Doplnky výživy

Podrobnejšie o téme

Doplnky výživy">

Výživové doplnky patria medzi veľmi populárne produkty a to prakticky pre všetkých ľudí. Či už ide o mužov, ženy, deti, seniorov alebo pre ľudí so špecifickými potrebami, napríklad tehotné ženy, kulturistov alebo diabetikov, majú doplnky svoje účinky.

Podľa zloženia a zamerania môže ísť o vitamíny, minerály, prípravky na chudnutie alebo naopak pribratie, vo fitness oblasti majú vplyv na rast svalovej hmoty a silu, pomôcť môžu aj na imunitu, lepšie trávenie či podporu fungovania srdca, ciev, pohybového aparátu a podobne. Ich výhodou je, že sú dostupné bez receptu, predpisu alebo aj vyšetrenia.

Čo sú doplnky výživy a pre koho majú význam

Na doplnenie potrebných a prospešných látok, či už ide o vitamíny, bylinné extrakty, výťažky z plodov, rôzne živiny, minerály, stopové prvky alebo iné látky, na to všetko viete využiť výživové doplnky. Jedná sa o hotové produkty s koncentrovaným zložením.

Definícia hovorí, že výživové doplnky sú určené na doplnenie prirodzenej stravy, pričom ide o prípravky s látkami s výživovým alebo fyziologickým účinkom

Do obehu sú výživové doplnky uvádzané v rôznych formách, najčastejšie ako kapsuly, tabletky, šumivé tablety, piluly, prášky alebo rozličné formy tekutín

Dôležitá je možnosť užívania po menších alebo jednotlivých dávkach

Výživové doplnky sú určené prakticky pre každého, čiže pre malé deti, dospievajúcich, pre ženy a mužov v dospelom veku a aj pre seniorov. Podľa toho, aké majú zloženie, môžu byť aj špecializované pre potreby niektorých konkrétnych skupín, napríklad pre tehotné ženy, dojčiace ženy, športovcov, kulturistov alebo ľudí s nejakým problémom.

Čo sa týka funkcií, doplnky výživy podporujú napríklad:

  • doplnenie vitamínov alebo minerálov do tela, v oboch prípadoch ide o látky, ktoré majú všeobecne prospešné účinky a podporujú zdravie celkovo
  • zvýšenie hladiny niektorých špecifických látok potrebných pre stimuláciu konkrétnej oblasti, napríklad na zlepšenie stavu kĺbov, vlasov alebo trávenia
  • podporný účinok pri dlhodobých problémoch a ťažkostiach, napríklad na zlepšenie hladiny niektorých látok v krvi alebo proti dlhodobým príznakom
  • akútne pôsobenie na niektoré viac špecifické stavy, takto pôsobia napríklad doplnky obsahujúce probiotiká alebo tie, ktoré sú určené pre športovcov

Účinky, ktoré doplnky výživy ponúkajú

Čo sa týka účinkov, výživové doplnky majú podpornú funkciu a ich cieľom je dlhodobé pôsobenie na nejaký orgán, orgánovú sústavu, všeobecný zdravotný stav alebo proti nejakej konkrétnej ťažkosti a to hlavne doplnením látok s prospešným pôsobením.

Výživové doplnky výživy pôsobia najmä na tieto oblasti:

Doplnenie vitamínov a minerálov: Najviac žiadané a najviac využívané sú vitamínové alebo minerálové výživové doplnky. Ich cieľom je doplnenie hladiny konkrétnych vitamínov alebo minerálov, pričom môže ísť o doplnky obsahujúce iba jeden vitamín či minerál, prípadne o multivitamíny a multiminerály, alebo o kombináciu vitamínov a minerálov.

Obranyschopnosť a imunita: Na podporu prirodzenej obranyschopnosti a zlepšenie imunity všeobecne aj imunity dýchacích ciest alebo čriev viete využiť tiež výživové doplnky. V ich zložení sú vitamíny, minerály, extrakty z húb a byliniek, morské riasy alebo špeciálne látky prírodného pôvodu so stimulačným efektom na aktivitu imunitného systému.

Trávenie a chuť do jedla: Prípravky na podporu trávenia a tráviacej sústavy môžu mať buď všeobecne podporný efekt, prípadne môžu cieliť na konkrétne ťažkosti, napríklad zápchu, hnačku, nafukovanie, nadúvanie alebo nechutenstvo do jedla. Obsahujú enzýmy, minerály, probiotické baktérie alebo látky prečisťujúce tráviaci trakt a stimulujúce črevá.

Pleť, pokožka, vlasy a nechty: Veľmi žiadanou kategóriou prípravkov sú aj tie, ktoré podporujú zdravý stav a funkciu pokožky, pleti, vlasovnechtov. Ide o prípravky, ktoré majú vo svojom zložení kolagén, keratín, vitamíny a minerály zlepšujúce krásu pleti a vlasov a rôzne bylinné extrakty podporujúce hydratáciu pleti alebo pevnosť nechtov.

Močová sústava: Na prečistenie močových ciest, podporu funkcie obličiek alebo aj proti niektorým problematickým príznakom súvisiacim s močovými cestami a u mužov aj so stavom a zdravím prostaty, na toto všetko reagujú výživové doplnky určené pre močovú sústavu. Môžu mať podobu tabliet, kapsúl, ale aj čajov, kvapiek a sirupov.

Nervová sústava a mentálna vitalita: Stav nervovej sústavy je vo veľkej miere závislí od kombinácie špecifických vitamínov a minerálov a práve takéto zloženie ponúkajú výživové doplnky s týmto zameraním. Viaceré z nich obsahujú aj rastlinné extrakty podporujúce lepšiu pamäť, zvyšujúce pocit energie a potláčajúce pocity nervozity alebo úzkosti.

Pohybový aparát: Zdravie svalov, kĺbov, kostí, šliach a väzív je cieľom prípravkov, ktoré sú svojim zložením a účinkom zamerané na pohybový aparát. Obsahujú najmä kolagén, vitamín D, vápnik a rôzne iné minerály, vitamíny a podporné stopové prvky, ktoré prospievajú na štruktúru a funkciu tkanív. Viaceré podporujú aj zdravie zubov alebo ďasien.

Srdce, cievy a krvný obeh: Ak máte problémy s cholesterolom alebo cukrom v krvi, chcete podporiť preventívne stav srdca a jeho funkcie, máte ťažkosti s hemoroidmi alebo kŕčovými žilami alebo vás trápia hemoroidy, aj v tejto oblasti existuje veľký výber doplnkov výživy. Obsahujú rôzne omega kyseliny, aminokyseliny, bylinky alebo aj huby.

Sexuálne zdravie: Špeciálne pre mužov sú určené výživové doplnky podporujúce zdravie pohlavnej sústavy, no čoraz viac ich je už aj pre ženy. V zložení sú aminokyseliny, ktoré zlepšujú prekrvenie pohlavných orgánov, ktoré sú doplnené o overené rastlinné afrodiziaka. Cieľom býva zvýšenie libida, potencie, plodnosti aj zlepšenie kvality stoporenia.

Chudnutie a metabolizmus: Osobitnou skupinou sú výživové doplnky pôsobiace na telesnú hmotnosť, konkrétne na chudnutie. Viaceré z nich podporujú najmä výdaj energie alebo rýchlejší metabolizmus a to prostredníctvom kombinácie rôznych stimulantov, bylinných výťažkov, kofeínu, extraktov z chilli, aminokyselín a viacerých vitamínov.

Spaľovanie tukov: Osobitným druhom prípravkov, ktoré sú tiež doplnkami výživy, sú rôzne spaľovače tukov a doplnky na lepšie spaľovanie tuku. Obsahujú hlavne aminokyseliny, proteíny a extrakty s termogénnym účinkom, tie môžu byť doplnené aj o minerály a stopové prvky. Môžu mať formu tabliet, ale aj práškov alebo už hotových nápojov.

Ženské problémy a situácie: Na problémy s menštruáciou, proti rôznym infekciám týkajúcim sa močových ciest u žien, na zmiernenie prejavov menopauzy alebo na podporu zdravého tehotenstva a dojčenia, na to všetko sú určené doplnky výživy špeciálne pre ženy. Obsahujú rôzne aminokyseliny, vitamíny, stopové prvky a bylinné extrakty.

Doplnky špeciálne pre deti: Deti majú počas svojho rastu a vývinu špeciálne potreby. Tomu zodpovedajú aj výživové doplnky, hlavne ich zloženie a zameranie. Podporujú obvykle správny vývin nervovej sústavy, pohybového aparátu, prirodzenú obranyschopnosť u detí, zdravé trávenie a vylučovanie a doplnenie špecifických vitamínov minerálov.

Aké látky najčastejšie obsahujú doplnky výživy

Ak ide o zloženie, výživové doplnky sú založené najmä na látkach prírodného pôvodu alebo na synteticky vyrobených zložkách, ktoré ale nie sú liečivou látkou. Ide napríklad o vitamíny, minerály, aminokyseliny, mastné kyseliny a bylinné extrakty a výťažky.

Podľa konkrétneho zamerania môžu obsahovať aj rôzne proteíny, látky so stimulačným účinkom, probiotické kultúry, vlákninu, kolagén, proteíny a rôzne iné živiny či extrakty alebo výťažky z plodov. Tieto látky majú spoločné to, že ich užívanie nie je viazané na indikáciu od lekára, čiže všetky výživové doplnky sú voľne predajné a bez predpisu.

Toto je rozdelenie výživových doplnkov podľa zloženia:

  • vitamínové doplnky a preparáty určené na doplnenie minerálov, ktoré obsahujú najviac potrebné vitamíny a minerály, prípadne aj ich kombináciu
  • prípravky s obsahom laktobacilov, probiotických baktérií alebo enzýmov, ktoré sú určené na podporu imunity, trávenia, metabolizmu alebo čriev
  • doplnky obsahujúce bylinné výťažky alebo extrakty rôznych plodov, húb, rastlín, ovocia a podobne, väčšinou podporujú zdravie nejakej sústavy
  • prípravky obsahujúce živiny, mastné kyseliny, aminokyseliny, kolagén alebo iné prírodné látky, tie bývajú využiteľné aj pre športovcov a podobne

Najčastejšie otázky o doplnkoch výživy

Sú nejaké prekážky pri užívaní výživových doplnkov? Hrozia aj riziká v podobe vedľajších alebo nežiaducich účinkov? Ako dlho treba doplnky výživy užívať? Tieto, ale aj mnohé iné otázky a dotazy sa ľudia pýtajú v internetových fórach a diskusiách často.

Medzi najčastejšie rozoberané témy patria najmä tieto:

Je z pohľadu užívania alebo účinkov dôležitá forma doplnku?

Čiastočne áno, najmä ak ide o rýchlosť vstrebania, nástup účinku a jeho trvanie. Tabletky alebo kapsuly sú typické tým, že látky sa vstrebú do tela o niečo neskôr, no ich pôsobenie je zas dlhšie. Tekuté formy majú rýchlejší účinok, ktorý aj ale skôr pominie.

Sú spojené s doplnkami výživy aj vedľajšie a nežiaduce účinky?

Väčšinou nie, ale podľa konkrétneho zloženia sa môžu objaviť. Ide najmä o efekty spôsobené alergickou alebo precitlivenou reakciou v prípade bylinných zložiek, alebo o účinky, ktoré sú výsledkom nadmerného dávkovania, najčastejšie ide o tráviace ťažkosti.

Sú kontraindikácie k užívaniu a kto by nemal doplnky užívať?

Áno, niektoré prípravky môžu mať kontraindikácie, hlavne ak obsahujú bylinné látky alebo majú intenzívnejší účinok na konkrétnu orgánovú sústavu. Medzi najčastejšie kontraindikácie patria tehotenstvo, dojčenie, nízky vek alebo výskyt konkrétnej choroby.

Kedy prídu prvé účinky a ako dlho treba výživové doplnky brať?

Doplnky výživy nie sú žiadne liečivá a ani prostriedky, ktoré by vám priniesli účinky ihneď na druhý deň od začiatku užívania. Viditeľné zmeny sú otázkou týždňov alebo až mesiacov a taká je aj doba dávkovania, niektoré viete brať dlhodobo aj po celý rok.

Ako je to s kombináciou rôznych doplnkov alebo aj s liekmi?

V tomto prípade sa treba mať na pozore pri doplnkoch s podobným zložením alebo účinkom v podobnej oblasti či na jeden problém. Rizikom je totiž nadmerný príjem spoločných látok. Ak užívate nejaké lieky, riaďte sa pri kombinácii len príbalovým letákom.

Tipy ako nájsť a vybrať najlepšie doplnky výživy

Na trhu je množstvo rôznych doplnkov výživy, či už sa jedná o tie vitamínové, minerálové alebo s konkrétnym účinkom a zložením na nejakú oblasť zdravia a podobne. Vzhľadom na to, že ide o neregulovanú oblasť, prípravky môžu mať rôznorodú kvalitu.

V prvom rade treba pozerať na kvalitu zloženia, kde si treba všímať koncentráciu a typ látok, v druhom rade na výrobcu a značku a v treťom na pôvod látok

Pokiaľ ide o výrobcov, na trhu môžete nájsť známe značky, ktoré tu pôsobia už roky a v ich prípadoch platí, že spravidla ponúkajú výrobky a doplnky vyššej kvality. Pozerať treba aj na to, či sa jedná o značku so širším sortimentom, alebo o značku, ktorá sa špecializuje iba na jeden prípravok. Jedno aj druhé má svoje plusy, záleží od druhu doplnku.

Pozornosť treba upriamiť aj na zloženie, kde si všímajte:

  • šírku zloženia a počet látok, niekde je iba jedna, inde je ich viac
  • pri jednej látke jej pomer k odporúčanému množstvu látky za deň
  • pri viacerých zložkách koncentráciu tých s najdôležitejším účinkom
  • či sa jedná o zložky, ktoré sa navzájom dopĺňajú alebo podporujú
  • pomocné látky a či tu nie sú nejaké problémové z pohľadu alergie
  • pomer koncentrácie látok a ceny v závislosti aj do konkurencie

Dôležitá je aj forma doplnku výživy a tiež denná dávka. Čím častejšie počas dňa musíte daný prípravok užiť, tým menej je prospešných látok v jednej dávke, čo je nevýhoda. Na druhú stranu, ak ide o účinnosť a úspešnosť daného produktu, veľa napovie aj pôvod látok, hlavne ak ide o bylinné extrakty a výťažky. Tu rozhoduje najmä to, akej sú sily.

Čítať viac