Visine Classic: Očné kvapky na podráždenie, začervenanie, svrbenie a slzenie očí

Visine Classic: Očné kvapky na podráždenie, začervenanie, svrbenie a slzenie očí
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Problémy s očami v podobe podráždenia či nadmerného slzenia nemusia nutne patriť do rúk lekára. Pokiaľ sú príznaky mierne a nemajú infekčný pôvod, môžu byť užitočné aj voľne predajné lieky, ako napríklad Visine kvapky do očí. Pomôžu aj pri ďalších nepríjemných stavoch očí. Ktoré to sú? Aké obmedzenia má používanie lieku?

Očná instilácia Visine účinkuje aj na niektoré symptómy alergických reakcií, celkovo tak poskytuje účinky na širšie spektrum zdravotných komplikácií spojených s očami. Aké sú účinky lieku? Kto ho môže používať? Aké je dávkovanie? Nielen to vám prezradí recenzia.

Výrobca a pôvod

Liek Visine Classic 0,05 % vyrába Janssen Pharmaceutica N.V. Belgicko. Na slovenský trh zabezpečuje distribúciu Johnsons & Johnsons, s.r.o. Korene spoločnosti siahajú až do 19. storočia, jej medzinárodný rast bol iniciovaný v 20. storočí. V súčasnosti pôsobí v 57 krajinách sveta, kde poskytuje výrobky na zdravotnú starostlivosť.

Okrem liekov sa zameriava aj na produkty z oblasti kozmetiky, osobnej hygieny. Špecializuje sa napríklad na starostlivosť o deti, pleť, vlasy, oči, ústnu hygienu, opary a poranenia, na liečbu horných dýchacích ciest, alergií, vaginálnych mykóz, závislosti na tabaku a podobne.

Zloženie, účinné látky a vzhľad

Liek Visine Classic 0,05 % patrí do farmakoterapeutickej skupiny oftalmologík. Obsahuje liečivo hydrochlorid tetryzolínia. V 1 ml očnej instalácie sa nachádza 0,5 mg tejto účinnej látky, čo predstavuje 0,05 %.

Súčasťou zloženia sú nasledovné aktívne a pomocné zložky:

 • Hydrochlorid tetryzolínia: Je sympatikomimetikum z imidazolovej skupiny dekongestív. Priamo stimuluje alfa-adrenergné receptory sympatického nervového systému so slabým účinkom na beta-adrenergné receptory alebo bez tohto účinku. Pri topickom podaní na sliznicu spojoviek má prechodný vazokonstrikčný účinok na jemné očné cievy.

Vďaka tomu zmierňuje vazodilatáciu a opuch spojoviek. V klinických štúdiách sa zistilo, že sérový polčas tetrozolínu je približne 6 až 8 hodín. Jeho systémová absorpcia s maximálnymi plazmatickými koncentráciami je v rozsahu 0,068 až 0,380 ng/ ml. Po 24 hodinách sú v moči detegovateľné koncentrácie tetryzolínu.

Výhoda tejto aktívnej látky oproti iným vazokonstrikčným liečivám, ktoré často vyvolávajú výraznejšiu mydriázu, spočíva predovšetkým v tom, že pri použití tetryzolínových očných instilácií nedochádza takmer vôbec k dilatácii zrenice. Tetryzolín je látka, ktorá je klinicky používaná niekoľko desiatok rokov.

 • Doplnkové zložky: Na dosiahnutie požadovaných účinkov a konzistencie liekovej formy sú v lieku obsiahnuté ďalšie zložky. Sú nimi kyselina boritá, dekahydrát tetraboritanu sodného, chlorid sodný, dihydrát dinatrium-edetátu, roztok benzalkóniumchloridu a čistená voda.

Dávkovanie a užívanie

Očné kvapky Visine Classic sú voľne predajné, to znamená, že ich kúpe nepredchádza lekárske vyšetrenie. Pri používaní je však potrebné presne dodržiavať všetky pokyny výrobcu, ktoré uvádza príbalový leták. Liek má nasledovnú dávkovaciu schému.

Pred použitím najskôr odstráňte plastový bezpečnostný pásik, otvorte uzáver, obráťte fľašu smerom nadol. Kvapka sa vytvorí po stlačení plastového obalu. Nedotýkajte sa hrotom kvapkadla povrchom oka ani cudzích predmetov. Pred aplikáciou vyberte kontaktné šošovky a nasaďte si ich najskôr až 15 minút po podaní lieku.

Uchovanie a skladovanie

Maximálny čas použiteľnosti lieku sú 3 roky, po prvom otvorení však doba jeho možného podávania činí 4 týždne. Aby bola počas tohto časového úseku zachovaná bezpečnosť a účinnosť kvapiek, je potrebné dodržiavať niekoľko základných podmienok.

Základné pravidlá skladovania:

 • liek nevystavujte mrazu ani slnečnému žiareniu
 • očné kvapky uchovávajte mimo dohľadu a dosahu detí
 • po dátume exspirácie, uvedenom na obale, ich nepoužívajte
 • nespotrebovaný liek vráťte do lekárne, nevyhadzujte odpadom

Visine Classic

 • Na podráždené oči
 • Na prejavy alergie
 • Vazokonstrikčný účinok

Účinky, indikácie a použitie

Visine Classic sa používa pri prekrvení a opuchu spojoviek s podráždením očí vyvolaným dymom, prachom, vetrom, chlórovanou vodou, ostrým svetlom, kozmetickými výrobkami a kontaktnými šošovkami. Je určená aj na odstránenie ťažkostí, napríklad zmiernenie popálenia, podráždenia, svrbenia, bolesti a nadmerného slzenia pri alergických zápalových ochoreniach.

Účinky a pôsobenie lieku:

Na podráždené oči

Visine Classic očné kvapky sú účinné pri prechodnom a symptomatickom zmiernení hyperémie v dôsledku mierneho podráždenia. To môže vzniknúť vplyvom rôznych faktorov, napríklad po kúpaní sa v bazéne, kozmetických výrobkoch, pri opekaní, intenzívnejšom fúkaní vetra, pri prudkom svetle, prítomnosti prachu či iných cudzorodých častíc v oku.

Na prejavy alergie

Pri sennej nádche, precitlivenosti na peľ či iných alergických zápalových ochoreniach sa objavia príznaky nadmerného slzenia očí, podráždenia, pálenia, svrbenia, dokonca bolesti. Táto očná instalácia dokáže účinne bojovať aj proti týmto prejavom alergických reakcií. Nie je ale určená na ich dlhodobé eliminovanie.

Vazokonstrikčný účinok

Liečivo v kvapkách do očí spôsobuje zúženie priesvitu ciev spojovkového tkaniva a vedie k vysušeniu sliznice spojovkového vaku. Stiahnutím ciev sa zároveň zmierni začervenanie. Lokálne sympatomimetiká sú tak účinné pri terapii neinfekčných alergických zápalov a neinfekčných zápalov vyvolaných niektorými fyzikálnymi či chemickými vplyvmi.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Očná instilácia môže, tak ako iné lieky, spôsobiť niektoré nežiaduce účinky, hoci sa neprejavia u každého. Všeobecne patrí medzi dobre znášané lieky. Veľmi zriedkavo sa môže objaviť rozšírenie zreníc, pálenie očí a v oblasti očí, začervenanie, podráždenie, opuch, bolesť a svrbenie očí. Pravdepodobnosť ich výskytu sa zvyšuje s nedodržaním dávkovacej schémy.

Doposiaľ boli spozorované iba menované vedľajšie účinky súvisiace s používaním lieku. Ak by sa u vás vyskytol hocijaký iný nežiaduci účinok, obráťte sa na lekára. Takéto účinky môžete nahlásiť aj prostredníctvom národného systému, prispejete tak k bezpečnosti lieku.

Kontraindikácie a možné interakcie

Ak ste alergickí na účinnú látku alebo ktorúkoľvek inú zložku obsiahnutú v lieku, nepoužívajte ho. Urobte tak aj v prípade, že máte zelený zákal s úzkym uhlom. Kvapky do očí nie sú vhodné pre deti mladšie ako 2 roky.

Opatrnosť pred aplikáciou si vyžadujú aj tieto prípady:

 • ak užívate, v poslednom čase ste užívali alebo budete užívať iné lieky, o ich súbežnom užívaní s očnou instaláciou sa poraďte s lekárom
 • je potrebné zabrániť priamemu kontaktu kvapiek Visine Classic 0,05 % s mäkkými kontaktnými šošovkami, pretože by mohlo dôjsť k ich zakaleniu
 • ak ste tehotná, dojčíte alebo plánujete otehotnieť, konzultujte prínosy, respektíve riziká používania očných kvapiek so svojím lekárom
 • ovplyvnenie schopnosti vedenia vozidiel a obsluhy strojov je nepravdepodobné, vzhľadom na vedľajšie účinky, ktoré sa môžu dostaviť

Balenie a cena

Roztok v liekovej forme kvapiek má výrobca registrovaný iba v jednom veľkostnom balení, v plastových fľaškách s obsahom 15 ml. Uvedené množstvo je postačujúce na preliečenie očných zdravotných komplikácií neinfekčného pôvodu. V prípade, že by sa tak nestalo, je tak či onak nutná návšteva lekára, ktorý stanoví nový priebeh liečby.

Porovnanie cien podľa internetových lekární:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Za Visine Classic 0,05 % nezaplatíte veľa, cena predstavuje priemer v rámci konkurenčných očných prípravkov v kategórii s rovnakou indikáciou. Ak sa ale symptómy, ktoré si vyžadujú zmiernenie, u vás neobjavujú sporadicky, kvôli dĺžke používania po prvom otvorení lieku budete pravdepodobne potrebovať viac ako jedno balenie.

Kde kúpiť

Kvapky do očí Visine Classic 0,05 % sú na predaj len v kamenných a internetových lekárňach. Na ich kúpu ale nepotrebujete absolvovať lekárske vyšetrenie, ani mať vystavený recept. Ak nakúpite prostredníctvom online lekární, môžete navyše získať niekoľko výhod, vrátane nižšej ceny za vybraný liek.

Okamžitý prehľad o dostupnosti je taktiež plusom. Pri bežnom nákupe totiž môžu byť k dispozícii iba iné očné kvapky. Všetko pritom vybavíte z pohodlia obývačky či z akéhokoľvek miesta s pripojením na internet. Ušetriť sa dá aj pri objednaní viacerých produktov naraz, v lekárni to nebude žiaden problém.

Online objednávka, doprava a doručenie

Celý proces vytvorenia objednávky je jednoduchý a pozostáva z pár kliknutí. Nie sú potrebné žiadne špeciálne zručnosti. Ak plánujete objednávať lieky online, môžete tak urobiť bez registrácie alebo pomocou zaregistrovania sa, čo môže priniesť benefity pri ďalšom nákupe.

Štandardný postup objednávky:

 • Najskôr vložíte vybraný liek do online košíka
 • Potom si vyberiete spôsob platby, typ dopravy a kuriérsku službu
 • Zadáte svoje osobné a kontaktné údaje a adresu doručenia
 • Objednávku skontrolujete a potom už len odošlete

Samotné doručenie bežne trvá 24 až 48 hodín a odvíja sa od dostupnosti tovaru, kvality zákazníckych služieb a často i od konkrétneho času vytvorenia objednávky. Zvoliť si môžete platbu vopred alebo dobierku. Niektoré internetové lekárne poskytujú aj možnosť bezhotovostnej platby kartou pri doručení kuriérskou spoločnosťou.

Visine Classic

 • Na podráždené oči
 • Na prejavy alergie
 • Vazokonstrikčný účinok

Najčastejšie otázky

Ak si plánujete zakúpiť Visine Classic, pravdepodobne vás zaujímajú aj ďalšie informácie o týchto očných kvapkách. Ponúkame vám prehľad odpovedí na otázky, ktoré boli opakovane predmetom internetových diskusií. Týkajú sa predovšetkým používania v praxi, ktoré vychádza z reálnych skúseností a dostupných údajov o lieku.

Často kladené otázky súvisiace s aplikáciou Visine Classic:

Kedy by sa mali dostaviť prvé účinky?

Liečebný účinok nastupuje po niekoľkých minútach od miestneho použitia, zvyčajne do piatich, a pretrváva počas 4 až 8 hodín. Všeobecne, ak sa lokálne do očí podáva viac ako jeden očný liek, časový odstup medzi jednotlivými liečivými prípravkami by mal byť aspoň 5 minút. O presnom čase a postupnosti sa odporúča poradiť s lekárom.

Ako dlho môžem používať kvapky do očí?

Ak nedôjde k úľave najneskôr do 72 hodín, ak podráždenie alebo začervenanie očí pretrváva, dokonca sa zhoršuje, prerušte podávanie očnej instilácie a zároveň kontaktujte lekára. Uvedený čas totiž predstavuje maximálnu možnú dobu používania lieku. Ak ani po nej symptómy neustanú, môžu byť dôsledkom závažnejších príčin, napríklad infekčných.

Čo sa stane, ak použijem viac kvapiek ako je odporúčané?

Používanie lieku môže spôsobiť prechodnú mydriázu, to znamená rozšírenie zreníc. Nadmerná aplikácia môže viesť k zvýšenej a reaktívnej hyperémii, čiže k prekrveniu, zvýšenému obsahu krvi v spojovkovom tkanive. Pri prípadnom prehltnutí hrozia vážne zdravotné problémy, najmä u detí. Je potrebné ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

Kedy použiť kvapky a kedy gél?

Očné kvapky patria medzi lieky, zatiaľ čo očná gélová instalácia medzi zdravotnícke pomôcky. Gél sa používa na unavené oči, ktoré sú výsledkom dlhšej intenzívnej koncentrácie, napríklad pri práci na počítači, čítaní, riadení vozidla a podobne. Tento stav súvisí s nedostatočným zvlhčovaním povrchu oka.

Skúsenosti s očnými kvapkami

Aj keď hodnotenia v internetových lekárňach sú zastúpené v menšom počte, všetky hovoria v prospech lieku. Vraj ide o výborné očné kvapky, ktoré majú upokojujúci účinok. Nejedno fórum na danú tému sa v tomto tvrdení zhoduje. Užívatelia sú s produktom spokojní, odporučili by ho aj iným ľuďom, ktorí potrebujú zmierniť podráždenie očí.

Niektoré mamičky sa vyjadrili, že v druhom a treťom trimestri tehotenstva mohli kvapky používať, avšak túto skúsenosť nie je vhodné brať ako samozrejmosť. Tak či onak je nutná konzultácia s lekárom. Napriek možnej aplikácii očného prípravku u detí recenzie v tomto smere chýbajú.

Visine Classic

 • Na podráždené oči
 • Na prejavy alergie
 • Vazokonstrikčný účinok

Aj keď pozitívne reakcie užívateľov jednoznačne prevažujú, našli sme i zopár takých, ktoré síce kvalitu Visine Classic nepopierajú, no spomedzi konkurencie považujú za viac vyhovujúce iné očné kvapky. Pri hodnotení občas došlo k zámene kvapiek a gélu Visine, čo ale nemalo vplyv na celkový výsledok spokojnosti.

Zhodnotenie

Ak sa u vás objavili nepríjemné príznaky podráždenia očí, či už z dôvodu alergie alebo iných neinfekčných príčin, kvapky Visine vám môžu priniesť úľavu. Podľa doterajších skúseností užívateľov budú dobrou voľbou pri miernom podráždení.

Výhody lieku z nášho pohľadu:

 • rýchla a dlhodobá úľava pri viacerých očných ťažkostiach
 • je vhodný aj pre malé deti, vo veku od 2 rokov
 • miera vedľajších účinkov a kontraindikácií je minimálna
 • dostupnosť bez viazanosti na lekársky predpis

Plusom týchto kvapiek do očí je, že sú účinné aj pri opuchu spojoviek, ktorý je vyvolaný alergiou. Mínusom zase, že napriek príznakom precitlivenosti, ktoré pri alergiách môžu pretrvávať aj niekoľko dní, je ich doba používania obmedzená. Na bežné podráždenie očí je ale dĺžka liečby postačujúca.

Visine Classic 0,05 % sú vyhľadávaným liekom u dospelých i dospievajúcich, pričom svoju úlohu splnia aj u pediatrickej populácie. Ak si chcete byť istí ich dostupnosťou v lekárni, využite nákup online, ušetrite čas, energiu a peniaze.

Visine Classic

 • Na podráždené oči
 • Na prejavy alergie
 • Vazokonstrikčný účinok

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.50

6 Hodnotení