Zovirax: Krém na opar a herpes a svrbenie, pálenie a začervenanie súvisiace s nimi

Zovirax: Krém na opar a herpes a svrbenie, pálenie a začervenanie súvisiace s nimi
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Trpíte častým výskytom oparov, ktoré vám znepríjemňujú život pálením, svrbením, bolesťou a vytvárajú škaredé pľuzgiere na vašej tvári? Môže to byť výsledok oslabenej imunity, menštruácie, únavy alebo emocionálnej záťaže. Nech je dôvod akýkoľvek, pomôcť vám môže krém Zovirax, ktorý ponúka rýchlu úľavu od príznakov herpesu a zastavuje šírenie infekcie.

Tento krém je dostupný bez predpisu, takže vaše ochorenie môžete začať liečiť rýchlo bez návštevy u lekára hneď po nákupe vo vašej obľúbenej lekárni. Krém je vhodný pre všetky vekové kategórie a jeho užívanie sa nevylučuje ani s užívaním iných liekov.

Výrobca a pôvod

Značka Zovirax patrí pod britskú farmaceutickú spoločnosť GlaxoSmithKline, ktorej história siaha až do roku 1715, kedy začínala ako londýnska lekáreň Plough Court. Dnes ju tvorí viac než 100 000 zamestnancov a pomáha miliónom ľudí na celom svete.

Spoločnosť sa zameriava na výskum a vývoj liekov v oblasti úľavy od bolesti, dýchacích ciest, orálneho zdravia, výživy a kožného zdravia. Medzi ďalšie známe značky spoločnosti patrí napríklad Voltaren, Sensodyne, Parodontax, Panadol, Corega alebo Otrivín. Okrem týchto voľnopredajných liekov vyrába aj vakcíny a lieky na predpis od lekára.

Zloženie, účinné látky

Zovirax patrí medzi dermatologiká, teda lieky užívané v kožnom lekárstve. Jeho jedinou účinnou látkou je látka pôsobiaca proti vírusom herpes simplex, aciklovir. Táto látka patrí medzi antivirotiká, teda látky ktoré bojujú proti vírusom.

Okrem toho sa v lieku nachádzajú aj niektoré doplnkové zložky:

 • Aciklovir: Zovirax pôsobí na základe jedinej účinnej látky- aciklovir. Ten patrí medzi antivirotiká. Spomaľuje rast a šírenie vírusu herpes simplex 1. a 2. typu v tele. Používa sa na liečbu infekcií spôsobených týmito vírusmi, ako sú opary na perách, pásový opar alebo ovčie kiahne. Zmierňuje tiež bolesť a zrýchľuje hojenie rán a pľuzgierov.

Herpes simplex je infekcia spôsobujúca opary, ktoré sa môžu prejaviť v rôznych častiach tela. Najčastejšie postihuje pohlavné orgány a ústa. Tento vírus je nákazlivý a prenáša sa priamym kontaktom s infikovanou osobou. Aciklovir je látka, ktorá vírus nezabíja, ten zostáva vo vašom organizme natrvalo. Látka však lieči infekciu a zabraňuje jej šíreniu.

Niekedy sa táto látka používa aj na prevenciu prepuknutia genitálneho oparu u ľudí infikovaných vírusom. Navyše u ľudí s oslabeným imunitným systémom môže aciklovir znížiť riziko šírenia vírusu do iných častí tela a predísť tak vážnym infekciám. Najlepšie funguje, ak sa začne užívať už pri prvých príznakoch ochorenia.

Čo sa týka bezpečnosti jeho užívania, štúdie nezistili žiadny kancerogénny účinok či účinok na fertilitu. Jeho užívanie tiež nespôsobuje žiadne genetické zmeny a v testoch sa nepreukázala ani jeho embryotoxicita alebo teratogenita. Pri jeho užívaní sa však môžu objaviť aj vedľajšie a nežiaduce účinky, napríklad alergická reakcia.

 • Ďalšie doplnkové zložky: Okrem účinnej látky aciklovir, sa v lieku vyskytujú aj tieto doplnkové zložky: propylénglykol (propan-1,2-diol), biela vazelína, cetylalkohol a stearylalkohol, tekutý parafín, emulgujúci monostearoylglycerol, poloxamér 407, nátriumlaurylsulfát, dimetikón 20 a čistená voda.

Dávkovanie a užívanie

Najvhodnejšie je aplikovať krém už pri prvých príznakoch ochorenia. Zovirax sa môže používať len na dermálne použitie. Pred a po aplikácií krému je potrebné umyť si ruky. Postihnutá oblasť sa tiež nemá trieť uterákom, aby sa zabránilo zhoršeniu infekcie.

Pri dávkovaní by ste mali dodržiavať 4-hodinové intervaly s výnimkou noci, kedy aplikáciu môžete vynechať. Krém sa nanáša na celú postihnutú oblasť a okraj zdravej pokožky. Zbytočným trením postihnutého miesta môžete prispieť k rozšíreniu infekcie, preto je vhodné nedotýkať sa ho. Liek je vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy.

Zovirax

 • Na herpes, opar a súvisiace príznaky

Uchovanie a skladovanie

Skladovanie lieku sa výrazne nelíši od skladovania iných dermatologických krémov. Najvhodnejšie je uchovávať ho v pôvodnom obale, v prostredí s izbovou teplotou, na mieste, kde sa k nemu nedostanú deti alebo zvieratá.

Dodržujte aj nasledujúce pravidlá:

 • liek kvôli bezpečnosti skladujte mimo dohľadu a dosahu detí
 • uchovávajte ho na mieste s teplotou do 25°C
 • nepoužitý liek vráťte do ľubovoľnej lekárne, nevyhadzujte ho do odpadu
 • liek neužívajte po dátume exspirácie

Účinky, indikácie a použitie

Liek Zovirax sa aplikuje pri kožných vírusových ochoreniach, spôsobených vírusom Herpes simplex. Krém sa užíva už pri prvých príznakoch ochorenia, medzi ktoré patrí svrbenie, pálenie a neskôr bolestivé pľuzgieriky.

Tu sú najdôležitejšie oblasti a účinky, ktoré tabletky ponúkajú:

Na herpes, opar a súvisiace príznaky

Herpes na perách je dosť časté ochorenie, ktoré vás môže zastihnúť najmä ak máte oslabenú imunitu. Prvým príznakom je svrbenie a po čase sa objavia aj pľuzgieriky, ktoré spôsobujú bolesť a pálenie. Toto ochorenie nespôsobuje len oslabená imunita, môže sa vyskytnúť aj ako výsledok stresu, slnečného žiarenia, úpalu alebo alergie na potraviny.

Za jeho vznik môže vírus Herpes simplex. Tento vírus sa do vášho tela dostane pri kontakte s inými infikovanými osobami a zostáva vo vašom tele, v ktorom sa prejaví, ak nastanú vhodné podmienky. Zväčša sa prejavuje bolestivým oparom na perách. Liečiť ho môžete antivirotikami v rôznej forme. Takým liekom je aj Zovirax.

Tento liek obsahuje účinnú látku aciklovir, ktorá znižuje schopnosť vírusu množiť sa v organizme, čím sa liečia aj príznaky infekcie. Aciklovir vírus nezabíja a infekcia sa po čase môže navrátiť. Zabraňuje však jej šíreniu, preto je najlepšie nanášať si krém na postihnuté miesto už pri prvých príznakoch infekcie.

Budúcim oparom môžete predísť aj posilnením vášho imunitného systému a vyvarovaním sa podmienkam, ktoré u vás herpes vyvolali. Dôležité je neprichádzať do priameho kontaktu so zdravými osobami okolo vás, aby ste ich chránili a predišli šíreniu vírusu. Pri návrate ochorenia užite tento liek čo najskôr, aby urýchlil proces hojenia.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Používanie krému Zovirax môže u niektorých pacientov vyvolať nežiaduce účinky. Tieto účinky sa nemusia prejaviť vôbec, no pri ich výskyte je dôležité prestať krém používať a poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom.

Príbalový leták v tejto súvislosti uvádza nasledovné:

Medzi menej časté (postihujú menej ako 1 z 100 osôb) účinky patria:

 • pocit pálenia a pichania kože
 • olupovanie kože
 • suchá pokožka
 • svrbenie miesta, na ktoré bol liek nanesený

Medzi zriedkavé (postihujú menej ako 1 zo 1 000 osôb) účinky patria:

 • začervenanie pokožky
 • kontaktný zápal kože

Medzi veľmi zriedkavé (postihujú menej ako 1 z 10 000 osôb) účinky patria:

 • alergická reakcia, vyrážka a sčervenanie
 • opuch pier
 • opuch tváre
 • opuch viečok

Kontraindikácie a možné interakcie

Liek nesmiete užívať, ak ho nepovoľuje váš stav, kombinácia s inými liekmi, ktoré užívate alebo ste alergický na niektorú z účinných alebo pomocných látok. Aj tento krém má isté obmedzenia pri jeho užívaní.

Toto sú situácie a prípady, na ktoré si dajte pozor najviac:

 • problémom je precitlivenosť na liečivo, velaciklovir alebo na niektorú z doplnkových látok lieku
 • krém sa používa len na herpes v oblasti úst a tváre a nesmie sa užívať na liečbu herpetickej infekcie oka alebo genitálnej infekcie
 • užívanie krému Zovirax sa neodporúča používať u pacientov s oslabeným imunitným systémom a liečba má prebiehať pod dohľadom špecialistu
 • liek obsahuje cetylalkohol, stearylalkohol a propylénglykol, ktoré môžu spôsobiť podráždenie pokožky alebo iné nežiaduce kožné reakcie

Balenie a cena

Krém Zovirax je predávaný v hliníkovej tube, ktorá má skrutkovací uzáver s prepichovacím hrotom, ktorým sa tuba prepichne pred prvým použitím. Tuba je vnútri chránená ochranným lakom. Jedno balenie obsahuje 2g liečivého krému. Toto balenie je jediné balenie Zovirax krému, ktorý sa dá kúpiť bez predpisu lekára. Na trhu sa objavuje aj Zovirax duo krém.

Tu je porovnanie jeho cien podľa lekární:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Vzhľadom na to, že sa krém používa maximálne 10 dní, jedno balenie vám na preliečenie úplne stačí. Ak príznaky po tejto dobe nezmiznú, vhodné je kontaktovať lekára a zvoliť silnejšiu liečbu. Krém sa však môže aplikovať aj ako podporná liečba na urýchlenie hojenia.

Kde kúpiť Zovirax

Už pri výskyte prvých príznakov môžete okamžite začať s liečbou, keďže Zovirax patrí medzi krémy, ktoré sú dostupné bez predpisu od vášho lekára. To znamená, že ho môžete zakúpiť aj v online lekárni, takže pre jeho kúpu nemusíte opustiť váš domov. Online lekárne totiž ponúkajú rýchlu objednávku aj doručenie kuriérom priamo k vašim dverám.

Online nákupy za posledné roky získali veľkú popularitu pre množstvo produktov, ktoré ponúkajú, možnosť porovnania cien v jednotlivých obchodoch a jednoduchú objednávku aj doručenie až k vám domov. Online lekárne ponúkajú rovnaké výhody ako iné eshopy.

Online objednávka, doprava a doručenie

Mnoho ľudí nemá s takýmto typom nakupovania skúsenosti, preto sú systémy objednávky prispôsobené tak, aby ho zvládli aj neskúsení nakupujúci. Bezpečnosti nákupu sa nemusíte obávať, najmä ak ide o najväčšie a najznámejšie lekárne.

Postup objednávky je potom záležitosť zopár minút:

 • Zvoľte počet kusov vybraného produktu a pridajte ho do online košíka
 • Zvoľte si spôsob platby a dopravy
 • Zadajte svoje osobné údaje vrátane adresy doručenia
 • Na koniec objednávku skontrolujte a potvrďte

Veľa ľudí tento spôsob nakupovania nevyužíva pre dlhú čakaciu dobu na objednaný produkt. Dnes vám však balík väčšinou príde už v priebehu 3 pracovných dní, pričom si dátum doručenia môžete s kuriérom dohodnúť. Pri výbere spôsobu platby je na výber tiež dostatočne veľa možností, takže si môžete vybrať tú, ktorej najviac dôverujete.

Zovirax

 • Na herpes, opar a súvisiace príznaky

Najčastejšie otázky

Príbalové letáky často neodpovedajú na všetky potencionálne otázky užívateľov. Pre také prípady je tu internetové fórum alebo diskusia, ktorá vám pomôže nájsť odpovede na otázky priamo od iných užívateľov. Na niektoré vám však nižšie zodpovie aj naša recenzia. Otázky sa týkajú užívania krému Zovirax, jeho účinkov a kontraindikácií.

Nech sa páči, toto sú tie najvýznamnejšie:

Kedy by sa mali dostaviť prvé účinky krému?

Prvé účinky sa dostavia už v priebehu prvých 4 dní. Úľava od pálenia a svrbenia by mala nastať už po pár hodinách. Ak sa vám však účinky nedostavia hneď, pokračujte s liečbou a ak zmena nenastane ani po 10 dňoch od začiatku liečby, konzultujte váš stav s lekárom.

Môže sa liek užívať počas užívania iných liekov?

Ak kombinujete viaceré lieky v tom istom čase, mali by ste sa vždy poradiť s vašim lekárom alebo lekárnikom. Zovirax však nemá známe ovplyvnenie účinku iných liekov a naopak. Na postihnuté miesto by ste však nemali nanášať viacero krémov bez konzultácie s lekárom.

Môžem liek aplikovať počas tehotenstva?

Užívanie tohto lieku počas tehotenstva by nemalo ovplyvniť plod ani matku v žiadnom negatívnom zmysle. Ak ste však žena v tehotenstve alebo patríte medzi dojčiace matky, poraďte sa o užívaní Zoviraxu so svojim lekárom.

Hrozí pri tomto lieku predávkovanie?

Nie. Po aplikácií celého obsahu tuby tohto lieku ani po perorálnom užití neboli zistené žiadne nežiaduce účinky lieku. Odporúčaná dávka sa však nemá prekračovať, keďže to účinok neovplyvní ani pozitívne. Vždy sa riaďte tým čo vám povedal lekár a príbalovým letákom.

Skúsenosti s krémom

Skúsenosti s užívaním krému Zovirax sú veľmi pozitívne. Užívatelia, ktorým sa toto ochorenie vracia pravidelne ho užívajú už pri prvých príznakoch, aby predišli šíreniu infekcie. Najväčším plusom tohto lieku je rýchlosť jeho účinku pri liečbe oparov. Ten sa podľa užívateľov prejaví už v priebehu jedného dňa.

Naopak nevýhodou tohto krému videli užívatelia najmä v jeho cene, ktorá sa niektorým z nich zdala neprimeraná v porovnaní s konkurenčnými výrobkami. Cenu lieku však vyvažuje práve rýchlosť účinku, ktorá je pri iných liekoch menej ideálna.

Zovirax

 • Na herpes, opar a súvisiace príznaky

Navyše je liek dostupný bez predpisu od lekára, takže je pomoc na opar dostupná okamžite v kamennej či online lekárni. Jeho skladovanie si nevyžaduje špeciálne podmienky a pri nanášaní je potrebné len postupovať podľa jednoduchých krokov a dodržiavať hygienu. Užívanie tohto lieku tiež nepredstavuje veľké riziko výskytu vedľajších účinkov.

Zhodnotenie

Krém Zovirax predstavuje veľmi rýchlu a účinnú voľbu pri liečení oparov. Je dostupný bez predpisu od lekára, čo z neho robí veľmi obľúbený liek pri nečakanom výskyte tohto síce ľahšieho, no nepríjemného ochorenia.

Pre užívateľov ponúka liek aj ďalšie výhody:

 • vhodný pre všetky vekové skupiny
 • veľmi rýchly nástup účinku
 • dostupný bez predpisu od lekára
 • minimálne riziko výskytu vedľajších účinkov

Pri liečbe krémom vám nehrozí žiadne riziko ani v prípade, že si ho nanesiete častejšie ako je odporúčané. Ak máte ďalšie otázky môžete využiť službu online poradne, ktorá ponúka rady od odborníkov. Okrem tejto výhody ponúkajú online lekárne aj jednoduchý systém objednávky, výhodné ceny a doručenie priamo k vám domov už v priebehu pár dní.

Zovirax

 • Na herpes, opar a súvisiace príznaky

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

6 Hodnotení