Hoci nádcha určite nepatrí medzi najvážnejšie respiračné ochorenia, dokáže potrápiť tak dospelých, ako aj deti. Medzi jej typické príznaky patrí plný nos a výtok z neho, škriabanie v hrdle a celková slabosť, záleží od toho, či je silná alebo skôr mierna.
Vzniknúť môže ako infekčná aj ako alergická, súvisieť môže aj so zápalmi v dutinách. Podľa dĺžky trvania býva nádcha buď akútna alebo chronická. Iný priebeh môže byť v tehotenstve, iný v prípade dospelého človeka s dostatočnou imunitou a iný u detí, napríklad u novorodenca alebo u bábätka. Aká je najlepšia domáca liečba a čo domáce recepty?
Čo je nádcha, aké má príznaky a kedy je akútna a chronická
Veľa ľudí pokladá za nádchu každé upchatie nosa a výtok z neho, napríklad aj z klímy alebo z nejakého studeného prostredia. Pravda však je, že nádcha je seriózne ochorenie horných dýchacích ciest a netreba ho ani podceniť, ale ani si ho mýliť s chrípkou.
Nádcha je respiračné ochorenie, ktoré môže byť spôsobení infekciou, najčastejšie vírusovou, ale môže mať aj neinfekčný pôvod ako alergická nádcha
Ak je nádcha infekčná, najčastejšie má akútny priebeh a vzniká na vírusovom podklade, pričom môže byť zároveň aj súčasťou iných respiračných zápalov
V prípade alergickej nádchy je trvanie dlhodobé a skôr sezónne
Podľa doby trvania a priebehu poznáme nádchu akútnu alebo chronickú. V prípade akútnej býva typickým rýchle vzplanutie príznakov, najmä v nose a v krku, no aj ich krátke trvanie. Pri chronickej dochádza k dlhodobému podráždeniu nosovej sliznice a jej zápalu bez infekcie, čo sa prejaví v opuchu a poškodení tkaniva s miernejšími príznakmi.
Ak ide o príznaky nádchy, k najčastejším patria najmä:
- najtypickejším prejavom nádchy je opuch nosovej sliznice a s tým súvisiaci pocit plného nosa, sťažené dýchanie a neskôr nasleduje aj výtok z nosa
- v hrdle môžete cítiť škriabanie a podráždenie, to isté platí pre nosovú sliznicu, v nej možno cítiť aj pálenie a bolesť, dostaviť sa môžu poruchy čuchu
- k ďalším typickým symptómom patria kýchanie, zmena hlasu, ťažkosti pri prehĺtaní, objaviť sa môže aj celková slabosť, ak ide o kašeľ, je mierny
- v prípade, že je nádcha alergická, dostavia sa aj príznaky spojené s očami, najmä ich slzenie a svrbenie, bolesti hlavy, svetloplachosť alebo strata čuchu
INKUBAČNÁ DOBA NIEKOĽKO HODÍN AJ DNÍ
Čo sa týka inkubačnej doby, čiže doby, odkedy príde k vzniku infekcie, napríklad vírusovej, až po prvé príznaky, tá je rôzna a ide spravidla od časové obdobie od 12 hodín až po 3 dni. Po prejavení príznakov trvá nádcha zvyčajne týždeň, maximálne 10 dní.
Ako zmierniť nádchu a čo na ňu pomáha doma
Plný nos, výtok z neho, svrbenie v hrdle a nosových dutinách, ale aj ostatné prejavy nádchy viete zmierniť tiež v domácom prostredí. Domáca liečba môže zahŕňať tak prostriedky s lokálnym vplyvom, napríklad nosové spreje, ako aj komplexné opatrenia.
Tu sú overené domáce recepty, ako viete nádchu zmierniť:
Naparovanie a inhalovanie: Na uvoľnenie dutín vám najlepšie pomôže naparovanie sa a inhalácia. Na výber máte buď jednoduchú vodu so soľou alebo s hotovým roztokom, ktorý si zakúpite v lekárni, prípadne môžete spraviť nejaký bylinkový odvar. Najčastejšie používané a najviac overené bylinky sú rumanček, levanduľa, rozmarín a mäta.
Pitný režim a jedálniček: Súčasťou domácej liečby je pitný režim, ktorý by mal byť tvorený čistou vodou a zároveň môžete využiť aj teplé nápoje, napríklad vývar. Ak ide o jedálniček, zamerajte sa najmä na čerstvé ovocie a zeleninu, ktoré sú ľahké na trávenie a obsahujú veľa vitamínov a minerálov, napríklad citrusy, cesnak alebo cibuľa.
Režimové opatrenia: Ak ide o režimové opatrenia, pomôcť vám môžu zvlhčovanie vzduchu a vetranie miestnosti, dostatok oddychu cez deň a minimalizácia náročnej fyzickej aktivity, obmedzenie potravín a nápojov so zahlieňujúcim účinkom, napríklad mlieko a pridanie vankúša pod hlavu na noc. U malých detí zas odsávajte hlieny.
Bylinky a prírodné prostriedky: Mäta, šalvia, harmanček, lipa, zázvor, fenikel, baza, ale aj cibuľa a cesnak, to všetko sú prírodné prostriedky, ktoré viete využiť vo forme čajov na pomoc pri nádche a proti infekciám a zápalom. Skúsiť môžete aj ovocné a zeleninové šťavy, napríklad z cvikle alebo kyslej kapusty, ktoré majú veľa vitamínu C.
Posilnenie imunity: Veľmi dôležité je počas nádchy aj posilnenie imunity, ktoré vám jednak pomôže na aktuálnu situáciu, ale aj v rámci prevencie do budúcnosti. V tomto prípade môžete okrem cieleného zlepšenia jedálnička využiť aj doplnky výživy v podobe perorálnych tabliet, kapsúl a kvapiek s obsahom probiotík, vitamínov, byliniek alebo húb.
Symptomatická liečba: Ak ide o plný nos, výtok z neho, bolesti hlavy alebo podráždenie v krku, využiť ako symptomatickú liečbu môžete rôzne kvapky, spreje, pastilky či iné liečivá. Tie môžu obsahovať tak overené prírodné látky, zväčša vrátane rastlinných extraktov, ako aj syntetické účinné látky, ktoré pomôžu zmierniť podráždenie slizníc.
Typy infekčnej aj neinfekčnej nádchy
Pokiaľ ide o pôvod nádchy, ten môže byť buď infekčný alebo neinfekčný. Nádcha môže vzniknúť samostatne, ale môže byť ako príznak súčasťou komplexnejšieho respiračného problému či ochorenia, ktoré ani vôbec nemusí postihnúť dýchacie cesty.
Takéto sú najčastejšie typy nádchy podľa ich pôvodcu:
Vírusová nádcha: Pokiaľ ide o infekčné nádchy, v drvivej väčšine prípadov sú spôsobené vírusovou infekciou. Celkovo existuje niekoľko desiatok vírusov, ktoré môžu spôsobiť zápal nosovej sliznice, najmä rinovírusy, reovírusy, adenovírusy a enterovírusy. Vírusy sa do tela dostanú kvapôčkovou cestou či priamym kontaktom a rozšíria sa do pár dní.
Alergická nádcha: Ak ide o neinfekčnú nádchu, v tomto prípade sa jedná najčastejšie o nádchu spôsobenú alergénmi, či už vnútornými alebo vonkajšími. Patria k nim napríklad tráva, peľ, roztoče alebo zvieracie chlpy. Alergická nádcha je typická tým, že je dlhodobejšia a môže trvať napríklad viac dní počas týždňa a viac týždňov po sebe.
Lieková nádcha: Za týmto pomenovaním je nádcha, ktorá súvisí s dlhodobým užívaním niektorých liečiv. Ide o aspirín alebo o lieky do nosa vo forme sprejov, kvapiek či roztokov, ktoré spôsobia dlhodobé podráždenie nosovej sliznice. V dôsledku takéhoto podráždenia sliznica opuchne a tak máte pocit plného nosa a tiež ťažšieho dýchania.
Nádcha spojená s chrípkou: Hoci veľa ľudí by chcelo vedieť, ako odlíšiť od seba nádchu a chrípku, niekedy môže byť aj nádcha ako taká príznakom chrípky. V tomto prípade sa ňou myslí upchatý nos v dôsledku zdurenia jeho sliznice a výtok z neho. Nádcha, ktorá by bola spojená so zápalom prínosových dutín, môže prebiehať tiež s chrípkou.
AJ AKO SÚČASŤ INÝCH OCHORENÍ ORGANIZMU
Nielen s chrípkou alebo infekciami v nosových dutinách, nádcha môže byť spojená tiež s inými ochoreniami v tele. Môže nastať ako reakcia alebo súčasť ochorení štítnej žľazy, nervového systému a pri infekciách typu šarlach, osýpky a detská obrna.
Tabletky, kvapky, spreje a lieky na domácu liečbu
Pokiaľ ide o využitie nejakých hotových produktov a prípravkov na domácu liečbu nádchy, tu môžete kombinovať prostriedky na celkové posilnenie imunity s tými, ktoré pôsobia priamo na nádchu. Pozor si však treba dať na ich použitie u detí a v tehotenstve.
Malé deti a tehotné ženy patria totiž do skupiny s kontraindikáciami pri použití niektorých kvapiek a sprejov do nosa alebo sirupov a roztokov do hrdla. V ich prípade sú najlepšie prípravky s rastlinným zložením, v prípade syntetických látok s využitím liečiv typu xylometazolíniumchlorid alebo nafazolíniumnitrát po porade s lekárom.
Čo sa týka bežného použitia, k dispozícii máte toto:
- na upchatý nos a výtok z neho sa najviac používajú spreje a kvapky, ktoré jednak zmiernia opuch nosovej sliznice a zároveň zriedia hlieny v ňom
- na príznaky spojené s hrdlom sa užívajú rôzne roztoky, sirupy a cmúľacie pastilky či tabletky, ktoré tiež zmiernia podráždenie, svrbenie alebo bolesti
- v prípade spomínaných produktov môže ísť o liečivá aj doplnky, z prírodných látok sú využívané rastlinné extrakty zo skorocelu, prvosienky a horca
- v zložení možno nájsť aj vitamíny, napríklad C, morskú soľ, éterické oleje, probiotické baktérie a laktobacily, ale aj dexpanthenol či hypromelózu
OBMEDZENÉ POUŽÍVANIE KVAPIEK DO NOSA
Keďže nádcha súvisí najmä s nosovou sliznicou, najčastejšie ľudia využívajú práve rôzne kvapky, spreje a roztoky do nosa. Tu si ale treba dať pozor na dobu ich používania, obvykle to je možné najviac týždeň alebo dva, inak hrozí trvalý opuch sliznice.
Najčastejšie otázky o nádche
Ak vás zaujímajú niektoré praktické témy súvisiace s nádchou, napríklad jej odlíšenie od chrípky, využitie saunovania alebo aké sú riziká prenosu, v internetových fórach a diskusiách je možné nájsť viacero otázok tohto typu, niektoré aj ohľadom alergie
Tu sú odpovede na najčastejšie otázky a dotazy o nádche:
Pomôže mi sauna na nádchu? Môžem s nádchou do sauny?
Sauna predstavuje známy prostriedok na posilnenie imunity v rámci prevencie a ak „na vás niečo lezie“, môže urýchliť priebeh mierneho prechladnutia. Zároveň však platí, že má aj riziká, najmä pre teplotu a dehydratáciu, takže s nádchou do nej nechoďte.
Aký je rozdiel medzi nádchou a chrípkou a ako ich odlíšiť?
Chrípka je systémové ochorenie s väčším postihnutím organizmu, nádcha je lokalizovaná iba v horných dýchacích cestách. Pri chrípke býva vždy teplota a takmer vždy kašeľ aj dlhodobá slabosť, pri nádche ide najmä o upchatý nos, kýchanie a bolesti hrdla.
Je nádcha skôr sezónne alebo naopak celoročné ochorenie?
To závisí od príčiny, no ak ide o klasickú vírusovú infekčnú nádchu, je bežné, že sa počas roka opakuje viac krát. U detí sa môže nádcha objaviť 5 až 6 krát, najmä s príchodom do kolektívu a na jar. U dospelých býva nádcha bežná 2 až 3 krát ročne.
Aký je najčastejší prenos nádchy a akým spôsobom sa dá nakaziť?
Čo sa týka infekčnej nádchy, sú za ňou vírusy a tie sa prenášajú spravidla kvapôčkovou cestou. To znamená prenos kýchaním, kašľom či prudkými výdychmi pri nejakej väčšej fyzickej námahe. Prenos je však možný aj pri bozkávaní či kontakte rúk.
Ktoré alergény a spúšťače sú najčastejšie pri alergickej nádche?
Ak ide o vonkajšie alergény, najčastejšie sa jedná o sezónne spúšťače prírodného typu, konkrétne peľ alebo trávy, ktoré sa objavujú od apríla až do septembra. Čo sa týka vnútorných alergénov, ide predovšetkým o roztoče a psie chlpy, čiže sú celoročné.
Tipy na podporu prirodzenej imunity a prevenciu nádchy
Ak sa chcete vyhýbať nádche, ale aj ostatným vírusovým či respiračným ochoreniam, určite sa zamerajte na komplexnú prevenciu. Tá by mala pozostávať najmä z podpory celkovej imunity a z niektorých režimových opatrení na zníženie rizikových vplyvov.
Ideálne je zamerať sa na zlepšenie životosprávy, dlhodobejšie dopĺňanie niektorých vitamínov a obmedzenie rizikových faktorov počas sezóny nádchy
Ak ide o spomínané rizikové faktory, treba sa vyvarovať najmä nadmernému priamemu kontaktu vo veľkých skupinách, u detí to platí obzvlášť pre september ako začiatok školského roka. Dbajte na zvýšenú hygienu a dezinfekciu rúk, na verejnosti sa držte ďalej od ľudí, ktorí nadmerne kýchajú a kašľú. Pozor na nízku teplotu vzduchu klimatizácie.
Pokiaľ ide o jedálniček, držte sa nasledovných pravidiel:
- jedzte potraviny s vitamínmi B, C, D a E, zinkom aj probiotikami
- každý deň si dajte aspoň jeden druh ovocia a jeden druh zeleniny
- ovocie jedzte zo šupkou, zeleninu pokiaľ možno surovú či varenú
- nezabudnite ani na ryby, orechy a semiačka, majú veľa aminokyselín
- s obranyschopnosťou vám pomôžu najviac citrusy, jablká a kyslá kapusta
- okrem vody doplňte do pitného režimu čaje, napríklad zelený čaj
Na podporu celkovej imunity organizmu vám pomôže aj otužovanie, ktoré by malo zahŕňať jednak správne obliekanie sa v zime, ale aj neprekurovanie miestností nad 22 stupňov Celzia. Pomôcť vám môžu aj pravidelné saunovanie, pohyb na čerstvom vzduchu, dlhodobé športovanie a niektoré doplnky výživy s vitamínom C alebo probiotikami.