Alergia

Podrobnejšie o téme

Alergie patria v dnešnej modernej dobe k najviac rozšíreným problémom a to tak u dospelých, ako aj u detí. Či už ide o alergiu na slnko, chlad, lepok, roztoče, laktózu alebo sezónne alergie na peľ či trávy, pôvodom ide vždy o ochorenie imunitného systému.

Veľmi časté sú alergie na potraviny, napríklad na čokoládu alebo mlieko a mliečne výrobky, prípadne alergie na nejaké faktory okolitého prostredia. Takmer polovica alergikov sú deti, no alergie sa môžu objaviť aj u žien v tehotenstve. Časté sú sezónne alergie na jar alebo na jeseň, napríklad v auguste a septembri. Pozrite sa na ich príznaky aj liečbu.

Čo je alergia, aké má príznaky a aké sú jej prejavy na tele

Alergie sú už natoľko bežnou súčasťou života, že ich veľa ľudí ignoruje alebo s nimi dokáže žiť bez toho, aby ich zveličovali. To, ako veľmi zasiahne alergia do bežného života, závisí aj od toho, akého je pôvodu a aké má príznaky a kde sa na tele prejavia.

Alergia je v podstate precitlivená reakcia imunitného systému na nejaký prvok, látku či nejaký faktor, ktorý by za bežných okolností nebol nebezpečný

Imunitný systém však reaguje precitlivene a spustí rekciu v rôznych častiach tela, či už na pokožke, v dýchacej sústave, v očiach alebo tráviacom trakte

Podľa štatistík trápia alergie niekoľko stoviek miliónov ľudí

Najčastejšie vzniká alergia vplyvom genetických faktorov, na základe dedičnej predispozície alebo vplyvom faktorov okolia, napríklad jednorazovým extrémne intenzívnym pôsobením alergénu na organizmus. Dochádza tiež ku kríženiu alergií, čiže alergická reakcia na jeden faktor môže spustiť alergiu na iný. S vekom sa stav zväčša zhoršuje.

Ak ide o príznaky alergií, tie závisia od pôvodu a typu:

  • na koži sa prejavujú hlavne alergie potravinové a kontaktné, ide o prejavy na koži v podobe začervenania, vyskytujú sa aj svrbenie alebo vyrážky
  • medzi ďalšie typické alergické prejavy a príznaky patrí slzenie a svrbenie očí, čo je výsledkom podráždenia, vyskytujú sa aj opuch a svetloplachosť
  • objaviť sa môže kašeľ, ten býva suchý a dráždivý, k tomu treba pripočítať nádchu, čiže plný nos a výtok z neho a tiež podráždenie sliznice nosa
  • k ďalším individuálnym prejavom patria kýchanie, bolesti hlavy, ťažké dýchanie, tlak na hrudníku, závraty, ospalosť a celkovo nadmerná únava

ZAŽÍVACIE ALEBO TRÁVIACE ŤAŽKOSTI

Niektoré alergie, obvykle potravinového typu, napríklad ako je alergia na mlieko, laktózu alebo nejaké iné jedlá a suroviny, sa môžu prejaviť aj tráviacimi a zažívacími ťažkosťami. Najčastejšie sú hnačka, riedka stolica a žalúdočné kŕče a bolesti.

Ako zmierniť alergické reakcie a čo na ne pomáha doma

Ak už máte alergiu, neznamená to, že by ste sa mali zmieriť so všetkými jej komplikáciami a príznakmi. Naopak, je dosť veľa možností, ako viete jej priebeh zmierniť a ako viete čo najviac minimalizovať alergické reakcie na koži aj v dýchacej sústave.

Tu sú najlepšie spôsoby a domáce recepty na alergie:

Minimalizácia vplyvu alergénu: Prvým a základným prostriedkom je minimalizácia vplyvu alergénu a faktorov, ktoré vyvolali alergickú reakciu alebo ju zhoršujú. V prípade alergií na nejaké potraviny ich stačí vynechať z jedálnička, pri alergiách na slnko, chlad, peľ, trávu či zvieracie chlpy sa treba vyhýbať prostrediu, kde sa najviac vyskytujú.

Zvýšená hygiena v domácnosti: Špeciálne v prípade vnútorných alergénov platí, že aby ste zmiernili najvážnejšie príznaky a priebeh alergie, musíte zvýšiť hygienu v domácnosti. To znamená častejšie vysávanie a vetranie, odstránenie záclon, závesov a hustých kobercov, používanie antialergických krytov na matrac a čistenie stien parou.

Zlepšenie jedálnička: Na lepšie fungovanie imunity a zvlášť na podporu zdravia kože v prípade vonkajších alergénov vám pomôže zmena jedálnička s cieľom doplnenia niektorých dôležitých látok. Z vitamínov sú dôležité A, C, D a E, z minerálov zinok, horčík a vápnik. Tieto látky nájdete najmä v ovocí, zelenine, rybách a semiačkach.

Zmena kozmetiky a osobnej hygieny: V prípade alergií na kozmetiku vám prirodzene pomôže zmena značky a typu kozmetiky, to isté ale platí aj v prípade, ak máte alergiu, ktorá sa prejavuje vyrážkami či ekzémom na pokožke. Zlepšite osobnú hygienu, používajte viac sprchové gély a šampóny s prírodným zložením na upokojenie kože.

Voľne dostupné lieky bez receptu: Na systémové alergické reakcie, ale aj na niektoré špecifické príznaky a prejavy, si viete zakúpiť aj voľne dostupné lieky a liečivá. V tom prvom prípade ide hlavne o perorálne tabletky a kapsuly na nádchu, dýchacie ťažkosti či slzenie očí, v tom druhom napríklad o krémy, nosové spreje a kvapky do očí.

Ktoré alergény sú pre vznik alergie najčastejšie

Vznik alergie je podmienený prehnanou reakciou imunitného systému na nejaký faktor alebo látku, zjednodušene na alergén. Existujú viaceré alergény, niektoré sú v potravinách, ďalšie sú v interiéroch domácností a niektoré majú pôvod v prírode a zvieratách.

Na čo všetko vznikajú alergie najčastejšie? Najmä na:

Na slnko alebo chlad: Alergia na slnko súvisí s alergiou na slnečné UV-A lúče a vzniká pri prudkom alebo dlhodobo nadmernom slnení sa, pričom sa prejavuje rôznymi symptómami priamo na pokožke, ktorá bola lúčom vystavená. Pri alergii na chlad ide o alergiu na studenú vodu, vzduch aj mráz a táto sa môže prejaviť aj na očiach a dýchaní.

Na potraviny a nápoje: Čo sa týka potravinových alergií, v tomto prípade sú veľmi časté alergia na laktózu, alergia na všeobecne mlieko a mliečne produkty, alergia na orechy, alergia na niektoré druhy korenia alebo alergia na lepok v potravinách. Ak sa tieto zložky nachádzajú v nejakých nápojoch, napríklad jogurtových, ide o alergiu na nápoje.

Na peľ a trávu: Typické vonkajšie alergie sú tie, kde bývajú alergénom buď trávy alebo peľ zo stromov a kvetov. Ide o sezónne alergie, podľa konkrétneho druhu a typu na rôzne druhy drevín, krov a kvetín, pričom alergény bývajú prítomné najmä vo voľnej prírode a to od jari až do jesene. V mestskom prostredí a vo vnútri sa alergia neprejavuje.

Na roztoče, prach a srsť: K interiérovým alergiám patria naopak tie, kde je alergén typicky prítomný hlavne v domácnosti. Časté sú alergie na prach, na roztoče v rôznych tkanivách, kobercoch, závesoch alebo všeobecne v prachu a na zvieracie chlpy, najmä ak ide o mačky, psov a vtáky. Alergie sa prejavia na pokožke aj v dýchacích cestách.

Na špecifické látky: Posledným typom alergie je tá, ktorá sa týka rôznych chemických látok, chemikálií, liečiv alebo nejakých špecifických látok. Dobrým príkladom je alergia na histamín a alergia na lieky, napríklad na antibiotiká. Časté sú alergie na penicilín, kyselinu acetylsalicylovú, niektoré druhy vakcín a liečivá proti zápalom a epilepsii.

ŠPECIFICKÉ ALERGIE NA NIEKTORÉ LÁTKY

Čo sa týka špecifických pôvodcov alergických reakcií, medzi zaujímavé alergie patrí alergia na niektoré typy látok a textílií. V tomto ohľade stojí za pozornosť alergia na latex a latexové kondómy, ktorá sa prejaví začervenaním, svrbením alebo aj ekzémom.

Lieky, tabletky a krémy na domácu liečbu

Ak by ste chceli zmierniť prejavy alergie, môžete tak spraviť liekmi. Tie môžu byť na predpis alebo bez receptu, v prípade tej druhej kategórie môžete siahnuť po niekoľkých formách. Môže ísť o tabletky, ale aj o krémy, nosové spreje alebo kvapky do očí.

V prípade alergie na laktózu je možné dokonca zakúpiť si enzým laktáza, ktorý dokáže po istú dobu nahradiť chýbajúci enzým v tele a pomôcť štiepiť mliečne cukry. Niektoré lieky majú lokálny účinok, napríklad spomínané kvapky a spreje do očí a nosa, prípadne krémy a gély na pokožku, iné pôsobia na systémové príznaky, najmä tabletky a kapsuly.

Lieky, ktoré sú bez receptu a viete ich použiť doma, sú:

  • založené hlavne na účinných látkach typu dimetindénmaleinát, cetirizíniumdichlorid a loratadín, ktoré pôsobia na viaceré typické alergické príznaky
  • v prípade lokálnych liečiv ide o špecifické látky, napríklad azelastíniumchlorid v očných kvapkách či levokabastíniumchlorid v nosných sprejoch
  • určené na zmiernenie prejavov alergie, najčastejšie ide o antialergiká a antihistaminiká s pôsobením na symptómy a ich potlačenie na určenú dobu
  • zamerané najmä na zmiernenie podráždenia pokožky, zmiernenie nádchy a výtoku z nosa, zmiernenie slzenia a svrbenia očí a zlepšenie dýchania

NIEKTORÝM ALERGIÁM SA VIETE VYHNÚŤ

Niektoré produkty, napríklad rôzne opaľovacie krémy, emulzie, oleje alebo mlieka, môžu pôsobiť aj preventívne voči vzniku alergiám, v tomto prípade voči alergii na slnko. Musíte si však vybrať produkty, ktoré majú dostatočne silný ochranný faktor.

Najčastejšie otázky o alergii

Akým spôsobom postupovať, ak sa objaví alergia v tehotenstve? V čom spočíva diagnostika alergie? Kedy sa objavia prvé symptómy alergie? Tieto, ale aj mnoho iných otázok sa pýtajú muži aj ženy na viacerých internetových fórach alebo v diskusiách.

Pripravili sme si preto odpovede na najčastejšie dotazy:

Aké postupy a metódy zahŕňa diagnostika alergie?

Ak ide o diagnostiku alergie, najčastejšie ide o kombináciu anamnézy, celkového fyzikálneho vyšetrenia, špecifických vyšetrení, napríklad ORL a laboratórneho vyšetrenia na protilátky v krvi. Vpichovým kožným testom sa zas zisťuje konkrétny alergén.

Čím sa odlišuje liečba alergie v tehotenstve od bežnej?

V prípade tehotenstva platí, že dôležité je pri potlačovaní príznakov alergie pozerať aj na plod a jeho vývin, čo znemožňuje používanie niektorých druhov liečiv. Za bezpečné sa považujú imunoterapia, hyposenzibilizácia či používanie loratadínu a cetirizínu.

Môže alergia vzniknúť „sama od seba“ počas života?

Odborníci sa zhodujú, že alergie sú geneticky podmienené, čo znamená, že už máte nejakú dedičnú predispozíciu a náchylnosť na vznik alergie. Tá sa však nemusí prejaviť hneď, môže sa tak stať aj neskôr. Až polovica alergií sa prejaví už počas detstva.

Ako rýchlo sa prejavia prvé príznaky alergie?

Toto je veľmi individuálne, u niekoho to môže byť prakticky do pár hodín, to sa týka najmä potravinových alergií, v prípade alergií na slnko, peľ, roztoče, prach či zvieracie chlpy môže prísť k nástupu príznakov aj s odstupom niekoľkých dní či týždňov.

Ako rozoznať príznaky alergie od bežných príznakov?

Jedine dôslednou anamnézou a pozorovaním, či sa príznaky, napríklad kašeľ, nádcha alebo slzenie očí, objavujú pravidelne, sú dlhodobé a vznikajú len za určitých okolností. Na 100 % potvrdenie alebo vyvrátenie alergickej príčiny treba ísť na kožné testy.

Tipy na prevenciu voči alergii a jej prejavom

Ak sa chcete vyhnúť alergickým reakciám alebo znížiť riziko vzniku a prepuknutia alergie, najdôležitejšou prevenciou je komplex opatrení na viacerých úrovniach. Tu treba rozlišovať prevenciu voči vzniku alergie a voči jej komplikáciám alebo priebehu.

Súčasťou prevencie by mala byť minimalizácia rizikových a negatívnych vplyvov a k tomu pôsobenie na správne fungovanie prirodzenej obranyschopnosti

Pokiaľ ide o všeobecne negatívne vplyvy, treba si dávať pozor na prašné prostredie a dlhodobý pohyb v ňom, problematické sú aj fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu, oslabujú totiž imunitný systém. To isté platí o fyziologickom a emočnom strese, nadmernej fyzickej záťaži a tiež nedostatku spánku. Životný štýl treba teda zlepšiť.

Čo sa týka prevencie voči konkrétnym alergénom, tak:

  • prihliadajte na dedičnosť a genetickú predispozíciu v blízkej rodine
  • vyvarujte sa dlhodobému priamemu kontaktu so zvieracími chlpmi
  • pri vystavovaní pokožky slnku používajte krémy s UV ochranou
  • pravidelne vetrajte a udržujte v miestnosti dostatočnú vlhkosť vzduchu
  • vyhýbajte sa potravinám s typickými alergénmi typu mlieko a orechy
  • zároveň to nepreháňajte s hygienou a príliš sterilným prostredím

Na komplexnú podporu imunitného systému vám najviac pomôže pravidelné dopĺňanie omega-3 mastných kyselín, probiotických baktérií, vitamínov A, C, D a E, ktoré majú zmysel pre dýchacie cesty, pokožku aj celkovú imunitu a minerálov zinku, vápnika a horčíka. Preto majte v jedálničku čo najviac ovocia, zeleniny, rýb a rôznych semiačok.