Zinkorot: Tablety na podporu imunity, nervovú sústavu, plodnosť a lepšie hojenie rán

Zinkorot: Tablety na podporu imunity, nervovú sústavu, plodnosť a lepšie hojenie rán
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Zinok je jeden z najvýznamnejších minerálov v ľudskom organizme a jeho nedostatok môže spôsobiť viaceré problémy, či už s vplyvom na imunitu, plodnosť, nervový systém, na vlasy alebo na kožu a na akné. Práve na doplnenie zinku je zameraný voľne dostupný liek Zinkorot, ktorý má podobu tabliet určených na užívanie tak pre dospelých, ako aj pre deti.

Zinkorot sa používa hlavne v prípade nedostatku minerálu vtedy, ak nie je možné bežnou diétou či úpravou jedálničku dosiahnuť zlepšenie. Ide o voľne dostupný liek, ktorý si kúpite bez receptu a ak vás zaujíma niečo viac o jeho užívaní, naša recenzia je vám k dispozícii.

Výrobca a pôvod

Liek Zinkorot patrí do produktového portfólia farmaceutickej spoločnosti WÖRWAG Pharma GmbH & Co., ktorá bola založená v roku 1971 v Stuttgarte. Ide o nemeckého producenta, ktorý je u nás aj držiteľom licencie, výrobcom a tiež dodávateľom lieku na trh.

Spoločnosť má dostatok skúseností a referencií s liekmi založenými na biofaktoroch a to v rôznych liekových formách, či už ide o štandardné perorálne tablety, krémy alebo masti. Okrem Zinkorotu v portfóliu spoločnosti môžete nájsť aj podobný Magnerot na doplnenie horčíka, ale aj multivitamínové prípravky pre diabetikov či lieky pre iné terapeutické oblasti.

Zloženie, účinné látky

Zinkorot obsahuje ako jedinú účinnú látku zinok, konkrétne v podobe dihydrátu zinkumorotátu s obsahom 157,36 mg v jednej tablete, čo zodpovedá 25 mg minerálu. Okrem toho sú v tabletkách aj niektoré pomocné a doplnkové látky a zložky.

Pokiaľ ide o najdôležitejšie látky, tu je ich stručné predstavenie:

 • Zinok: Minerál zinok je stopový prvok a minerál, ktorý sa využíva v rôznych oblastiach a to v podobe zlúčenín. V tele sa vyskytuje v objeme podobnom, ako napríklad železo, nachádza sa prakticky vo všetkých orgánoch a tkanivách, najviac vo svaloch, kostiach a pankrease. Má veľký význam pre metabolizmus, stimuluje aj aktivitu vyše 100 enzýmov v ľudskom tele.

Nedostatok zinku sa prejaví napríklad suchou kožou, vypadávaním vlasov, horšou imunitou a častejšími infekciami, horším hojením rán, znížením reprodukčnej schopnosti u mužov aj žien či zvýšenou únavou. Hoci množstvo zinku, ktoré telo potrebuje pre svoje správne fungovanie, je na prvý pohľad malé, jeho význam v tele je mimoriadny.

Zinok pomáha na správnu činnosť mozgu a fungovanie nervovej sústavy, je dôležitý pre celkovú obranyschopnosť organizmu, ovplyvňuje vitalitu psychickú aj fyzickú, pomáha na odbúranie ťažkých kovov z tela, vyžíva sa ako podporný prostriedok pri liečbe chronického únavového syndrómu a pomáha napríklad aj v rámci prevencii voči prechladnutiu.

 • Ostatné pomocné a prídavné zložky a látky: Okrem účinných látok bývajú v liekoch zahrnuté aj niektoré doplnkové zložky, konkrétne v prípade Zinkorotu sú to koloidný oxid kremičitý bezvodý, mikrokryštalická celulóza, povidón K30, sodná soľ kroskarmelózy, mastenec a stearan horečnatý.

Dávkovanie a užívanie

Liek Zinkorot užívajte presne tak, ako vám to odporučil lekár, lekárnik, prípadne na základe dávkovacej schémy v príbalovom letáku. Neužívajte liek spoločne s jedlom a neprekračujte maximálnu dennú dávku tabliet určenú v závislosti od toho, aký máte vek.

Liek sa užíva perorálne a zapije sa dostatočným množstvom vody. Tabletky majú deliacu ryhu, ktorá slúži práve na rozdelenie tabletky v prípade, ak sa užíva iba polovica. Zinkorot treba užívať s dostatočným odstupom od jedla a u detí je možné jeho podávanie iba za predpokladu, že dieťa vie prehltnúť aspoň jednu polovicu tabletky Zinkorot.

Uchovanie a skladovanie

Pokiaľ ide o skladovanie, liek si nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky uchovania. Základom je až do momentu užitia ponechať tabletku v blistri a všetky blistre v pôvodnom obale. Škatuľku s liekmi skladujte tiež mimo dohľadu a dosahu malých detí.

Okrem toho treba dodržiavať ešte nasledovné podmienky:

 • liek nevystavujte vlhkosti, mrazu, slnečnému žiareniu ani extrémnym podmienkam
 • optimálne je uchovanie pri bežnej izbovej teplote, najlepšie do 25°C
 • sledujte dátum exspirácie na obale, po tomto dátume tabletky neužívajte
 • nespotrebovaný liek vráťte do lekárne, nevyhadzujte do odpadu ani kanalizácie

Zinkorot

 • Podpora imunity a obranyschopnosti
 • Vplyv na nervový systém a duševnú vitalitu
 • Pôsobenie na kožu a vlasy

Účinky, indikácie a použitie

Primárnym cieľom Zinkorotu je doplnenie hladiny minerálu zinok v tele a s tým súvisiace ďalšie pozitívne vplyvy a účinky. Použitia lieku je preto priamo spojené práve s nedostatkom zinku a s riešením problémov, prípadov a situácií, ktoré sú s tým spojení.

Tu sú oblasti, v ktorých je zinok najdôležitejší:

Podpora imunity a obranyschopnosti

Zinkorot je využívaný veľmi často na podporu imunity a obranyschopnosti. Platí to napríklad aj v rámci prevencie voči nachladnutiu, infekciám a zápalom v sezónnom období, no tiež pre všeobecné posilnenie imunity  pre prípadné skrátenie uzdravenia v akútnych prípadoch.

Vplyv na nervový systém a duševnú vitalitu

Minerál zinok je dôležitý aj pre správny vývoj mozgu a jeho fungovanie, pre centrálny nervový systém a pre duševnú vitalitu. Zinkorot sa aj preto používa na celkové zlepšenie nálady, podporu činnosti mozgu a mozgových funkcií a proti podráždenosti a nervozite.

Pôsobenie na kožu a vlasy

Dostatočná hladina zinku ovplyvňuje tiež kryciu sústavu a problémy s tým súvisiace. Zinok je dôležitý napríklad aj pre zdravý rast a vitalitu vlasov, pre podporu zdravia pokožky a pre predchádzanie rôznych ekzémov a tiež pomáha na lepšie a rýchlejšie hojenie rán.

Účinky na plodnosť

Poslednou významnejšou oblasťou, kde vám môže Zinkorot prostredníctvom zvýšenia hladiny zinku pomôcť, je oblasť plodnosti. Platí to tak u žien, ako aj u mužov, špeciálne v druhom prípade je to dôležité pri dozrievaní spermií, čiže pre spermatogenézu.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Podobne, ako aj v prípade iných liekov a liečiv, aj pri užívaní Zinkorotu sa môžu objaviť niektoré vedľajšie a nežiaduce účinky, takže s tým treba počítať. Dobrou správou však je, že tieto účinky sa neprejavia u každého užívateľa a ich intenzita nemusí byť príliš veľká.

V tejto súvislosti udáva príbalový leták iba tieto veľmi zriedkavé účinky:

 • bolesť brucha
 • nevoľnosť a nutkanie na vracanie
 • poruchy trávenia
 • hnačka

Výrobca upozorňuje aj na to, že dávkovanie treba ihneď prerušiť, ak spozorujete tieto javy:

 • ťažkosti s dýchaním
 • pocit zovretia hrdla
 • opuch pier, jazyka alebo tváre
 • tvorba kožných vyrážok
 • žihľavka

Kontraindikácie a možné interakcie

Okrem možných vedľajších účinkov a nežiaducich vplyvov počas užívania tabliet treba počítať aj s možnosťou rizík spojených s kontraindikáciami a interakciami. Treba aj dodržiavať správne dávkovanie a neužívať dvojnásobnú dávku, ak tú predošlú zabudnete.

Pozornosť si vyžadujú hlavne nasledovné situácie a prípady:

 • ak sa u vás objaví alergia alebo precitlivenosť na ktorúkoľvek látku nachádzajúcu sa v lieku, treba užívanie prerušiť a kontaktovať lekára
 • Zinkorot je kontraindikovaný pre užívanie u detí do 6 rokov, u starších detí je užívanie možné, ale len podľa odporúčaného dávkovania
 • v tehotenstve alebo počas dojčenia sa môže liek užívať iba, ak sa prejaví klinický nedostatok zinku a lekár to vyslovene odporučí
 • vzhľadom na možnosť kontraindikácií zinku s niektorými inými látkami je možná jeho kombinácia s inými liekmi iba po lekárskej konzultácii
 • Zinkorot neužívajte spolu s jedlom a pri niektorých liekoch a liečivách je potrebné dodržiavať pre možné interakcie 3 hodinový časový odstup

Balenie a cena

Pokiaľ ide o typy a druhy balení Zinkorotu, výrobca uviedol na trh prakticky len jednu veľkosť balenia a to s obsahom 50 tabliet. V príbalovom letáku sa uvádzajú aj iné balenia, konkrétne po 20 alebo 100 tabliet, dôležité však je, že v lekárňach sa príliš nevyskytujú. Všetky balenia majú rovnaký objem účinnej látky.

Tu je porovnanie Zinkorotu z hľadiska ceny v lekárňach:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Ako vidíte, rozdiely medzi lekárňami sú, či už z hľadiska značky, alebo aj podľa typu. Lepšiu cenu majú obvykle internetové lekárne, hlavne tie známejšie, ako napríklad [lekaren]. Oproti konkurenčným značkám je cena lieku konkurencieschopná a primeraná.

Kde kúpiť

Nakoľko je Zinkorot registrovaný ako voľne predajný humánny liek, viete si ho kúpiť iba a len v lekárni, nejde totiž o doplnok výživy dostupný aj v eshopoch. Na druhú stranu, kúpa nie je podmienená indikáciou od lekára, nemusíte mať teda recept. Výnimkou sú tehotné a dojčiace ženy, ktoré by sa mali s lekárom poradiť.

Najviac sa z pohľadu úspory ceny, ale samozrejme aj času, oplatí kúpa Zinkorotu v internetovej lekárni. Tento spôsob je možný, nakoľko sa nevyžaduje osobná účasť pri kúpe, ako tomu je v prípade liekov na predpis, kde treba predpis doložiť.

Online objednávka, doprava a doručenie

Ak vás liek zaujal a myslíte si, že práve Zinkorot potrebujete na doplnenie hladiny minerálu zinok v tele, môžete si ho jednoducho a rýchlo objednať z online lekárne. Celý proces je z technického hľadiska veľmi podobný, ako bežný nákup v eshope.

Tu je bežný postup objednávky:

 • Vložíte do online košíka balenie Zinkorotu
 • Vyberiete si spôsob dopravy a kuriérsku službu
 • Vyplníte svoje osobné údaje a adresu doručenia
 • Zvolíte typ platby a objednávku odošlete

Ako vidíte, ide o záležitosť niekoľkých minút, vďaka čomu zbytočne nestrácate čas. To isté platí aj v prípade doručenia lieku z lekárne, väčšina kuriérskych služieb to zvládne do 1 až 2 dní. Platiť môžete hotovostne priamo pri prevzatí balíčka, ale aj vopred a bezhotovostne, cez internet banking či dokonca aj najpohodlnejšie, platobnou kartou online.

Zinkorot

 • Podpora imunity a obranyschopnosti
 • Vplyv na nervový systém a duševnú vitalitu
 • Pôsobenie na kožu a vlasy

Najčastejšie otázky

Ako dlho možno Zinkorot užívať? Akým spôsobom sa prejaví prípadné predávkovanie a existuje v prípade tohto lieku niečo také? Tieto, ale aj mnoho ďalších otázok, sa pýta viacero užívateľov ešte skôr, ako si tabletky zakúpi. Stačí navštíviť niektoré fórum alebo internetovú diskusiu a uvidíte to aj sami.

Tu sú odpovede na najčastejšie otázky:

Hrozí predávkovanie?

Áno, tak ako aj pri iných mineráloch, aj pri zinku existuje riziko predávkovania sa. Medzi najčastejšie prejavy tohto stavu patria tráviace poruchy, kovová chuť na jazyku, bolesť brucha, nevoľnosť, ospalosť, bolesť hlavy, anémia a závrat.

Kedy sa prejavia prvé pozitíva a ako dlho treba liek užívať?

Dĺžku liečby alebo užívania lieku môže stanoviť najlepšie len lekár, primárne by však malo užívanie trvať, kým sa v tele nedosiahne správna hladina zinku. Prvé viditeľné pozitívne prejavy by sa mali prejaviť už počas prvého mesiaca užívania.

S ktorými látkami a liečivami hrozia interakcie?

Vysokí dávky zinku môžu znižovať vstrebávanie medi a železa, kým súbežné užívanie solí železa, medi a vápnika môže znižovať vstrebávanie zinku. Interakcie môžu vzniknúť aj medzi Zinkorotom a tetracyklínmi, chinolónmi a ofloxacínom.

Sú nejaké špeciálne pravidlá pri užívaní?

Áno, uvádza ich aj príbalový leták, takže si ho pred začiatkom dávkovania lieku prečítajte. Medzi tie najdôležitejšie platí, že Zinkorot sa nemá užívať spolu s jedlom, nemal by sa užívať ani nalačno a jedlá s obsahom fytínov či káva znižujú jeho vstrebávanie.

Skúsenosti s tabletkami

Zinkorot patrí medzi lieky, ktoré sa tešia veľkej obľube. Je to jednak kvôli kvalite samotného minerálu, ktorý je v prípravku vo forme využiteľnej pre telo, ale aj kvôli väčšinou bezproblémovému užívanie bez vážnejších negatív, hlavne ak dodržíte dávkovanie. Známosť značky tiež prispieva k pozitívnym recenziám.

Pokiaľ ide o účinnosť, tu vyjadrujú užívatelia jednoznačnú spokojnosť v praxi. Nástup prvých viditeľných účinkov zvýšenia hladiny minerálu je rádovo niekoľko týždňov a liek viditeľne pôsobí tam, kde by aj mal.

Zinkorot

 • Podpora imunity a obranyschopnosti
 • Vplyv na nervový systém a duševnú vitalitu
 • Pôsobenie na kožu a vlasy

Užívatelia ho používajú primárne na podporu imunity, zlepšenie stavu pokožky a tiež pre podporu duševnej vitality a na správne fungovanie nervovej sústavy. Plusom je aj dostupnosť bez receptu a jednoduchá forma pre dávkovanie, čiže forma tabliet. Menším mínusom sú slabší výber veľkostí balenia a niektoré kontraindikácie.

Zhodnotenie

Zinkorot má v praxi veľmi dobré hodnotenia a referencie a preto je aj záverečné zhodnotenie pozitívne. Liek je vyhľadávaný a to hlavne pre svoju účinnosť a kvalitnú koncentráciu samotného zinku. Veľkým plusom je aj dostupnosť bez predpisu.

Medzi ďalšie výhody patria:

 • možnosť dlhodobejšieho dávkovania tabliet
 • použitie je možné u detí aj u dospelých
 • zinok je tu v chelátovej forme, ktorú telo vie dobre využiť
 • známosť značky a dostupnosť aj v online lekárňach

Liek je možné v odôvodnených prípadoch užívať aj u tehotných žien, ak to indikuje lekár n základe klinického stavu. Pozitívom tabliet je aj jednoduché a flexibilné dávkovanie, užiť sa totiž môže 1 celá tabletka, ale aj 1,5 tabletky.

To, že v lekárňach je dostupné len jedno balenie, je menšie mínus, ale pomer ceny, kvality a veľkosti balenia je na dobrej úrovni a to aj podľa hodnotení užívateľov. Nakoľko si Zinkorot viete kúpiť bez receptu, nemusíte ho zháňať osobne, viete si ho objednať aj z pohodlia domova v niektorej z internetových lekární. To šetrí čas aj peniaze.

Zinkorot

 • Podpora imunity a obranyschopnosti
 • Vplyv na nervový systém a duševnú vitalitu
 • Pôsobenie na kožu a vlasy

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.50

12 Hodnotení