Zelená káva: Skúsenosti s ňou, účinky na chudnutie aj zdravie a nežiaduce účinky

Zelená káva: Skúsenosti s ňou, účinky na chudnutie aj zdravie a nežiaduce účinky

Okrem klasickej čiernej kávy sa v posledných rokoch dostáva do popredia verejného záujmu aj tzv. zelená káva. Ako hovorí už aj jej názov, odlišuje sa práve zafarbením, no to najdôležitejšie zloženie, látky obsiahnuté v káve a z toho plynúce účinky a vplyvy.

Príprava zelenej kávy je mierne odlišná od prípravy tej bežnej, rovnako ako aj jej dávkovanie. Extrakt z nej sa využíva aj v doplnkoch výživy, hlavne cez tabletky a kapsuly s perorálnym užívaním. Ich predaj je voľný a bez receptu a cena veľmi priaznivá. Ak chcete vedieť o zelenej káve všetko, vrátane toho, či má aj nejaké negatívne účinky, čítajte ďalej.

Čo je zelená káva, aký má pôvod a ako sa prejavuje jej nedostatok

Zelená káva je, podobne ako aj klasická čierna, produktom kávovníka. Ide o strom, či skôr krík, ktorého plody sa sušia a následne sa zrná týchto plodov využívajú na prípravu kávy. Na rozdiel od tej čiernej, semená zelenej kávy sa nepražia a nechávajú v pôvodnom zrelom stave. To v praxi znamená vyšší obsah niektorých dôležitých a pozitívnych látok.

Jednou z tých najdôležitejších je kyselina chlorogénová, ktorá patrí medzi prírodné polyfenoly a účinné antioxidanty. Pôsobí tie antibakteriálne, protivírusovo a protiplesňovo. Okrem toho sa v zelenej káve nachádzajú aj viaceré iné prospešné látky.

Green Coffee Extract

 • Extrakt zo zelenej kávy v prášku od BioMedical
 • Zdroj antioxidantov
 • Zdroj kofeínu a kyseliny chlorogénovej
 • Bez obsahu pridaných aróm, farbív, konzervačných látok a GMO

Ich nedostatok síce nie je pre telo fatálny, ale má viacero negatívnych vplyvov:

Metabolizmus a tuky: V prvom rade ide o spomalenie a neefektívne fungovanie trávenia a metabolizmu a zároveň o spomalenie spaľovania tukových zásob.

Únava a energia: Zelená káva obsahuje viacero prírodných a prirodzených stimulantov a životabudičov, ich nedostatok sa prejaví tiež nedostatkom energie a únavou.

Krvný obeh, cievy a srdce: Látky v zelenej káve vplývajú aj na činnosť srdca, cukor v krvi a rozšírenie ciev, ich nedostatok má teda negatívne vplyvy tohto druhu.

Pitie zelenej kávy či konzumácia prípravkov z nej sa odporúča:

 • každému, kto chce podporiť metabolizmus a znížiť tukové zásoby
 • mužom aj ženám, ktorí chcú preventívne pôsobiť na kardiovaskulárny systém
 • ľuďom pod vplyvom stresu a záťaže na uvoľnenie napätia
 • tým, čo pociťujú únavu a chcú zvýšiť svoju vitalitu a energiu

HROZIA VÁM AJ NEŽIADUCE ÚČINKY?

Tak, ako aj pri klasickej káve, aj pri tej zelenej hrozia pri nadmernom dávkovaní a užívaní niektoré vedľajšie účinky. Dostaviť sa môžu napríklad nadmerná nervozita, poruchy koncentrácie, búšenie srdca, zmena hladiny cukrov alebo poruchy spánku.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie zelenej kávy

Čo sa týka zdrojov a možností, ako využiť všetky prospešné účinky zelenej kávy, tu máte na výber viacero foriem. Tou najviac prirodzenou je klasické pitie zelenej kávy, no zároveň platí, že extrakty a výťažky z nej sa využívajú aj v niektorých doplnkoch výživy.

Tu je výber najčastejšie dostupných foriem a podôb zelenej kávy:

Zrnková káva: Nepražené a nepomleté zrnká si viete kúpiť na gramáž v surovej podobe, či už ako Arabicu alebo Robustu, doma si ich potom pomeliete a pripravte nápoj.

Mletá káva: Káva sa dá zakúpiť aj v pomletej podobe prášku, čiže ide o typ tzv. „nesky“, čo znamená, že stačí si prášok nadávkovať do šálky, zaliať vodou a vypiť.

Všeobecné doplnky: Zelená káva v podobe extraktu býva súčasťou aj rôznych doplnkov výživy v rámci širšieho zloženia, ktoré sú určené na všeobecné posilnenie vitality.

Špecializované tabletky a kapsuly: Ak ide o prípravky s konkrétnym zameraním, tak k dispozícii sú aj tabletky a kapsuly určené na podporu chudnutia pre mužov aj ženy.

Čo sa týka dávkovania alebo spôsobu prípravy zelenej kávy, tak:

 • ak ide o zrnkovú kávu, pite ju najlepšie len ráno, pred spaním sa neodporúča
 • v prípade mletej kávy nasypte do jednej dávky najviac 3 lyžičky
 • ak ide o kapsuly a tabletky, denne sa užívajú najviac 2 až 3 dávky
 • kávu zalievajte vodou s teplotou 70 až 80 stupňov Celzia, nie viac

Účinky a na čo zelená káva pomáha

Popularita zelenej kávy súvisí predovšetkým s jej pozitívnymi účinkami na viaceré oblasti a aspekty ľudského zdravia. Oproti bežnej čiernej káve totiž obsahuje viacero prospešných látok a napríklad aj viac kofeínu, čo znamená lepšie stimulačné pôsobenie.

Tu sú oblasti, kde vám môže zelená káva pomôcť najviac:

Vplyv na metabolizmus a chudnutie

Najčastejšie sa využíva zelená káva ako stimulant trávenia a metabolizmu, čím prispieva k efektívnejšej látkovej premene. V rámci chudnutia má účinky na lepšie spaľovanie tukov, znižovanie tukových zásob a pomáha aj na zníženie nadmernej chuti do jedla.

Podpora srdca, ciev a krvného obehu

Druhou oblasťou s pozitívnym pôsobením je srdcovocievny systém. Tu má zelená káva podporný vplyv na činnosť srdca a stav ciev, zároveň zlepšuje krvný obeh znižovaním glukózy a tukov v krvi. Podporuje tiež zníženie nadmerne vysokého krvného tlaku.

Celkové povzbudenie vitality

Podobne ako štandardná káva, aj tá zelená ma stimulačné účinky na mentálnu a fyzickú vitalitu. Počas celého dňa dodáva telu energiu, zvyšuje pocit vitality, znižuje stres a nervozitu a pôsobí ako povzbudzujúci prostriedok na fyzickú aj mentálnu výkonnosť.

Preventívne pôsobenie a vplyv

V rámci preventívnych vplyvov môže zelená káva znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení, ale pomáha aj na zlepšenie prirodzenej obranyschopnosti, má antibakteriálne a protiplesňové vplyvy. Je vhodná aj ako prevencia pred prechladnutím.

Detoxikácia od škodlivých látok

Káva má všeobecne diuretické účinky, čiže pomáha na lepšie odvodnenie organizmu, no v prípade zelenej kávy je toto pôsobenie ešte intenzívnejšie. Je ideálnym prostriedkom na detoxikáciu tela a očistenie tráviaceho systému od škodlivých toxických látok.

Ostatné účinky a pôsobenie

Pokiaľ ide o ďalšie pozitívne účinky, ktoré môže individuálne zelená káva ponúknuť, sem patria pomoc pri obličkových kameňoch, antioxidačné pôsobenie na bunky, zlepšenie stavu nervového systému, pomoc pri cukrovke a stimulácia činnosti a fungovania pečene.

VPLYVY ZÁVISIA AJ OD FORMY

To, ako intenzívne či pozitívne bude pôsobenie zelenej kávy v jednotlivých oblastiach a účinkoch, závisí mnoho krát aj od formy jej príjmu. Napríklad na zlepšenie metabolizmu a spaľovania tukov sú najefektívnejšie špecializované doplnky výživy.

Najdôležitejšie otázky súvisiace so zelenou kávou

Zelená káva sa stáva čoraz viac populárnou a to sa odrazí aj na záujmu nielen o jej účinky, ale aj užívanie, možné riziká či interakcie, rovnako tak ďalšie praktické záležitosti týkajúce sa tejto témy. Na internetových fórach preto možno nájsť viacero otázok a dotazov tohto typu, odpovede na ne sú dôležité aj pri pravidelnom pití kávy.

Tu sú témy, ktoré by vás mali zaujímať najviac:

Akým spôsobom je najlepšie kávu pripravovať?

To sa líši od toho, či ide o zrnkovú alebo mletú kávu. V prípade zrnkovej je najlepšie pomlieť zrná tesne pred konzumáciu a zaliať ich vodou o teplote 80 °C, následne nechať lúhovať najviac 10 minút. Mletú jednoducho len zalejte a môžete po pár minútach piť.

Môže mi zelená káva pomôcť pri chudnutí?

Áno, pomôcť vám môže, nejde však o žiadny zázračný liek s účinkami na počkanie, práve naopak. Piť ju treba dlhodobo a ak máte nadváhu či obezitu a chcete zhodiť nadbytočné kilogramy, mali by ste sa celkovo zdravo stravovať a dbať aj na zdravý pohyb.

Kedy je najlepšie počas dňa piť zelenú kávu?

Ideálne je piť zelenú kávu ráno alebo na obed, pokojne si môžete dopriať dve šálky naraz. Naopak, nevhodné je piť ju poobede, podvečer alebo večer, nakoľko má výrazné stimulačné účinky a môže tak narušiť kvalitu spánku. Ideálne je piť ju pred jedlom.

Je zelená káva vhodná v tehotenstve a pri dojčení?

Na rozdiel oproti čiernej káve, ktorá síce nie je tiež vhodná, ale v menšej miere sa môže v tomto období piť, je zelená káva viac riziková a to hlavne pre vyšší obsah kofeínu. Preto by si tehotné aj dojčiace ženy mali dávať v tomto ohľade oveľa väčší pozor.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce zelenú kávu

Extrakt a výťažok zo zelenej kávy sa používa aj vo viacerých doplnkoch výživy, rovnako tak si viete zakúpiť aj hotové prípravky v podobe mletej a nepraženej zelenej kávy a to či už v eshopoch so špecializáciou práve na kávu, ako aj v známych online lekárňach.

Výber sortimentu tohto typu je pomerne široký a zahŕňa hlavne:

Okrem štandardnej formy mletej zelenej kávy môžete siahnuť po tabletkách a kapsulách s určením na chudnutie, metabolizmus alebo všeobecné posilnenie zdravia

U doplnkov výživy, bez ohľadu na značku, získate tieto výhody:

 • jednoduché dávkovanie, stačí sa držať iba inštrukcií v príbalovom letáku
 • bezproblémové užívanie s minimálnymi nežiaducimi účinkami a kontraindikáciami
 • kúpa bez predpisu, receptu alebo nutnosti návštevy lekára vopred

Ak sa rozhodnete pre kúpu hotovej mletej zelenej kávy, väčšinou máte k dispozícii klasické balenia s obsahom 250 alebo 500 gramov a s odrodou brazílskej kávy typu Arabica. Kávu si viete pripraviť podobne, ako tú bežnú, postačí ju zaliať vodou. Aby ste však mohli naplno využiť všetky jej obsahové látky, ideálne je použiť na prípravu french press.

Čo sa týka doplnkov výživy, tie majú podobu perorálnych kapsúl alebo tabliet určených na prehltnutie. V ich prípade stačí denne užiť dávku odporúčanú výrobcom a zapiť ju vodou. V doplnkoch výživy sa využíva extrakt aj z kávy odrody zvanej Robusta.

Green Coffee Extract

 • Extrakt zo zelenej kávy v prášku od BioMedical
 • Zdroj antioxidantov
 • Zdroj kofeínu a kyseliny chlorogénovej
 • Bez obsahu pridaných aróm, farbív, konzervačných látok a GMO

V prípade doplnkov výživy a prípravkov sú k dispozícii tak všeobecné typy, ktoré sú určené na celkové a všeobecné posilnenie organizmu, ako aj špecializované produkty s vplyvom na metabolizmus, trávenie a chudnutie. V ich prípade býva zloženie širšie, napríklad obohatené o škoricový extrakt, rôzne aminokyseliny na spaľovanie tukov či vitamín C.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce zelenú kávu

Kúpiť si zelenú kávu môžete v podobe mletej zmesi vo viacerých eshopoch so zameraním na kávu, ale v prípade, že sa rozhodnete využiť zelenú kávu aj v podobe doplnkov výživy, najlepšou voľbou sú online lekárne. V nich je samozrejme aj mletá káva.

Nákup v internetových lekárňach je pohodlnejší a má aj ďalšie výhody:

 • kombinuje odborné zázemie, široký sortiment a jednoduchú objednávku
 • ušetríte, či už za cenu prípravkov alebo niekde aj na doprave zdarma
 • nemusíte nikam ísť, nákup aj doručenie vybavíte priamo doma
 • k dispozícii máte nielen platbu v hotovosti, ale aj bezhotovostne a online

Hlavne tie väčšie a známejšie online lekárne, ponúkajú veľmi široký výber rôznych značiek a typov doplnkov a prípravkov s obsahom zelenej kávy a to väčšinou skladom. Na nič teda nečakáte a viete si tieto produkty kúpiť ihneď.

Green Coffee Extract

 • Extrakt zo zelenej kávy v prášku od BioMedical
 • Zdroj antioxidantov
 • Zdroj kofeínu a kyseliny chlorogénovej
 • Bez obsahu pridaných aróm, farbív, konzervačných látok a GMO

Navyše, veľmi rýchla môže byť aj doprava, napríklad do 24 či 48 hodín, čo je výsledkom aj lepšieho spôsobu objednávania a väčšieho výberu kuriérnych služieb. Známejšie značky online lekární, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu, majú zároveň celkovo kvalitnejší zákaznícky servis, umožňujú aj platbu platobnou kartou cez internet a majú viac zliav.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.39

18 Hodnotení