Vitamín B: Ako vyzerá nedostatok aj predávkovanie, kde sa nachádza a aké má účinky

Vitamín B: Ako vyzerá nedostatok aj predávkovanie, kde sa nachádza a aké má účinky

Vitamín B je vlastne komplex viacerých vitamínov, ktoré sa bežne nachádzajú v potravinách, napriek tomu v dnešnej dobe ľudia trpia na ich nedostatok v tele. Preto je potrebné ich pravidelne dopĺňať. Sú veľmi dôležité pre dospelých, a samozrejme aj pre deti.

Z celkového hľadiska sa dá povedať, že sú veľmi prospešné pre nervovú sústavu, pôsobia proti únave, majú na starosti správnu látkovú výmenu, prispievajú k dobrej imunite, pomáhajú na pleť, aj pri krvotvorbe. Komplex B vitamínov je preto dôležitý aj v tehotenstve.

Čo je vitamín B, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Každý z vitamínov B komplexu má v tele špecifickú funkciu. V minulosti boli považované za jeden a ten istý vitamín, a preto dnes všetky patria pod skupinu, bežne nazývanú B-komplex. Obsahuje vitamín B1, čiže tiamín, B2, čiže riboflavín, ďalej B3, zvaný niacín.

Kyselina pantoténová je potom vitamín B5, pyridoxín je B6, biotín je B7, kyselina listová je B9 a napokon kyanokobalamín je B12. Každý z nich má pre telo svoje výhody a účinky, pri deficite nás môžu trápiť najrôznejšie problémy od akné, cez bolesti hlavy až po depresie.

B-Complex Forte tablety

 • pohodlná tabletová forma na užívanie
 • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
 • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Nedostatok vitamínu B v ľudskom tele môže mať rôzne príčiny:

Konzumácia príliš vysokého množstva cukru: Ak prijímame príliš veľa sacharidov v podobe bieleho pečiva a sladkostí, míňame veľa vitamínov B na ich látkovú premenu.

Konzumácia alkoholu: Ničiteľom vitamínov skupiny B je aj alkohol, ktorý obsahuje veľa cukrov. Odbúrava najmä vitamín B1, tiamín, ktorý má vplyv na náladu.

Stresujúci životný štýl: Vitamíny skupiny B majú priamy vplyv na nervovú sústavu a pri zvýšenom strese ich telo spotrebúva omnoho rýchlejšie.

Nevyvážená strava: Niekedy vynechávame jedlá kvôli stresu, ale aj samotná strava dnes býva chudobná na vitamíny B. Dôvodom je spracovávanie potravín, ako je biela múka.

Ako spoznáme, že trpíme nedostatkom vitamínu B:

 • medzi najmarkantnejšie príznaky patrí únava, nervozita, bolesti hlavy, nesústredenosť
 • kožné problémy, ako je šupinatá pokožka, zápaly v ústach, akné, vyrážky
 • oslabená imunita, anémia, môžu sa objaviť aj kŕče a napätie v končatinách
 • ženy môžu mať poruchy menštruácie, prípadne problémy s počatím a v tehotenstve

TELO SA NIMI NEVIE ZÁSOBOVAŤ

Jediným vitamínom skupiny B, ktorý si telo skladuje v pečeni, je kyanokobalamín, čiže B12. Ostatné zo skupiny si telo uchovávať nedokáže. Preto je nevyhnutné ich každodenne do tela dopĺňať, či už v podobe stravy, alebo výživových doplnkov.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce vitamín B

Zdravý človek s dobrou životosprávou za ideálnych podmienok je schopný získať zo stravy dostatočné množstvo vitamínov skupiny B. Nachádzajú sa prakticky vo všetkých druhoch potravín, ak hovoríme o nespracovaných potravinách vysokej kvality.

Tu sú najdôležitejšie zdroje vitamínu B:

Ovocie a zelenina: Listová zelenina ako špenát či šalát, brokolica, špargľa, z ovocia avokádo, maliny či banány sú len jedny z mnohých, ktoré obsahujú vitamíny B1 až B9.

Produkty živočíšneho pôvodu: Vajcia, mlieko, syry a iné mliečne výrobky, to sú zdroje hlavne vitamínov B2, B7 a B12, čiže niacínu, biotínu a kyanokobalamínu.

Orechy, semienka, strukoviny a obilniny: Pistácie, arašidy, slnečnicové, chia či sezamové semienka, ale i fazuľa či šošovica, a tiež ovos, sú bohatým zdrojom vitamínov B1 až B7.

Hydinové, bravčové a hovädzie mäso: Kuracie a morčacie mäso je bohaté na vitamíny B3 a B6, kým dôležitý vitamín B12, kyanokobalamín, nájdeme v červenom mäse.

Ryby a morské plody: Mäkkýše, chobotnice, kraby, losos, pstruhy, makrely či sardinky, toto všetko je zdrojom takmer všetkých vitamínov skupiny B.

Pokiaľ ide o odporúčanú dennú dávku vitamínu, tak tá je:

 • u každého vitamínu zo skupiny B rôzna, navyše sa môže líšiť u detí, mužov a žien
 • denná dávka B12 u bežného človeka je 3 mg, no vyššia je u tehotných a vegánov
 • denná dávka pyridoxínu, teda B6, je asi 1,3 mg, u B1 je to 1,4 mg
 • keďže sa vitamíny B vylučujú močom, predávkovanie je veľmi málo pravdepodobné

Účinky a na čo vitamín B pomáha

Ak pozorujete rôznorodé symptómy, kvôli ktorým sa necítite dobre, je možné, že je to práve nedostatkom vitamínov skupiny B. Preto odporúčame pozorovať signály svojho tela, či nejde o kombináciu nasledujúcich faktorov.

Vitamíny skupiny B dokážu pomôcť v nasledujúcich prípadoch:

Nervozita, sklony k depresii, nadmerná únava, nespavosť

Všetko, čo súvisí s psychikou, hlavne nečakaná a dlhodobá vyčerpanosť, neschopnosť sústrediť sa, zlá nálada, skleslosť, nepokoj, ale i nespavosť, môže byť následkom nedostatku vitamínov tejto skupiny. Predovšetkým teda  vitamínov B1, B5, B6 alebo B12.

Kožné problémy a zápaly slizníc

Nedostatok vitamínov skupiny B, najmä biotínu čiže B7, alebo riboflavínu, čiže B2, sa prejavuje aj svrbivou, ekzematickou pokožkou, vyrážkami a suchými šupinatými miestami. Ďalšou kapitolou sú potom zápaly slizníc v ústach, zápaly jazyka, kútiky, vredy a afty.

B-Complex Forte tablety

 • pohodlná tabletová forma na užívanie
 • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
 • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Strata chuti do jedla

Je všeobecne známe, že dodatočne podaná dávka B komplexu dokáže zvýšiť chuť do jedla. V prípade, že trpíte nechutenstvom, je namieste sa zamyslieť, či vám nechýbajú vitamíny tiamín, riboflavín, niacín, či kyselina pantoténová.

Anémia a ďalšie prejavy

V prípade anémie sa treba zamerať hlavne na doplnenie kyseliny listovej, čo je B9, a kyanokobalamínu, čiže B12. Medzi ďalšie prejavy, s ktorými dokáže B komplex pomôcť, patria problémy s imunitou, a u žien nepríjemné poruchy menštruačného cyklu.

KOMPLEX VITAMÍNOV B PROTI KLIEŠŤOM

Vedeli ste, že sa pomocou vitamínov skupiny B dokážete ubrániť kliešťom? Najlepší je celý komplex, užívaný dlhodobo. Má pre kliešte veľmi nepríjemnú arómu a tým, že sa dostáva cez póry vo forme potu na povrch pokožky, je šanca, že vás kliešte, aj iný hmyz obídu.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s vitamínom B

Pokiaľ ide o vitamíny skupiny B, ako už vyplýva aj z predošlého textu, ich vplyv prakticky na celé fungovanie ľudského organizmu je naozaj zásadný a nenahraditeľný. Aby ste však vedeli správne doplniť alebo udržať ich hladinu, je potrebné vedieť aj o niektorých interakciách vitamínov či iných faktoroch s praktickým vplyvom.

Tu sú odpovede na najdôležitejšie súvisiace témy a otázky:

Ktoré konkrétne vitamíny spadajú do skupiny vitamínov B?

Pokiaľ ide o ľudské vitamíny, patria sem vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12. Do skupiny B patria aj niektoré iné látky, ktoré síce nie sú ľudské vitamíny, ale boli sem pridelené, ide konkrétne o B4, B7, B8, B10, B11, B3, B14, B15, B16, B17 a B22.

Ktoré faktory, potraviny či nápoje majú vplyv na znižovanie vitamínu B?

Najčastejšie ide o faktory súvisiace so zlou životosprávou alebo nezdravým životným štýlom. Jedná sa napríklad o alkohol, ktorý odbúrava vitamín B1, ale aj veľa sacharidov, ktoré negatívne pôsobia všeobecne na vitamíny B. Podobný vplyv má aj nadmerný stres.

Môže vzniknúť prebytok či predávkovanie niektorými vitamínmi tejto skupiny?

Áno, u každého vitamínu sa takýto stav ale prejaví individuálne a vždy inými príznakmi. Napríklad zvýšený príjem vitamínu B9 v tehotenstve môže byť dôvodom alergie u detí, veľa vitamínu B6 vyvolá pálenie záhy a vysoké dávky niacínu spôsobia závrate aj nevoľnosť.

Sú choroby alebo lieky na nejaké choroby, ktoré sú problémom pre vitamín B?

Áno, za istých okolnosti nemusia byť vitamíny B vhodné na užívanie, hlavne kvôli možným interakciám s chorobami alebo niektorými liečivami. Ide napríklad o antibiotiká, užívanie antiepileptík, lieky s obsahom liečiva levodopa, liečivo metotrexát či lieky na cukrovku.

Výživové doplnky obsahujúce vitamín B

Ak trpíte nedostatkom vitamínu B, vôbec nemusíte mať obavy, pretože vitamínové doplnky s B komplexom sú azda jednou z najdostupnejších skupín na trhu. Pri vyššie spomínaných problémoch si tak môžete celkom ľahko pomôcť.

B-Complex Forte tablety

 • pohodlná tabletová forma na užívanie
 • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
 • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Takéto výživové doplnky majú často jednu špecifickú vlastnosť:

Nachádza sa v nich celé spektrum vitamínov skupiny B, pretože väčšinou ak chýba jeden vitamín, chýbajú aj iné z tejto skupiny

Výživové doplnky s vitamínmi B sú veľmi obľúbené, pretože

 • sú to voľne predajné produkty, na ktoré nepotrebujete predpis od lekára
 • vo väčšine prípadov ich užívanie nesprevádzajú žiadne vedľajšie účinky
 • bývajú kombinované aj s inými vitamínmi, s ktorými sa vzájomne podporujú

Nezriedka bývajú vitamíny skupiny B kombinované aj s minerálmi, napríklad veľmi známa je kombinácia pyridoxínu, čiže B6, s horčíkom. Podobne efektívnou je kombinácia B komplexu s vitamínom C. Akýkoľvek z týchto doplnkov je veľmi ľahko dostupný vďaka čoraz populárnejšej možnosti nákupu cez internet, v online lekárňach.

Lieky obsahujúce vitamín B

Pre vážnejšie symptómy a ochorenia už ale B komplex vo forme výživového doplnku pomôcť nemusí. Nezriedka však na vitamíny tejto skupiny narazíte aj pri liekoch, kde buď pôsobia ako hlavné účinné látky, alebo sú to pomocné látky pre lepšie pôsobenie lieku.

Ide o lieky, ktoré sú už registrované, a rozdiel oproti doplnkom je takýto:

Sú to lieky s vyššou koncentráciou vitamínov B, kde bežné množstvo obsiahnuté vo výživovom doplnku nestačí

Takéto lieky sú najčastejšie určené na pôsobenie v týchto oblastiach:

 • problémy s nervovou sústavou, ktorých dôsledkom sú rôzne bolesti v tele
 • pri akútnom alebo chronickom nedostatku niektorých vitamínov skupiny B
 • v liekoch na problémy s anémiou alebo poruchami látkovej výmeny

Takéto lieky majú niekoľko výhod oproti výživovým doplnkom, a to je rýchlejšie pôsobenie a silnejší účinok. Sú pritom rovnako dostupné voľne, bez lekárskeho predpisu. Pozor ale na to, aké sú vaše symptómy. V prípade, že máte podozrenie na vážnejšie ochorenie súvisiace s nedostatkom vitamínov B, radšej sa nechajte vyšetriť svojím lekárom.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce vitamín B

V prípade výživových doplnkov sú možnosti rozšírené o predajne zdravej výživy, ale najjednoduchšia možnosť, ktorá platí aj v prípade liekov, sú lekárne. Aktuálne je top voľbou kúpa oboch typov v online lekárňach.

Tento spôsob nákupu je výhodný z hneď niekoľkých dôvodov:

 • vopred si môžete overiť dostupnosť produktov, čím ušetríte čas a svoje nohy
 • objednávate z pohodlia domova a produkty vám prinesú priamo k dverám
 • dokonca môžete nájsť produkty za lepšie ceny a získať zľavy a výhody
 • dnes je už samozrejmosťou bezkontaktná okamžitá platba kartou

Nemusíte mať pritom žiadne obavy o bezpečnosť, pretože spoľahlivé a overené online lekárne, pracujú so zabezpečenými systémami. Spoľahlivosť online lekárne si môžete overiť na rôznych hodnotiacich portáloch.

B-Complex Forte tablety

 • pohodlná tabletová forma na užívanie
 • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
 • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Kúpa viacerých doplnkov alebo liekov naraz sa oplatí. Veľké a známejšie online lekárne vám pri nákupe nad určitú sumu poskytnú dopravu zdarma, čo je už potom naozaj neporovnateľné s nákupom v kamennej predajni. Tovar vám doručia do jedného až dvoch dní a ušetríte. Takto je výhodné si zabezpečiť svoju domácu lekárničku pre prípad potreby.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.65

40 Hodnotení

Vitamín B sa u nás doma dopĺňa už len cez banánovo – malinové šťavy odkedy máme odšťavovač (orava os 111 lebo to robí hladko s minimom bordela )

iwa píše 30 novembra 2019 o 20:00

Pridať komentár