Vitamín C: Aké účinky ponúka, ktoré potraviny ho obsahujú a aký má význam pre deti

Vitamín C: Aké účinky ponúka, ktoré potraviny ho obsahujú a aký má význam pre deti

Strava alebo suplementy? Je lepšie prijať vitamín C prostredníctvom jedla alebo výživových preparátov? Jeho dôležitosť pre ľudský organizmus je nespochybniteľná, no práve odpoveď na otázku spôsobu dopĺňania často protikladná. Faktom je, že jeho fyziologická potreba sa mení vekom.

Priaznivé účinky vitamínu C dokážu prekvapiť mnohých, napriek tomu, že ide o najznámejší vitamín spomedzi všetkých takýchto látok nevyhnutných pre život. Aký má význam pre človeka? Je pravda, že jeho pravidelný prísun je ako liečivá infúzia do žily?

Čo je vitamín C, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Kyselina L-askorbová, ako sa vitamín C tiež nazýva, patrí medzi najznámejšie antioxidanty. Predovšetkým chráni zdravie človeka a teda pomáha predchádzať chorobám. V ľudskom tele má naozaj veľké množstvo funkcií, no keďže ho organizmus nedokáže sám syntetizovať, uskutočňujú sa až po tom, čo je mu dodaný v strave alebo v doplnkových preparátoch.

Dlhodobý deficit vo vode rozpustného vitamínu C je v súčasnosti skôr výnimkou. V minulosti však na jeho úplný nedostatok, takzvaný skorbut, ľudia zomierali. Okrem iného sú známe aj prípady námorníkov, ktorých postihla smrť kvôli niekoľkomesačnej absencii rastlinnej potravy. Predchádzalo jej krvácanie, vypadanie zubov, fraktúry kostí, rozpadanie kože.

VitaCé Advance

  • najsilnejší prírodný vitamín C
  • obsahuje unikátnu kombináciu extraktov z aceroly, šípky a rakytníka
  • lepšia vstrebateľnosť

Príčiny nedostatku vitamínu C:

Minimálny príjem ovocia a zeleniny: Aj keď sa nachádza i v živočíšnych produktoch, tento raz ide o zanedbateľné množstvo. Preto je pravidelný prísun ovocia a zeleniny veľmi dôležitý.

Ochorenia a choroby: Špecifické ochorenia si zvyčajne vyžadujú zvýšený príjem kyseliny L-askorbovej. Pri prechladnutí môže zase jej väčšie množstvo skrátiť dobu jeho trvania o deň.

Emočné vypätie: V stresových situáciách, ale tiež pri prežívaní veľkej emócie, aj pozitívnej, jeho spotreba niekoľkonásobne stúpa. V takýchto prípadoch je vhodné užívať doplnky stravy.

Rizikové skupiny ľudí: Fajčiari, deti, tehotné a dojčiace ženy, osoby aktívne sa venujúce niektorý športovým aktivitám, s fyzicky náročnou prácou a starší ľudia potrebujú céčka viac.

Nedostatok vitamínu C sa prejavuje nasledovnými príznakmi:

  • stráca sa pružnosť ciev, objavuje sa krvácanie do kože, slizníc, kĺbov, pod okosticu
  • dochádza k únave, zhoršeniu stavu zubov, ďasien, kostí, k opuchu kĺbov a ich bolesti
  • spomaľuje sa tvorba červených krviniek, znižuje obranyschopnosť organizmu
  • pre dojčatá a malé deti je typický nepokoj, anémia, porucha osifikácie, tvorby kostí

PREDÁVKOVANIE JE NEPRAVDEPODOBNÉ

Riziko hypervitaminózy je veľmi nízke, pretože prebytok vitamínu C je z tela vylučovaný močom. Nadmerné dávky však môžu spôsobiť hnačku, bolesti hlavy, nespavosť, narušiť vstrebávanie medi a selénu, skresliť výsledky testov niektorých vyšetrení, u citlivých ľudí vyvolať tvorbu obličkových kameňov.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce vitamín C

Strava, v tomto prípade bohatá na ovocie a zeleninu, je základom správneho dopĺňania kyseliny L-askorbovej. Je však potrebné poznamenať, že potraviny pri tepelnej úprave alebo pri skladovaní v kovových miskách a nádobách majú jej obsah znížený.

Najlepšie zdroje vitamínu C:

Citrusové plody: Všeobecne rozšírenou predstavou je, že sú najlepším zdrojom vitamínu C. Nie je to pravda, aj keď faktom zostáva, že jeho množstvo v citrusoch zanedbateľné nie je.

Ďalšie ovocie: Kyselina askorbová sa vo vyšších dávkach nachádza v čiernych ríbezliach, kivi, šípkach, papáji, jahodách, jablkách či v rakytníku rešetliakovom.

Zemiaky: Síce rebríček s výškou obsahu céčka nevedú, ale k jeho významným zdrojom patria, a to najmä kvôli ich veľkej a pomerne pravidelnej spotrebe v jedálničku.

Ďalšia zelenina: Prvýkrát sa podarilo izolovať vitamín C práve zo zeleniny, z kapusty, druhýkrát z papriky. Jeho dobrý príjem zabezpečí aj karfiol, paradajky, kel, petržlenová vňať.

Odporúčaná denná dávka vitamínu C:

  • pre deti do 3 rokov je to 50 až 55 mg, pre deti od 4 do 10 rokov približne 60 až 65 mg
  • u dospievajúcich a dospelých je dávka stanovená na 70 až 100 mg u žien aj mužov
  • pri telesnej a psychickej záťaži, rýchlom raste, infekciách, hojení rán sa dávka zvyšuje
  • platí to i v senilite, gravidite, pri dojčení, u fajčiarov, aj pasívnych, pri užívaní liekov

Účinky a na čo vitamín C pomáha

Ide o vitamín, ktorý je svojimi účinkami azda najznámejší. Tie sa odzrkadľujú nielen na tom, ako sa človek cíti po zdravotnej stránke, ale do istej miery i na tom, ako vyzerá. V rámci estetickej stránky totiž pôsobí na pleť, pokožku či na vlasy.

Hlavnými účinkami vitamínu C sú:

Pôsobí ako výborný antioxidant

Voľné kyslíkové radikály dokážu poškodiť bielkoviny, lipidy, nukleové kyseliny. Pokiaľ nie sú bunky dostatočne chránené antioxidantmi, znižuje sa ich reparačná schopnosť a môže vzniknúť metaplázia, nádorové ochorenie, rozvinúť sa reumatické a degeneratívne ochorenia, diabetes mellitus, ateroskleróza.

VitaCé Advance

  • najsilnejší prírodný vitamín C
  • obsahuje unikátnu kombináciu extraktov z aceroly, šípky a rakytníka
  • lepšia vstrebateľnosť

Je potrebný na tvorbu kolagénu

Céčko je nevyhnutné pri syntéze kolagénu, vďaka ktorému si koža drží svoju pružnosť, kosti sú pevné, šľachy poddajné, bunky sa spájajú, tkanivá formujú, tvorí sa základná stavebná hmota tela. Vitamín C sa podieľa aj na syntéze dopamínu, karnitínu, steroidných hormónov v nadobličkách, ako aj niektorých neurotransmiterov.

Má dôležitú úlohu v imunitnom systéme

Pre dobrú obranyschopnosť organizmu je nutnosťou. Okrem toho, že zvyšuje jej odolnosť proti chladu, stimuluje leukocyty k zvýšenej degradácii baktérií a taktiež k vylučovaniu protilátok. Podporuje i syntézu interferónu a tým antivírusový stav imunitného systému. Napomáha k prevencii kardiovaskulárnych chorôb, znižuje adhéziu trombocytov na cievy.

Zúčastňuje sa metabolizmu viacerých látok

Dokáže ochrániť organizmus pred ťažkými kovmi, pričom sa zúčastňuje metabolizmu železa, medi, žlčových kyselín, tiež niektorých aminokyselín a kyseliny listovej. Pomáha regenerovať vitamín E, ktorý je taktiež známy svojimi antioxidačnými účinkami. Pokiaľ ho je v tele dostatok, prispieva k hojeniu rán i krvotvorbe.

PÔSOBENIE VITAMÍNU C U DETÍ

Kyselina L-askorbová sa podieľa aj na správnom vývine dieťaťa. Jej deficit totiž spôsobí, že deti neprospievajú, objavuje sa u nich nepokoj, chudokrvnosť, vo vážnych prípadoch až stav podobný krivici. U najmenších detí predstavuje jej zdroj materské mlieko, podľa súčasných smerníc EU musí byť obsiahnutá aj v mliekach náhradnej výživy.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s vitamínom C

Aby ste mohli správnym spôsobom dopĺňať vitamín C do organizmu, potrebujete vedieť nielen to, ktoré sú jeho zdroje, ako sa prejaví jeho nedostatok či aké vplyvy má, ale aj niektoré iné a praktickejšie záležitosti. Ide napríklad o možné interakcie s niektorými liekmi či látkami, ale aj o témy súvisiace s rizikami pri dávkovaní.

Tu sú najdôležitejšie otázky tohto typu a odpovede na ne:

Je pravda, že užívanie vitamínu C môže byť problémom s inými látkami?

Áno, príjem viacerých minerálov či vitamínov súčasne sa totiž navzájom ovplyvňuje, či už pozitívne alebo negatívne. Príkladom pozitívneho vplyvu je zvýšenie vstrebávania železa, naopak, príkladmi negatívneho vplyvu je interakcia s vitamínom B12, meďou či hliníkom.

V ktorých situáciách a prípadoch je potrebné zvýšiť dennú dávku vitamínu C?

Vyššiu potrebu vitamínu C majú hlavne starší ľudia vo veku od 62 rokov, hlavne v prípade, ak sú aktívnejší. Zvýšený prísun tohto vitamínu do tela bude potrebný aj vtedy, ak prekonávate infekciu či zápal, potrebujete podporiť hojenie rán alebo ste pod záťažou.

Ktoré lieky môžu mať interakcie či negatívny vplyv na hladinu C vitamínu?

Pokiaľ ide o interakcie so samotným vitamínom, medzi liečivá s takýmto vplyvom patria amfetamíny, lieky na krvný tlak s obsahom propranodolu, tetracyklíny či warfarín. Zníženie hladiny vitamínu C zas môžu spôsobiť aspirín, ampicilín, cyklosporín či antikoncepcia.

Aj keď je riziko predávkovania vzácne, čo spôsobuje nadbytok vitamínu?

Pokiaľ užijete vyššiu dávku vitamínu C, ako je objem 200 mg za deň, výrazne sa zvýši aj vylučovanie vitamínu von z tela a to obličkami. Pri dlhodobo nadmernom užívaní vitamínu rastie riziko tvorby močových kameňov, vo vážnejších prípadoch nastanú hnačky.

Výživové doplnky obsahujúce vitamín C

Údaje o množstvách vitamínu C v potravinách sa často líšia. Menia sa teplom a vlhkosťou, ovplyvní ich teda skladovanie aj príprava jedla. Vypočítať jeho dennú dávku zo skonzumovaného pokrmu je preto pomerne náročné. Alternatívou sú vtedy doplnky výživy.

VitaCé Advance

  • najsilnejší prírodný vitamín C
  • obsahuje unikátnu kombináciu extraktov z aceroly, šípky a rakytníka
  • lepšia vstrebateľnosť

Ich zloženie je zvyčajne podobné:

Vitamín, v našom prípade kyselina L-askorbová, predstavuje hlavnú zložku produktu, niekedy je kombinovaný s ďalšími látkami, napríklad so šípkami

Výhody výživových doplnkov:

  • vedľajšie účinky sú skôr výnimkou, môžu sa užívať i dlhodobo
  • existujú vo viacerých formách, ako tablety, šumivé nápoje a iné
  • ich kúpe nepredchádza lekárske vyšetrenie či nutnosť receptu

Tieto farmaceutické preparáty v žiadnom prípade nie sú určené ako náhrada stravy. Pravdou však zostáva, že jednoduchým a rýchlym spôsobom dokážu telu dodať potrebné živiny, bez vzniknutých zdravotných ťažkostí.

Lieky obsahujúce vitamín C

Výživové doplnky sú jasnou voľbou skôr pri prevencii pred nedostatkom vitamínov. Pri akútnom nedostatku týchto pre telo potrebných látok je lepšie siahnuť po registrovaných voľne predajných liekoch.

Lieky sa v porovnaní s výživovými doplnkami mierne líšia:

Liečivo je koncentrovanejšie, množstvo vitamínu C v tablete sa liek od lieku líši a jeho výber sa odvíja aj od toho, v čom tkvie príčina ochorenia a jeho nedostatku v organizme

Voľne predajné lieky sa vyznačujú tým, že:

  • disponujú údajmi potvrdenými klinickými štúdiami
  • v niektorých prípadoch si vyžadujú konzultáciu s lekárom
  • sú dostupné bez viazanosti na lekársky predpis

Aj keď pri užívaní liekov s obsahom vitamínov je miera kontraindikácií s inými liekmi minimálna, výhodou je, že v príbalovom letáku konkrétneho prípravku nájdete všetky potrebné informácie a prípadné nežiaduce účinky.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce vitamín C

Lieky si môžete zakúpiť iba v kamenných alebo internetových lekárňach. Výživové doplnky vám však predajú aj v iných špecializovaných obchodoch. V prípade vitamínu C ide tiež o predajne s kozmetikou, keďže v súčasnosti je žiadaný aj v podobe séra na tvár.

Viacero výhod má ale online nákup:

  • široký výber a nižšia cena produktov
  • objednanie je rýchle, pohodlné, jednoduché
  • poplatok za dopravu môže byť i nulový
  • na výber sú viaceré platobné možnosti

Ak sa rozhodnete pre internetové nakupovanie, zamerajte sa aj na jeho bezpečnosť a kvalitu. Tie sú zárukou najmä vo väčších a predovšetkým v zákazníkmi overených lekárňach, ako je napríklad [lekaren] a jej podobné.

VitaCé Advance

  • najsilnejší prírodný vitamín C
  • obsahuje unikátnu kombináciu extraktov z aceroly, šípky a rakytníka
  • lepšia vstrebateľnosť

Poteší vás tiež komunikácia s online personálom, ktorý vám poradí s prípadnými otázkami a tiež informácia o dostupnosti vybraného prípravku. Ak je tovar na sklade, doma ho môžete mať už do 24, maximálne 48 hodín.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.91

47 Hodnotení