Zelený jačmeň: Jeho účinky, skúsenosti s ním, nežiaduce účinky a ktorý je najlepší

Zelený jačmeň: Jeho účinky, skúsenosti s ním, nežiaduce účinky a ktorý je najlepší

Zelený jačmeň, nazývaný tiež aj mladý jačmeň, patrí do kategórie superpotravín, ktoré si v posledných rokoch získali značnú obľubu. Z hľadiska obsahových látok ide o skvelý zdroj viacerých vitamínov, minerálov či mastných kyselín a preto je taký populárny.

Najčastejšie sa využíva v  doplnkoch výživy, hlavne ak ide o tablety či prášok, doma si viete pripraviť aj čaj alebo iný vlastný nápoj. Kúpiť sa dá aj v kombinácii so zelenými riasami, najmä chlorellou. Zelený jačmeň pomáha na chudnutie aj detoxikáciu. Ak chcete vedieť, ako ho užívať a či je možné použitie aj pre deti a v tehotenstve, čítajte ďalej.

Čo je Zelený jačmeň, aký má pôvod a ako sa prejavuje jej nedostatok

Pod názvom Zelený jačmeň sa skrývajú mladé výhonky jačmeňa, preto sa mu hovorí aj mladý jačmeň. Ide o výhonky s dobou klíčenia 1 až 2 týždňov po zasadení, čiže ešte pred obdobím kvetov a zŕn. Jačmeň v tomto období dosahuje najvyššie množstvo vitamínov a minerálov, má ešte nezrelú zelenú farbu a v takejto podobe ho poznali aj v Egypte a Číne.

Čo sa týka pozitívnych látok, ktoré Zelený jačmeň obsahuje v najvyššom množstve, sem patria vitamíny A, B, C, E a K, minerály typu draslík, kremík či vápnik, ale aj enzýmy, chlorofyl, nenasýtené mastné kyseliny, nukleové kyseliny a aminokyseliny.

Jačmeň Advance

 • 100 % prášok z listov zeleného BIO jačmeňa
 • Vysoký obsah aktívnych látok
 • Pestovaný v ekologicky čistom prostredí – BIO certifikácia AbCert

Topnatur Zelený Jačmeň tablety

 • Obranyschopnosť
 • Podporu tvorby červených krviniek
 • Antioxidačné vlastnosti

Dôležitá je kombinácia týchto látok, ich nedostatok má viacero negatív:

Antioxidačný stres: Navonok sa pôsobenie voľných radikálov nemusí dlhšiu dobu prejavovať, no má vplyv na predčasné starnutie všetkých buniek.

Zhoršenie imunity a vitality: Látky obsiahnuté v Zelenom jačmeni pomáhajú na výkonnosť, vitalitu, energiu a imunitu, ich nedostatok pôsobí opačným spôsobom.

Metabolizmus a problémy s tým spojené: V tejto oblasti ide predovšetkým o problémy s trávením, časté zápchy, hromadenie toxínov a nadváhu.

Zelený jačmeň a prípravky z neho by mali užívať hlavne tieto skupiny:

 • ľudia, ktorí chcú prečistiť svoj organizmus a pomôcť chudnutiu
 • každý, koho trápia častejšie zápaly, prechladnutia aj kožné problémy
 • muži aj ženy s nadváhou a tí, čo majú vysokú hladinu cholesterolu a cukru
 • všetci dospelí dlhodobo vystavení stresu alebo nadmernej záťaži

POZOR NA MOŽNÉ VEDĽAJŠIE A NEŽIADUCE ÚČINKY

Hoci v prípade Zeleného jačmeňa sú riziká tejto kategórie ojedinelé a mierne, objaviť sa môžu bolesti hlavy, plynatosť, nadúvanie, hnačka alebo nadmerná únava. Ak máte na pokožke nejaké ekzémy, môžu sa zhoršiť, hoci je to samozrejme individuálne.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Zeleného jačmeňa

Zelený jačmeň je možné využiť vo svoj prospech v rôznych podobách. Môžete si zakúpiť napríklad surový prášok, ktorý obsahuje čisto iba mladý jačmeň a použiť ho ako prísadu do jedál či na prípravu nápojov, ale aj hotové produkty z kategórie výživových doplnkov.

Tu je detailnejší pohľad na najviac využívané typy:

Prášok: Ak sa rozhodnete zakúpiť si prášok obsahujúci Zelený jačmeň, môžete si z neho pripraviť čaj, studené miešané nápoje alebo ho pridávať ako koreninu do niektorých jedál. Prášok môže byť z listov ale aj zo šťavy mladého jačmeňa.

Čaje: Druhou možnosťou využitia mladého jačmeňa sú čaje a čajoviny. Tu máte na výber buď sypanú podobu alebo podobu nálevových vrecúšok. Čaj môžete nájsť aj v kombinácii s rôznymi liečivými bylinami alebo aj s morskými riasami Chlorella.

Hotové doplnky výživy: Najpopulárnejšou podobou sú doplnky výživy, hlavne ak ide o tabletky, rôzne nápoje, kapsuly alebo iné tekuté formy, napríklad kvapky a sirupy. Tieto prípravky pomáhajú obvykle komplexne na celkové posilnenie organizmu.

Jačmeň Advance

 • 100 % prášok z listov zeleného BIO jačmeňa
 • Vysoký obsah aktívnych látok
 • Pestovaný v ekologicky čistom prostredí – BIO certifikácia AbCert

Topnatur Zelený Jačmeň tablety

 • Obranyschopnosť
 • Podporu tvorby červených krviniek
 • Antioxidačné vlastnosti

Dôležité je aj správne dávkovanie a užívanie týchto foriem:

 • v prípade používania prášku sa odporúča dospelým dávka 2 gramov denne
 • prášok môžete rozmiešať v studenej vode alebo v ovocných šťavách
 • ak siahnete po hotových šťavách a nápojoch, denná dávka je 50 ml
 • užívajte Zelený jačmeň s odstupom aspoň 30 minút od hlavného jedla

Účinky a na čo Zelený jačmeň pomáha

Mladý zelený jačmeň nepatrí len do kategórie superpotravín, ale aj do kategórie tých prírodných pomocníkov, ktorí majú širokospektrálne pozitívne účinky vo vnútri aj navonok organizmu. Neplatí to iba pre imunitu, čo je najznámejšia oblasť pôsobenia.

Naopak, Zelený jačmeň vám môže pomôcť aj v iných smeroch:

Zvýšenie vitality zníženie únavy

Najviac viditeľnou oblasťou, kde superpotravina pomáha, je zvýšenie pocitu energie, zlepšenie vitality a výkonnosti a naopak, pôsobenie proti únave a vyčerpaniu. Pravidelné užívanie pomáha aj proti stresu a jeho pôsobeniu na telo a na zmiernenie depresie.

Imunita a obranyschopnosť

Zelený jačmeň obsahuje látky, ktoré majú imunostimulačný účinok a podporujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Ide o pôsobenie proti zápalom, stimuláciu imunity v črevách, celkové zvýšenie imunity a preventívne pôsobenie voči chrípke.

Antioxidačné účinky

Vďaka vysokému obsahu rôznych vitamínov, minerálov, aminokyselín a mastných kyselín pomáha mladý jačmeň aj proti vplyvu voľných radikálov a oxidačnému stresu. Výsledkom je spomalenie predčasného starnutia buniek, ale napríklad aj zníženie zápalov.

Tráviaca sústava a zažívacie ťažkosti

Výrazne pozitívnym vplyvom je pôsobenie na tráviaci systém. V tejto oblasti Zelený jačmeň pomáha na pálenie záhy, spaľovanie tukov, celkovo metabolizmus a trávenie, proti zápche, prečisťuje celý tráviaci systém vrátane čriev a pomáha tak aj na chudnutie.

Srdce, cievy a krvný obeh

Táto superpotravina pomáha aj na srdcovocievny systém a to tak v rámci prevencie pred niektorými ochoreniami, ako aj na aktuálne problémy. Podporuje napríklad krvný obeh, znižuje cholesterol a cukor v krvi, tlmí zrážanlivosť krvi a podporuje krvotvorbu.

Pôsobenie na pokožku

Nielen vo vnútri organizmu, ale aj navonok má mladý jačmeň viaceré pozitívne vplyvy a účinky. Ide jednak o rôzne vonkajšie zápaly alebo celkové posilnenie a výživa pokožky, ale aj pôsobenie na konkrétne problémy, najmä akné, ekzém alebo psoriázu.

ĎALŠIE POZITÍVNE VPLYVY A ÚČINKY

Pokiaľ ide o čiastkové a individuálne pôsobenie, Zelený jačmeň pomáha aj na bolesti hlavy, poruchy spánku, kĺby, všeobecne na zápaly vnútorného aj vonkajšieho pôvodu a podporuje aj detoxikáciu, čiže očistu tela od rôznych nahromadených škodlivých látok.

Najdôležitejšie otázky súvisiace so Zeleným jačmeňom

Zaujíma vás, či je možné Zelený jačmeň užívať aj počas tehotenstva, či hrozia nejaké problémy a zdravotné riziká alebo to, aké sú prípadné kontraindikácie? Tieto, no aj mnohé ďalšie témy sú predmetom viacerých diskusií na internetových fórach. Dokazuje to, že ľudia sa o túto superpotravinu zaujímajú a vyhľadávajú ju.

Medzi tie témy, otázky a dotazy, ktoré sú najčastejšie, patria:

Môže sa pri užívaní Zeleného jačmeňa objaviť alergia?

Áno, tak ako aj v prípade iných prírodných produktov a prostriedkov, aj tu sa môže vyskytnúť precitlivenosť alebo alergická reakcia. Tieto problémy sa prejavujú jednak tráviacimi problémami, ale aj začervenaním, podráždením, svrbením a opuchom kože.

Sú konzumácia či užívanie počas gravidity a dojčenia rizikové?

Vzhľadom na to, že chýbajú seriózne vedecké štúdie o všetkých možných nežiaducich vplyvoch v tehotenstve alebo počas dojčenia, neodporúča sa konzumovať či užívať prípravky so Zeleným jačmeňom v tomto období. To isté platí aj u malých detí.

Existujú nejaké prekážky alebo kontraindikácie k užívaniu?

Áno, ide o niektoré druhy liekov alebo látok. Zelený jačmeň nekombinujte s liekmi na cukrovku a zníženie cukru v krvi, rovnako tak s liekmi na zníženie zrážanlivosti krvi. Pozor si dajte aj na súbežné užívanie s prípravkami obsahujúcimi vlákninu.

Akým spôsobom je najlepšie pripraviť nápoj zo Zeleného jačmeňa?

Ideálna je studená alebo vlažná voda, nakoľko pri použití teplej sa môžu poškodiť alebo zničiť napríklad enzýmy. Prášok zmiešajte s touto vodu, môžete ho ochutiť citrónovou alebo limetkovou šťavou. Alternatívou je zmiešanie s ovocným džúsom.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Zelený jačmeň

Ak sa vám pôsobenie a pozitívne účinky Zeleného mladého jačmeňa pozdávajú a chceli by ste ich využiť, môžete tak spraviť prostredníctvom viacerých foriem. Zakúpiť si môžete surový prášok, ktorý možno použiť aj na nápoje a rôzne domáce recepty.

Jačmeň Advance

 • 100 % prášok z listov zeleného BIO jačmeňa
 • Vysoký obsah aktívnych látok
 • Pestovaný v ekologicky čistom prostredí – BIO certifikácia AbCert

Topnatur Zelený Jačmeň tablety

 • Obranyschopnosť
 • Podporu tvorby červených krviniek
 • Antioxidačné vlastnosti

Ponuka rozličných foriem a typov je však oveľa bohatšia:

Okrem prášku, ktorý obsahuje obvykle iba 100 % čistý extrakt zo Zeleného jačmeňa, viete siahnuť aj po tabletkách, kapsulách, sirupoch, kvapkách alebo čajovinách

Čo sa týka ich najdôležitejších vlastností a charakteristík, tak:

 • všetky tieto prípravky sú dostupné bez t oho, aby ste museli mať recept
 • zloženie je prírodné a teda aj pôsobenie je maximálne prirodzené
 • vďaka spravidla širšiemu zloženiu majú tieto prípravky komplexný vplyv

Pri výbere prášku s obsahom mladého jačmeňa sa zamerajte na tie značky, ktoré ponúkajú prášok v bio kvalite a bez akýchkoľvek prísad či konzervantov. Čo sa týka čajov a čajovín, na výber máte porciované aj sypané formy, niektoré obsahujú iba Zelený jačmeň, iné aj jeho kombináciu s inými bylinnými extraktmi, prípadne so zelenými riasami Chlorella.

Sortiment hotových produktov zahŕňa doplnky výživy v podobe perorálnych tabliet a kapsúl, ale aj prírodné šťavy. Väčšina týchto prípravkov má všeobecné a komplexné pôsobenie na imunitu, detoxikáciu, proti voľným radikálom, na trávenie a na srdce a cievy.

Jednoznačne pozitívnou správou je, že nech už siahnete po akejkoľvek forme alebo značke, spravidla ide o prípravky, ktoré neobsahujú žiadne syntetické účinné a aktívne látky, práve naopak, zloženie je čisto prírodné. Výsledkom je tak minimálne riziko vedľajších účinkov a kontraindikácií. Väčšina týchto produktov je ale vhodná iba pre dospelých.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Zelený jačmeň

Či už si vyberiete prášok, tabletky, kapsuly alebo iné formy doplnkov výživy a prípravkov obsahujúcich Zelený mladý jačmeň, najlepší výber a odborné služby pri predaji ponúkajú lekárne. Dobrou správou je, že nie ste odkázaní iba na osobnú kúpu v nich.

Produkty sú totiž dostupné bez receptu a teda aj v online lekárňach:

 • v nich nájdete väčší výber, hlavne v tých známejších typu [lekaren]
 • ušetríte, či už priamo na cene produktov, alebo aj na výhodnej doprave
 • je to rýchlejšie, nakúpite za pár minút cez mobil alebo tablet
 • všetko je pohodlné, objednávku aj doručenie vybavíte priamo doma

Proces nákupu je veľmi jednoduchý, postačuje len vybrať a vložiť do košíka tie prípravky a produkty obsahujúce Zelený jačmeň, o ktoré máte najväčší záujem, potom už len vybrať spôsob dopravy, zvoliť formu platby, prípadne ešte vložiť zľavový kód.

Jačmeň Advance

 • 100 % prášok z listov zeleného BIO jačmeňa
 • Vysoký obsah aktívnych látok
 • Pestovaný v ekologicky čistom prostredí – BIO certifikácia AbCert

Topnatur Zelený Jačmeň tablety

 • Obranyschopnosť
 • Podporu tvorby červených krviniek
 • Antioxidačné vlastnosti

Práve tie väčšie a viac overené online lekárne ponúkajú nielen finančné, ale aj nefinančné benefity, hlavne ak ide o viacero možností platby vrátane platby kartou, prípadne rýchlejšie doručenie aj do 24 až 48 hodín. Pochopiteľne, môžete ušetriť aj na doprave, pri väčšej objednávke je zdarma, prípadne spraviť nákup ešte rýchlejšie bez registrácie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.38

53 Hodnotení