Z čoho vzniká zápal v pošve, jeho príznaky, ako sa prejavuje, čo naň pomáha ako ho liečiť

Z čoho vzniká zápal v pošve, jeho príznaky, ako sa prejavuje, čo naň pomáha ako ho liečiť

Pod pojmom zápal v pošve sa myslí najčastejšie infekcia pošvovej sliznice či súbor ochorení, ktorých výsledkom je podráždenie pošvy a s tým spojené príznaky a prejavy. Do tohto súboru patria tak pohlavne prenosné choroby, ako aj narušenie mikroflóry v pošve.

Ak je príčina zápalu infekčná, svoj vplyv tu má bakteriálny, mykotický či kvasinkový faktor a infekcie spôsobené týmito typmi mikroorganizmov. Výsledkom sú bolesti, výtok z pošvy, pálenie a svrbenie sliznice, prípadne niektoré prejavy spojené s močením. Ak chcete vedieť, čo zahŕňa liečba týchto zápalov alebo aké tabletky sú najlepšie, čítajte ďalej.

Čo je zápal v pošve, ako vzniká a aké má príznaky

Zápal je typ ochorenia, ktorý súvisí s podráždením a následne zhoršením funkcie a zdravia nejakého tkaniva. Ak ide o zápal v pošve, jedná sa o zápal sliznicu pošvy, ktorý môže vzniknúť na infekčnom aj neinfekčnom podklade. Ten prvý je o niečo častejší.

Pokiaľ ide o infekciu, tá môže byť vyvolaná baktériami, kvasinkami alebo inými parazitmi. Čo sa týka neinfekčných príčin, tu zohrávajú úlohu narušenie pošvovej mikroflóry alebo vplyv hormonálnej nerovnováhy. Problémom býva aj zníženie pH alebo zhoršenie imunity v pošve. Podľa konkrétnej príčiny alebo stavu sa potom odlišujú aj príznaky.

Rosalgin Easy

 • Protizápalové a súvisiace účinky
 • Použitie pred a po zákrokoch v intímnej oblasti
 • Bežná hygiena a občasný výplach pošvy

Fungicidin

 • Na mykózu
 • Na iné kvasinkové infekcie kože
 • Na opar, na herpes

Canesten GYN Kombi

 • Liečba zápalov a infekcií pošvy
 • Zmiernenie symptómov u žien
 • Liečba sexuálneho partnera

Canesten GYN

 • Gynekologické zápaly hubovitými organizmami
 • Infekcie pošvy mikróbami
 • Zmiernenie niektorých príznakov

Toto sú tie symptómy, prejavy a súvisiace problémy, ktoré sú najčastejšie:

 • najtypickejším prejavom je bolesť v pošve, ktorá môže mať rôznu formu a intenzitu aj podľa pôsobenia zápalového faktoru, pridať sa k nej môže aj pálenie v pošve
 • veľmi často sa spolu s bolesťou a pálením objavuje aj svrbenie a to buď v pošve, alebo svrbenie hrádze a čo sa týka bolesti, tá môže byť aj pri pohlavnom styku
 • ďalším typickým prejavom je výtok z pošvy, ktorý býva podľa pôvodcu zápalu silný, penivý, hrudkovitý, niekedy vodnatý a rôzne farby od sivej až po tvarohovú
 • okrem toho sa môžu pri zápale objaviť individuálne aj bolesti pri močení, častejšie močenie a nutkanie na močenie alebo špinenie a dokonca aj jemné krvácanie

POZOR NA OPAKOVANÉ A CHRONICKÉ ZÁPALY

Ak sa zápal v pošve vyskytuje opakovane a dlhodobo, treba spozornieť, nakoľko sa už nemusí jednať čisto iba o problém priamo v pošve, ale príčina môže byť aj niekde inde v organizme. Veľmi často sa takýmito opakovanými zápalmi prejavuje napríklad cukrovka II. typu.

Príčiny a kedy vzniká zápal v pošve

Zápal v pošve postretne každú ženu aspoň raz v živote a hoci ide svojimi prejavmi o nepríjemný problém, príčiny jeho vzniku sú v princípe veľmi jednoduché. Okrem rôznych mikroorganizmov spôsobujúcich infekcie treba ale rátať aj s rizikovými faktormi.

Čo sa týka tých najbežnejších a najčastejších, sem patria:

Infekčné príčiny: Ak ide o infekčné zápaly, najčastejšie sú pôvodcami baktérie Gardnerella vaginalis, kvasinky Candida Albicans alebo pohlavne prenosné mikroorganizmy Trichomonas vaginalis. Sekundárne sa môže pridružiť aj nejaká vírusová infekcia.

Narušenie mikroflóry: Ak ide o neinfekčné príčiny, medzi tie najčastejšie, kedy vzniká zápal v pošve, patrí narušenie pošvovej mikroflóry a pH. Tento stav môže vzniknúť v dôsledku užívania hormonálnej antikoncepcie alebo prirodzene aj počas tehotenstva.

Sexuálna aktivita: Rizikovým vplyvom, ktorý môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku zápalu v pošve, je sexuálna aktivita. Tieto zápaly, hlavne infekčné, môžu súvisieť s príliš častým pohlavným stykom a tiež s nechráneným stykom a striedaním partnerov.

Externé faktory: Či už ide o infekčný alebo neinfekčný typ zápalu, medzi tie faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko jeho vzniku patria aj nekontrolovaná cukrovka, používanie vnútromaternicového telieska, nevhodné oblečenie či všeobecné zníženie imunity.

Riešenie zápalu v pošve doma

Čo sa týka zápalov pošvy, v zásade platí, že každý takýto zápal by sa mal liečiť a riešiť spoločne s lekárom, ktorý vie na základe vyšetrenia určiť pôvod zápalu a zároveň stanoviť liečbu s najlepším efektom. Veľa však môžu spraviť aj rôzne režimové opatrenia.

Pokiaľ ide o prostriedky a možnosti, ktoré máte, využite tieto:

Režimové opatrenia

Prvoradé je prijať režimové opatrenia a zmeny na zmiernenie zápalu a jeho dôsledkov. Obmedziť treba používanie aromatizovanej kozmetiky či pošvových dezodorantov, rovnako tak treba zvýšiť hygienu pošvy po toalete a vyšetriť sa musí dať aj partner.

Zmena typu oblečenia

Veľmi dôležité je tiež zabezpečiť, aby bola intímna oblasť dostatočne dobre prítomná vzduchu a zároveň minimalizovať vlhkosť. Oblečenie musí byť voľnejšie, radšej noste bavlnenú ako syntetickú bielizeň a vyhýbajte sa kúpaniu a mokrým plavkám.

Podporné pomôcky a prostriedky

V rámci domácej a podpornej liečby môžete využiť aj niektoré lokálne zdravotnícke pomôcky a prostriedky, ktoré vám pomôžu na aktuálny zápal. Ide napríklad o vaginálne tablety, gély, tobolky alebo čapíky, ktoré sa aplikujú priamo v pošve na miesto daného zápalu.

Voľne dostupné špecializované liečivá

Ak budete mať vážnejšie problémy spojené so zápalom pošvy, k dispozícii máte aj riadne lieky a liečivá. Na doma si viete zakúpiť tie, ktoré sú dostupné voľne bez receptu, pričom aj tu sú k dispozícii hlavne lokálne formy, či už v podobe tabliet alebo granulátov.

Prevencia do budúcnosti

Čo sa týka preventívnych opatrení do budúcnosti, aby ste minimalizovali riziká infekcie a zápalu, treba používať bariérovú ochranu pri pohlavnom styku, vyhýbať sa kúpeľom a vírivkám, nepoužívať agresívne mydlá a podporovať pravidelne imunitu.

ČO ZAHŔŇA VYŠETRENIE U LEKÁRA

Keďže mnoho žien sa bojí v prípade zápalu pošvy a jeho prejavov navštíviť lekára z obáv pred vyšetrením, aspoň v skratke predstavíme, čo diagnostika zahŕňa. Ide hlavne o gynekologické fyziologické vyšetrenie, určenie pH a vyšetrenie sekrétu a výtoku.

Výživové doplnky a prípravky na zápal v pošve

Pokiaľ by ste chceli pôsobiť na zápal pošvy a jeho príznaky aj v rámci domácej liečby s vyššou účinnosťou, môžete siahnuť po rôznych prípravkoch. Ich cieľom je zmiernenie symptómov, ale aj obnova prirodzeného pH a mikroflóry v pošve.

Sortiment ich typov a foriem je pomerne bohatý:

V ponuke môžete nájsť vaginálne výplachy, krémy, gély, tablety, tobolky alebo čapíky, ktoré sa vkladajú alebo aplikujú priamo v pošve a sú vhodné pre dievčatá aj ženy

Čo sa týka ich najdôležitejších výhod a benefitov, tak:

 • predaj nie je podmienený návštevou u lekára alebo receptom od neho
 • pôsobenie môže byť symptomatické, alebo aj o niečo komplexnejšie
 • niektoré možno využiť nielen na akútnu liečbu, ale aj dlhodobejšie

Viaceré tieto prípravky pomáhajú napríklad na zvlhčenie vaginálnej sliznice, na špeciálny výplach vnútra pošvy, na upokojenie podráždenej sliznice, na zmiernenie bolesti, pálenia či svrbenia, ale aj na obnovu prirodzenej mikroflóry. V ich obsahu môžete nájsť probiotiká, rôzne enzýmy, extrakt z aloe vera, prírodné oleje či bambucké maslo.

Lieky na zápal v pošve

Druhým typom produktov, ktoré sú využiteľné na liečbu zápalu v pošve, sú tie, ktoré obsahujú účinné látky priamo pôsobiace na zápaly a ich prejavy. Ide o lieky, ktoré bývajú v podobe lokálnych vaginálnych tabliet, čapíkov či roztokov.

Čo sa týka ich zloženia, obsahujú hlavne tieto látky:

Najčastejšie sú v liekoch určených na zápaly pošvy látky typu benzydamíniumchlorid alebo klotrimazol, ktoré pôsobia na zápal, výtok , pálenie, bolesť či svrbenie pošvy

Ak ide o tieto produkty, medzi ich najdôležitejšie vlastnosti patria:

 • koncentrovanejšie a účinnejšie zloženie z pohľadu aktívnych látok
 • s tým súvisiaci rýchlejší nástup účinkov a vplyv aj na vážnejší zápal
 • zároveň aj vyššie riziko možných vedľajších účinkov a kontraindikácií

K dispozícii sú liečivá, ktoré obsahujú látky so širospektrálnym antimyktocikým či antibakteriálnym pôsobením, lieky využiteľné na zápaly spôsobené plesňami aj kvasinkami a tiež liečivá, ktoré majú symptomatické pôsobenie. Viaceré z liekov je možné užívať aj pri bežnej ženskej hygiene a vtedy, ak vás trápi bolesť či pálenie pošvy.

Rosalgin Easy

 • Protizápalové a súvisiace účinky
 • Použitie pred a po zákrokoch v intímnej oblasti
 • Bežná hygiena a občasný výplach pošvy

Fungicidin

 • Na mykózu
 • Na iné kvasinkové infekcie kože
 • Na opar, na herpes

Canesten GYN Kombi

 • Liečba zápalov a infekcií pošvy
 • Zmiernenie symptómov u žien
 • Liečba sexuálneho partnera

Canesten GYN

 • Gynekologické zápaly hubovitými organizmami
 • Infekcie pošvy mikróbami
 • Zmiernenie niektorých príznakov

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na zápal v pošve

Či už siahnete po čípkoch, krémoch, vaginálnych tabletkách alebo iných formách prípravkov, zdravotníckych pomôcok a liečiv, najlepší výber tohto typu sortimentu nájdete v lekárni. Platí to tak pre kamenné, ako aj internetové lekárne, ktoré sú čoraz viac populárnejšie.

Dôvodom je, že nákup v nich je oveľa pohodlnejší a má aj tieto výhody:

 • k dispozícii je väčší sortiment, najmä v známejších lekárňach
 • ušetríte a to nielen na cene prípravkov, ale niekde aj na doprave zdarma
 • nemusíte nikam ísť, nákup spravíte cez mobil, doručenie je až domov
 • nie ste odkázaní iba na platbu v hotovosti, využiť môžete aj platobnú kartu

Práve posledná výhoda je veľkým benefitom tých najväčších a najznámejších lekární, ktoré umožňujú aj takýto pohodlný spôsob bezhotovostnej platby. K dispozícii máte okrem toho aj bankový prevod či internet banking, samozrejme aj hotovostnú platbu na dobierku.

Online nákup so sebou prináša tiež lepší výber rôznych značiek, balení a druhov, hlavne ak ide o dostupnosť skladom, takže netreba osobne obehávať viac lekární. Čo sa týka objednávky a doručenia, to prebieha podobne, ako aj pri bežnom eshope. Stačí vložiť do online košíka čo chcete a potom počkať na doručenie domov, spravidla do 1 až 2 dní.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.65

37 Hodnotení