Vitamín B1: Kde v potravinách ho nájsť, na čo je dobrý a aké má výhody a účinky

Vitamín B1: Kde v potravinách ho nájsť, na čo je dobrý a aké má výhody a účinky

Jedným z vitamínov skupiny B je aj tiamín, čiže vitamín B1. Kedysi sa vitamíny skupiny B nedelili, neskôr sa však zistilo, že každý z nich má v tele špecifický význam. Tiamín má na starosti hlavne premenu sacharidov na energiu a nachádza sa bežne v strave.

Okrem toho má vplyv na fungovanie nervovej sústavy, obličiek aj srdca. Preto pri nedostatku vitamínu B1 ľudia trpia únavou či nechuťou k jedlu. V oblastiach, kde nie je samozrejmosťou vyvážená strava, býva nedostatok tiamínu častý a prejavuje sa v podobe ochorenia beri-beri.

Čo je vitamín B1, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Vitamín B1, zvaný aj tiamín alebo aneurín, bol zo skupiny vitamínov B objavený ako prvý. Patrí medzi vitamíny rozpustné vo vode a telo si ho nevie ukladať do zásoby, maximálne si ho ukladá len na 4 až 10 dní, preto ako prevencia jeho nedostatku slúži hlavne pestrá strava.

Napriek tomu ale aj bežný človek s vyváženým jedálničkom môže trpieť jeho akútnym, či dlhodobým nedostatkom. V prípade, že ho telo nemá dostatok, je možné ho dopĺňať prostredníctvom výživových doplnkov, kedy pomáha na únavu, na úzkosť či na spánok.

B-Complex Forte tablety

  • pohodlná tabletová forma na užívanie
  • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
  • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

MedPharma Tiamín B1

  • k správnemu fungovaniu nervového systému
  • k správnej funkcii psychiky
  • k správnej funkcii srdca

Príčiny nedostatku vitamínu B1 spočívajú najmä v zle zostavenej strave, konkrétne:

Prijímanie jednotvárnej jednodruhovej stravy: V krajinách, kde napríklad hlavnou zložkou stravy je lúpaná ryža, sa často vyskytuje nedostatok vitamínu B1.

Nedostatok sa prejavuje aj pri chronickom alkoholizme: Dochádza k inhibícii alkoholu na aktívny transport tiamínu v tenkom čreve pri chorobe zvanej Wernick-Korsakoff syndróm.

Môže byť aj následkom zvýšeného stresu či fyzickej námahy: Na doplnenie tiamínu myslite počas náročnejších období pre telo, napríklad v období stresu a fyzickej námahy.

Pri poruche vstrebávania, pri cukrovke: Ďalšou rizikovou skupinou sú pacienti, ktorí trpia na poruchu vstrebávania tohto vitamínu. Taktiež aj diabetici, ktorí ho rýchlo vylučujú v moči.

Ak máme nedostatok tiamínu, spoznáme to aj podľa nasledujúcich príznakov:

  • najčastejšími príznakmi sú únava, bolesti hlavy, znížená chuť do jedla
  • z psychických prejavov je to nervozita, podráždenosť, pri vyššom nedostatku depresie
  • poruchy nervovej sústavy prejavujúce sa bolesťami svalov, poruchami citlivosti
  • vážnejšie ochorenia sú potom spomínané beri-beri či Wernick-Korsakoff syndróm

OCHORENIE BERI-BERI

Toto exoticky znejúce ochorenie je našťastie v našich končinách, ale aj všeobecne vo svete už vzácne. Ide o neurologické ochorenie, prejavujúce sa stuhnutými nohami a svalovou slabosťou následkom dlhodobého deficitu tiamínu. Môže byť dokonca smrteľné.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce vitamín B1

Zdrojom vitamínu B1 je teda primárne samotná strava a jeho nedostatok v strave vzniká dôsledkom rafinovania potravín, príkladom je lúpaná ryža, biela múka, sladkosti. Takto spracované potraviny sú plné sacharidov, no neobsahujú takmer žiaden tiamín.

Naopak, vitamín B1 nájdete hlavne v takýchto potravinách:

Orechy a semienka: Najvyššie hodnoty tiamínu nájdeme napríklad v slnečnicových semiačkach, para orechoch, v pistáciách, píniových orieškoch či arašidoch.

Strukoviny a klíčky: Tiamín sa nachádza aj v pšeničných či ražných klíčkoch, zo strukovín vyniká jeho obsahom sója či hrach, ale obsahuje ho i fazuľa a šošovica.

Pivovarské kvasnice: Ďalším významným zdrojom sú pivovarské kvasnice, ktoré sú všeobecne plné všetkých vitamínov skupiny B. Tiamín nájdeme aj v potravinárskom droždí.

Celozrnné obilniny a ryža: Nerafinovaná celozrnná múka s obsahom otrúb, ako aj nelúpaná ryža sú skvelým zdrojom tiamínu, preto sa odporúča jesť pečivo a ryžu v takejto forme.

Mäso, vajíčka: Na tiamín je bohaté hlavne bravčové mäso, hovädzie mäso, vnútornosti, napríklad pečeň, ale i vajíčka.

Odporúčaná denná dávka vitamínu B1 sa líši podľa skupín:

  • dospelí muži by mali prijímať 1,5 mg denne, dospelé ženy 1,1 mg
  • tínedžeri vo veku 15 až 17 rokov majú dennú dávku asi 1,2 až 1,5 mg
  • deti vo veku 9 až 14 rokov by mali príjmať aspoň 0,9 mg, mladšie od 0,2 do 0,6 mg
  • predávkovanie tiamínom je nepravdepodobné, jeho nadbytok telo vylúči močom

Účinky a na čo vitamín B1 pomáha

V prípade, že pozorujete príznaky nedostatku vitamínu B1, môžete sa zamerať na zlepšenie svojho jedálnička, ale možnosťou na jeho doplnenie je aj užívanie vitamínových doplnkov. Pri doplnení tohto vitamínu by ste mali zaznamenať zlepšenie v mnohých oblastiach.

Pomôže vám naštartovať tieto telesné funkcie:

Metabolizmus cukrov, lepšia premena živín na energiu

Tiamín pomáha pri procese premeny glukózy na energiu, a to tak, že pomáha vytvoriť látku adenozíntrifosfát, ktorá túto energiu v bunkách ukladá. Pri nedostatku tiamínu sa glukóza štiepi inak a môžu vznikať škodlivé látky. Dôsledkom je únava, slabosť, nedostatok energie.

Podpora psychickej rovnováhy

Keďže vitamíny skupiny B majú veľký význam pre centrálnu nervovú sústavu, je dokázané, že tiamín podporuje pohodový psychický stav, vyrovnanosť, dobrú náladu a chuť do života. Naopak, nedostatok môže spôsobiť nervozitu, nevyrovnanosť, až depresie.

B-Complex Forte tablety

  • pohodlná tabletová forma na užívanie
  • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
  • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

MedPharma Tiamín B1

  • k správnemu fungovaniu nervového systému
  • k správnej funkcii psychiky
  • k správnej funkcii srdca

Pomáha cukrovkárom

Tiamín je dôležitý pre diabetických pacientov, súvisí to so správnym rozkladom glukózy. Pri jeho nedostatku môže dochádzať k hyperglykémii a škodlivej koncentrácii glukózy v bunkách. Tiamín pomáha prechádzať komplikáciám pri cukrovke, napríklad neuropatii.

Zlepšuje kardiovaskulárny systém

Vitamín B1 je tiež veľmi dôležitý pre posilnenie pružnosti srdcového tkaniva a správny chod kardiovaskulárneho systému. Pôsobí ako prevencia rôznych srdcových ochorení, aj infarktu a má vplyv na správny pulz.

ZVÝŠENÚ SPOTREBU MAJÚ AJ TEHOTNÉ A DOJČIACE ŽENY

V tehotenstve, ale i počas dojčenia majú ženy vôbec najvyššiu spotrebu tiamínu a denná odporúčaná dávka tu stúpa až na 2 mg. Dôvodom sú zvýšené nároky tela na živiny, minerály a stopové prvky. Tiamín navyše podporuje chuť do jedla a trávenie.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s vitamínom B1

V súvislosti s pôsobením, hladinou či funkciami vitamínu B1 je potrebné vedieť o tejto látke aj niektoré praktické informácie, ktoré môžu mať vplyv na spôsob jeho užívania, suplementácie či kombinácie s niektorými inými vitamínmi a minerálmi. Dôležité sú aj témy zamerané na najviac rizikové skupiny užívateľov.

Preto prinášame teraz odpovede na tie najvýznamnejšie otázky:

Hrozí pri vitamíne B1 hypervitaminóza a ako sa prejavuje jeho nadbytok?

Nadbytok alebo príliš vysoká hladina vitamínu B1 sú ojedinelé, no v prípade vysokých dávok napríklad cez vitamínové produkty takýto stav nastať môže. Dlhodobá hypervitaminóza sa prejaví zažívacími ťažkosťami, potením, bolesťou hlavy a rýchlym tepom.

Pre koho je vitamín B1 najviac potrebný, kto patrí do rizikovej skupiny?

Hoci je tento vitamín nevyhnutný pre každého, najväčšiu potrebu jeho dopĺňania majú ľudia s nadmernou konzumáciou alkoholu, ženy v tehotenstve a počas dojčenia, deti v období rastu, ľudia po operáciách a ľudia pracujúci pod stresom alebo s fyzickou prácou.

Má vitamín B1 aj nejaké terapeutické využitie v podpornej liečbe?

Áno, konkrétne forma zvaná benfotiamín sa používa ako podpora pri niektorých poruchách či ochoreniach, najčastejšie pri problémoch súvisiacich s diabetes mellitus. Tiamín je totiž dôležitý pre metabolizmus glukózy. Pomáha aj pri neuropatii, retinopatii a nefropatii.

Ktoré biochemické funkcie v ľudskom organizme má tento vitamín?

Okrem účinkov a pôsobenia vitamínu na niektoré konkrétne problémy či oblasti má vitamín B1 viacero všeobecných biochemických funkcií. Je koenzýmom všetkých buniek, uvoľňuje energiu z molekúl sacharidov z potravy a zúčastňuje sa syntézy acetylcholínu v bunkách.

Výživové doplnky obsahujúce vitamín B1

Je dôležité poznamenať, že tiamín sa ničí varením potravín. Ani zo stravy tak nemusíme mať dostatok tohto vitamínu, ale netreba si lámať hlavu. Tiamín je ľahko dostupný aj vo forme výživových doplnkov.

Pokiaľ ide o výživové doplnky, platí, že:

Obsah tiamínu v nich je určený zväčša pre bežný deficit vitamínu následkom nevyváženej, alebo príliš rafinovanej stravy

Takto vyvinuté výživové doplnky majú niekoľko výhod:

  • patria medzi voľne predajné produkty, na ktoré nepotrebujete predpis od lekára
  • prakticky žiadne vedľajšie účinky a pri bežnom dávkovaní nulová toxicita
  • môžete ich užívať dlhodobo pri odporúčanom dávkovaní

B-Complex Forte tablety

  • pohodlná tabletová forma na užívanie
  • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
  • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

MedPharma Tiamín B1

  • k správnemu fungovaniu nervového systému
  • k správnej funkcii psychiky
  • k správnej funkcii srdca

Tiamín vo výživových doplnkoch nájdete buď samostatne, alebo ho môžete nájsť aj v doplnkoch, všeobecne nazývaných B komplex. Takéto tablety obsahujú zväčša 8 vitamínov skupiny B. Ak však chýba konkrétne tiamín, v samostatných doplnkoch ho býva väčšie množstvo. Kúpite ho nielen v kamenných, ale i online lekárňach.

Lieky obsahujúce vitamín B1

Vitamín B1 je však súčasťou aj niektorých oficiálne registrovaných humánnych liekov. Mnohé z nich sú tiež voľne predajné a dostanete sa k nim či už v bežnej lekárni, alebo ich máte možnosť objednať cez internet.

Rozdiel medzi takýmito liekmi a výživovými doplnkami spočíva v tomto:

Sú určené na liečbu vážnejších stavov súvisiacich s nedostatkom vitamínov, zväčša majú vyšší obsah účinných látok

Vitamín B1 je takto zastúpený napríklad v týchto druhoch liekov:

  • na liečbu úplného alebo čiastočného nedostatku tiamínu v tele
  • na liečbu neuropatie, čo je bolestivé ochorenie nervov
  • pre alkoholikov so zníženým príjmom tiamínu a jednotvárnou stravou

Tieto lieky majú výhodu v podobe silnejšieho účinku, avšak pri podozrení na nedostatok vitamínu B1 odporúčame poradiť sa s lekárom predtým, než si samoliečbou naordinujete lieky. Príznaky nedostatku vitamínu B1 by ste si totiž ľahko mohli zameniť s príznakmi iných, vážnejších ochorení.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce vitamín B1

Aj výživové doplnky, aj lieky s obsahom tiamínu si môžete zaobstarať v hociktorej lekárni v okolí svojho domova. Výživové doplnky často nájdete aj v predajniach zdravej výživy. Oboje zároveň kúpite aj v online lekárňach.

B-Complex Forte tablety

  • pohodlná tabletová forma na užívanie
  • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
  • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

MedPharma Tiamín B1

  • k správnemu fungovaniu nervového systému
  • k správnej funkcii psychiky
  • k správnej funkcii srdca

Tento spôsob nákupu je čoraz populárnejší a je na to niekoľko dôvodov:

  • v prvom rade býva cena produktov na internete nižšia, než v kamennej lekárni
  • ihneď vidíte v detaile produktu, či ho má online lekáreň na sklade
  • ak je produkt na sklade, zväčša ho môžete mať doma už do 1 až 2 dní
  • objednávanie je veľmi jednoduché a máte viacero možností platby

Mnoho online lekární je na trhu už celé roky. Ich skúsenosti s online predajom potom hrajú vo váš prospech, pohyb na stránkach takýchto lekární je veľmi intuitívny a môžete sa tiež spoľahnúť na to, že sú ich stránky riadne zabezpečené.

Takéto lekárne mávajú aj veľmi dobré hodnotenia na porovnávacích portáloch a bonusom sú ich akcie. Napríklad môžete pri kúpe viacerých produktov naraz získať dopravu zdarma, alebo si nazbierať v bodovom konte zľavu na ďalší nákup. Platiť pritom môžete aj okamžitou platbou cez platobnú bránu, nechýba ani možnosť platiť na dobierku.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.88

50 Hodnotení