Tabletky na chudnutie

Podrobnejšie o téme

Tabletky na chudnutie">

Ak sa vám pri pohľade na váhu zatočí hlava z toľkých kilogramov, je najvyšší čas začať brať chudnutie ako serióznu výzvu. Veľa ľudí sa rozhodne pre radikálny krok a siahnu po prípravkoch na chudnutie, ktoré majú bežne podobu tabliet alebo kapsúl.

Tabletky na chudnutie predstavujú pre mnohých mužov a ženy, najmä po 40. roku života, akýsi svätý grál zhodenia nadbytočných kilogramov. Niektoré sú na predpis, iné sú voľne dostupné v lekárni ako doplnok výživy. Ktoré z nich sú najúčinnejšie na chudnutie z brucha, bez jojo efektu a s viditeľným účinkom? Aj na to si dáme teraz odpoveď.

Čo sú tabletky na chudnutie a ako fungujú pre ženy a pre mužov

Dnešná doba praje rýchlym a jednoduchým riešeniam, minimálne na prvý pohľad. Ak ide o nadváhu, obezitu a chudnutie, takýto spôsob riešenia ponúkajú tabletky alebo kapsuly určené na perorálne užívanie. Tie sú určené tak pre ženy, ako aj pre mužov.

Existujú dva druhy tabliet na chudnutie, tým prvým sú tabletky na recept, ktoré môže indikovať iba lekár a ich hlavným účinkom je zníženie chuti do jedla

Druhým typom sú tabletky dostupné voľne, ktoré sú klasifikované ako doplnky výživy, pričom sú založené na látkach prírodného pôvodu, najmä rastlinného

V prípade druhého typu tabliet je plusom ich komplexnejší účinok

Výhodou tabliet určených na chudnutie je jednoduché a presné dávkovanie, v tom druhom prípade teda aj širšie pôsobenie, ako iba na zníženie chuti do jedla. Na druhú stranu, iba tabletky vám na väčšie a viditeľné zhodenie nadbytočných kilogramov nepomôžu, potrebujete zmeniť aj celkovo životosprávu, najmä jedálniček a tiež spôsob stravovania.

Toto sú najčastejšie účinky, ktoré tieto tabletky majú:

 • celková podpora metabolizmu, trávenia a zažívania, miera tohto účinku je samozrejme závislá aj od konkrétnej značky a zloženia, väčšinou tu však je
 • zníženie pocitov hladu a naopak, zvýšenie pocitu nasýtenia, čo býva dôsledok obsahu niektorých bylinných látok, ale tiež výťažkov z plodov ovocia
 • cielená podpora odbúravania tukov a tukových zásob a to cez spaľovanie a podporu termogenézy, rovnako tak zvýšením celkového energetického výdaju
 • niektoré prípravky môžu prispievať svojim zložením, najmä ak ide o niektoré rastlinné alkaloidy a aminokyseliny, aj k zníženiu ukladania nových tukov

Zloženie a účinné látky v tabletkách na chudnutie

Voľne dostupné a voľne predajné tabletky na chudnutie majú pomerne široké zloženie, ktoré je kombináciu rastlinných a bylinných výťažkov, extraktov z plodov, korenín, aminokyselín, vitamínov, minerálov a iných látok, predovšetkým prírodného pôvodu.

Medzi zložky a látky využívané najviac patria tieto:

Aminokyseliny: Aminokyseliny L-Karnitín a L-Tyrozín majú zásadný podiel na chudnutí a to viacerými efektmi. Podporujú fyzickú výdrž pri cvičení a regeneráciu svalov po tréningu, znižujú pocity hladu a zvyšujú pocity nasýtenia, zlepšujú využitie tukov pre okamžitú energiu a podporujú efektívnejšie spaľovanie už uložených tukových zásob.

CLA a HCA: Ide o konjugovanú kyselinu linolovú a kyselinu hydroxycitrónovú. Obe tieto kyseliny patria medzi látky podporujúce efektívnejšie spálenie už uloženého tuku v tkanivách a to najmä jeho odbúravaním zo svalov počas cvičenia. Pôsobia aj proti ukladaniu nového tuku, na zvýšenie spaľovania kalórií a proti nadmernej chuti do jedla.

Extrakty z plodov: Pomerne dosť často sa využívajú v produktoch aj extrakty z plodov, najmä z chilli papričiek a ovocia acai a divoký pomaranč. Tabletky tak obsahujú kapsaicín, čo je známy spaľovač tukov cez termogenézu, synefrín, ktorý podporuje zvýšenie lipolýzy, termogenézu aj zrýchlenie metabolizmu alebo viaceré antioxidanty.

Výťažky z rastlín: Garnícia alebo zelený čaj, to sú dva najlepšie príklady využívania bylinných výťažkov v tabletkách na chudnutie. Rastlinné extrakty a látky prírodného pôvodu sú výbornými prírodnými spaľovačmi tukov, podporujú vyšší energetický výdaj a spaľovanie kalórií, znižujú chuť do jedla, zvyšujú sýtosť a redukujú cholesterol.

Kofeín a zelená káva: Káva ako taká je známym podporovateľom trávenia, no zelená káva ide ešte ďalej a stimuluje aj rýchlejší metabolizmus, pomáha pri efektívnejšom spaľovaní tukov a znižuje chuť do jedla. Častou súčasťou tabliet na chudnutie je aj kofeín ako taký, ktorý má všeobecne povzbudzujúce účinky a podporuje termogenézu.

Vitamíny, minerály a vláknina: Ako pomocné a doplnkové zložky možno nájsť vo viacerých tabletkách aj stopové prvky a vlákninu. Vláknina má formu inulínu, najčastejšie z čakanky, ktorá podporuje trávenie a prečistenie čriev. Zo stopových prvkov sú najviac využívané vitamíny C a E a minerály draslík, vápnik, horčíkželezo.

Ako rozoznať a vybrať najlepšie tabletky na chudnutie

Na trhu je tabliet určených na podporu chudnutia pomerne veľké množstvo, v minulosti boli navyše sprevádzané kontroverznými sľubmi, no slabším efektom v praxi. Dnes je situácia už oveľa lepšia, na druhú stranu, nie všetky produkty sú rovnako kvalitné.

Ak chcete nájsť najlepšie, skúste sa orientovať podľa:

Ceny: Ak si myslíte, že bude platiť priama úmera, čím lacnejšie, tým lepšie, tak je to práve naopak. Príliš nízka cena je podozrivá, takže takýmto tabletkám sa určite vyhnite. Neznamená to ale samozrejme ani to, že by ste sa mali orientovať iba na tie najdrahšie značky, no radšej si priplaťte viac za kvalitnejšie zloženie alebo viac overenú značku.

Zloženia: Pri tabletkách na chudnutie sa buď orientujte na také, ktoré sú založené na jednej či dvoch látkach, alebo na také, ktoré majú širšie zloženie. V jednom aj druhom prípade je potrebné, aby bola koncentrácia tých najdôležitejších látok čo najvyššia. Pri značkách s príliš bohatým zložením nastáva práve problém s nízkou koncentráciou.

Deklarovaných účinkov: Tak, ako aj pri cene, aj tu platí, že príliš široká paleta účinkov alebo sľubovaných efektov je podozrivá. Pozerajte preto nielen na to, čo výrobca sľubuje, ale aj na to, či dáva nejaké časové predikcie, napríklad, že schudnete určité množstvo kilogramov do istého množstva dní. Lepšie je menej účinkov, ale konkrétnych.

Záruky spokojnosti: Na trhu nie je veľa značiek, ktoré by ponúkali 100 % garanciu účinkov a spokojnosti, no ak to niektorá z nich robí, ide o znamenie, že si výrobca verí. Pod pojmom záruka spokojnosti máme na mysli garanciu vrátania peňazí, ak nebudú účinky v praxi také, ako by ste si predstavovali. Overte si túto záruku u iných užívateľov.

Overené potraviny a jedálniček na chudnutie

Na chudnutie vám vie komplexne a dlhodobo pomôcť hlavne lepšie stravovanie, čiže zdravší jedálny lístok. Z neho by ste mali vylúčiť sladkosti, slané pochutiny, fast food jedlá, mastné, tučné, ťažké a vyprážané jedlá a tiež múčniky a potraviny z bielej múky.

Naopak, dôležité je mať čo najviac ovocia, zeleniny, strukovín, rýb, orechov a semiačok, z mäsa je najlepšie chudé, čiže hydinové. Okrem jedla si všímajte aj pitný režim, tu je základom voda, ktorej by ste mali denne vypiť aspoň 2 litre a to po menších dávkach počas celého dňa. Doplniť ju môžete o bylinkové čaje, samozrejme bez cukru.

K potravinám a nápojom, ktoré pomôžu najviac, patria:

 • koreniny, najmä štipľavé korenie typu chilli, zázvor, škorica, čierne korenie, biele korenie alebo nové korenie, podporujú totiž spaľovanie tukov
 • kvalitná káva, ktorá obsahuje dostatok kofeínu, nakoľko ide o známy stimulant pre nervovú sústavu, no aj na zrýchlenie trávenia alebo metabolizmu
 • zelený čaj, ten obsahuje taktiež stimulačné látky, rovnako tak aj veľa antioxidantov, najmä katechínov, vďaka ktorým sa znižuje miera ukladania tuku
 • ovsené vločky, ktoré obsahujú mimoriadne veľa vlákniny dôležitej na zníženie pocitu hladu a zvýšenie zasýtenia, čo je prevencia voči prejedaniu sa

Najčastejšie otázky o tabletkách na chudnutie

Nakoľko v minulosti boli tabletky na chudnutie pomerne kontroverznou témou, aj dnes sa celkom pochopiteľne nájdu ľudia, ktorí sa o nich v internetových diskusiách a na fórach s otáznikmi. Rovnako tak sa pýtajú aj na viaceré praktické dotazy a témy.

K najviac diskutovaných aj kladeným otázkam patria:

Má forma tabliet nejaké výhodu oproti iným formám?

Áno, ide hlavne o jednoduchosť presného dávkovania podľa konkrétnej dávky a tiež dlhší účinok, najmä čo sa týka postupného uvoľňovania látok z kapsuly alebo tabletky. Vďaka tomu môže byť dávkovanie menej časté, ako napríklad v prípade nápojov.

Sú s týmito tabletkami spojené aj nejaké vedľajšie účinky?

To závisí od konkrétnej značky a zloženia, je to rôzne samozrejme, ale vo väčšine prípadov je užívanie bezproblémové. Dodržiavať treba inštrukcie výrobcu ohľadom obmedzenia užívania napríklad u tehotných žien a držať sa treba aj odporúčaného dávkovania.

Aké býva dávkovanie týchto tabliet a kedy ich brať?

Aj v tomto prípade je situácia individuálna a líši sa podľa konkrétneho výrobcu. Štandardne však platí, že tabletky sa užívajú pred jedlom alebo spolu s ním a buď raz alebo dva krát za deň. Spoločnou podmienkou býva nevyhnutnosť užívania viac mesiacov.

Objavili sa u mňa tráviace ťažkosti aj hnačka, kde je problém?

V zásade nejde o žiadny problém, takáto situácia sa môže vyskytnúť, nakoľko vyššia koncentrácia niektorých látok môže pôsobiť prvé dni na trávenie stimulačne. Tabletky môžu obsahovať napríklad extrakty z chilli alebo vlákninu, črevá si musia zvyknúť.

Môžu sa skombinovať viaceré značky tabliet naraz?

Hoci to obvykle v príbalovom letáku nenájdete, neodporúča sa to a to hlavne kvôli riziku, že mnoho látok v zložení býva spoločných a mohlo by tak prísť k prekročeniu odporúčaných dávok. To by mohlo spôsobiť aj vyššie spomínané zažívacie problémy.

Tipy na účinné a zdravé chudnutie aj cez pohyb, šport a cvičenie

Chudnutie samozrejme nie je iba otázkou príjmu potravín, jedálnička, stravovania či nejakých tabliet alebo podobných prípravkov. Aby bolo zdravé, viditeľné a efektívne, treba pôsobiť aj na výdaj energie, spaľovanie kalórií a skôr uložených tukových zásob.

Najefektívnejšie viete chudnúť tak, že budete zhadzovať uložený tuk a zároveň znížite mieru jeho nového ukladania a to zvýšením spaľovania kalórií

Dlhodobo overeným spôsobom chudnutia je pohyb. Ten by mal pozostávať z troch typov a to jednak prirodzenej chôdze, vytrvalostných aktivít a cvičenia zameraného na spaľovanie tukov a kalórií. Kto chce, môže k tomu pridať aj budovanie svalstva a jeho objemu silovým tréningom, keďže platí, že čím viac svalov máte, tým lepšie chudnete.

Ak ide o prirodzenú a vytrvalostnú aktivitu, sem patria:

 • najviac prirodzeným pohybom pre náš organizmus je chôdza
 • snažte sa všade chodiť peši, 10 tisíc krokov denne je minimum
 • ak máte sedavé zamestnanie, majte aspoň 45 minút prechádzku
 • k chôdzi pridajte beh, plávanie, bicyklovanie či korčuľovanie
 • v zime skúste lyžovanie, bežkovanie alebo ľadové korčule
 • tieto kardio cvičenia a športy robte aspoň 2 krát za týždeň

Vždy začnite s nižšou záťažou a dobou športovania, potom pridajte tempo a aj čas. Pre čo najlepšie spaľovanie už uložených tukových zásob si po získaní kondície uvedenými športmi zvoľte HIIT tréningy, čiže vysokointenzívne cvičenie. Sem patria napríklad zumba či iné výbušné cviky pre celé telo, ktoré sa spravidla vykonávajú do 30 minút.

Čítať viac