie čiastočne na boku a čiastočne na chrbte: Pod touto polohou sa rozumie pozícia na boku vľavo, pričom chrbát je podopretý vankúšom alebo perinou a môže sa oň opierať. Alternatívou môže byť spánok na väčšom gauči či pohovke s operadlom.

Ďalšie opatrenia na zlepšenie spánku v tehotenstve

Pre zlepšenie spánku v tehotenstve viete spraviť aj oveľa viac. Správna poloha je síce základ, no netreba zabúdať ani na niektoré ďalšie faktory, ktoré kvalitu spania ovplyvňujú. Tie viete ovplyvniť jednoduchými zmenami aj voľne dostupnými prostriedkami.

Tu sú najlepšie možnosti a spôsoby, ako zlepšiť spánok v tehotenstve:

Kvalitný matrac aj vankúše

Podceňovanou, no dôležitou oblasťou, je kvalita posteľného vybavenia. Základom by mal byť dostatočne pevný a zároveň pohodlný matrac, ideálne penový s vyššou elasticitou. Ak ide o vankúš, dôležité je, aby bol dosť vysoký, druhý môžete mať pod kolenom.

Úpravy v pitnom režime

Nemenej dôležité je práve v tehotenstve pristúpiť k úprave pitného režimu. To v praxi znamená piť nielen zdravé nápoje, ale si aj prispôsobiť dobu pitia. Počas dňa sa snažte piť pravidelne, ale pred spaním, napríklad 2 hodiny, už príjem tekutín obmedzte.

Zmiernenie stresových faktorov

Na zlepšenie spánku je potrebné zmierniť a utlmiť tiež niektoré externé negatívne faktory. Ide hlavne o stres, úzkosť alebo nervozitu, čo je možné ovplyvniť už počas dňa. Využiť na to môžete aj niektoré bylinkové čaje, napríklad z medovky, na upokojenie nervov.

Zdravá životospráva celý deň

Počas dňa majte dostatok pohybu, ide o veľmi dôležitú súčasť zdravej životosprávy a pomôže vám to dostatočne sa uvoľniť. Snažte sa tiež zdravo stravovať, jedzte menšie porcie, 2 až 3 hodiny pred spánkom nejedzte už nič a konzumujte čo najviac ovocia zeleniny.

Doplnky výživy aj voľne dostupné liečivá

V prípade, ak vás budú trápiť intenzívnejšie spánkové problémy, môžete skúsiť aj niektoré čaje alebo doplnky výživy s upokojujúcim účinkom na nervový systém. Siahnuť viete aj po liekoch bez receptu, obsahujú vitamíny, minerály a rôzne bylinné extrakty.

POKOJNE SI POSPITE AJ CEZ DEŇ

Pokiaľ ide o čas spánku, tehotenstvo je špecifické v tom, že sa nemusí jednať iba a len o spánok v noci. Zdriemnuť si aj cez deň nie je nič zlé, práve naopak, relax na hodinku poobede vám len prospeje, zmierni únavu a pomôže upokojiť organizmus.

Výživové doplnky a prípravky na spánok v tehotenstve

Hoci platí, že v tehotenstve by ste nemali brať žiadne lieky na spanie, niektoré doplnky výživy a prípravky na prírodnej báze nemusia byť vôbec žiadnym závažným problémom. Práve naopak, môžu vám pomôcť rýchlejšie zaspať a zlepšiť kvalitu spánku.

Pokiaľ ide o ich zloženie, to je založené na prírodných látkach:

Najčastejšie sa jedná o tabletky, čaje, kapsuly a sirupy s mučenkou, valeriánou, chmeľom, melatonínom, horčíkom a vitamínmi B, ktoré upokojujú nervový systém

Z pohľadu najdôležitejších výhod a charakteristík sú dôležité tieto:

  • ide o voľne predajné prípravky, nemusíte mať recept a ísť za lekárom
  • dávkovanie môže byť vďaka prírodnému zloženiu pokojne aj dlhodobé
  • nemusíte sa báť, že užívanie by bolo návykové či malo vedľajšie účinky

Cieľom týchto produktov je podporiť lepšie zaspávanie, upokojiť nervový systém, znížiť mieru stresu či úzkosti, celkovo navodiť lepší spánok a pomôcť minimalizovať všetky negatívne faktory. Na rozdiel od bežných situácií si však treba v prípade tehotenstva dať pozor na to, ktoré doplnky alebo čaje môžete užívať aj v tomto období a ktoré nie.

Lieky na spánok v tehotenstve

Okrem známych liekov na spánok, ktoré sú dostupné na predpis a obsahujú syntetické látky s návykovým charakterom, môžete siahnuť aj po voľne predajných liečivách, ktoré sú naopak založené na prírodných látkach, mineráloch, vitamínoch a stopových prvkoch.

Čo sa týka sortimentu takýchto liečiv, ponuka je nasledovná:

Medzi liekmi nájdete najčastejšie perorálne tabletky, kapsuly alebo čajoviny, ktoré pôsobia na nespavosť, upokojenie nervového napätia a celkovo na nervový systém

Oproti bežným doplnkom výživy ponúkajú viacero výhod a plusov:

  • zloženie je viac koncentrovanejšie, čo znamená, že účinok je výraznejší
  • vďaka tomu pomáhajú liečivá aj na ťažšie prípady problémov spánku
  • zároveň býva pôsobenie o niečo širšie a to nielen na spánok, ale aj nervy

Čo sa týka zloženia liečiv, bežne obsahujú horčík, vitamín B6 a hlavne bylinné extrakty a výťažky, napríklad z koreňa valeriány, listu medovky, listu mäty, vňati ľubovníka či kvetu rumančeka. Vďaka tomu pomáhajú nielen na lepší spánok a rýchlejšie zaspávanie, ale aj upokojenie nervov a ich fungovanie, zníženie podráždenosti a zmiernenie napätia.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na spánok v tehotenstve

Čo sa týka spomínaných tabliet, kapsúl, čajov a iných prípravkov či liečiv, všetky viete kúpiť v zásade v každej lekárni, niektoré čaje a doplnky výživy aj v eshopoch s takýmto tovarom. Najlepšie však spravíte, ak sa rozhodnete pre ich nákup v online lekárňach.

Tie ponúkajú dostatočnú odbornosť, pohodlie a zároveň tiež:

  • majú výhodnejšie ceny, pri väčšej objednávke máte aj doručenie zdarma
  • tu nájdete oveľa širší výber, hlavne v tých známejších
  • máte možnosť platiť nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostne a cez internet
  • si môžete prikúpiť aj iné produkty, ktoré nájdete iba a len v lekárni

Nákup v internetových lekárňach je veľmi podobný tomu v eshopoch, ide o vec zopár minút a kliknutí. Vybavíte ho priamo z pohodlia obývačky, či už cez počítač, notebook, tablet alebo smartfón. V prípade niektorých online lekární aj bez zdržujúcej registrácie.

Pri platení si môžete vybrať v tých väčších a lepších online lekárňach nielen dobierku či platbu cez internet banking, ale aj pohodlnejším spôsobom a to platobnou kartou, samozrejme online. Čo sa týka doručenia, to prebieha spravidla do 24 až 48 hodín, na výber máte viacero doručovacích spoločností a môžete si zvoliť doručenie aj na odberné miesto.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie