Chlorella: Skúsenosti s ňou, dávkovanie, účinky, užívanie a nežiaduce a vedľajšie účinky

Chlorella: Skúsenosti s ňou, dávkovanie, účinky, užívanie a nežiaduce a vedľajšie účinky

Chlorella, nazývaná odborne a celým menom Chlorella pyrenoidosa, je zelená riasa, ktorej pozitívne vplyvy a účinky sa v posledných rokoch dostali do povedomia verejnosti. Kúpiť sa totiž dá prášok z Chlorelly, prípadne tablety, ktoré pomáhajú na imunitu a vitalitu.

Zaujímavosťou je, že výťažok z rias sa využíva aj na chudnutie, no má celkovo pozitívne vplyvy na tráviacu sústavu a niektoré jej ťažkosti, napríklad nadúvanie alebo nevoľnosť. Ak by ste chceli vedieť o Chlorelle niečo viac, napríklad to, na čo je dobrá alebo či je možné jej užívanie aj v tehotenstve a pre deti, v nasledovných riadkoch sa na to pozrieme.

Čo je Chlorella, aký má pôvod a ako sa prejavuje jej nedostatok

Chlorella je sladkovodnou zelenou riasou, ktorá sa začala vo väčšom množstve pestovať a využívať v polovici 20. storočia. Táto riasa patrí aj do kategórie superpotravín a hoci cena prípravkov a produktov s jej obsahom je pomerne vysoká, ich popularita neustále rastie. Môžu za to viaceré účinky a vplyvy na organizmus od preventívnych až po protizápalové.

Za týmto pozitívnym pôsobením je hlavne široké zloženie obsahových látok. Chlorella je bohatá na zelené farbivo chlorofyl, obsahuje aj rôzne mastné kyseliny, antioxidanty, vitamíny B, C a E, minerály horčík, zinokvápnik, esenciálne aminokyseliny a vlákninu.

Chlorella Advance

 • 100 % čistá bez prídavných látok
 • Špičková kvalita spracovania
 • BIO certifikácia CERES

Naturvita Spirulina + chlorella + inulín

 • Očistenie tela od škodlivých látok
 • Podpora obranyschopnosti a ochrany buniek
 • Vplyv na trávenie a látkovú premenu

Vážnejší nedostatok týchto látok sa v organizme odrazí viacerými problémami:

Zhoršená imunita: Väčšina látok obsiahnutých v tejto zelenej riase prispieva k prirodzenej obranyschopnosti, ich nedostatok má za následok horšiu imunitnú reakciu.

Znížená výkonnosť: Druhou oblasťou je celkovo horšia výkonnosť a vitalita organizmu a to vplyvom hromadením toxických látok a pôsobení oxidačného stresu a voľných radikálov.

Trávenie a metabolizmus: Ide predovšetkým o horšie fungovanie tráviacej sústavy, problémy s tukmi a cholesterolom a zhoršenie stavu črevnej mikroflóry.

Chlorellu by mali cielene užívať predovšetkým nasledovné skupiny:

 • ľudia s častými respiračnými infekciami, chrípkou a prechladnutím
 • muži aj ženy, ktorí chcú očistiť svoje telo od toxínov a kyseliny močovej
 • ľudia s vyššou hladinou cholesterolu a následne rizikom aterosklerózy
 • každý, kto chce podporiť svoju imunitu a zmierniť antioxidačný stres

VEDĽAJŠIE ÚČINKY A MOŽNÉ RIZIKÁ

Čo sa týka možných rizík spojených s užívaním Chlorelly v podobe nežiaducich účinkov, v prípade hotových produktov alebo doplnkov výživy sa riaďte inštrukciami od výrobcu. Na úvod užívania prášku či tabliet sa môžu individuálne objaviť tráviace ťažkosti.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Chlorella

Čo sa týka využitia Chlorelly v praxi, aj vzhľadom na svoje špecifické charakteristiky a vlastnosti je sortiment rôznych foriem a prípravkov o niečo skromnejší. Neznamená to však, že by ste nemali na výber, práve naopak, hlavne ak ide o perorálne užívanie.

Toto sú tie formy alebo prípravky, ktoré sú najčastejšie:

Prášok: Z hľadiska 100 % kvality je najlepšou voľbou kúpa prášku, ktorý si viete potom doma zarobiť vo vode a pripraviť z neho studené alebo aj teplé nápoje.

Tablety a kapsuly: Čo sa týka hotových výživových doplnkov, siahnuť môžete po tabletkách aj kapsulách, ktoré môžu obsahovať čisto len Chlorellu, alebo aj iné zložky.

Tekuté formy: K dispozícii sú aj doplnky v tekutej podobe, hlavne ako kvapky, roztoky a sirupy, obvykle ide o prípravky a nápoje na trávenie a detoxikáciu.

Vonkajšie prípravky: Zaujímavosťou je, že si viete kúpiť aj niektoré krémy a masti, či už na kožu alebo oči, ktoré tiež obsahujú riasu, obvykle ale majú širšie zloženie.

Pokiaľ ide o odporúčané užívanie alebo maximálnu dávku riasy, tak:

 • štandardná dávka pre dospelého človeka je 5 gramov Chlorelly denne
 • v prípade vyššej záťaže alebo potreby je možné krátkodobo užívať 10 gramov
 • užívanie môže byť aj každodenné, no najviac po dobu 3 mesiacov
 • pozor na kombináciu riasy s vitamínom K alebo liekmi na potlačenie imunity

Účinky a na čo Chlorella pomáha

Chlorella je jednou z najznámejších zelených rias s komplexným pôsobením na zdravie organizmu. Vďaka tomu, že obsahuje enormné množstvo a koncentrácie viacerých pozitívnych látok, pomáha prakticky na všetky významné orgánové sústavy.

Tu je prehľad oblastí, kde má najvýraznejšie účinky a pôsobenie:

Detoxikačné účinky

Zelené riasy všeobecne, no špeciálne práve Chlorella, majú zmysel na detoxikáciu organizmu od rôznych škodlivín, vrátane ťažkých kovov. Riasa podporuje celkové detoxikačné procesy v organizme, ale pôsobí napríklad aj preventívne voči vstrebávaniu škodlivín.

Podpora prirodzenej imunity

Chlorella je známa aj tým, že podporuje prirodzenú imunitu a obranyschopnosť tela. Má tiež protizápalové, imunostimulačné a protivírusové účinky, hlavne ak ide o chrípkové a herpetické vírusy. Práve preto sa odporúča aj jej preventívne užívanie.

Vplyv na trávenie a chudnutie

Treťou významnou oblasťou je pomoc s tráviacimi funkciami a trávením, hlavne ak ide o metabolizmus a pôsobenie na odbúravanie tukov. Pomáha aj na vredy žalúdka a dvanástorníka. Vďaka podpore metabolizmu pomáha Chlorella aj na lepšie chudnutie.

Vplyv na cholesterol, cukor aj krvný tlak

Ak máte príliš vysoký krvný tlak, ktorý ohrozuje srdce aj cievy, môže vám dlhodobé užívanie tejto riasy pomôcť aspoň čiastočne na jeho zníženie. Okrem toho pomáha Chlorella tiež u ľudí s vysokou hladinou LDL cholesterolu a tiež na zníženie hladiny cukru.

Chlorella Advance

 • 100 % čistá bez prídavných látok
 • Špičková kvalita spracovania
 • BIO certifikácia CERES

Naturvita Spirulina + chlorella + inulín

 • Očistenie tela od škodlivých látok
 • Podpora obranyschopnosti a ochrany buniek
 • Vplyv na trávenie a látkovú premenu

Spomalenie predčasného starnutia

Vzhľadom na to, že Chlorella obsahuje veľa antioxidačných vitamínov a iných látok, pomáha aj na zmiernenie vplyvu voľných radikálov. To so sebou prináša pozitívny vplyv na spomalenie predčasného starnutia buniek vrátane tých na pokožke.

Ostatné pôsobenie a účinky

V súvislosti s riasami sa hovorí aj o preventívnych účinkoch na niektoré druhy nádorov, taktiež zlepšenie mozgových funkcií vrátane pamäte, má zmysel tiež pri pomoci s anémiou a červenými krvinkami a pôsobí aj na bolesti kĺbov, šliach a svalstva.

NEKOMBINUJTE PRIVEĽA PRODUKTOV

Mnoho ľudí v snahe využiť viaceré spomínané pozitívne vplyvy a účinky Chlorelly na maximum užíva viacero rôznych druhov, foriem a typov produktov či doplnkov výživy. Na to si dávajte pozor, hrozí totiž prekročenie maximálnych odporúčaných dávok.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Chlorellou

Chceli by ste vedieť, či je možné použitie tejto riasy aj u tehotných žien, poprípade, či sú nejaké prekážky a kontraindikácie jej užívania? V takom prípade odporúčame pozrieť si niektoré internetové fóra alebo diskusie, kde sa viacero ľudí o tieto témy už zaujíma, nakoľko Chlorella je pomerne populárna a rozšírená.

Medzi otázky a dotazy, ktoré sa opakujú najviac, patria aj tieto:

Môže sa Chlorella používať v tehotenstve a počas dojčenia?

Viaceré výskumy naznačujú, že konzumácia riasy mala vplyv na zníženie rizika anémie z dôvodu nedostatku železa. Hoci žiadne závažné negatívne vplyvy v tehotenstve a počas dojčenia neboli zaznamenané, užívanie sa pre istotu neodporúča.

Je možné aj dlhodobejšie používanie riasy?

V prípade, ak by ste chceli Chlorellu užívať dlhšiu dobu, riaďte sa inštrukciami výrobcu od konkrétneho prípravku a výrobku. Podobne, ako aj v prípade iných superpotravín, aj tu sa ale odporúča spraviť si napríklad po mesiaci 1 až 2 týždňovú prestávku.

Sú nejaké kontraindikácie alebo prekážky užívania Chlorelly?

Z tohto pohľadu je riasa pomerne bezproblémová, no vzhľadom na to, že viacero látok v jej obsahu podporuje rast a delenie buniek, mali by sa jej vyvarovať ľudia, u ktorých bola zistená rakovina. S lekárom sa poraďte aj vtedy, ak máte problémy so štítnou žľazou.

Je nejaké riziko alergickej reakcie na Chlorellu?

Áno, takéto prípady už boli zaznamenané a ak sa u vás nejaká precitlivenosť vyskytne, ukončite užívanie riasy. Medzi prejavy alergie patria najmä problémy s dýchaním, začervenanie, svrbenie a opuch pokožky a tiež problémy s obličkami.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Chlorellu

Ak ide o prípravky a doplnky výživy, ktoré obsahujú Chlorellu, prípadne o kúpu samotnej riasy, sortiment je pomerne bohatý a to aj preto, že riasa je kvôli svojim pozitívnym účinkom naozaj široko žiadaná. Siahnuť môžete po rôznych značkách a druhoch.

Chlorella Advance

 • 100 % čistá bez prídavných látok
 • Špičková kvalita spracovania
 • BIO certifikácia CERES

Naturvita Spirulina + chlorella + inulín

 • Očistenie tela od škodlivých látok
 • Podpora obranyschopnosti a ochrany buniek
 • Vplyv na trávenie a látkovú premenu

Toto sú tie prípravky a produkty, ktoré sú najčastejšie:

K dispozícii sú najčastejšie doplnky výživy v podobe tabliet a prášku čisto s Chlorellou, prípadne tabliet, kapsúl a rôznych tekutých foriem so širším zložením a účinkami

Väčšina spomínaných výživových doplnkov a produktov je:

 • založená na čisto prírodných látkach a teda aj prirodzenom pôsobení
 • bez vážnejších vedľajších účinkov a rôznych rizík v podobe kontraindikácií
 • dostupná bez toho, aby ste museli ísť za lekárom či mať recept od neho

Všetky tieto prípravky sú voľne predajné a  dostupné, nepodliehajú teda indikácií od lekára. Neznamená to však, že by ste nemali dodržiavať inštrukcie týkajúce sa dávkovania, hlavne ak ide o použitie u detí alebo v tehotenstve a počas dojčenia. Na výber máte tak všeobecné doplnky pre celkové posilnenie organizmu, ale aj tie so špecifickým vplyvom.

Pokiaľ ide o konkrétne účinky, najčastejšie môžete siahnuť po doplnkoch a prípravkoch na detoxikáciu, trávenie, podporu imunity, na antioxidačné pôsobenie alebo aj po špeciálnych produktoch so zložením optimalizovaným buď pre mužov alebo pre ženy.

Zakúpiť si viete aj rôzne kokosové oleje s prídavkom Chlorelly, prípadne kozmetické prípravky v podobe vonkajších krémov či mastí, ktoré tiež obsahujú výťažky a extrakty z rastliny. Ak si kúpite prášok, viete si z neho doma pripraviť nápoje presne podľa svojej preferencie, pri práškoch si však dávajte pozor na kvalitu a pôvod danej značky.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Chlorellu

Všetky vyššie spomínané typy prípravkov obsahujúcich túto sladkovodnú riasu viete zakúpiť bez akýchkoľvek problémov v mnohých eshopoch s podobným tovarom. Lepšie ale spravíte, ak si vyberiete nákup v lekárni, či už kamennej alebo internetovej.

Získate totiž nielen odbornejšie zázemie pri kúpe, ale aj tieto výhody:

 • rýchlosť, objednávku vybavíte aj cez mobil či tablet a to za pár minút
 • pohodlie, nákup aj prevzatie zásielky s prípravkom prebieha doma
 • lepšie ceny prípravkov, niektoré lekárne ponúkajú aj dopravu zdarma
 • možnosť komplexného porovnania všetkých parametrov na jednom mieste

Vďaka tomu, že celý proces nákupu je jednoduchý a bezproblémový, môžete mať v ideálnom prípade doma zásielku s prípravkami do 24 až 48 hodín, aj v závislosti od konkrétnej lekárni. Preto je lepšie nakupovať v tých známejších, napríklad ako je [lekaren].

Chlorella Advance

 • 100 % čistá bez prídavných látok
 • Špičková kvalita spracovania
 • BIO certifikácia CERES

Naturvita Spirulina + chlorella + inulín

 • Očistenie tela od škodlivých látok
 • Podpora obranyschopnosti a ochrany buniek
 • Vplyv na trávenie a látkovú premenu

Takéto väčšie a viac overené lekárne majú zároveň aj viac možností platby, či už ide o dobierku, bankový prevod, internet banking alebo aj platbu platobnou kartou. Niektoré ponúkajú aj možnosť nákupu bez registrácie či rôzne iné benefity, napríklad viac zľavových a vernostných akcií alebo možnosť osobného vyzdvihnutia na najbližšej pobočke.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.22

27 Hodnotení