Vitamín B3: Aké má účinky, ktoré potraviny a zdroje ho obsahujú a koľko denne užívať

Vitamín B3: Aké má účinky, ktoré potraviny a zdroje ho obsahujú a koľko denne užívať

Vitamín B3 hrá dôležitú úlohu v energetickom metabolizme buniek. V čom spočívajú jeho ďalšie funkcie? Ako aj v prípade iných vitamínov, i tretí zo skupiny B-komplexu sa vyznačuje viacerými účinkami na organizmus, ktoré sú preň prospešné a nevyhnutné. To je zároveň dôvod, prečo jeho dlhodobý nedostatok môže byť pre človeka fatálny.

Úbytok vitamínu B3 nemusí nutne predstavovať katastrofu. Pokiaľ ide o krátkodobú záležitosť, symptómy deficitu sú pomerne mierne a liečba účinná. Zvyčajne stačí k vhodnej strave pridružiť výživové doplnky alebo lieky. Ako, kedy a koľko užívať? Aj na tieto základné otázky vám ponúkame odpoveď.

Čo je vitamín B3, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Vitamín B3 je súhrnný názov pre kyselinu nikotínovú a nikotínamid. Je tiež známy pod názvom niacín alebo vitamín PP, čiže protipelagrový. Toto označenie je odvodené od ochorenia, ktoré vzniká kvôli jeho deficitu alebo nedostatku jeho prekurzora tryptofánu. Ide o takzvanú pelagru, pre ktorú je typická triáda klinických príznakov, známych ako 3D.

Sú nimi dermatitída, diarrhea a demencia. V závažných prípadoch sa k nim pridáva štvrté D, death, čiže smrť. Tieto kožné, gastrointestinálne a neuropsychyatrické symptómy sa objavovali predovšetkým v minulosti, a to u ľudí, ktorí sa živili prevažne kukuricou, chudobnou na vitamín B3. Jeho závažný úbytok v organizme však nie je výnimkou ani v súčasnosti.

Jamieson Niacín (B3)

  • vitamín B3 (Niacín)
  • optimalizuje činnosť nervového systému
  • pomáha odstrániť únavu a vyčerpanie

Nedostatok vitamínu B3 môže mať rôzne príčiny:

Konzumácia alkoholu: Osobám, ktoré majú na alkohole vytvorenú závislosť, sa môže okrem rôznych zdravotných problémov, v dôsledku postihnutia orgánových systémov, pridružiť aj ďalšia komplikácia, pelagra. Nadmerné užívanie alkoholu totiž znižuje príjem niacínu.

Nadbytok leucínu: Leucín je esenciálna aminokyselina, ktorá má mnoho pozitívnych účinkov na ľudské telo, predovšetkým u športovcov. Tí ju využívajú na efektívny rast svalovej hmoty. Jej nadmerné množstvo však ničí vitamín B3.

Jednotvárna strava: Absencia pestrého a vyváženého jedálnička môže viesť k nedostatku niacínu. Keďže do istej miery ho vie organizmus syntetizovať z tryptofánu, príznaky nedostatku vitamínu B3 sa objavia až v prípade neprítomnosti oboch.

Nedostatok vitamínu B3 sa prejavuje:

  • únavou, nespavosťou, slabosťou, stratou chuti do jedla, poruchami trávenia
  • škvrnami na koži a jej podráždením, vyrážkami na koži vystavenej slnečnému žiareniu
  • jazyk je hladký, suchý, nápadne červený, vzhľadovo pripomína hovädzie mäso
  • pri závažnom nedostatku je to aj vracanie, hnačka, vyčerpanie, strata pamäti, demencia

PREDÁVKOVANIE JE NEPRAVDEPODOBNÉ

V prípade, že organizmu zabezpečíte väčší prísun vitamínu B3, jeho prebytočné množstvo sa vyplaví z tela močom. Toxicita ako taká nehrozí, je však pravdou, že pri extrémnych dávkach niacínu sa môže poškodiť pečeň. Nadmerné dávky môžu byť podávané v prípade niektorých ochorení, no iba pod lekárskym dohľadom.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce vitamín B3

Dobrá životospráva, ktorej základom je pestrá strava, zvyčajne pokrýva množstvo vitamínu B3 potrebné pre správne fungovanie organizmu. Potraviny, v ktorých sa niacín nachádza sú totiž bežnou a pravidelnou súčasťou jedálnička väčšiny ľudí, aspoň v našich geografických šírkach.

Významné zdroje vitamínu B3:

Väčšina zeleniny: Pravidelné konzumovanie zeleniny predstavuje dobrý základ vitamínu B3 v tele. Oplatí sa, dokonca, zužitkovať aj vodu, v ktorej sa varila a použiť ju na prípravu jedál.

Mäso a ryby: Hydina, bravčovina, skôr chudé mäso ako tučné, pečeň zvierat, tuniak, losos, treska, ale aj ďalšie ryby sú obohatené o tretí vitamín zo skupiny takzvaného B-komplexu.

Ovocie: Tento raz zelenina nad ovocím víťazí, no nezanedbateľné množstvo niacínu je prítomné napríklad v avokáde, broskyniach a najmä v sušenom ovocí.

Orechové jadrá, droždie, cereálie: Aj tieto produkty vplývajú na hladinu vitamínu B3 v tele. Niektoré druhy chleba, cestovín a obilnín sú zase niacínom obohacované pri výrobe.

Potraviny s tryptofánom: Jedlo obsahujúce túto aminokyselinu, napríklad vajcia a hydina, je tiež zdrojom niacínu, pretože organizmus ho z nej dokáže vyrobiť chemickou premenou.

Pre vitamín B3 je odporúčané nasledovné dávkovanie:

  • denná dávka pre dospelých mužov a ženy činí 16 mg, v tehotenstve sa zvyšuje
  • denná dávka pre deti do troch rokov je 5 až 9 mg, pre staršie 10 až 13 mg
  • pri úzkostných stavoch či nespavosti sú dávky niekoľkonásobné, stanovuje ich lekár
  • niacín vo forme suplementov sa užíva pri jedle, zníži sa riziko žalúdočnej nevoľnosti

Účinky a na čo vitamín B3 pomáha

Ak sa tento vitamín rozhodnete doplniť nielen prostredníctvom stravy, ale aj pomocou farmaceutických preparátov, vyberajte vitamín B3 vo forme nikotínamidu. Iné formy môžu ovplyvniť krvný obeh a vyžadujú si konzultáciu a odporúčanie lekára.

Účinky niacínu sa prejavia v podobe:

Zmiernenia depresie

Niacín je nápomocný pri úzkostných stavoch až depresiách, pri nespavosti. Jeho optimálna hladina má, okrem iného, za úlohu uchovávať mozog a nervové bunky zdravé. Vitamín B3 sa teda podieľa aj na správnom fungovaní nervového systému.

Protizápalového účinku

Vitamín B3, konkrétne kyselina nikotínová, vykazuje protizápalové účinky pri osteoporóze a artritíde. Navyše prispieva k hojeniu poškodených chrupaviek kĺbov. Pri uvedených zdravotných problémoch sa však liečba musí zveriť do rúk lekára.

Pôsobenia na kožu a cholesterol

PP vitamín sa taktiež zúčastňuje riadenia hladiny krvného cukru. Do istej miery zvyšuje dobrý cholesterol a súčasne znižuje hladinu toho zlého. Čo sa kože týka, udržiava ju zdravú, dostatočné množstvo niacínu bráni vzniku rôznych kožných defektov.

Vplyvu na vývoj cukrovky 1. typu

Vitamín B3 môže zvrátiť vývoj Diabetes mellitus 1. typu, pokiaľ je včas podchytený a niacín podaný v začiatkoch ochorenia. Jeho dávky sú v porovnaní s odporúčanou dennou dávkou aj viac ako sto násobné, preto takúto liečbu stanovuje iba lekár.

NIACÍN A MOŽNÉ KONTRAINDIKÁCIE

Ak sa rozhodnete doplniť niacín prostredníctvom výživových doplnkov či voľne predajných liekov, poraďte sa o ich užívaní s lekárom, ak máte cukrovku, nízky krvný tlak, glaukóm, dnu, žalúdočné vredy, ochorenie pečene alebo krvácavé prejavy, pretože sa môžu zhoršiť.

Výživové doplnky obsahujúce vitamín B3

Vitamínové doplnky s B-komplexom patria spomedzi výživových preparátov medzi najrozšírenejšie. Niacín si totiž môžete doplniť vo viacerých podobách, buď v kombinácii ďalších vitamínov, alebo v samostatnej forme.

Jamieson Niacín (B3)

  • vitamín B3 (Niacín)
  • optimalizuje činnosť nervového systému
  • pomáha odstrániť únavu a vyčerpanie

Pre výživové doplnky s vitamínom B3 zvyčajne platí, že:

Obsahujú niacín vo vyššej koncentrácii alebo sa v nich nachádza v menšom množstve, ako súčasť skupiny vitamínov či minerálov

Ich výhody spočívajú v tom, že:

  • ide o voľne predajné produkty s dobrou dostupnosťou
  • miera ich vedľajších účinkov a kontraindikácií je minimálna
  • majú širšie spektrum účinkov vďaka kombinácii prospešných látok

Ak sa rozhodnete pre doplnky stravy z dôvodu prevencie, lepšou voľbou budú práve tie, ktorým možno priradiť označenie multi. Takýto komplex živín je užitočný pri namáhavej fyzickej aktivite aj psychickej záťaži.

Lieky obsahujúce vitamín B3

Na prevenciu sú vhodnejšie výživové doplnky, na liečbu zdravotných ťažkostí, ktoré vznikli v dôsledku nedostatku niacínu, sú lepším riešením voľne predajné lieky. Tablety alebo kapsuly totiž obsahujú presné množstvá liečiva potrebné na konkrétny problém.

Z uvedeného vyplýva, že:

Hlavným farmakodynamickým účinkom liekov je efektívne znovuobnovenie a udržanie takzvaného výživného stavu

Takéto lieky sa najčastejšie používajú pri:

  • dermatitídach a niektorých kožných problémoch
  • nespavosti, únave, zhoršenom psychickom stave
  • vybraných zápalových ochoreniach pohybovej sústavy

Rýchlejšie pôsobenie a lepší účinok sú v tomto prípade štandardom, napriek tomu, že lieky sú taktiež dostupné bez lekárskeho predpisu. Ich plusom je i to, že poskytujú podrobnejšie informácie o pôsobení na organizmus, podložené klinickou dokumentáciou.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce vitamín B3

Predajne zdravej výživy, niektoré kozmetické a estetické centrá ponúkajú suplementy a produkty s obsahom vitamínu B3. Čo sa liekov týka, nájdete ich iba v lekárňach. V tých internetových máte možnosť kúpy liekov i výživových doplnkov súčasne.

Tento spôsob nákupu je výhodný nielen ekonomicky:

  • ako sme už naznačili, cena je nižšia, ušetriť môžete aj čas a energiu
  • vybraný tovar si dokážete objednať kdekoľvek s pripojením na internet
  • jednoducho a rýchlo si môžete overiť naskladnenie konkrétneho prípravku
  • zľavy a akcie platia aj pre nových zákazníkov, vernostný program je bonusom

Záruku bezpečnosti poskytujú najmä väčšie a zákazníkmi overené lekárne. Spoľahlivosť online lekárne, v ktorej sa chystáte nakúpiť, si ale overíte aj prostredníctvom viacerých hodnotiacich portálov, napríklad známej Heuréky.

Jamieson Niacín (B3)

  • vitamín B3 (Niacín)
  • optimalizuje činnosť nervového systému
  • pomáha odstrániť únavu a vyčerpanie

Samotné vytvorenie objednávky je pár minútovou záležitosťou. Jej vybavenie trvá jeden až dva pracovné dni, pričom platbu môžete uskutočniť rôznymi platobnými metódami, a to vopred i pri dobierke. Kuriérska spoločnosť vám balíček s očakávaným obsahom doručí rovno k vám domov.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

6 Hodnotení