Nápoje na chudnutie

Podrobnejšie o téme

Napoje na chudnutie">

Ak chcete schudnúť, veľmi dôležité je nielen to, čo jete, ale aj to, čo pijete. Na zníženie nadváhy, obezity a celkovo na zníženie hmotnosti vám môžu pomôcť nielen klasické diétne nápoje, ale aj rôzne ovocné, proteínové či dokonca aj čokoládové šejky.

Tie najlepšie nápoje, ktoré pri chudnutí viete piť, by mali byť nutričné vyvážené a mali by pomáhať nielen na chudnutie z brucha, ale celkovo z celého tela. Piť ich viete počas celého dňa, niektoré aj pred spaním, vďaka čomu podpora chudnutie v noci, hoci skôr nepriamo. Ktoré sú naozaj účinné a aký by mal byť pitný režim? Tu sú odpovede.

Čo sú nápoje na chudnutie a ako fungujú pre ženy a pre mužov

Bez tekutín by náš organizmus nemohol existovať a tak je prirodzené, že denne ich vypijeme pomerne veľký objem. To, že voda by mala byť základom pitného režimu, je známe, no ak chcete schudnúť, vedia vám s tým pomôcť aj niektoré špeciálne nápoje.

Ako nápoje na chudnutie možno označiť také druhy doma pripravených alebo hotových nápojov, ktorých zloženie aktívne podporuje znižovanie hmotnosti

Podľa zloženia máte na výber rôzne zeleninové, ovocné, proteínové alebo ochutené nápoje, kokteily, šejky a podobne, na výber sú rôzne domáce recepty

Zakúpiť sa dajú aj hotové proteínové alebo nízkosacharidové nápoje

Aby nápoje podporovali chudnutie, musia byť bez veľkého množstva jednoduchých cukrov a aj bez veľkého množstva kalórií. Dôležité je tiež to, aby neboli založené na vyššom obsahu mlieka, minimálne nie toho bežného kravského. Niekedy vám môžu na chudnutie pomôcť aj úplne jednoduché nápoje, napríklad voda s kúskami ovocia či smoothie.

Ak ide o vplyv na chudnutie, ten pozostáva z účinkov:

 • predovšetkým na podporu trávenia a tráviaceho traktu, mnoho nápojov má v tomto ohľade aj detoxikačný, čiže prečisťujúci vplyv na tráviaci trakt
 • podpora rýchlejšieho metabolizmu, či už ide metabolizmus všeobecne, alebo o metabolizmus tukov, ktoré sa rýchlejšie premieňajú na energiu
 • zníženie hladu a zvýšenie pocitu nasýtenia, tento efekt môže byť dosiahnutý viacerými zložkami a látkami, vždy však zabraňuje riziku prejedania sa
 • lepšie spaľovanie tukov a ich odbúravanie, či už ide o spaľovanie uložených tukov alebo o zamedzenie ukladania nových tukov prijatých zo stravy

Zloženie a nutričné látky v nápojoch na chudnutie

Hoci domáce recepty na rôzne nápoje na chudnutie sa značne odlišujú, rovnako aj hotové nápoje sú na prvý pohľad rôznorodé, platí, že sa v nich využíva množstvo podobných látok a zložiek. Ide najmä o plody, bylinky, korenie a iné rastlinné produkty.

Tu sú najčastejšie kategórie surovín a látok v nápojoch:

Ovocie a zelenina: Veľa vlákniny, vitamínov a minerálov, žiadne tuky a málo nezdravých cukrov, presne také zloženie má väčšina zeleniny a ovocia. Tieto suroviny sú právom jednou z najviac používaných zložiek nápojov na chudnutie, najmä kokteilov a smoothies. Viete si ich spraviť samostatne, ale populárne sú aj kombinácie ovocia a zeleniny.

Mlieko a jogurty: Tekutým základom nápojov bývajú spravidla tri druhy surovín. Prvým je voda, druhým je mlieko a tretím jogurt. V prípade mlieka sa však nepoužíva to kravské, keďže obsahuje priveľa tukov, ale skôr rastlinné druhy, napríklad mandľové a kokosové mlieko. Z jogurtov je ideálny grécky, zvykne sa pridať k týmto mliekam.

Orechy a semená: Ako doplnková zložka na zlepšenie chuti a najmä zvýšenie zastúpenia prospešných minerálov, aminokyselín a vitamínov, sa v nápojoch často používajú aj orechy alebo semienka. Ide najmä o arašidové orechy a lieskovce, zo semien chia, ľanové, sezamové alebo tekvicové semená, ktoré pomáhajú na trávenie aj detoxikáciu.

Koreniny, bylinky: Dôležitou kategóriou surovín, ktoré tiež slúžia na dochutenie nápojov na chudnutie, sú koreniny a bylinky. Kurkuma, zázvor, fenikel, chilli, bazalka, mäta, čakanka a iné korenie a rastliny sa využívajú pre ich všeobecne prospešné účinky na trávenie, metabolizmus, termogenézu, spaľovanie tukov a vyšší energetický výdaj.

Superpotraviny: Pod pojmom superpotraviny si môžete predstaviť suroviny, ktoré obsahujú nadpriemerné množstvo niektorých dôležitých živín. Najmä v smoothies sa využívajú zelené riasy, chlorella, zelený jačmeň alebo spirulina, to sú superpotraviny bohaté na antioxidanty a stopové prvky s pozitívnym účinkom na chudnutie ako aj zdravie.

Najlepšie nápoje na chudnutie sú ovocné, zeleninové aj voda

Na podporu chudnutia, znižovanie hmotnosti, lepší metabolizmus, stimuláciu spaľovania kalórií a tukov či trávenie sa využívajú najviac ovocné a zeleninové nápoje. Ich základom sú rastlinné mlieka alebo voda, ktorá aj sama o sebe pomáha na chudnutie.

Tu sú typy nápojov, ktoré vám môžu pomôcť najviac:

Ovocné nápoje: Broskyne, maliny, jahody, čučoriedky, jablká, banány, kiwi alebo pomaranč, to je výber najčastejších plodov ovocia, ktoré sa bežne používajú v ovocných nápojoch. K nim sa môžu pridať niekedy aj zeleniny, no najmä rôzne bylinky alebo koreniny na lepšiu chuť či spaľovanie tukov. Ich základom bývajú jogurty a rastlinné mlieka.

Zeleninové nápoje: Podobnou kategóriou sú zeleninové nápoje na chudnutie, ktoré sú tiež bohaté na vitamíny, minerály a stopové prvky. Tradične k najviac využívaným druhom patria uhorka, špenát, avokádo, cvikla, zeler alebo mrkva. Často sa k zelenine kombinujú aj ovocie, oriešky, semená, bylinky a korenie, zlepšuje to chuť a tiež konzistenciu.

Kávy a čaje: Populárnym typom nápojov na chudnutie sú aj rôzne druhy káv a čajov. Pri káve sa najviac využíva buď kvalitná čierna káva alebo zelená káva, ktorá pôsobí aj na chuť do jedla alebo cholesterol. Z čajov je najpopulárnejší zelený čaj, no na chudnutie, metabolizmus a spaľovanie tukov pomáhajú aj biely, roiboos či ovocný.

Diétne nápoje: Za týmto pojmom si môžete predstaviť všetky nízkokalorické nápoje, ktoré majú minimum nezdravých cukrov a tukov. V ich zložení môžu byť zelené riasy, nízkotučné mliečne produkty typu kefír, rastlinné mlieka ako základ, napríklad mandľové mlieko, podrvené oriešky a semená a bylinky a koreniny na dochutenie nápoja.

Voda: Opomenúť netreba ani vodu, ktorá býva základom vyššie spomínaných typov nápojov na chudnutie, no sama o sebe je základom pitného režimu aj pri chudnutí. Denne by ste mali vypiť aspoň 2 litre čistej vody, ideálne každú hodinu po 1 až 2 dcl. Podporuje metabolizmus a trávenie. Populárne je dochutiť ju citrónom, melónom alebo s mätou.

Hotové proteínové nápoje na chudnutie

Ak ide o hotové nápoje, ktoré vám môžu pomôcť na chudnutie, zabudnúť netreba ani na tie proteínové. Ide o špeciálne nápoje, ktoré majú podobu kokteilov v prášku aj hotových tekutých nápojov, pričom ako hovorí aj ich názov, základom sú proteíny.

Ich zvýšené množstvom má pre telo zmysel hneď z viacerých dôvodov. Jednak znižujú pocity hladu a zvyšujú pocity nasýtenia, čiže pôsobia preventívne proti prejedaniu sa a priberaniu, ale zároveň sú dôležité aj pre svalstvo. Proteíny sú základom svalových vlákien a ak ich máte v tele dosť, svaly nechradnú, naopak, sú silnejšie. To sa hodí pri cvičení.

Hotové proteínové nápoje majú tieto plusy a vlastnosti:

 • obvykle sú v podobe prášku, ktorý stačí zamiešať s vodou, džúsom alebo inou tekutinou a za pár minút získate ihneď hotový nápoj s proteínmi
 • v ponuke nájdete aj hotové nápoje, ktoré sú určené na okamžitú konzumáciu a môžete ich okamžite vypiť, v oboch prípadoch je na výber viac príchutí
 • okrem proteínov sú nápoje prospešné celkovo svojim zložením, majú minimum zlých cukrov a sacharidov, naopak, sú bohaté na vlákninu aj vitamíny
 • nápoje môžete piť ľubovoľne počas dňa a hoci nenahradia bežnú vodu, ich zaradenie do pitného režimu pomáha na chudnutie ako aj v bežnom živote

Najčastejšie otázky o nápojoch na chudnutie

Pokiaľ vás téma nápojov podporujúcich chudnutie alebo spaľovanie kalórií zaujíma viac, na internetových fórach a v online diskusiách nájdete viaceré praktické dotazy na túto tému. Môžu vám pomôcť pri výbere hotových nápojov, ale aj na domáce recepty.

Toto sú odpovede na dotazy, ktoré sa objavujú najviac:

Pomôže mi na chudnutie pitie šťavy z kyslej kapusty?

Vo väčšine prípadov iba vtedy, ak bola zvýšená telesná hmotnosť spojená s nedostatočným vylučovaním a spomalením trávenia či metabolizmu. Šťava z kyslej kapusty má však najmä detoxikačné účinky na črevo, prečisťuje ho a zvyšuje črevnú peristaltiku a obsahuje vzácne probiotické baktérie.

Ktoré ovocné čaje sú najlepšie na zníženie hmotnosti?

Okrem bylinkových čajov je možné využiť ako nápoj na chudnutie aj niektoré druhy ovocných čajov, no opatrne s výberom. Najlepšie sú jablkový, citrónový alebo pomarančový čaj, nakoľko tie obsahujú stimulačné látky pre metabolizmus a spaľovanie kalórií.

Nemôžem si pripraviť proteínový nápoj priamo u seba doma?

Môžete, samozrejme, kúpiť sa dajú rôzne prášky s vysokým obsahom proteínov, ktoré vám pomôžu na lepší fyzický výkon, no ide skôr o nápoje pre fitness a športovanie. Hotové proteínové nápoje majú prispôsobené zloženie, ktoré pomáha aj pri chudnutí.

Nehrozia pri pití nápojov na chudnutie vedľajšie účinky?

V zásade nie, pokiaľ však dodržíte zásady zdravého dávkovania. Na úvod sa môžu objaviť ojedinele hnačky alebo menšie zažívacie ťažkosti, čo závisí najmä od výberu surovín do týchto nápojov. V prípade tých hotových si prečítajte inštrukcie na ich obale.

Majú na chudnutie efekt aj čokoládové fitness nápoje?

Áno, ale len v prípade, ak sú skôr doplnkom a obsahujú vysoko kvalitné kakao, ktoré je zdrojom prospešných antioxidantov. Klasické hotové čokoládové nápoje sú príliš kalorické, no ak si spravíte doma fitness nápoj s kakaom, chudnutie neohrozíte.

Tipy na účinné a zdravé chudnutie aj cez jedálniček a cvičenie

Okrem pitného režimu v podobe vody a nápojov so zložením zacieleným na chudnutie alebo na efektívnejšie spaľovanie kalórií vám na zníženie hmotnosti pomôže aj zmena stravovania, zdravší jedálniček a samozrejme výdaj energie cvičením alebo športom.

Základom chudnutia je zmena pomeru medzi prijatými a vydanými kalóriami, pričom na strane príjmu ide o jedálniček a pri výdaji zas o fyzickú aktivitu

Pri fyzickej aktivite treba skombinovať prirodzený a pravidelný pohyb, ideálne chôdzu každý deň po dobu aspoň 45 minút, s vytrvalostným a intenzívnym cvičením. Snažte sa preto behať, plávať, veslovať alebo korčuľovať a k tomu pridajte intenzívne HIIT tréningy na rýchle spálenie kalórií z celého tela. Ide napríklad o zumbu alebo podobné výbušné tréningy.

Čo sa týka jedálnička, držte sa nasledovných pravidiel:

 • minimalizujte sladkosti, slané pochutiny aj fast food potraviny
 • tiež obmedzte tučné a vyprážané mäso a tučné mliečne výrobky
 • jedzte čo najmenej jedál s obsahom bielej múky, má veľa tukov
 • naopak, jedzte ryby, chudé hydinové mäso a nízkotučné jogurty
 • snažte sa mať každý deň v jedálničku viacero ovocia aj zeleniny
 • aspoň na raňajky si dajte za hrsť surových orieškov a semiačok

Okrem toho, čo jete, je dôležité aj to, ako sa stravujete. Jedzte radšej viac jedál počas dňa, ale s menšou porciou, nezáleží pritom tak na ich počte. Nejedzte určite už 3 hodiny pred spaním, telo by nemuselo všetky živiny a kalórie spáliť, ale uložilo by ich a vy by ste priberali. Chybou je aj hladovanie, nevynechávajte žiadne jedlá a to ani večeru.

Čítať viac