Zápal hrdla u detí je dosť bežný, tu je 7 tipov, čo je naň dobré a čo najlepšie pomáha

Zápal hrdla u detí je dosť bežný, tu je 7 tipov, čo je naň dobré a čo najlepšie pomáha

Ak dieťa trápi ostrá bolesť, škriabanie v hrdle a bolestivé prehĺtanie, ide o neklamné znamenie, že nastal zápal hrdla. U detí, podobne ako aj u dospelých, býva za týmto ochorením najčastejšie infekcia, vo väčšine prípadov vírusové, v menšine prípadov bakteriálna.

V prípade bakteriálnej infekcie sa môže vo vážnejších prípadoch jednať aj o hnisavú angínu, kde býva zápal hrdla veľmi typickým prejavom. V prípade vírusov býva so zápalom v hrdle zas najčastejšie spojená chrípka. Či už bude zápal v hrdle miernejšieho alebo akútnejšieho typu, vždy platí, že by ho rodičia nemali podceniť a mali by vyhľadať aj lekára.

Ako vzniká zápal hrdla u detí, jej špecifiká a faktory

Z medicínskeho hľadiska je zápal hrdla stavom, kedy prichádza k podráždeniu sliznice v hrdle, konkrétne sliznice zadnej časti hltana. V prípade, ak prejde zápal aj na mandle, už sa hovorí o angíne, ide ale o dva odlišné problémy, ktoré sa však u detí vyskytujú často.

Tento zápal môže mať infekčný aj neinfekčný pôvod, v závislosti od toho, čo býva pôvodcom zápalu. Drvivá väčšina bežných zápalov v hrdle u detí je dôsledkom infekcie, prevažne vírusovej, o niečo menej už bakteriálnej. Ak ide o neinfekčný zápal, najčastejšie sú za ním alergie, príliš suchý vzduch, znečistený vzduch alebo reflux spojený s kyslosťou žalúdka.

Septolete extra sprej

  • Pôsobenie na zápaly a symptómy v ústnej dutine
  • Vplyv na zápaly a ich prejavy v hrdle
  • Využitie dezinfekčných účinkov

Septofort

  • Na zápaly a infekcie
  • Na bolesť a škriabanie
  • Na dezinfekciu a po zákrokoch

Orofar Sprej

  • Bolesť hrdla
  • Afty a zápal ďasien
  • Ako lokálne anestetikum

U detí treba zároveň pamätať aj na tieto špecifické podmienky a faktory:

  • sliznica v hrdle a ústnej dutine býva hlavne u menších detí viac náchylnejšia na podráždenie a môže byť viac prekrvená, čo zvyšuje riziko vzniku zápalu
  • najčastejšie prichádza k vírusovému zápalu hrdla, pričom ten býva sprevádzaný striedaním lepších a horších období, niekedy sa môže pridružiť aj bakteriálna infekcia
  • pokiaľ ide o vírusy, ktoré najviac spôsobujú zápal v hrdle, jedná sa o tie typy, ktoré súvisia s chrípkou či prechladnutím, u baktérií hlavne o typy streptokokov
  • hlavne u detí má veľký vplyv na vznik zápalu aj stav imunity, jej oslabenie napríklad nedostatkom spánku či zlou životosprávou môže zvýšiť riziko vzniku

POZOR AJ NA POTENCIÁLNE KOMPLIKÁCIE

V prípade nedostatočného liečenia zápalu hrdla môžu nastať u detí vážnejšie komplikácie, hlavne v prípade vírusového typu. Infekcia sa môže totiž rozšíriť aj ďalej, najčastejšie vzniká zápal pľúc, prípadne zápal v uchu. Pozor si treba dať aj na chronický zápal hrdla.

Príznaky a prejavy zápalu hrdla u detí

Hoci samotný zápal hrdla býva bežne izolovaný práve v sliznici hrdla, konkrétne hltana, ešte to neznamená, že by sa nemohli objaviť aj niektoré iné prejavy a príznaky spojené s týmto ochorením. Môže ísť priame, ale aj o nepriame problémy a javy.

Medzi tie, ktoré sa objavujú a vyskytujú najčastejšie, patria:

Prejavy v hrdle: Nakoľko zápal prebieha v hrdle, najviac sa objavujú prejavy práve tohto typu. Ide predovšetkým o bolesť hrdla, bolestivosť pri prehĺtaní, ťažkosti s prehĺtaním a o pocity svrbenia a škriabania v hrdle, čo je výsledkom podráždenia sliznice.

Iné ťažkosti respiračného typu: V prípade rozšírenia infekcie a zápalu aj do prínosových dutín dochádza aj k vzniku nádchy, čo znamená plný nos, výtok z neho a ťažšie dýchanie. Objaviť sa môžu aj kašeľ, najmä ak príde k zápalu horných dýchacích ciest.

Ostatné prejavy a problémy: Individuálne sa môžu v prípade rozšírenia infekcie, alebo ak je zápal intenzívnejšieho typu, objaviť aj bolesti hlavy, zvýšená teplota, celková únava, zväčšenie lymfatických uzlín, pocit suchosti v ústach alebo malátnosť.

Riešenie zápalu hrdla u detí doma

Zápal hrdla patrí medzi tie problémy, ktoré by sa mali predovšetkým u detí riešiť hlavne s lekárom. Dôvodom je, že takýmto spôsobom viete aj menšiu infekciu dostať lepšie pod kontrolu a predídete komplikáciám. Existuje však aj podporná liečba.

Ak vás zaujíma, čo viete spraviť doma, tu sú najlepšie možnosti:

Pitný režim aj vitamíny

Prvoradým cieľom u dieťaťa so zápalom hrdla je zachovať pitný režim. Ideálne sú voda alebo čaje, hlavne tie s obsahom byliniek, skúsiť môžete aj niektoré ovocné a zeleninové šťavy. Výsledkom bude doplnenie vitamínov, hlavne vitamínu C na imunitu.

Prírodné prostriedky

Dôležitou súčasťou liečby zápalu hrdla musia byť aj niektoré bylinky a prírodné prostriedky, hlavne ak ide o domácu liečbu. Najviac sa využívajú bylinkové čaje, napríklad z harmančeka alebo šalvie, tiež klasické prostriedky typu zázvor, med, cesnak a cibuľa.

Kloktanie hrdla

Priame pôsobenie na zapálenú sliznicu v hrdle je niekedy najúčinnejšie a aj to môžete spraviť v domácom prostredí. Kloktadlo si viete zakúpiť v lekárni alebo aj pripraviť doma, napríklad z cibuľového a harmančekového odvaru či zo slanej morskej vody.

Pokojový režim

Či už sa bude jednať len o miernejší typ zápalu hrdla alebo pôjde o vážnejšiu infekciu spojenú s respiračnými problémami, nevyhnutným predpokladom domácej liečby je pokoj. Ideálny je oddych na lôžku aj počas dňa. Miestnosť treba pravidelne vetrať.

Pastilky, sirupy, lízanky a spreje

U menších či väčších detí je možné na potlačenie niektorých symptómov spojených so zápalom v hrdle využiť aj voľne dostupné doplnky výživy a prípravky. Majú rôzne formy, najčastejšie perorálneho typu, ich zloženie je prírodné a pôsobenie prirodzené.

Lieky na vážnejšie infekcie a zápaly

V prípade, že vás bude trápiť intenzívnejšia bolesť v hrdle a pridružia sa aj ďalšie nepríjemné prejavy, je načase aj v prípade detí siahnuť po špecializovaných liekoch. Tie sú dostupné bez receptu a obsahujú prevažne oveľa účinnejšie látky syntetického typu.

DAJTE POZOR NA TIETO PRÍZNAKY

To, že sa aj na prvý pohľad bežný zápal v hrdle komplikuje, je možné rozoznať podľa niektorých prejavov. V prvom rade ide o zhoršenie existujúcich príznakov, potom o výskyt horúčky, sťaženie dýchania a najväčší pozor si dajte na povlak na mandliach.

Výživové doplnky na zápal hrdla u detí

Na bolesti v hrdle, jeho škriabanie, ťažšie prehĺtanie a podráždenie sliznice hrdla môžete využiť aj veľmi účinné doplnky výživy, prípadne prípravky z kategórie zdravotníckych pomôcok. Viaceré sú určené aj deťom, hlavne od 3 či 6 rokov.

Tieto prípravky, produkty a doplnky majú viacej foriem:

Sortiment týchto prípravkov obsahuje hlavne lízanky či pastilky na cmúľanie, tabletky na rozpustenie v hrdle, rôzne čaje, kvapky, roztoky, šumivé tablety a sirupy

Ich obľúbenosť súvisí predovšetkým s týmito výhodami:

  • jednoduchá kúpa bez nutnosti vyšetrenia u lekára alebo dokladania predpisu
  • možnosť kombinácia viacerých typov, napríklad pastiliek a sprejov
  • prírodné zloženie, ktoré znamená len minimum rizík nežiaducich účinkov

Pokiaľ ide o zloženie, najčastejšie sa jedná o produkty s bylinnými aktívnymi látkami, napríklad s využitím extraktov a výťažkov zázvoru, medu, šalvie, rakytníka, nechtíka alebo harmančeka. Viaceré pastiliek či prípravkov obsahuje aj vitamíny na posilnenie imunity, najmä vitamín C. Pôsobenie týchto produktov je hlavne symptomatické.

Lieky na zápal hrdla u detí

Nielen u dospelých, ale aj u detí je možné v prípade potreby siahnuť po voľne dostupných liekoch. Tie majú obvykle charakter voľne predajných liečiv, pričom ich výhodou oproti bežným prípravkom je, že môžu pôsobiť aj na príčinu zápalu.

V tomto prípade môžete siahnuť hlavne po týchto liekoch:

Najčastejšie sú k dispozícii tvrdé pastilky, tabletky na cmúľanie, spreje do úst s lokálnym pôsobením, rôzne kvapky a sirupy alebo iné tekuté či perorálne formy

Pokiaľ ide o ich najdôležitejšie vlastnosti, medzi ne patria:

  • voľný predaj, nie je treba recept, aj tak sa ale najskôr poraďte s lekárom
  • špecializované pôsobenie, na trhu sú ale aj lieky s tým komplexným
  • jednoduché použitie, pričom nástup účinkov je takmer okamžitý

Pôsobenie týchto liekov spočíva jednak v znecitlivení bolesti, škriabania a iných problémových prejavov v hrdle, ale mnohé obsahujú aj látky, ktoré majú antibakteriálny, protizápalový či antimikrobiálny vplyv. Medzi najviac využívané patria tie syntetické, hlavne tyrotricín, benzalkóniumchlorid a benzokaín, prípadne aj šalviový extrakt.

Strepsils PLUS SPRAY

  • Pôsobenie v ústnej dutine
  • Vplyv v hrdle a v krku
  • Ďalšie využitie antibakteriálnych a antiseptických účinkov

Septolete extra

  • Na liečbu podráždeného hrdla, úst a ďasien
  • Na liečbu zápalu ďasien, hltana a hrtana

Dorithricin

  • Pôsobenie proti baktériám
  • Pôsobenie proti bolesti
  • Pôsobenie proti zápalom

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na zápal hrdla u detí

Ak sa rozhodnete pre svoje dieťa využiť niektoré zo spomínaných sirupov, sprejov, kvapiek, pastiliek či iných liekov a prípravkov, najlepší výber ponúkajú lekárne. Keďže všetky tieto produkty sú bez receptu, viete si ich kúpiť voľne a to nielen osobne.

Môžete tak okrem kamenných lekární využiť aj tie internetové, kde:

  • ušetríte peniaze, v niektorých lekárňach máte aj dopravu zdarma
  • získate lepší sortiment, ten je totiž bohatší na značky a typy
  • spravíte nákup bez časového zdržania a to aj cez mobilný telefón či tablet
  • sa nemusíte báť o to, že nemáte hotovosť, platiť sa dá aj cez internet

Obzvlášť väčšie lekárne, ktoré sú na trhu už dlhšie, napríklad ako je [lekaren], ponúkajú všetky spomínané benefity v maximálnej možnej miere. Nepozerajte preto len na rozdiel zopár centov pri konkrétnom produkte, ale aj na kvalitu zákazníckeho servisu.

Určite oceníte napríklad pohodlnejšiu platbu platobnou kartou a nielen cez zdĺhavý internet banking, rovnako tak môžete využiť flexibilnejšiu objednávku aj bez zdržujúcej registrácie. Výhodou je tiež rýchlejšia doprava, v ideálnom prípade aj do 24 až 48 hodín. Známejšie lekárne však majú aj finančné benefity, najmä častejšie akcie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.63

30 Hodnotení