Vitamín B2: Ktoré potraviny sú najlepšie zdroje, ako sa prejaví nedostatok a denná dávka

Vitamín B2: Ktoré potraviny sú najlepšie zdroje, ako sa prejaví nedostatok a denná dávka

Udržanie dobrého stavu pokožky si vyžaduje viac ako starostlivosť v podobe kozmetických prípravkov. Na jej stave a vzhľade sa totiž podieľa aj vitamín B2. Okrem toho je prevenciou pred vznikom očných chorôb a ďalších zdravotných či neestetických problémov. Ktoré to sú?

To, že organizmus nevyhnutne potrebuje vitamíny na svoje fungovanie už dávno nepatrí medzi zaujímavosti. Zaujímať by vás ale mohlo, aký vplyv naň má vitamín B2, kde sa nachádza, respektíve aká strava vám zabezpečí jeho optimálny príjem, čo hrozí pri jeho nedostatku.

Čo je vitamín B2, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Riboflavín je druhým vitamínom spomedzi skupiny takzvaného B-komplexu. Jeho názov je odvodený od latinského slova flavus, čo znamená žltý. Vo vode rozpustný vitamín B2 má totiž žlté až oranžovo-žlté sfarbenie a aj keď nie je citlivý na teplo, svetlo neznesie, predovšetkým to ultrafialové.

Podieľa sa na mnohých biochemických procesoch v tele. Prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu, optimálnej činnosti nervovej sústavy, zníženiu miery vyčerpania a únavy. Vitamín B2 vykazuje i antioxidačnú funkciu, napomáha vstrebávaniu železa a novotvorbe červených krviniek, tiež je dôležitý pre výživu oka.

B-Complex Forte tablety

 • pohodlná tabletová forma na užívanie
 • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
 • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Nedostatok vitamínu B2 môže mať rôzne príčiny:

Jednotvárna strava: Vitamín B2 sa v tele neukladá, preto je potrebné ho neustále dopĺňať prostredníctvom pestrej a vyváženej stravy. V opačnom prípade sa zvyšuje riziko nedostatku.

Dlhodobý stres: Stresové situácie, najmä tie, ktoré nemajú krátke trvanie, môžu vyžadovať viac riboflavínu, ako je pri inak bežných a pokojných dňoch postačujúce.

Rizikové skupiny: V tehotenstve, pri dojčení, pri užívaní antikoncepcie či u starších ľudí je zvýšené množstvo vitamínu B2 zvyčajne nutnosťou, pričom riešením nie sú už iba potraviny.

Porucha vstrebávania: Nielen malabsorpcia, ale aj rôzne ochorenia a užívanie liekov môže ovplyvniť jeho hodnoty v organizme. Pozor by si mali dať aj vegetariáni a najmä vegáni.

Nedostatok vitamínu B2 sa najčastejšie prejavuje:

 • popraskanými kútikmi pier, aftami, suchou a drsnou kožou, jej zápalovými zmenami
 • svrbením a pálením očí, zápalom spojiviek, svetloplachosťou, zrakovou únavou
 • zápalmi jazyka, jeho sýto čereným sfarbením, anemickou belavou zónou okolo úst
 • mastením a vypadávaním vlasov, poruchou vstrebávania železa a tým anémiou

TELO SI VYŽADUJE JEHO STÁLY PRÍSUN

Deficit riboflavínu sa vyskytuje aj u ľudí, ktorí trpia nedostatkom ďalších vitamínov skupiny B. Okrem B12 totiž žiadny z nich nedokáže organizmus skladovať. Preto je nevyhnutné, aby bol neustále dopĺňaný, ideálne v podobe stravy, prípadne výživovými doplnkami.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce vitamín B2

Zdravá životospráva nie je u každého samozrejmosťou. Pokiaľ si človek dopraje pestrú stravu nielen z času na čas, mal by z nej získať množstvo vitamínu B2, ktoré je potrebné na normálne fungovanie organizmu.

Potraviny bohaté na riboflavín, zdroje vitamínu B2:

Mliečne výrobky: Mlieko, tvaroh, jogurt, syry patria medzi mliečne produkty, ktoré obsahujú významnejšie množstvo riboflavínu. To je i v mlieku, ktoré je odtučnené a sušené.

Droždie a vajcia: Kvasnice sú známym a pravdepodobne aj najlacnejším zdrojom vitamínov skupiny B. V jedle z vajec sa nachádza, okrem iných výživných látok, aj riboflavín.

Vnútornosti: Orgány hospodárskych zvierat, predovšetkým pečeň, najmä hovädzia, a obličky, patria v jedálničku k najväčším vitamínovým bombám a týka sa to aj B2.

Ďalšie potraviny: Kakao a vlašské orechy, mandle, sezamové semienka, celozrnné výrobky, niektoré huby, napríklad shitake, ale aj šampióny, tiež ryby, sója a mnohé sušené byliny.

Odporúčaná denná dávka vitamínu B2 je nasledovná:

 • dospelý človek by mal denne prijať 1,1 mg až 1,3 mg riboflavínu, deti približne 0,8mg
 • pri rizikových skupinách sú denné dávky individuálne stanovené
 • predávkovanie je málo pravdepodobné, keďže sa v tele neukladá a vylučuje močom
 • toxicita by nastala, ak by množstvo vitamínu B2 presiahlo hodnotu 20 mg

B-Complex Forte tablety

 • pohodlná tabletová forma na užívanie
 • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
 • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Účinky a na čo vitamín B2 pomáha

Zhoršený zdravotný stav nemusí nutne znamenať vážnejšie ochorenie. Príčina je často jednoduchá a tkvie v nedostatku výživných látok, ktoré telo na svoje správne fungovanie vyžaduje. Aj riboflavín je špecifický niekoľkými účinkami na organizmus či jeho zložky.

Vitamín B2 je nápomocný v týchto prípadoch:

Na výživu oka, predchádzanie chorôb oka

Riboflavín je dôležitý pre redoxné procesy v šošovke a rohovke, kde sa nenachádzajú porfyrínové enzýmy. Ak je ho nedostatok, môže spôsobiť ich zápal. Chráni tkanivo očnej šošovky, je významný pri prevencii katarakty, čiže sivého zákalu šošovky. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je potrebné zabezpečiť jeho príjem obzvlášť u starších ľudí.

Proti kožným problémom a poruchám sliznice

Deficit vitamínu B2 sa môže prejaviť dermatitídami. Typickým príznakom je i suchá a drsná koža, zhoršené akné. Jeho dostatočný prísun je zároveň prevenciou proti patologickým zmenám na perách či v ústnej dutine. Kútiky úst až afty, popraskané pery, belavá pokožka v okolí úst, výrazné sčervenanie jazyka, tomu všetkému dokáže predchádzať.

Pri dystrofii nechtov a vypadávaní vlasov

Oba problémy síce môžu súvisieť s iným nedostatkom vitamínov či s konkrétnym ochorením, avšak, riziko ich vzniku sa zvyšuje i s dlhodobo nízkou hladinou riboflavínu. Optimálne hodnoty vitamínu B2 teda zamedzia zmene štruktúry a farby nechtovej platne, jej lôžka, ako aj vypadávaniu vlasov a ich veľkému masteniu.

Regulácia syntézy hormónov

Riboflavín má dôležitú úlohu pri tvorbe hormónu štítnej žľazy, ktorý urýchľuje metabolizmus a pomáha zaisťovať energetické potreby všetkých telesných orgánov. Spolupôsobí pri regulácii syntézy somatotropného hormónu, tyroxínu a inzulínu. Vitamín B2 sa preukázal účinný aj pri znižovaní frekvencie migrény a jej závažnosti.

ĎALŠIE ÚČINKY RIBOFLAVÍNU

V kombinácii so železom sa podieľa na tvorbe červených krviniek, prispieva k udržiavaniu správnej funkcie centrálnych a periférnych nervov, vytvára látky podporujúce antioxidanty, premieňa vitamín B6, čiže pyridoxín a B3, niacín, na aktívnu formu.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s vitamínom B2

Vitamín B2 je nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu prakticky u každého človeka, no existujú niektoré skupiny ľudí, ktoré by ho mali prijímať viac. Rovnako tak si treba dať pozor na to, s čím budete vitamín prijímať, aby neprišlo k interakciám a kontraindikáciám. Tieto, ale aj iné témy, sú praktické a významné.

Toto sú odpovede na tie najdôležitejšie otázky:

Kto by mal najviac a najčastejšie dbať na dostatočný prísun vitamínu?

Medzi rizikovejšie skupiny patria hlavne starší ľudia, ale aj ženy počas tehotenstva a v období dojčenia. Zvýšenú potrebu môžu mať aj ľudia, ktorí konzumujú potraviny bohaté na bielkoviny. Vitamín B2 rovnako tak potrebujú ľudia s náročnou fyzickou prácou a športovci.

Sú nejaké interakcie medzi niektorými liekmi a liečivami a vitamínom B2?

Áno, sú, podobne, ako tomu je aj pri iných vitamínoch či mineráloch. Odporúčame prečítať si vždy príbalový leták k danému lieku, kde by mali byť takéto riziká spojené. Všeobecne do tejto skupiny patria napríklad hormonálna antikoncepcia alebo tricyklické antidepresíva.

Ktoré látky či živiny je možné kombinovať s  vitamínom?

Prospešné interakcie, ktoré pomáhajú k lepšej absorpcii a využiteľnosti vitamínu B2, zahŕňajú hlavne niektoré iné vitamíny a tiež minerály. Ide predovšetkým o biotín, vitamíny A, B1, B3, B5, B6 a B12, ale aj o viaceré minerály, konkrétne železo, horčík, fosfát, draslíkzinok.

Hrozia nejaké zdravotné riziká alebo nežiaduce vplyvy pri nadbytku?

Nie, žiadne problémy alebo vedľajšie účinky pri vysokej hladine či hypervitaminóze vitamínu B2 nie sú známe. Nakoľko je riboflavín bez problémov rozpustný vo vode, jeho vyššia koncentrácia z tela sa pomerne ľahko, bezproblémovo a rýchlo vylúči močom.

Výživové doplnky obsahujúce vitamín B2

Nedostatok vitamínu B2 nie je bez špeciálneho vyšetrenia jednoduché špecifikovať. Prejavy deficitu môžu byť totiž symptómom aj iných zdravotných ťažkostí. Doplnky stravy sú v tomto prípade rýchlym riešením, pri riboflavíne ideálne v kombinácii ďalších vitamínov skupiny B.

B-Complex Forte tablety

 • pohodlná tabletová forma na užívanie
 • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
 • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Pre tieto výživové doplnky je typické:

Obsahujú viac ako jednu účinnú látku, nachádza sa v nich celé spektrum vitamínov skupiny B, pretože účinky viacerých z nich sa vzájomne podporujú

Výživové doplnky s vitamínom B2 sú vyhľadávané, pretože:

 • poskytujú širšiu škálu účinkov kvôli zloženiu obohatenému o ďalšie liečivá
 • sú voľne predajné, čiže na ich kúpu nie je potrebný lekársky predpis
 • miera vedľajších účinkov je minimálna, možné je i dlhodobé užívanie

Riboflavín je bežne súčasťou ďalších farmaceutických preparátov s minerálmi či vitamínmi, okrem známeho B-komplexu ide napríklad o Multivit, Multi 100 % Complete pre ženy, Multivitamin Generation 50+, Essetan a podobne. S dostupnosťou doplnkov výživy zvyčajne nie je problém, najmä pri nákupe cez internet.

Lieky obsahujúce vitamín B2

Voľne predajné lieky síce obsahujú riboflavín či iné vitamíny, avšak tieto látky zvyčajne plnia úlohu doplňujúcich zložiek, nie hlavného liečiva. Tabletky alebo kapsuly majú presné a štandardizované dávky a často sú určené na symptomatickú liečbu.

Ide o registrované lieky, ktoré sú charakteristické:

Vyššou koncentráciou liečiva alebo vitamínov v porovnaní s výživovými doplnkami, tiež podrobnými informáciami podloženými klinickými štúdiami

Určenie je rôznorodé, v tomto prípade sa tieto lieky používajú pri:

 • problémoch s očami, pri ich pálení, zápale slizníc
 • kožných poruchách, spomalenom hojení rán
 • čiastočnom alebo úplnom nedostatku vitamínu B2

Lieky majú lepší a rýchlejší nástup účinkov, pričom sú taktiež dostupné bez lekárskeho predpisu. V niektorých prípadoch však riziko vzniku vedľajších účinkov stúpa, rovnako i množstvo kontraindikácií. Konzultácia s lekárom je preto vhodná.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce vitamín B2

Jednoduchou a rýchlou voľbou nákupu liekov či výživových doplnkov sú online lekárne. Objednávanie cez internet sa teší stále väčšej záľube, a to z dôvodu mnohých výhod vrátane nižších cien.

Internetové nakupovanie prináša tieto benefity:

 • aktuálne informácie o naskladnení produktov
 • pohodlnosť objednávania a rýchle doručenie
 • viaceré platobné metódy so zárukou bezpečnosti
 • zľavy, vernostný program a tým lacnejší nákup

Spoľahlivé a overené online lekárne, garantujú bezproblémovosť nákupu, k čomu prispieva i kvalita zákazníckych služieb. V prípade akýchkoľvek nejasností nájdete všetky potrebné informácie na ich webe.

B-Complex Forte tablety

 • pohodlná tabletová forma na užívanie
 • Vitamín B1+B2+B3+B5+B6+B7+B9+B12 v 1 tablete!
 • množstvo potvrdených zdravotných účinkov

 

Ak chcete ušetriť aj na doprave, zvyčajne stačí nakúpiť viac produktov. Vybrané internetové lekárne totiž pri prekročení určitej sumy poskytujú doručenie zadarmo. Tovar vám bude doručený do jedného, prípadne dvoch dní od vytvorenia objednávky, rovno k vám domov.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.69

54 Hodnotení