Stoptussin: Sirup na suchý kašeľ, vykašliavanie, tlmenie kašľa a zrieďovanie hlienu

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Trápi vás dráždivý a suchý kašeľ? Hľadáte niečo na utíšenie kašľa aj na uľahčenie vykašliavania? V tom prípade môžete siahnuť po sirupe Stoptussin, ktorý je vhodný aj pre deti a to už od 6. mesiaca veku. Sirup je možné použiť dokonca nielen pri kašli zápalového alebo infekčného pôvodu, ale aj na utíšenie kašľa pred a po operácii.

Sirup je zároveň liekom, no ide o voľne predajný liek, čiže si ho viete kúpiť bez predpisu. Ak chcete vedieť, či je lepší sirup alebo kvapky tejto značky, či možno Stoptussin použiť aj na noc a na vlhký kašeľ alebo akú má príchuť, naša recenzia vám všetko potrebné prezradí.

Výrobca a pôvod

Sirup Stoptussin je produktom farmaceutickej spoločnosti TEVA Pharmaceuticals. Ide o nadnárodnú spoločnosť, ktorá bola založená v Izraeli a v tomto odvetví pôsobí už od roku 1901. Spoločnosť má u nás svoje zastúpenie cez dcérskou firmou od roku 2004.

Na Slovensku je značka šiestou najväčšou celkovo, treťou v rámci portfólia generických produktov. V ponuke spoločnosti možno nájsť viacero voľno predajných liekov, biofarmaceutických prípravkov, generických liekov aj iných produktov, napríklad známe značky Vibovit alebo Opthalmo-Septonex, ktoré patria medzi lídrov vo svojej oblasti.

Zloženie, účinné látky

Sirup pomáha jednak na utíšenie dráždivého kašľa, zároveň aj na hlieny a ich vykašliavanie. Tieto dva najdôležitejšie účinky sú výsledkom pôsobenia dvoch významných látok v zložení sirupu a to guajfenezínu a butamirátu. Okrem nich obsahuje liek aj pomocné látky.

Tu je celkové zloženie sirupu aj s účinnými látkami:

 • Guajfenezín: Základom účinnosti sirupu Stoptussin je guajfenezín. Ide o látku, ktorá má expektoračné účinky, čiže účinky na hlien. Látka patrí medzi centrálne myorelaxancie a jej pôsobením dochádza k zvýšenie objemu hlienu, súčasne so znížením jeho viskozity. Výsledkom tohto mechanizmu účinku je jednoduchšie vykašliavanie hlienu.

Druhu zaujímavou vlastnosťou guajfenezínu je, že má myorelaxačné účinky. Vďaka tomu pomáha na svalový tonus a zníženie napätia svalstva. Okrem toho pôsobí aj na nervový systém a môže zvyšovať účinnosť niektorých analgetík, napríklad známeho paracetamolu. Primárnym účinkom je ale zmena sklady prieduškového hlienu.

 • Butamirát: Butamirát je druhou dôležitou účinnou látkou sirupu Stoptussin. Ide o neopiodné antitusikum, ktoré má centrálny účinok. To znamená, že pôsobí priamo na centrum kašľa v predĺženej mieche, takže pomáha na jeho utlmenie. Zároveň ale látka nevyvoláva centrálny útlm a netlmí dýchacie centrum, takže sa môže používať aj u menších detí.

Veľkým plusom je, že butamirát nie je návykový, takže jeho užívaním nevzniká návyk a ani účinky v organizme súvisiace s návykom. Butamirát sa tiež dosť rýchlo absorbuje, čo znamená, že má veľmi rýchly nábeh účinku, čím sa podobá na prvú účinnú látku, čiže guajfenezín. Butamirát tak vhodne dopĺňa pôsobenie prvej účinnej látky.

 • Pomocné látky: Okrem vyššie spomínaných dvoch účinných látok sa v sirupe Stoptussin nachádzajú aj pomocné zložky, konkrétne roztok maltitolu, kyselina sorbová, monohydrát kyseliny citrónovej, dihydrát nátriumcitrátu, propylgalát, dihydrát dinátriumedetátu, draselná soľ acesulfamu, nátriumcyclamát, hyetelóza, karamelová aróma a čistená voda.

Dávkovanie a užívanie

Užívanie sirupu Stoptussin podlieha buď indikácie od lekára, odporúčaniu od lekárnika alebo dávkovacej schéme v príbalovom letáku. Dávka sa odmeria pomocou priloženej odmerky alebo dávkovacej pipety, neprekračujte maximálnu dennú odporúčanú dávku.

Množstvo sirupu si odmerajte, prehltnite a zapite tekutinou, napríklad vodou, čajom alebo ovocnou šťavou. Pri dávkovaní fľaštičku s nasadenou pipetou obráťte hore dnom, pipetu podržte a ťahom za miest natiahnite potrebné množstvo sirupu. Po aplikácii umyte pipetu vlažnou vodou, nechajte uschnúť a schovajte spolu s fľaštičkou.

Uchovanie a skladovanie

Okrem hygienických opatrení ohľadom umývania po každom použití nie je potrebné dodržiavať žiadne špeciálne zásady skladovania a uchovania. Samozrejmosťou je uloženie lieku mimo dohľadu a dosahu detí, aby neprišlo k náhodnému užitiu.

Okrem toho sa držte aj nasledovných zásad:

 • sirup uchovávajte v pôvodnom obale na suchom mieste
 • nevystavujte mrazu, priamemu slnku a ani teplote nad 25°C
 • nepoužívajte liek po dátume exspirácie a ani po 4 týždňoch od otvorenia
 • nespotrebovaný sirup vráťte do lekárne, nelikvidujte odpadom ani kanalizáciou

Stoptussin sirup

 • Účinky na kašeľ
 • Pôsobenie na hlieny
 • Utíšenie kašľa iného charakteru

Účinky, indikácie a použitie

Sirup Stoptussin sa užíva predovšetkým na kašeľ a s tým spojené problémy, pričom nemusí ísť nutne len o kašeľ infekčného alebo zápalového pôvodu. Využívajú sa tiež tlmiace účinky na centrum kašľa a expektoračné pôsobenie.

Liek môžete využiť v nasledovných oblastiach a situáciách:

Účinky na kašeľ

Prvým pôsobením, ktoré sirup Stoptussin ponúka, je pôsobenie na kašeľ. Sirup sa užíva predovšetkým na suchý, dráždivý a ťažko utíšiteľný kašeľ, hlavne ak má zápalová alebo infekčný pôvod. Veľmi dobre pôsobí aj na kašeľ spojený s výskytom hlienov, v prvom rade ale pomáha na tlmenie, zmiernenie alebo celkové tíšenie kašľa.

Pôsobenie na hlieny

Druhým dôležitým účinkom, ktorý sirup vďaka svojim účinným látkam guajfajezín a butamirát má, je pôsobenie na hlienu. Stoptussin sa využíva hlavne vtedy, ak je potrebné pôsobiť na skladbu prieduškového hlienu, konkrétne na jeho zriedenie. Vďaka tomu pomáha sirup na uvoľnenie hlienov a ich vykašliavanie.

Utíšenie kašľa iného charakteru

Okrem klasického použitia na infekčné a zápalové ochorenia dýchacích ciest je možné sirup Stoptussin použiť aj na utlmenie kašľa aj v iných situáciách. Typicky ide o utíšenie kašľa pred operáciou alebo po nej, kedy je potrebné tlmiť fyziologické reakcie súvisiace s kašľom. Takéto použitie musí byť ale indikované lekárom.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Tak ako v prípade iných liekov, aj v prípade sirupu Stoptussin sa môžu objaviť počas užívania niektoré vedľajšie alebo nežiaduce účinky. Našťastie, sú skôr výnimočné a nemusia sa objaviť u každého pacienta.

Tu sú tie najdôležitejšie, ktoré uvádza výrobca v príbalovom letáku:

Časté vedľajšie účinky (objavujú sa u menej ako 1 z 10 osôb) sú:

 • tráviace ťažkosti, napríklad nevoľnosť, nechutenstvo, bolesti žalúdka, vracanie a hnačka
 • bolesti hlavy
 • závraty

Veľmi zriedkavé vedľajšie účinky (objavujú sa u menej ako 1 z 10 000 osôb) sú:

 • kožné reakcie z precitlivenosti, najmä vyrážka a žihľavka

Kontraindikácie a možné interakcie

Ak sa u vás vyskytnú kožné reakcie z precitlivenosti alebo pretrvávajúce tráviace ťažkosti, vyhľadajte lekára. U batoliat to platí ešte skôr, hlavne ak nastanú stavy dušnosti, teploty, nepokoja alebo vyrážky. Deti do 6 mesiacov nesmú sirup užívať vôbec.

Pozor si dajte aj na tieto prípady a situácie:

 • ak trpíte ochorením prejavujúcim sa svalovou slabosťou, neužívajte sirup vôbec, to isté platí v prípade alergickej reakcie
 • účinky niektorých liekov sa spolu so Stoptussinom môžu ovplyvňovať, napríklad ak ide o sedatíva, celkové anestetiká alebo hypnotiká
 • na úvod tehotenstva sa Stoptussin nesmie užívať vôbec, v jeho ďalšom priebehu a počas dojčenia len po konzultácii s lekárom
 • pozor si dajte, ak budete viesť motorové vozidlo alebo obsluhovať stroj, sirup má malý alebo mierny vplyv na koncentráciu

Balenie a cena

Sirup Stoptussin je na našom trhu dostupný v dvoch rôznych objemoch, konkrétne ako menšie balenie Stoptussin 100 ml a väčšie balenie sirupu Stoptussin 180 ml. Obe balenia sa odlišujú len veľkosťou a obsahom sirupu, z hľadiska vonkajšieho obalu alebo koncentrácie účinných látok sú úplne identické.

Každé balenie má ale iné ceny a tu je ich porovnanie:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Ako vidíte, väčšie balenie sa oplatí z cenového hľadiska, ale aj z pohľadu dávkovania, nakoľko vám vydrží aj viac, ako týždeň. Nakoľko je sirup využiteľný prakticky pre celú rodinu vrátane detí, väčšie balenie nájde uplatnenie v celej domácnosti.

Kde kúpiť

Nakoľko je Stoptussin riadne registrovaným liekom, kúpite ho jedine v lekárni. Dobrou správou ale je, že ide o voľne predajný a voľne dostupný liek, čiže ho viete kúpiť aj bez predpisu alebo predošlého vyšetrenia. U malých detí ale rozhodne odporúčame navštíviť lekára v prípade ťažšieho priebehu ochorenia.

To, že si viete kúpiť sirup bez predpisu, má výhodu aj v tom, že ho nemusíte kupovať osobne v kamennej lekárni. Alternatívou, ktorá má čoraz väčšiu popularitu, je nákup cez internet v online lekárni, ktorý je rýchlejší, pohodlnejší, jednoduchší a výhodnejší.

Online objednávka, doprava a doručenie

Ak by ste si chceli objednať sirup Stoptussin online, nemusíte sa obávať, že by šlo o niečo zložité. Technicky je kúpa v internetovej lekárni podobná, ako v eshope, najmä ak si vyberiete väčšie, známejšie a overené lekárne.

Všetko zvládnete doslova za pár minút:

 • Vložíte príslušné balenie sirupu do online košíka
 • Vyplníte svoje údaje vrátane adresy dodania
 • Vyberiete si spôsob platby a kuriérsku službu
 • Objednávku potvrdíte, odošlete a počkáte na doručenie

Ako vidíte, je to záležitosť niekoľkých kliknutí a o nič dlhšie netrvá ani doručenie, spravidla do 24 až 48 hodín môžete mať Stoptussin, ale prípadne aj iné lieky, už doma. Kuriér vám ich doručí priamo až k vchodovým dverám a ak si vyberiete platbu vopred, napríklad kartou cez internet, nepotrebujete ani hotovosť pri prevzatí balíčka.

Stoptussin sirup

 • Účinky na kašeľ
 • Pôsobenie na hlieny
 • Utíšenie kašľa iného charakteru

Najčastejšie otázky

Chcete vedieť, ako dlho možno sirup Stoptussin užívať alebo kedy by mali prísť prvé účinky? Zaujíma vás, ako to je s jeho účinkami na noc alebo na kašeľ? Tieto, ale tiež mnohé iné podobné otázky, sa pýtajú užívatelia na internetových fórach, v diskusiách a tiež v komentároch k lieku v online lekárňach.

Toto sú najčastejšie a najzaujímavejšie dotazy:

Môže sa sirup použiť aj na noc, napríklad na utíšenie kašľa?

Hoci na utíšenie kašľa by vám Stoptussin nepochybne pomohol a to aj na noc, dávkovanie akýchkoľvek liekov, liečiv alebo prípravkov podporujúcich uvoľnenie hlienov na večer a na noc môže mať kontraproduktívny efekt. Osobitne to platí u detí.

Je možné kombinovať Stoptussin a kalciový sirup?

Áno, v kontraindikáciách v príbalovom letáku sirupu Stoptussin sa neuvádza, že by takáto kombinácia bola zakázaná. Taktiež viacero skúseností užívateľov alebo rodičov ukazuje, že kombinovanie týchto dvoch sirupov môže byť veľmi účinné, hlavne na kašeľ.

Kedy v tehotenstve nie je možné užívať sirup a kedy naopak áno?

V prvom trimestri, čiže počas prvých troch mesiacov, je užívanie prísne zakázané. V druhom a v treťom trimestri to je možné, ale len po dostatočnom zvážení a po konzultácii s lekárom. Ak sa dá, použite radšej iné prípravky, ktoré sú v tehotenstve lepšie znášané.

Ako dlho je potrebné užívať? Kedy prídu prvé účinky?

O dĺžke užívania sirupu rozhoduje lekár, ak však budete užívať sirup bez jeho konzultácie vopred, môžete ho užívať najviac 7 dní. Prvé účinky by sa mali dostaviť, podľa skúseností, do 3 dní. Ak sa tak nestane, obráťte sa na lekára ohľadom ďalšieho postupu.

Skúsenosti

Skúsenosti s užívaním sirupu Stoptussin sú podľa väčšiny recenzií a hodnotení na internete veľmi pozitívne. Týka sa to tak užívania u dospelých, ako aj u detí, kde rodičia oceňujú príjemnú chuť a bezproblémové užívanie z pohľadu vedľajších účinkov. Jednoduché je aj dávkovanie spolu s inými nápojmi.

Z hľadiska účinnosti je liek hodnotený pozitívne, u niekoho ale môže byť nástup účinku o niečo dlhší, závisí to aj od príčiny a intenzity kašľu, rovnako tak od zahlienenia dýchacích ciest. Liek má ale naozaj viditeľné účinky.

Stoptussin sirup

 • Účinky na kašeľ
 • Pôsobenie na hlieny
 • Utíšenie kašľa iného charakteru

Menším mínusom je nutnosť častejšieho dávkovania počas dňa, čo je spôsobené rýchlym vstrebávaním účinných látok v Stoptussine. Rovnako tak môže niektorým ženám prekážať, že pre užívanie v tehotenstve a počas dojčenia nie je sirup úplne ideálny. Ostatné skupiny užívateľov si ho ale nevedia vynachváliť.

Zhodnotenie

Sirup patrí jednoznačne medzi veľmi známe a veľmi využívané, svedčí o tom aj množstvo hodnotení, skúseností či referencií od užívateľov na internete. Nesporným plusom je viditeľná účinnosť, jednoduché užívanie a široké pôsobenie na kašeľ, vykašliavanie aj hlieny.

Stoptussin zároveň ponúka aj ďalšie výhody:

 • sirup môžu užívať tak dospelí, ako aj deti a to už od 6 mesiacov
 • kúpiť si ho viete voľne, nepotrebujete predpis
 • na výber sú dve veľkosti balenia, aj pre celú rodinu
 • použitie je možné aj na kašeľ pred alebo po operácii

Sirup má jemnú karamelovú arómu a príchuť, takže sa dobre podáva aj menším deťom. Užívanie je z pohľadu výskytu vedľajších účinkov bez väčších problémov, dôležité je predovšetkým správne a hlavne pravidelné dávkovanie.

Nakoľko je značka Stoptussin dostatočne známa, väčšinou nie je problém s jej dostupnosť v každej bežnej lekárni. Nie vždy ale bude na sklade práve to balenie, ktoré chcete, hlavne to platí v menších kamenných lekárňach. V tomto prípade je riešením kúpa online, v internetových lekárňach vidíte vopred, aké balenie je k dispozícii.

Stoptussin sirup

 • Účinky na kašeľ
 • Pôsobenie na hlieny
 • Utíšenie kašľa iného charakteru

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.48

21 Hodnotení