Artróza

Podrobnejšie o téme

Artróza je jedno z najviac rozšírených civilizačných ochorení spojených s kĺbmi. Medzi jej typické prejavy patria stuhnutosť a bolesť v kĺboch a obmedzenie ich funkcie. Má viaceré stupne, podľa toho, ako veľmi sú tieto príznaky viditeľne a obmedzujúce.

Ochorenie sa môže týkať väčších aj menších kĺbov, či už chrbtice, napríklad krčnej, ale aj na ruke, napríklad ramena, zápästia a prstov, na nohe sa týka obvykle kolena či bedrového kĺbu. Veľký vplyv na vznik artrózy majú namáhanie kĺbov počas života, celkovo životospráva a aj strava. Aká je najlepšia liečba a viete si pomôcť bylinkami? Čítajte tu.

Čo je artróza, aké má príznaky a kde sa objavuje

Bolia vás kĺby, keď ste ráno vstali a ste vo vyššom veku? Máte pocit stuhnutosti v nejakom konkrétnom kĺbe? Možno ide o artrózu, ochorenie kĺbu spojené s narušením funkcie. Nevyskytuje sa iba u seniorov, sú aj prípady, kedy začalo v 20. roku života.

Osteoartróza, aký je celý odborný názov ochorenia, je degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré je sprevádzané ich bolesťou, či už po námahe alebo aj v kľude

Vplyv na vznik artrózy má životný štýl, pričom pri nej príde k degenerácii kĺbovej chrupavky, ale aj okolitých kostí, púzdra, svalov a iných štruktúr

Výsledkom je miestny zápal kĺbu a pri preťažení aj tvorba tekutiny

Pokiaľ ide o výskyt artrózy, tá postihuje tak kĺby, ktoré sú váhou tela zaťažované viac, ako aj tie menšie, ktoré sú naopak nedostatkom činnosti zaťažované menej. Artróza môže postihnúť kĺby krčnej chrbtice, bedrový kĺb, koleno, rameno, zápästie aj kĺby na prstoch. Ochorenie sa rozvíja obvykle niekoľko rokov a nástup jeho symptómov je pozvoľný.

Čo sa týka tých, tak medzi najčastejšie príznaky patria:

  • najdôležitejším prejavom je bolesť, najskôr vzniká pri námahe a po nej, kedy príde k väčšiemu zaťaženiu kĺbu, chrupavky a tiež okolitého svalstva
  • neskôr sa bolesť objavuje aj pri bežnom pohybe, dokonca aj pri tom menej aktívnom, v pokročilom štádiu artrózy je dokonca už aj v pokoji alebo v noci
  • typickým prejavom je aj stuhnutosť postihnutého kĺbu, tá býva typicky ráno a neskôr aj počas dňa, spolu s ňou príde aj k obmedzeniu hybnosti kĺbu
  • medzi ďalšie príznaky patria deformita kĺbov, svalová atrofia v okolí, objaviť sa môžu aj opuchy a ak ide o kĺby na nohách, tak môže prísť ku krívaniu

DEGENERÁCIA SA TÝKA AJ OKOLIA KĹBU

K degenerácii prichádza nielen v samotnom kĺbe, ale v celom kĺbovom púzdre, postihnutá nie je iba chrupavka, ale aj okolité tkanivá, napríklad najbližšia kosť. Povrch kĺbu sa stenčuje a zdrsňuje, dochádza k obmedzeniu hybnosti kĺbu a oslabeniu svalov.

Ako zmierniť artrózu a čo na ňu pomáha doma

Prejavy artrózy, čiže bolesť kĺbov, ich obmedzenie hybnosti alebo stuhnutosť, je možné doma riešiť a minimalizovať viacerými opatreniami. Niektoré sú krátkodobé, napríklad využitie liečiv a doplnkov výživy, iné sú dlhodobé, najmä pohyb a zmeny životosprávy.

Toto sú najlepšie možnosti, ktoré vám pomôžu doma:

Životospráva a životný štýl: Dôležitou súčasťou podpory je zlepšenie stravovania s cieľom konzumácie potravín obsahujúcich kolagén, aminokyseliny, vitamíny skupiny B alebo niektoré minerály, napríklad vápnik. Jedzte teda viac zeleniny, ovocia, mliečnych výrobkov či rýb. Vyhýbajte sa alkoholu a fajčeniu a viac počas dňa oddychujte.

Cviky a cvičenie: S prejavmi artrózy a na zlepšenie funkčnosti kĺbov vám pomôže aj pohyb a cvičenie, nie však každé. Pozor na bicyklovanie a beh po tvrdom povrchu, naopak, plávanie je veľmi odporúčané. To isté platí aj pre miernu chôdzu v prírode každý deň, podporíte tým aj svoje svaly. Majte pohyb pravidelne a dlhodobo, znížite tým aj nadváhu.

Podporné procedúry a prostriedky: V rámci podpory hybnosti kĺbov a na zmiernenie niektorých ťažkostí spojených s artrózou môžete skúsiť bahenné zábaly, parafínové zábaly, pravidelnú návštevu termálnych kúpeľov s horúcou vodou, akupunktúru či chladivé zábaly. Pomôcť vám môžu aj špeciálne protetická obuv a vložky do topánok.

Bylinky a babské rady: Domáca liečba bylinkami má tiež pozitívny a podporný účinok na niektoré prejavy artrózy, napríklad na opuch, bolesť alebo stuhnutnosť postihnutých kĺbov. Využiť môžete odvary byliniek na zábaly a obklady, ktoré budete na kĺby prikladať. Skúste listy hlávkovej kapusty a obklady z listov kostihoja, repíka a brezy.

Kĺbová výživa, krémy, masti a gély: Na podporu zdravia kĺbov a pohybového aparátu vám pomôže kĺbová výživa v perorálnej podobe, ktorá má obsahuje kolagén, chondroitín, glukozamín, vitamíny zo skupiny B alebo minerály, napríklad vápnik a železo. Proti bolesti a opuchu môžu pomôcť aj rôzne krémy, masti a gély s rastlinným zložením.

Liečivá proti bolesti, zápalu a opuchu: V prípade vážnejších problémov a ťažkostí, najmä ak ide o prejavy zápalu, čiže bolesť, stuhnutosť a opuch, môžete skúsiť aj voľne dostupné liečivá so syntetickými zložkami typu ibuprofén a diklofenak. Tie môžete použiť v perorálnej forme tabliet a kapsúl, prípadne vo forme lokálnych krémov, gélov a mastí.

Faktory, ktoré najviac zhoršujú artrózu a jej príznaky

Pokiaľ ide o artrózu, na vznik degeneratívneho poškodenia, neskoršieho zápalu a problémov s hybnosťou kĺbov má vplyv niekoľko faktorov. Niektoré z nich, napríklad starnutie, neviete príliš ovplyvniť, iné, napríklad životný štýl a iné ochorenia, už viac.

Tu sú faktory, ktoré majú najvýraznejší vplyv na artrózu:

Vek a genetická predispozícia: Dedičnosť a genetická predispozícia hrajú dôležitú úlohu v stave a zdraví kĺbov všeobecne, ako aj v riziku vzniku artrózy. To isté platí pre vek, čím je vyšší, tým viac sa zhoršuje napríklad tvorba kolagénu v tele a oslabujú sa chrupavky. Rizikovým je vek od 50. roku, vtedy sa kĺby začínajú oslabovať najviac.

Preťažovanie kĺbov: Rizikovým faktorom je nadmerná záťaž kĺbov a celého pohybového aparátu. Táto záťaž má najčastejšie podobu dlhodobého vplyvu fyzickej aktivity, čo sa stáva v prípade manuálnych profesií, prípadne ide o vplyv dlhodobého státia, nesprávneho držania tela alebo športovania so záťažou iba určitých častí tela.

Životný štýl: Nesprávna životospráva a stravovanie môžu mať tiež negatívny vplyv na kĺby a priebeh artrózy. Ide hlavne o príjem potravín bez prospešných živín, čiže fast food jedál a polotovarov, chýbajú vám potom dôležité vitamíny, minerály, aminokyseliny a kolagén. Pozor aj na alkohol a nedostatok pohybu spojený s nadváhou.

Iné ochorenia a problémy: Na kĺby a ich stav, vrátane rizika vzniku artrózy, majú vplyv aj niektoré iné choroby alebo zdravotné komplikácie v organizme. Jedna sa napríklad o cukrovku, úraz a zanedbanie dostatočnej regenerácie kĺbu, metabolické ochorenia, problémy hormonálneho typu či iné ochorenia kĺbov, najmä artritída.

PRIMÁRNA ALEBO SEKUNDÁRNA ARTRÓZA

Pokiaľ ide o príčiny a faktory pre vznik artrózy, pri tej primárnej spôsobujú nerovnováhu medzi tvorbou a odbúravaním kĺbovej chrupavky, tá sa viac odbúrava. Pri sekundárnej sú veľkým rizikom úrazy a ochorenia, ktoré ju môžu rýchlejšie poškodiť.

Tablety, masti a iné prípravky na domácu liečbu

V rámci domácej liečby viete podporiť stav a zdravie svojich kĺbov a pohybového aparátu aj s voľne dostupnými tabletkami, masťami, krémami, gélmi a inými prípravkami bez receptu. Môže ísť o výživové doplnky, kĺbovú výživu alebo o lieky bez predpisu.

Pokiaľ ide o lieky, najčastejšie je ich cieľom potlačenie bolesti kĺbov alebo pôsobenie proti zápalu s využitím overených syntetických liečiv typu kyselina acetylsalicylová, ibuprofén alebo diklofenak. Využívajú sa na krátkodobejšiu liečbu, napríklad 1 až 2 týždne, pričom ich vplyv je symptomatický a pôsobí na zlepšenie funkčnosti daného kĺbu.

Využiť môžete aj podporné prípravky a kĺbovú výživu:

  • v tomto prípade sa môže jednať o perorálne formy tabliet či kapsúl s celkovým vplyvom alebo o lokálne vonkajšie spreje, krémy, gély alebo masti
  • ak ide o perorálne prípravky, obsahujú najmä vitamíny, minerály, tie vonkajšie zas bylinné extrakty s pôsobením na bolesť, opuch a prekrvenie kĺbov
  • v zložení kĺbovej výživy sú obsiahnuté napríklad glukozamín, chondroitín alebo kolagén, ktoré sú dôležitými stavebnými látkami kĺbovej chrupavky
  • z rastlinných zložiek bývajú vo vonkajších prípravkoch alebo aj perorálnych doplnkoch obsiahnuté kostihoj, pagaštan, breza, repík alebo vres

NEJEDNÁ SA O NÁHRADU ODBORNEJ LIEČBY

Spomínané krémy, masti, gély alebo perorálne formy nie sú náhradou farmakologickej liečby na indikáciu od lekára. Tá zahŕňa liečivá aplikované priamo do kĺbu, najmä glukokortikoidy, ale aj perorálne analgetiká a antiflogistiká, ktoré sú dostupné na recept.

Najčastejšie otázky o artróze

Aká je diagnostika artrózy a ako zistím, že ju mám? Aké štádia artróza má a ako sa prejavujú? Kedy prichádza k prvým prejavom v kĺboch a aký je priebeh? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto otázky, nie ste sami, podobné dotazy sú v online diskusiách časté.

Tu sú témy, ktoré sa v internetových fórach objavujú:

Ako zistím, že mám artrózu? Čo všetko zahŕňa diagnostika?

Odborná diagnostika u lekára zahŕňa anamnézu, čiže zistenie všetkých príznakov, potom fyzikálne vyšetrenie, vylúčenie iných reumatických ochorení s podobným prejavom a pre zistenie pokročilosti ochorenia sa robí aj RTG či magnetická rezonancia.

Aké sú stúpne artrózy a akými príznakmi sa od seba odlišujú?

Existujú 4 stupne či štádia artrózy. V prvom ide len o miernu bolesť po námahe. V druhom je už bolesť prítomná aj pri bežnom pohybe. Tretie štádium sprevádza výrazné zúženie kĺbovej štrbiny a stuhnutosť. V poslednom sú už vážne ťažkosti s hybnosťou.

Je pravda, že artróza sa týka len seniorov a ľudí s vyšším vekom?

Vyšší vek je naozaj výrazný rizikový faktor, no k prvým zmenám, ktoré súvisia s artrózou, môže u niektorých ľudí dochádzať už po 30. roku života, najmä ak kĺby nadmerne zaťažujú fyzickou aktivitou. Skôr môžu mať problémy tiež ľudia s nadváhou.

Pomôžu mi na artrózu nejaké kúpeľné pobyty a procedúry?

Áno a to veľmi výrazne. Najčastejšie sa využívajú elektroliečba, kryoterapia s pomocou chladu, parafínové zábaly prehrievajúce a prekrvujúce tkanivo, pobyt v termálnych kúpeľoch s veľmi horúcou vodou či bahenné zábaly zlepšujúce elasticitu tkanív.

Ak zlyhá konzervatívna terapia, ako sa ešte artróza rieši?

Posledným spôsobom liečby je operácia, ktorá sa uplatňuje pri bedrovom a kolennom kĺbe. Využíva sa artroskopia, kedy sa odstránia povrchové nerovnosti na chrupavke, prípadne osteotómia so zmenou záťaže kĺbu. Ďalšou možnosťou je umelý kĺb.

Tipy na podporu zdravých kĺbov cez jedálniček a životný štýl

Veľký vplyv na riziko vzniku artrózy a jej následný priebeh, ale aj celkovo na stav kĺbov, chrupaviek, kostí a pohybového aparátu, majú životospráva, životný štýl a jedálniček. Nimi môžete ovplyvniť zdravie pohybového aparátu, ale aj funkčnosť kĺbov.

Dôležitou súčasťou podpory kĺbov je stravovanie, vďaka ktorému môžete doplniť do tela látky vyživujúce kĺby a chrupavky a znížiť aj riziko obezity

Zamerajte sa najmä na jedlá a potraviny, ktoré obsahujú minerály, vitamíny, aminokyseliny alebo podporia tvorbu kolagénu. V jedálničku by ste mali mať dostatok vitamínov B, najmä B1, B6 a B12, vitamínov C a E, z minerálov zas vápnik a železo, dôležité sú aj chondroitín alebo omega-3 mastné kyseliny. Zdravá strava zníži aj riziko nadváhy.

Tu sú konkrétne tipy pre jedálniček ako aj pitný režim:

  • pite najmä čistú vodu v objeme aspoň 2 litrov, zabráni prekysleniu
  • vyhýbajte sa alkoholu, energetickým nápojom a sladkým limonádam
  • obmedzte tučné, mastné, vyprážané a fast food jedlá a polotovary
  • jedzte veľa čerstvého ovocia, zeleniny a strukovín, najmä surových
  • v jedálničku určite majte ryby, napríklad lososa, sleď a tuniaka
  • prospešné aminokyseliny obsahujú aj oriešky alebo semiačka

Čo sa týka životného štýlu, minimalizujte nadmerné jednorazové preťažovanie kĺbov, radšej sa zamerajte na prevenciu cez prirodzený a dlhodobý pohyb, napríklad plávanie a chôdzu. Dbajte na správne držanie tela, vyhnite sa nadmernému státiu v jednej polohe, noste vhodnú obuv bez opätkov a posilňujte pevnosť svalstva, napríklad aj strečingom.