Popáleniny

Podrobnejšie o téme

Popáleniny">

Od vysokej teploty vriacou vodou, od slnka aj elektrického prúdu, žehličky či chemikáliami, popáleniny môžu mať naozaj rozmanitý pôvod. Najčastejšie vznikajú na ruke alebo nohe, ak ide o spálenie pokožky od slnka, tak hlavne na tvári, krku a hrudníku.

Typické sú rôzne popáleniny u detí doma v kuchyni, napríklad od vriacej vody alebo od oleja. Bez ohľadu na príčinu, ak chcete predísť trvalým následkom, kam patria aj jazvy, musíte sa zamerať na riadne a komplexné ošetrenie popáleniny. Pozrite sa, čo všetko zahŕňa prvá pomoc, aké sú stupne popálenín a ich príznaky a aká je domáca liečba.

Čo sú popáleniny, aké majú príznaky a aké sú stupne popálenín

Popáleniny sú špecifickým úrazom alebo narušením pokožky, najčastejšie intenzívnym pôsobením nejakého zdroja extrémneho tepla. Poranenie môže mať plytší aj hlbší charakter, podľa toho majú popáleniny rôzne príznaky a s tým súvisiace komplikácie.

Popáleniny sú poranenia pokožky a podkožných vrstiev spojené s deštrukciou týchto tkanív do takej miery, že dochádza k trvalému narušeniu ich funkcie

Za vznikom popálenín je pôsobenie extrémneho tepla, ktoré môže mať suchú, mokrú alebo chemickú podobu a rôzne súvisiace príznaky a komplikácie

Pri vážnejšej popálenine hrozia aj sekundárne infekcie a zápaly

Typicky sa popáleniny prejavujú na koži začervenaním a bolesťou, prípadne zvýšenou citlivosťou. Podľa stupňa a rozsahu popálenia sú ako ďalšie príznaky najmä pľuzgiere, zmena zafarbenia kože na bielu až hnedú farbu a vznik väčších opuchov. Najčastejšie sú popáleniny na rukách a na nohách, prípadne na hrudníku, bruchu, chrbte a tvári.

Popáleniny majú viaceré stupne podľa ich závažnosti:

  • popáleniny I. stupňa sú najľahšie, majú rýchle hojenie obvykle do pár dní, poranenie je obvykle len povrchové a nie je poškodená bazálna membrána
  • popáleniny II. stupňa môžu byť typu A alebo B, podľa toho, ako veľké je poškodenie bazálnej membrány a či sa hoja do 2 týždňov alebo až mesiac
  • popáleniny II. stupňa sú už mimoriadne vážnym typom, kedy sa rana sama od seba už nevie zahojiť a dochádza k poškodeniu kože aj tkaniva pod ňou
  • stupeň popálenín sa označuje ako zuhoľnatenie, nastáva najmä pri elektrickom prúde a poškodené bývajú aj svaly, šľachy, nervy a dokonca kosti

Ako zmierniť popáleniny a čo na ne pomáha doma

Prvá a okamžitá pomoc je pri zmiernení neskorších komplikácií popálenín absolútna priorita. Po nej by ste sa mali zamerať na dlhodobé pôsobenie proti následkom, najmä ak ide o začervenanie, svrbenie, opuch a pľuzgiere a lepšie hojenie pokožky.

V rámci rýchlej pomoci aj neskoršieho pôsobenia použite:

Ochladenie pokožky: V prípade popálenín na pokožke je nevyhnutné čo najskoršie zachladenie kože. Najefektívnejšie je použitie špeciálnych chladivých sprejov alebo gélov, prípadne umytie pokožky pod studenou vodou či aplikácia studených obkladov. Pri ochladení kože pod tečúcou studenou vodou ju aplikujte aspoň 10 až 15 minút.

Výplachy slizníc: V prípade popálenín slizníc je potrebné vykonať ich výplach. Pri zasiahnutí oka robte výplach aspoň 30 minút, majte viečko otvorené a nechajte prúd vody stekať z vnútornej strany od očného kútika smerom von. Pri zásahu ústnej dutiny spravte opakovaný výplach úst a vodu vždy vypľujte. Ak ide o žieravinu, choďte za lekárom.

Prírodné prostriedky: Ako obklady na pokožku, hlavne na zmiernenie pálenia, bolesti, začervenania a opuchu, prípadne na lepšiu regeneráciu pokožky, viete využiť aj niektoré prírodné prostriedky. Vhodné je použiť ocot, vínny ocot alebo kozie mlieko, z byliniek zas odvar pre obklad zo zeleného čaju, aloe vera alebo ľubovníka bodkovaného.

Krémy, gély a iné: Na vážnejšie popáleniny, začervenanie pokožky, proti jej bolesti alebo na pľuzgiere na nej vám pomôžu aj rôzne krémy, gély, náplasti, spreje alebo telové mlieka. Ich cieľom je prekrytie poranenia, dostatočná hydratácia, prevencia voči vzniku sekundárnej infekcie a pôsobenie na niektoré príznaky, napríklad na svrbenie kože.

Zmiernenie bolesti: V prípade rozsiahlejších popálenín a popálenín, ktoré sú spojené s intenzívnejšou bolesťou, viete použiť aj niektoré lieky na zmiernenie bolesti. Môže ísť buď o perorálne tabletky s obsahom napríklad ibuprofénu, prípadne o špeciálne lokálne masti, ktoré takéto látky obsahujú. Pozor ale pri ich použití u detí a v tehotenstve.

Aké sú typy popálenín a z čoho najčastejšie vznikajú

Popáleniny vznikajú pôsobením extrémne vysokej teploty na povrch pokožky, pričom táto teplota môže mať viacero podôb a foriem. Niektoré popáleniny sú typické tým, že riziko ich vzniku je vysoké najmä v domácnosti, iné naopak vznikajú viac vonku.

Čo sa týka typov podľa pôvodu, najčastejšie sú tieto:

Vriace tekutiny: V domácnosti sú najbežnejším typom popálenín tie, ktoré vznikajú od vriacich tekutín, napríklad od vriacej vody, vriaceho oleja alebo nejakých jedál tekutého typu. Tieto popáleniny sú veľmi časté v kuchyni a to u detí, najčastejšie sa objavujú na rukách, nohách a tvári. Pomerne často sú spojené s opuchom a stratou citlivosti.

Horúce predmety: Veľmi častým typom popálenín v domácnosti ale aj vonku sú tie, ktoré vznikajú od horúcich predmetov. Ide napríklad o popáleniny od žehličky, horúcich povrchov v rúre alebo na varnej doske, od kulmy na vlasy, od dvierok na krbovej vložke alebo od lampy. Tieto popáleniny sú spojené aj so vznikom pľuzgierov na koži.

Slnečné žiarenie: Vonku hrozia v bežných prípadoch najmä popáleniny od slnka a slnečného žiarenia, hovorí sa im tiež spáleniny od slnka. Bežne sú postihnuté ruky, trup, krk a tvár, pričom pre tento typ popálenín sú aj špecifické rizikové faktory, ktoré súvisia s typom pokožky a nevyužívaním ochranných prostriedkov v podobe krémov.

Elektrický prúd: Zo zdravotného hľadiska sú veľmi nepríjemné a rizikové popáleniny, ktoré boli zapríčinené elektrickým prúdom. Tu sa rozoznávajú popáleniny prúdom do 1000 V a nad 1000 V, čiže nízkym alebo vysokým napätím. Rizikové sú z toho pohľadu, že nejde iba o nejaké lokálne poškodenie tkaniva, ale preto, že ohrozujú život.

Chemické látky: V domácnosti, ale aj pri výkone práce, možno natrafiť na niektoré chemické látky a rizikové chemikálie, ktoré môžu tiež spôsobiť popáleniny. Ide napríklad o žieraviny, kyseliny, zásadité látky, rozpúšťadlá alebo látky spôsobujúce poleptanie pokožky a slizníc. Často sa nachádzajú v rôznych agresívnych čistiacich prostriedkoch.

Krémy, gély a masti na domácu liečbu

Proti bolesti, pľuzgierom aj na lepšie hojenie popálenín a ich následkov viete využiť aj viaceré prostriedky lokálneho typu s vonkajšou aplikáciou. Najčastejšie ide o krémy, gély, masti, balzamy, spreje, mlieka, emulzie alebo náplasti či rôzne prekrytia.

Špecifické sú najmä ochladzujúce spreje s aplikáciou priamo na miesto popálenia ako prvá pomoc, prípadne rôzne hydratačné hydrogélové obväzy a kompresné prostriedky na vlhké prečistenie rany. Zmierňujú bolesti, majú chladivý efekt, udržujú optimálne prostredie v mieste popálenia, zabraňujú ďalšej infekcii a zabraňujú strate vody.

Na následnú domácu liečbu sú vhodné ďalšie prípravky:

  • ide o gély, masti, balzamy, mlieka, emulzie a krémy, ktoré podporujú chladenie a hydratáciu popáleniny a pôsobia aj proti bolesti, opuchu a pľuzgierom
  • v ich zložení sú často využívané prírodné látky, najmä vitamíny B a E, rôzne minerály, kyselina hyalurónová a bylinné extrakty z nechtíka či rakytníka
  • v niektorých prípravkoch sú v zložení aj močovina, konopný olej, lanolín, panthenol, ovos, jablčný ocot, maslo z karité, propolis, levanduľa a aloe vera
  • zakúpiť sa dajú aj vonkajšie prípravky z kategórie liečiv, kde sú v zložení aj účinné látky typu dimetindénmaleinát, heparín, alantoín a sulfadiazín

Najčastejšie otázky o popáleninách

Čo určite nerobiť v rámci prvej pomoci pri popálenine? Aké sú možné komplikácie, ak nebude popálenina správne ošetrená? Ako sa určuje závažnosť popálenín? Tieto témy a otázky sa na internetových fórach a v online diskusiách vyskytujú často.

Pripravili sme si preto odpovede na najčastejšie dotazy:

Podľa čoho sa určuje závažnosť rozsahu popálenín na tele?

Používa sa tzv. deviatkové pravidlo, telo dospelého je rozdelené na niekoľko oblastí a každá orientačne pokrýva 9 % povrchu telo. Po 9 % majú krk a hlava a jedna horná končatina. Po 18 % majú jedna dolná končatina, predná plocha trupu a zadná plocha trupu.

Ktoré komplikácie popálenín sa objavujú najčastejšie?

Čo sa týka najčastejších komplikácií pri popáleninách, patria sem opuchy, vytvorenie pľuzgierov, strata tekutín z ciev, zníženie krvného tlaku a zhoršenie krvného obehu a pri väčších popáleninách aj šok. Pri popálení dýchacích ciest hrozí zadusenie.

Môžu vzniknúť popáleniny aj vodou do 100 °C? Ak áno, ako?

Áno, môžu, veľa záleží najmä od toho, ako dlho pôsobí takáto voda a aká je jej teplota. Popálenina môže vzniknúť už pri teplote nad 70 °C a to aj pri pôsobení pár sekúnd. Naopak, voda okolo 50 °C by na vznik popáleniny musela pôsobiť aspoň minútu.

Ktorým „domácim radám“ sa pri popáleninách vyhýbať?

Mnoho popálenín sa skomplikuje aj nesprávnou prvou pomocou a častými chybami pri nej. Popáleniny nechlaďte ľadom, nedávajte na ne tvaroh, maslo, čaj, zubnú pastu, múku a ani cibuľu, nenatierajte ich vajíčkom ani lekvárom a pľuzgiere nestrhávajte.

Sú nejakým spôsobom špecifické inhalačné popáleniny?

Áno, popálenie dýchacích ciest je na rozdiel od povrchových popálenín oveľa rizikovejšie a vzniká napríklad pri vdýchnutí plameňa, pary, dymu a splodín horenia. Zaistite prívod vzduchu, uvoľnite oblečenie a potom čo najskôr kontaktujte rýchlu pomoc.

Tipy pre prvú pomoc pre popáleniny a spálenú pokožku

Prvá pomoc a okamžitá starostlivosť o miesto vzniku popáleniny sú veľmi dôležité z hľadiska riešenia neskorších následkov a tiež z pohľadu minimalizácie komplikácií. Už aj laická prvá pomoc má veľký význam, no hneď po nej by mala nasledovať tá odborná.

V prvom rade treba čo najskôr ukončiť pôsobenie tepla a činiteľa, ktorý popálenie spôsobuje, v prípade pôsobenia na odev treba tento čo najskôr vyzliecť

Výnimkou z vyzliekania odevu je stav, ak je oblečenie k telu priškvarené pôsobením popálenia. Z tela tiež odstráňte všetky kovové predmety a šperky, ktoré by mohli teplo ďalej akumulovať. Následne uložte telo do stabilizovanej polohy, pri menších popáleninách to je v sede, pri popáleninách vo väčšom rozsahu je bezpečnejšia poloha ľahu.

Potom je v rámci prvej pomoci dôležité chladenie miesta:

  • chladiť by sa malo pod studenou a tečúcou vodou, nepoužívajte ľad
  • prúd vody na pokožku musí byť mierny, silný prúd ju môže poškodiť
  • ak ide o popáleniny od chemikálií, tie najskôr odstráňte nasucho
  • pri chladení úst a očí robte ich opakované výplachy studenšou vodou
  • chladenie sa robí pri popáleninách do 20 až 50 % z plochy pokožky
  • zvyšok tela zahrievajte dekou a zabráňte odchodu telesného tepla

Po ochladení postihnutého miesta danú popálenú plochu prekryte čistou látkou alebo špeciálnym obväzom, ktorý zaistí udržanie vlhkosti a zároveň bude priepustný pre vzduch. V prípade popálenín od elektrického prúdu minimalizujte kontakt s telom postihnutého, skontrolujte činnosť srdca a krvného obehu a minimalizujte pohyb tela postihnutého.

Čítať viac