Viete, čo zaručene pomáha na akné? Tu sú tipy, čo funguje v puberte a dospelosti

Viete, čo zaručene pomáha na akné? Tu sú tipy, čo funguje v puberte aj v dospelosti

Akné patrí rozhodne medzi najviac nepríjemné kožné problémy modernej doby. Podľa štatistík postihuje takmer každého v puberte, no objavuje sa aj v neskôr v dospelosti. Po tridsiatke sa môže vyskytovať ešte u 3 až 5 % populácie, predovšetkým na tvári.

Samotné akné vzniká v dôsledku problémov s mazovými žľazami, čo neskôr vedie k ich zápalu. Na priebeh a vážnosť akné však majú vplyv aj ďalšie faktory, viaceré z nich sa pritom dajú veľmi dobre ovplyvniť. Práve tomu sa bude venovať náš článok, ktorý vám prezradí nielen to, prečo akné vzniká, ale aj čo naň pomáha a ktoré domáce recepty sú najlepšie.

Čo je akné, ako vzniká a aké má príznaky

Z hľadiska medicíny je akné definované ako zápalové ochorenie mazových žliaz alebo vlasových folikulov, ktoré súvisí najskôr s upchatím vývodov týchto žliaz a následne so vznikom zápalu. Nemožnosť odvodu sekrétu sa môže následne prejaviť aj jazvením.

Najčastejšie dochádza k zastaveniu vývodu mazu v oblasti s väčším počtom žliaz, typicky sa preto akné vyskytuje na tvári, v hornej časti hrudníka, na ramenách a na chrbte. Typickým prejavom akné sú komedómy, ktoré môžu byť otvorené alebo uzatvorené. Tie prvé sa prejavujú typickou čiernou bodkou, z uzatvorených vznikajú zápalové ložiská.

CutisHelp AKNÉ

 • Na denné ošetrenie pleti pri akné
 • Hydratačné účinky
 • Vhodný podklad aj pod make-up

Galvex Gáfrová masť

 • Povrchový zápal žíl
 • Ruža a červienka
 • Ekzém a psoriáza

Contractubex

 • Antiproliferatívny
 • Protizápalový
 • Uvoľňujúci a zmäkčujúci

Sudocrem

 • Ekzém a akné
 • Ošetrenie lokálnych menších problémov
 • Podráždenie kože vonkajším faktorom

S akné súvisí výskyt aj iných prejavov, príznakov, problémov a symptómov:

 • prvým príznakom akné sú tzv. mikrokomedómy, ktoré sú voľným okom ešte neviditeľné, ale postupom času sa zväčšujú a pretvoria v komedómy
 • ďalším prejavom sú buď čierne bodky, alebo už prasknuté komedómy pôvodne belavej farby, ktoré spôsobia svojim prasknutím zápalovú reakciu
 • v prípade ťažších foriem akné vznikajú hlboké uzly s väčším povrchom, ktoré majú tuhý charakter, červenú farbu a ak splynú, môžu vzniknúť aj fistuly
 • najťažšou formou akné je tzv. acne fulminans, kedy sa na koži okrem zápalových prejavov objavia opuchy a pridružiť sa môžu aj horúčka alebo bolesti kĺbov

DLHODOBÝ STAV S RIZIKOM NÁSLEDKOV

Akné je dlhodobý problém, aj vzhľadom na všetky príčiny alebo vyvolávajúce faktory, ktoré jeho vznik či priebeh ovplyvňujú. To vedie v mnohých prípadoch k podceneniu stavu, zanedbaniu správnej liečby a výsledkom tak môže byť zjazvenie s dlhodobými následkami.

Príčiny a kedy vzniká akné

Akné vzniká v dôsledku upchatia vývodu mazových žliaz, no na tento stav má vplyv viacero faktorov. Niektoré sú už vrodené a len veľmi ťažko sa dajú ovplyvniť, iné však nastanú počas života a ich intenzita môže byť u každého jedinca mierne odlišná.

Na vývoji akné sa podieľajú najvýraznejšou mierou nasledovné faktory:

Nadprodukcia kožného mazu: Nadmerná produkcia mazu na pokožke alebo vo vlasov je významným rizikovým faktorom pre vznik akné a jeho ťažší priebeh. Táto porucha môže byť genetická, ale môže vzniknúť aj ako následok nejakého problému s tvorbou mazu.

Problémy kožného epitelu: Druhým výraznejším faktorom, ktorý môže vplývať na vznik a priebeh akné, sú problémy pokožky. Najčastejšie sa jedná o poruchu rohovatenia epitelu v oblasti mazových žliaz alebo vlasového vačku, ide teda o dlhodobý faktor.

Hormonálna hladina: Na vznik a hlavne priebeh akné má vplyv aj hladina hormónov, konkrétne hlavne hormónu testosterón. To je aj dôvodom, prečo býva u mužov akné oveľa výraznejšie a to hlavne v období puberty, ktoré je charakteristické stúpajúcim testosterónom.

Sekundárne infekcie a zápaly: Zhoršenie príznakov a priebehu tohto kozmetického kožného problému môžu mať na svedomí aj niektoré pridružené infekcie a zápaly. Najčastejšie vznikajú kvôli prítomnosti kvasiniek, baktérií a roztočov, ktoré generujú prozápalové látky.

Riešenie akné doma

Ak sa rozhodnete riešiť akné, máte k dispozícii viacero prostriedkov. Dôležité je pôsobiť nielen na akútne stavy, ale snažiť sa aj o prevenciu do budúcnosti. Za týmto účelom je najlepšie kombinovanie niektorých opatrení spolu so špeciálnymi prípravkami.

Toto je 6 dlhodobo overených možností a spôsobov, ktoré pomáhajú:

Hygiena pokožky

Kvalitná dermatokozmetika je absolútny základ a nevyhnutnosť a to tak pre aktuálne problémy, ako aj preventívne. Samozrejmosťou by malo byť čistenie pleti a to ráno aj pred spaním. Používať môžete aj morskú vodu, čistiace pleťové masky a inú kozmetiku.

Životospráva

Veľmi dôležitým faktorom je životospráva. Obmedziť treba alkohol, fajčenie a škodí aj priveľa stresu. Naopak, odporúča sa jesť ovocie, zelenina, oriešky či ryby, dôležité je dodržiavať pitný režim a to ideálne s čistou vodou a dopriať si aj dostatok spánku.

Obmedzenie slnka

Hoci štatistiky ukazujú, že slnečné UV žiarenie má baktericídny a protizápalový účinok na pokožku, netreba to preháňať. Nadmerné pôsobenie slnka môže spôsobiť dočasné zhrubnutie epitelu okolo pórov a teda ide o negatívny faktor. Teplo tiež prináša nadmerné potenie.

Pozor aj na mráz

Podobne, ako pleti a akné neprospievajú vysoké teploty a nadmerné slnečné žiarenie, negatívnym faktorom je aj nízka teplota a vplyv mrazu na pokožku. Preto prv, ako pôjdete von do zimy, snažte sa aplikovať na odkryté časti kože vhodné krémy alebo ochranné masky.

Lokálne prípravky

V rámci lokálnej liečby je možné vyskúšať špeciálne doplnky výživy, či už v podobe vnútorných alebo vonkajších prípravkov, ktorých cieľom je pôsobenie jednak na pokožku, ale aj na sekundárne faktory, ktoré môžu zhoršovať priebeh akné a jeho príznaky.

Antibiotická liečba a lieky

V prípade najťažších zápalov je optimálna antibiotická liečba. Môže ísť o lokálne aj o celkové antibiotiká. Rovnako tak existujú rôzne masti, krémy, roztoky a iné tekuté formy, ktoré sa aplikujú priamo na postihnutú pokožku a používajú sa aj pri iných kožných problémoch.

PEELING, SVETLO AJ LASER

Na akné sa môžu využívať aj viaceré metódy s okamžitým alebo veľmi rýchlym účinkom. Pri ľahších formách ide hlavne o chemický peeling, pri zápalových formách je žiadanou liečba svetlom. Na jazvy po akné zas slúži liečba laserom.

Výživové doplnky a prípravky na akné

Najčastejšou voľbou väčšiny ľudí pri problémoch s akné sú voľne dostupné doplnky výživy a kozmetické prípravky. Ich cieľom je obvykle podporné pôsobenie na aktuálne zápaly spojené s akné, prípadne prevencia do budúcnosti a to vplyvom na pokožku.

Výhodou je veľký výber foriem aj typov:

Najčastejšie ide o masti, roztoky, krémy či pleťové vody, ktoré pomáhajú s prečistením pleti, uvoľnením pórov, mikrobiálnym účinkom alebo antiseptickým účinkom

Pre tieto typy prípravkov a produktov sú typické nasledovné výhody:

 • môžete si ich kúpiť voľne, nemusíte mať k tomu recept a predpis
 • bez problémov ich môžete používať aj dlhodobo a to aj preventívne
 • prípravky je možné aplikovať aj u detí, v tehotenstve a počas dojčenia

Viaceré z týchto produktov pôsobia aj na sekundárne príznaky a prejavy, napríklad proti nadmernému svrbeniu, na zníženie tvorby kožného mazu či zlepšenie prekrvenia pokožky. Väčšina má samozrejme dezinfekčný a protizápalový účinok. Mnohé z prípravkov navyše pomáhajú aj na širšie problémy s pokožkou alebo na hojenie poranení.

Lieky na akné

Pokiaľ ide o lieky, aj na akné existujú liečivá s koncentrovanejším zložením a viditeľnejším pôsobením. Niektoré sú dostupné iba po indikácii lekárom, čiže na predpis, ďalšie sú voľne predajné a môžu pôsobiť nielen priamo na akné, ale aj na iné kožné problémy.

V lekárňach môžete nájsť podľa charakteru viacero typov:

Priamo proti mikrokomedómov pôsobia lokálne retinoidy, proti zápalom sa využívajú lokálne antibiotiká a existujú aj rôzne gély, krémy a emulzie pre konkrétne typy akné

Všetky tieto kategórie liekov majú niekoľko spoločných čŕt:

 • obsahujú účinné látky s intenzívnym pôsobením za krátky čas
 • dosahujú veľmi dobré výsledky v boji s aktuálnym akné
 • ich použitie je možné na akné na tvári, hrudníku aj chrbte

Najčastejšie sa v týchto liekoch nachádzajú overené a syntetické účinné liečivá, napríklad ako ichtamol, adapalén, klindamicýn či kyselinu azelaovú. Ide o špecializované lieky, ktoré môžu pôsobiť na inú oblasť problému s akné, je preto treba si dobre vyberať. To platí aj o formách, či už ide o gély, krémy, emulzie a podobne.

CutisHelp AKNÉ

 • Na denné ošetrenie pleti pri akné
 • Hydratačné účinky
 • Vhodný podklad aj pod make-up

Galvex Gáfrová masť

 • Povrchový zápal žíl
 • Ruža a červienka
 • Ekzém a psoriáza

Contractubex

 • Antiproliferatívny
 • Protizápalový
 • Uvoľňujúci a zmäkčujúci

Sudocrem

 • Ekzém a akné
 • Ošetrenie lokálnych menších problémov
 • Podráždenie kože vonkajším faktorom

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na akné

Kozmetické prípravky, doplnky výživy aj lieky si viete bez akýchkoľvek problémov zakúpiť v lekárni. Vo väčšine prípadov ide o voľne predajné a voľne dostupné produkty, čo znamená, že nie je nutná osobná návšteva lekárne a ani recept či predpis.

V takomto prípade môžete využiť nielen kamenné, ale aj online lekárne:

 • objednávka v nich je veľmi pohodlná, stačí vám len mobilný telefón
 • ušetríte, cena prípravkov je tu obvykle o niečo nižšia
 • nemusíte nikam chodiť a ani mať hotovosť, platiť viete aj vopred
 • na jednom mieste nájdete širší sortiment, ktorý si viete aj porovnať

Najlepší výber rôznych liekov, liečiv, kozmetiky či iných prípravkov aj s dostupnosťou okamžite a skladom majú obvykle tie väčšie a známejšie online lekárne. Dobrým príkladom je [lekaren], ale aj iné podobné značky, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu.

Výhodou nákupu vo väčších lekárňach je aj lepší servis pre zákazníka, napríklad viac možnosti bezhotovostnej platby vrátane platenia kartou online, rýchlejšie doručenie aj do 24 či 48 hodín a možnosť nákupu bez nutnosti dlhej registrácie. Získate tak ešte pohodlnejší, rýchlejšie a jednoduchší nákup.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.75

24 Hodnotení

celkom sikovne zabera gel z notina vichy normaderm phytosolution

Eva píše 25 októbra 2019 o 11:02

Pridať komentár