Železo: Účinky v tele, najlepšie zdroje v potrave a v strave a čo spôsobí jeho nedostatok

Železo: Účinky v tele, najlepšie zdroje v potrave a v strave a čo spôsobí jeho nedostatok

Železo je jedným z najdôležitejších prvkov v tele. Keď už pre nič iné, tak pre jeho význam pre hemoglobín, červené krvné farbivo. Ide o najviac zastúpenú látku v organizme, ktorá má účinky tak pre deti, ako aj pre dospelých. Významná potreba vzniká aj v tehotenstve.

Najčastejšie prijímame železo v potrave, strave a bežnom jedle, medzi potraviny najviac bohaté na tento prvok patrí hlavne mäso. V prípade, ak nastane nedostatok železa, môže byť ako dobrý zdroj použitý aj výživový doplnok. Ak vás zaujíma niečo viac o tom, aké má železo účinky, ako ho doplniť pre tehotné ženy alebo iné zaujímavosti, čítajte ďalej.

Čo je železo, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Železo je esenciálny stopový prvok a mikronutrient, ktorý je v organizme prítomný hlavne vo forme hemoglobínu, čo je červené krvné farbivo. Vďaka tomu môžu červené krvinky zabezpečovať prenos kyslíka po tele, hlavne do mozgu. Okrem hemoblogínu sa železo nachádza významnejšie aj vo cytochrómoch a ribonukleotidoch reduktázy.

V ľudskom tele dospelého človeka je železo koncentrované v objeme 4 až 4,5 gramu, pričom môže mať tri formy. Prvou je aktívne železo dôležité pre prenos kyslíka a elektrónov, druhou zásobné železo a treťou transportné. Železo možno nájsť vo svaloch aj žalúdku.

Železo

  • Až 14mg železa v jednej tablete
  • Správna tvorba červených krviniek
  • Správne fungovanie imunitného systému

 

Ak ide o jeho nedostatok, ten má najčastejšie tieto príčiny:

Nedostatočný príjem: Najčastejším dôvodom je nízky príjem železa a to vylúčením alebo obmedzením potravín s jeho obsahom, čo býva probléme hlavne vegetariánov.

Znížené vstrebávanie: Druhou príčinou je problém so vstrebávaním železa, či už v dôsledku horšej formy, alebo v súvislosti s problémami v tráviacej sústave.

Intenzívnejšia menštruácia: Všeobecne sa udáva, že menej železa majú ženy a to v dôsledku pravidelnej menštruácie. Ak by bola intenzívnejšia, príde k náhlemu poklesu hladiny.

Strata krvi z iných príčin: Nízka hladina železa v organizme nastáva typicky aj v dôsledku straty krvi po úrazoch alebo operáciách, tento stav vie byť ale korigovaný.

Nízka hladina alebo nedostatok železa majú tieto príznaky:

  • najčastejšie sa objavuje anémia, čiže chudokrvnosť, ktorá sa však dá zvrátiť
  • druhým najčastejším prejavom je zvýšená vyčerpanosť, únava a málo energie
  • medzi ďalšie vonkajšie prejavy patria vypadávanie vlasov a lámavosť nechtov
  • nedostatok železa sa prejaví aj bolesťami hlavy, horšou koncentráciou a náladou

AJ PRÍLIŠ VEĽA ŽELEZA ŠKODÍ

Opačným stavom je prebytok železa. Nakoľko organizmus má problém vysoký objem železa vylúčiť, to sa ukladá v tkanivách. Medzi symptómy prebytku patria bronzová pigmentácia kože, cirhóza pečene či narušenie činnosti srdca, sleziny, žalúdka a čriev.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce železo

Medzi najlepšie zdroje železa patria živočíšne produkty, konkrétne hlavne mäso. Hoci je pravda, že obvykle najmenej železa majú ľudia, ktorí vylúčili z jedálnička živočíšne potraviny, aj v rastlinných zdrojoch je možné nájsť dostatok tejto látky.

Tu sú potraviny, jedlá a strava, ktoré sú najlepšie zdroje pre výskyt železa:

Mäso a vajcia: Najlepším zdrojom je červené mäso, hlavne hovädzie a bravčové. Železo možno nájsť aj v pečeni a vo vaječnom žĺtku.

Strukoviny: Pre tých, čo nejedia živočíšne potraviny, sa ako dobrý zdroj odporúčajú strukoviny, konkrétne šošovica, sója a výrobky z nich.

Zelenina: Na železo je bohatá aj zelenina, hlavne zelená a listová, no samozrejme nielen tá. Odporúča sa konzumovať pór, petržlen, špenát, zeler, kaleráb, pažítka a kôpor.

Ostatné zaujímavé zdroje: Podporný účinok na hladinu železa môže mať aj pitie niektorých minerálok a konzumácia bieleho pečiva, ryže či semien tekvice.

Pokiaľ ide o to, aká je denná spotreba a denná dávka, tu sú hodnoty:

  • u bežného dospelého človeka je denná potreba železa 10 až 15 mg
  • u detí je to samozrejme menej, obvykle od 8 do 15 mg a to podľa veku
  • v tehotenstve je potrebných 30 až 40 mg, počas dojčenia 20 až 30 mg denne
  • ľudia so zvýšenou aktivitou a športovci by mali prijať denne 20 až 30 mg

Účinky a na čo železo pomáha

To, že železo je pre telo veľmi dôležité, je evidentné. Kým väčšina ľudí pozná jeho význam práve v súvislosti s červenými krvinkami a krvným obehom, aj niektoré ďalšie účinky a pôsobenie v iných oblastiach majú svoj zmysel.

Tu sú 4 oblasti, kde je prítomnosť železa nevyhnutná:

Krvný obeh a prenos kyslíka

Najdôležitejší význam má železo pre srdcovocievnu sústavu, hlavne pre krvný obeh. Je totiž súčasťou hemoglobínu, ktorý zabezpečuje transport kyslíka do celého tela. Dostatočné okysličenie ovplyvňuje hlavne mozog a svalstvo, pre ne je kyslík nevyhnutný.

Energia a sila

Vyššie spomínaný vplyv má veľký súvis aj s energiou a fyzickou výkonnosťou a silou. Nedostatok železa totiž spôsobí únavu a vyčerpanosť, nakoľko sa tento minerál podieľa na tvorbe energie. Z toho vyplýva aj pôsobenie celkovo na vitalitu a telesnú výkonnosť.

Železo

  • Až 14mg železa v jednej tablete
  • Správna tvorba červených krviniek
  • Správne fungovanie imunitného systému

 

Krycia sústava a pohybový aparát

Stav kostí, najmä ich sila a nižšia lámavosť, ale aj správny rast nechtov a ich tvrdosť či rast vlasov, to všetko tiež súvisí so železom. Jeho správna hladina má pozitívny účinok na zdravie a stav pokožky a preventívne pôsobí proti padaniu vlasov a na ich vzhľad.

Psychická vitalita

Nedostatok železa môže vplývať aj na psychickú vitalitu a psychiku celkovo. Ľudia, ktorí majú tohto minerálu menej, môžu pociťovať väčšiu nervozitu, majú spomalené reakcie, ťažšie sa dokážu koncentrovať, zhoršuje sa im pamäť a sú celkovo menej duševne výkonní.

AJ NA ZÁPALY A TRÁVENIE

Dostatok železa pomáha v organizme lepšie zvládnuť rôzne typy zápalov, napríklad v ústnej dutine, rovnako tak pomáha na lepšie trávenie a je prevenciou pred obezitou. Správne fungovanie transportu kyslíka pomáha chrániť organizmus aj pred zimomrivosťou.

Najdôležitejšie otázky súvisiace so železom

Železo je natoľko dôležitý minerál pre ľudský organizmus, že je potrebné si zodpovedať aj na niekoľko ďalších otázok, ktoré súvisia s jeho prítomnosťou v ňom, prípadne niektorými inými praktickými záležitosťami. Týkajú sa napríklad vstrebania železa do tela alebo rizikových skupín z pohľadu užívateľov, ktorí ho majú nedostatok.

Tu sú témy, dotazy a otázky ktoré sú najvýznamnejšie:

Kto potrebuje najviac doplniť železo a je rizikovou skupinou?

V tomto ohľade ide predovšetkým o menšie deti počas obdobia rastu a vývoja, napríklad ak ide o správny vývoj srdcovocievneho či pohybového aparátu, ale aj o ženy v tehotenstve a počas dojčenia. Na železo musia myslieť aj vegáni, vegetariáni a ľudia na diéte.

Ako je to so vstrebaním železa? Sú nejaké faktory, ktoré ho zhoršujú?

Áno, pri kombinácii jedálnička je potrebné pamätať na to, že nie je dôležité konzumovať iba potraviny, ktoré sú bohaté na železo, ale vystríhať sa aj takých, ktoré môžu jeho využitie zhoršiť. Problémom je napríklad pitie niektorých nápojov, hlavne kávy a čaju.

Ovplyvňuje železo nejakým spôsobom aj účinnosť liekov?

Áno, dokonca tieto interakcie sú vzájomné. Napríklad užívanie liekov na neutralizáciu kyslosti žalúdka zhoršuje vstrebávanie železa, v iných prípadoch zas treba dodržať odstup od užitia liečiv, lebo železo spomalí ich efekt. Ide napríklad o lieky s biofosfátmi.

Sú nejaké interakcie železa s vitamínmi či minerálmi?

Sú a to je aj dôvodom, prečo existujú niektoré overené kombinácie železa s týmito látkami vo výživových doplnkoch, vitamínových či minerálových produktoch. Železo sa nesmie užívať napríklad s vápnikom, zinkom a magnéziom, naopak, s vitamínom C je dobre znášané.

Výživové doplnky obsahujúce železo

Ak pociťujete nedostatok železa a s tým súvisiace príznaky, bude potrebné jeho doplnenie. Najľahším a najviac dostupným riešením sú výživové doplnky, ktoré môžu mať viacero foriem, či už ide o tablety alebo kvapky určené na perorálne užívanie.

Pokiaľ ide o ich charakteristiku, tu sú ich vlastnosti:

Prípravky obsahujú najčastejšie kombináciu železa spolu s niektorými inými látkami, napríklad vitamínom C alebo vitamínmi skupiny B, ktoré pomáhajú na vitalitu

Forma doplnkov výživy má pre užívateľov viaceré plusy:

  • užívanie je obvykle bezproblémové z pohľadu vedľajších účinkov
  • kúpa prípravku nie je podmienená vyšetrením u lekára a teda ani receptom
  • užívanie môže byť dlhodobejšie, balenia sú tak väčšie

Železo

  • Až 14mg železa v jednej tablete
  • Správna tvorba červených krviniek
  • Správne fungovanie imunitného systému

 

Najčastejšie sa výživové doplnky používajú na podporu normálneho fungovania tvorby červených krviniek a hemoglobínu, prípadne na zníženie únavy a vyčerpania. Dôležité je však pozerať na to, aký je zdroj a typ železa obsiahnutý v nich, čiže či ide o nehémové železo, ktoré je ťažšie vstrebateľné, alebo o kvalitnejšie hémové železo.

Lieky obsahujúce železo

Druhou možnosťou, kde sa železo nachádza, sú lieky s jeho obsahom. Na rozdiel od doplnkov výživy ide o riadne registrované liečivá, ktoré môžu byť bez predpisu aj na predpis. Našťastie, tých, ktoré sú dostupné voľne, je veľký výber a to aj s ohľadom na formu.

Poznáme dva typy liekov a liečiv, ktoré obsahujú zinok:

Lieky obsahujúce železo môžu mať podobu tabliet aj kvapiek, pričom ich cieľom býva napríklad profylaxia v niektorých situáciách alebo podpora červených krviniek

Ak sa rozhodnete pre formu liekov, získate tieto výhody:

  • vyššia koncentrácia železa, ktoré je obvykle jedinou účinnou látkou
  • lepšia forma železa s čím súvisí aj efektívnejšia vstrebateľnosť
  • možnosť výberu liekov s konkrétnym pôsobením, napríklad na krvotvorbu

Na rozdiel od doplnkov výživy však pri liekoch platí, že hoci niektoré aj sú dostupné bez receptu, nemali by ste ich užívať samovoľne, minimálne nie bez konzultácie s lekárom. Obmedzenejšia je aj doba používania, obvykle je to krátkodobé. S vyššou koncentráciou môže súvisieť aj riziko vedľajších účinkov.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce železo

Najčastejšie sa kupujú doplnky výživy aj liečivá obsahujúce železo v lekárňach. V prípade niektorých výživových doplnkov je možný nákup aj v eshope, ale nie je tu taká odborná úroveň. Najlepším riešením je preto kúpa v lekárni, ale online.

Internetové lekárne sú čoraz viac populárne a to hlavne kvôli týmto dôvodom:

  • jednoduchý nákup bez toho, aby ste museli opustiť pohodlie domova
  • nižšia cena prípravkov a liekov, niekedy dokonca aj doručenie zdarma
  • žiadne čakanie, prípravky sú skladom, doručenie aj do 48 hodín
  • možnosť dodatočného porovnania a výberu značky konkrétneho produktu

Takýto nákup je samozrejme jednoduchý aj procesne, nemusíte nikam chodiť a hľadať ten produkt, ktorý hľadáte, za pár minút si viete pozrieť, ktorá lekáreň ho má k dispozícii ihneď. Navyše, objednávku môžete spraviť aj bez zdĺhavej online registrácie.

Železo

  • Až 14mg železa v jednej tablete
  • Správna tvorba červených krviniek
  • Správne fungovanie imunitného systému

 

Výberom niektorej zo známejších či kvalitnejších online lekární, získate taktiež aj pohodlnejšie možnosti pri platení, čiže nielen na dobierku, ale aj vopred. Tie najlepšie lekárne vám umožnia zaplatiť dokonca aj platobnou kartou. Kúpa je tak pre vás nielen rýchla, ale jednoduchá, nepotrebujete mať hotovosť.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.76

51 Hodnotení

tieto pripravky, ktore obsahuju zelezo priamo mi hrozne drazdia zaludok vobec ich nemozem a tak sme súpolu smojou obvodackou poriesili captafer ako doplnok, ktory zvysuje vstrebavanie zeleza z potravy a zaroven ho sam neobsahuje takze vo vyslekdu som nemala drazdenmy zaludok, ale upravila sa mi hladina zeleza v krvnom obraze

Ada píše 27 novembra 2019 o 16:40

captafer je naozaj velmi dobry – ja som ho brala pocas tehotenstva a anemia sa mi vyhla oblukom

julia píše 23 marca 2020 o 21:49

Pridať komentár