Vitamín A1: Ktoré potraviny ho obsahujú, aký má význam a ako sa prejaví nedostatok

Vitamín A1: Ktoré potraviny ho obsahujú, aký má význam a ako sa prejaví nedostatok

Vitamíny dokážu výrazne ovplyvňovať látkový metabolizmus iných látok. Čo sa stane, ak je ich množstvo minimálne? V ľudskom organizme sa vytvorí viacero nežiaducich účinkov, ktoré pri neriešení vzniknutého problému môžu vyústiť aj do vážneho zdravotného stavu.

Obzvlášť to platí pri vitamíne A1. V tomto prípade je, dokonca, na mieste obozretnosť aj pri jeho nadbytku. Nadmerné hodnoty totiž spôsobia mnohé zdravotné ťažkosti. Ktoré to sú? Čo je to retinol? Prečo sú jeho účinky pre organizmus nevyhnutné?

Čo je vitamín A1, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Vitamín A existuje v dvoch prirodzených formách, ako vitamín A1 a vitamín A2. V prvom prípade ide o retinol, v druhom hovoríme o 3-dehydroretinole. Vitamín A môže vzniknúť aj z provitamínov, napríklad z betakaroténu. Z jednej molekuly betakaroténu sa tvoria dve molekuly vitamínu A.

Retinol je vitamín rozpustný v tukoch. Nachádza sa iba v živočíšnej potrave, v rastlinnej úplne absentuje. Avšak, ovocie a zelenina poskytujú prekurzor vitamínu, z ktorého si organizmus dokáže syntetizovať vitamínovú formu, vitamín A.

Selezin ACE COMPLEX: skúsenosti, cena, zloženie a účinky
 • Vplyv nechty, vlasy a kožu a ich zdravý stav
 • Ochrana buniek pred oxidačným stresom
 • Pôsobenie na imunitu a obranyschopnosť
 • Proti vyčerpanosti
 • Pri nevyváženej strave
 • Počas rekonvalescencie
10,43 €
Do obchodu
 • Podpora dobrého zraku a očí
 • Vplyv na pokožku, pleť a sliznice
 • Vplyv na funkciu imunitného systému
3,50 €
Do obchodu

Príčiny nedostatku vitamínu A1:

Strava v rozvojových krajinách: Potraviny bohaté na živiny nie sú v rozvojových krajinách bežnou súčasťou jedálnička. Aj keď človek zvyčajne stravovaním pokryje požadovanú hladinu retinolu, tento raz to neplatí. Hypovitaminózou tu trpia najmä deti.

Hnačky, diéty, ochorenia: Infekčné ochorenia, niekoľkodňové hnačky, pri ktorých dochádza ku strate elektrolytov a vitamínov, extrémne diéty a detoxikácie tela či ochorenia brániace správnej absorpcii retinolu, to všetko vplýva na jeho výsledné množstvo v organizme.

Nadmerná konzumácia alkoholu: Nutričná hodnota vitamínu, rovnako aj jeho vstrebávanie či metabolizmus, môže byť oslabená nadmerným pitím alkoholu. To môže viesť k narušeniu schopnosti organizmu hojiť rany a udržiavať primerané fungovanie buniek.

Nedostatok vitamínu A1 sa prejavuje:

 • poruchami zraku, ktoré začínajú zhoršením videním v šere a pokračujú vysúšaním očí
 • zhoršením stavu pokožky, jej šupinatením, vznikom akné či rôznych ekzémov
 • vznikom infekcií, ktoré postihujú dýchacie ústrojenstvo alebo tráviaci systém
 • poruchy rastu, stavby kostí, nervové a reprodukčné poruchy pri extrémnom nedostatku

POZOR NA PREDÁVKOVANIE

Retinol je príkladom toho, že aj vitamíny je potrebné užívať s mierou. V nadmerných či dlhodobo vyšších dávkach je totiž pre organizmus toxický. Predávkovanie sa prejaví gastrointestinálnymi ťažkosťami, lúpaním kože, stratou vlasov, bolesťami hlavy, poruchami videnia. Keďže sa ukladá v pečeni, môže dôjsť aj k jej poruchám či zväčšeniu.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce vitamín A1

Zdroj retinolu predstavujú živočíšne produkty. Aby ho telo mohlo z nich absorbovať, potrebuje žlč. Do absorpcie vitamínu A1 zasahuje aj zinok, rovnako i do jeho transportu, využitia či zmeny na retinal. Hodnoty retinolu a zinku sa teda môžu vzájomne ovplyvňovať.

Potraviny obsahujúce vitamín A1:

Pečienka: Retinol je vo vysokých množstvách zastúpený v pečeni zvierat. Jeho hodnoty v hovädzej, bravčovej či inej pečeni sa môžu líšiť aj v závislosti od tepelného spracovania.

Olej z rybej pečene: Prírodným zdrojom vitamínu A1 je tiež olej z treščej pečene. Drží prvenstvo spomedzi živočíšnych potravín, ak berieme do úvahy obsah retinolu na 100 g.

Mliečne výrobky: Nezanedbateľné hodnoty retinolu sú i v mlieku, masle, syroch a v ďalších produktoch z mlieka. Mliečny tuk môže do istej miery ovplyvniť vstrebávanie vitamínu A.

Vajcia: Aj keď v menšom množstve, ale vitamín A1 je prítomný vo vajciach, v žĺtku. Ich konzumáciou však organizmus získa i množstvo ďalších telu prospešných látok.

Odporúčaná denná dávka retinolu v závislosti od pohlavia a veku:

 • u dospelých mužov je to približne 900 μg, 3000 IU
 • u dospelých žien činí približne 800 μg, 2670 IU
 • u detí do 6rokov je 300 μg, v školskom veku 400 až 600 μg
 • v tehotenstve dávky stanoví lekár, aby nedošlo k malformácii plodu

Účinky a na čo vitamín A1 pomáha

Retinol je v krvi transportovaný vo väzbe na plazmatický retinol viažuci proteín. Retinoidy v bunkách sa viažu na nízkomolekulové proteíny pochádzajúce z bunkových bielkovín viažucich retinol. V tejto podobe je transportovaný bunkou a následne viazaný na bielkoviny jadra, kde sa zapája do aktivity niektorých génov a reguluje určité biologické funkcie.

Účinky vitamínu A1 sú preukázateľné pri:

Očných chorobách

Retinol pomáha pri tvorbe rhodopsínu, fotosenzitívneho pigmentu, ktorého dostatok bráni vzniku nočnej slepoty. Vitamín A1 je prevenciou xeroftalmie, čiže ochorenia, kedy spojivky oka zostávajú suché a tvoria sa na nich škvrny. Predchádza i keratomalácii, to znamená zmäknutiu, rozpadu rohovky.

Kožných chorobách

Suchá koža a vlasy, lámavosť nechtov, poruchy rohovatenia kože, seboroická dermatitída, hyperkeratotický ekzém, akné, najmä Acne comedonica, leukoplakia, všetky tieto zdravotné problémy môžu priamo súvisieť so zlými hodnotami retinolu. Ich odstránenie je možné kombináciou – strava alebo tablety plus dermálne prípravky s retinolom.

Anti-agingu

V súčasnosti rezonuje retinol najmä v oblasti kozmetického priemyslu, s charakteristikou omladzovacieho vitamínu. Jeho topickou aplikáciou sa stimuluje tvorba kolagénu, redukujú jemné vrásky, eliminujú starecké škvrny a hyperpigmentácia. Pôsobením na pleti prispieva k zjednoteniu jej farebného tónu a lepšej textúre.

Imunite organizmu

Vitamín A1 napomáha zvýšiť rezistenciu voči infekčným ochoreniam. Je prevenciou pred infekciami postihujúcimi dýchací systém, pred zápalom vedľajších nosových dutín. Chráni sliznice, ovplyvňuje ich zdravý vývoj, rast buniek. Zvyšovanie obranyschopnosti sa odráža aj na zdravých ďasnách, správnom fungovaní reprodukčných orgánov, vývoji kostí.

VYŠETRENIE U LEKÁRA

Absolvovanie lekárskeho vyšetrenia, aspoň z času na čas, má nepochybne svoj význam. Platí to aj v tomto prípade. Ak si nie ste istí koncentráciou vitamínu A1 vo vašom tele vzhľadom na viaceré prejavy typické pre jeho nedostatok, konzultujte tento stav s lekárom, ktorý stanoví vhodnú liečbu.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s vitamínom A1

Retinol je možno na verejnosti menej známym vitamínom, avšak jeho význam je pre správne fungovanie niektorých dôležitých orgánov a tkanív v tele mimoriadny. Preto je dôležité poznať aj viaceré detailné informácie týkajúce sa tohto vitamínu, napríklad ohľadom jeho nadbytku v tele alebo tepelného spracovania potravín s jeho obsahom.

Toto sú preto témy, o ktorých by ste mali určite vedieť:

Akými príznakmi sa prejavuje nadbytok, čiže hypervitaminóza vitamínu A1?

Najčastejšími prejavmi hypervitaminózy, čiže nadbytku vitamínu v tele, sú tráviace a zažívacie ťažkosti, napríklad hnačky, nechutenstvo či zvracanie. Dávka nad 500 mg môže spôsobiť potom aj bolenie hlavy, silnú únavu, nevoľnosť alebo kožné problémy.

Môže sa vitamín znehodnotiť nejakým dodatočným upravovaním potravín?

Áno, retinol je citlivý na teplo a tiež podlieha zmenám, ktoré vznikli pôsobením svetla či oxidáciou. V dôsledku takéhoto pôsobenia na suroviny či potraviny je možné prísť až o polovicu pôvodného obsahu vitamínu, napríklad v mäse alebo v mliečnych potravinách.

Ovplyvňuje sa vitamín A1 navzájom s niektorými liekmi alebo liečivami?

Podobne, ako aj u iných vitamínov, aj v prípade vitamínu A1 dochádza k takýmto vplyvom a preto si treba dať pozor na niektoré interakcie či kontraindikácie. Ide napríklad o lieky na riedenie krvi, hemolytické lieky, lieky na psoriázu a akné a širokospektrálne antibiotiká.

Ohrozuje dlhodobý a ťažký nedostatok vitamínu aj zdravie človeka?

Kým krátkodobý pokles hladiny vitamínu sa prejaví jednotlivými symptómami, dlhodobejší alebo závažnejší nedostatok môže mať za následok aj vážnejšie a dlhotrvajúce problémy. Ide napríklad o degeneráciu nervov, atrofiu žliaz, vznik sterility a výraznú stratu hmotnosti.

Výživové doplnky obsahujúce vitamín A1

Strava je pre retinol ideálnym riešením na opätovné získanie jeho optimálnej hladiny. Ak ale nastane hypovitaminóza, teda chorobný stav spôsobený čiastočným nedostatkom vitamínu, rýchlu cestu jeho doplnenia predstavujú výživové doplnky.

Ich zloženie je zvyčajne nasledovné:

Hlavnú zložku tvorí liečivo, v prípade retinolu ide o látku živočíšneho pôvodu, aj keď obsahom môže byť i prekurzor vitamínu, prvá forma je používaná častejšie

Výhody výživových doplnkov:

 • pri ich užívaní je miera vedľajších účinkov minimálna
 • kúpa si nevyžaduje absolvovanie lekárskeho vyšetrenia ani recept
 • z hľadiska dlhodobého užívania lepšia cena pri väčších baleniach

Zdravotné ťažkosti nemusia byť nutne príznakom vážneho ochorenia. Ak telu chýbajú prospešné látky, napríklad v dôsledku nezdravého stravovania, jednoducho dá o tom vedieť prostredníctvom nejakého symptómu. Niekedy preto stačí siahnuť po doplnkoch stravy.

Lieky obsahujúce vitamín A1

O hypovitaminóze sme sa už zmienili. Ak však nastane avitaminóza, čiže chorobný stav spôsobený úplným nedostatkom vitamínu, pestrá strava stačiť nebude. Rýchlou pomocou sú lieky, pričom pomôcť môžu i tie voľne predajné.

Ich súčasťou môžu byť aj ďalšie účinné látky:

Aktívna zložka je často koncentrovanejšia, zloženie je obohatené o ďalšie vitamíny či minerály, ktorých kombinácia je pri danej indikácii vhodnejšia ako samotné liečivo

Pre voľne predajné lieky je charakteristické:

 • dostupnosť overených údajov o kontraindikáciách či vedľajších účinkoch
 • sľubované účinky sú preukázateľné a schválené v dôsledku klinického testovania
 • aj keď si niekedy vyžadujú konzultáciu s lekárom, nie sú na predpis

Voľne predajné lieky podliehajú špeciálnym podmienkam Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, čo je pre zákazníka výhodné z dôvodu presných a podrobných informácií o konkrétnom prípravku, okrem iného o súbežnom ovplyvňovaní farmaceutických preparátov.

Selezin ACE COMPLEX: skúsenosti, cena, zloženie a účinky
 • Vplyv nechty, vlasy a kožu a ich zdravý stav
 • Ochrana buniek pred oxidačným stresom
 • Pôsobenie na imunitu a obranyschopnosť
 • Proti vyčerpanosti
 • Pri nevyváženej strave
 • Počas rekonvalescencie
10,43 €
Do obchodu
 • Podpora dobrého zraku a očí
 • Vplyv na pokožku, pleť a sliznice
 • Vplyv na funkciu imunitného systému
3,50 €
Do obchodu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce vitamín A1

Internet je dobrým nákupným zdrojom v oboch prípadoch. Zatiaľ čo výživové doplnky kúpite v rôznych špecializovaných predajniach alebo v centrách pre výživu a šport, lieky poskytujú iba lekárne. V tých kamenných sa nákup môže predražiť.

Online objednávanie má niekoľko výhod:

 • nižšia cena za produkt, pričom ušetriť veľakrát môžete aj na doprave
 • aktuálna informácia o tom, či je tovar na sklade a kedy bude doručený
 • pohodlné a rýchle objednanie, doručenie rovno k vám domov
 • jednoduché a bezpečné nakupovanie s kvalitnými zákazníckymi službami

Zákazníkmi overené lekárne, ako napríklad DrMax, všetky tieto benefity garantujú. Záujemcom o ich lieky, výživové doplnky či kozmetické výrobky ponúkajú viaceré možnosti platby, takže spokojní budú aj tí menej dôverčiví.

Ak sa rozhodnete pre objednanie prostredníctvom internetu, široký sortiment prípravkov v známych a väčších lekárňach vám nakupovanie neskomplikuje. Ak hľadáte konkrétny produkt, stačí jeho názov napísať do vyhľadávacieho poľa. Balík môžete mať doma do 24 až 48 hodín.

Vitamín A1: Ktoré potraviny ho obsahujú, aký má význam a ako sa prejaví nedostatok
Počet hlasov: 1 Priemer:5 (100%)
  Vaše postrehy
  Komentáre
  Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  *