Zápcha

Podrobnejšie o téme

zapcha">

Máte problém ísť na WC? Trápia vás tvrdá stolica a problémy s vyprázdňovaním? Zápcha je bežná a to tak u dospelých, ako aj u detí alebo seniorov, veľmi často sa vyskytuje aj v tehotenstve. Má rôzne príčiny a od nich závisí aj to, čo na ňu pomáha.

Niekedy vzniká zápcha jednoducho len zo stresu, inokedy za ňou býva dlhodobo nesprávna strava, no môže mať aj vážnejšie príčiny súvisiace s črevami. Aká je prvá pomoc na zápchu, ako sa jej zbaviť, čo zahŕňa domáca liečba, ale aj to, aké má príznaky u novorodencov a bábätka alebo čo robiť, ak nastane tvrdnutie brucha, sa dozviete u nás.

Čo je zápcha, aké má príznaky a príčiny u dospelých a detí

Problémy s pravidelnosťou a konzistenciou stolice nie sú nič výnimočné a nastávajú tak u mužov, ako aj u žien alebo detí. To, či sa jedná o zápchu, určuje viac príznakov, nakoľko napríklad to, ako často má kto stolicu, sa môže individuálne dosť líšiť.

Zápcha, odborne nazývaná obstipácia, je porucha vyprázdňovania čriev, ktorá súvisí s nepravidelnosťou a počtom vyprázdňovania a aj s tvrdosťou stolice

Vyprázdňovanie je obvykle namáhavé a bolestivé, obvykle je stolica v menšom objeme a zvyčajne nedochádza k vyprázdneniu stolice aj viac dní po sebe

Zápcha môže byť aj symptómom nejakej inej choroby v črevách

Ak ide o súvisiace príznaky spojené so zápchou, najčastejšie sa objavujú bolesti v podbrušku pri naplnení čriev, bolestivé vyprázdňovanie počas stolice, ale aj pocit nafukovania, nechutenstvo, bolesti hlavy alebo kŕče v bruchu. V tehotenstve sa počas zápchy môže objaviť aj tvrdnutie brucha, ktoré ak je dlhodobé, tak je treba ho riešiť s lekárom.

Čo sa týka najčastejších príčin zápchy, patria sem tieto:

  • nesprávne stravovanie a zlý pitný režim, najmä nedostatok vlákniny, nepravidelná strava počas dňa alebo nedostatok vody, prípadne veľa kofeínu
  • nedostatok fyzickej aktivity všeobecne, nakoľko bez pohybu nedochádza ani podpore hybnosti čriev, tie sú tak príliš „lenivé“ a vyprázdnenie je slabé
  • tráviace ochorenia a ťažkosti, napríklad syndróm dráždivého hrubého čreva, dlhodobé oslabenie svaloviny čriev, divertukolóza alebo výskyt polypov
  • užívanie niektorých liekov, či už ide o nadmerné užívanie laxatív alebo o nežiaduce účinky niektorých liečiv s vplyvom na tráviacu a nervovú sústavu

Ako najlepšie zmierniť zápchu a aká je domáca liečba

Väčšinu prípadov zápchy viete riešiť doma, pokiaľ teda nie sú prítomné nejaké závažné príznaky, ktoré by ukazovali napríklad na nepriechodnosť čriev alebo zápaly v tráviacom trakte. Niektoré domáce riešenia sú prvou pomocou, iné sú dlhodobejšie.

Čo pomáha na zápchu a ako sa jej zbaviť? Skúste toto:

Prvá pomoc na okamžité riešenie: Prvou pomocou v prípade akútnej zápchy môžu byť laxatíva, ktoré viete kúpiť v podobe čípkov alebo špeciálnych perorálnych práškov či tekutín. Niektoré účinkujú okamžite, iné sa odporúča užiť večer pred spaním a ráno vám pomôžu na prvú rannú stolicu. Voľte však tie, ktoré sú šetrné k tráviacemu traktu.

Ovocie, zelenina a iné potraviny: Z dlhodobejšieho hľadiska vám s trávením a proti zápche najviac pomôže konzumácia ovocia a zeleniny. Najlepšie sú slivky, jablká, citrusy, jahody, čučoriedky, mrkva, kaleráb, zemiaky a fazuľa. Do jedálnička zaraďte aj ovsené vločky, semienka, orechy a ryžu, sú veľmi dobrý zdroj prírodnej vlákniny.

Obmedzenie negatívnych vplyvov: Nakoľko veľký vplyv na trávenie majú externé faktory, treba sa snažiť ich do najväčšej možnej miery eliminovať. Obmedzte užívanie niektorých liekov, ktoré môžu zápchu zhoršovať, to isté sa týka aj niektorých doplnkov výživy a dokonca aj niektorých laxatív. Znížte tiež vplyv stresu a to v práci ako aj doma.

Pravidelné stravovanie: Nielen jedálniček, ale aj to, akým spôsobom sa stravujete, môže do veľkej miery ovplyvniť vyprázdňovanie a stolicu. Tu je základom pravidelnosť, čiže by ste nemali vynechávať raňajky alebo večere a je lepšie mať jedlo viac krát do dňa, ale v menšej porcii. Dôležité je aj nehladovať a neskúšať žiadne extrémne diéty.

Zdravý pitný režim: Nielen jedálniček a stravovanie, ale aj pitný režim má veľký význam z pohľadu riešenia zápchy. Piť treba aspoň 2,5 litra čistej vody denne, prípadne aj viac, ak je vonku teplo alebo máte viac fyzickej námahy. Vodu doplňte čajmi, najlepšie zeleným alebo nejakými bylinkovými. Obmedzte alkohol, kofeín a sladené limonády.

Pohyb aj cvičenie: Ako prvá pomoc vám môžu na zlepšenie hybnosti čriev pomôcť niektoré druhy cvikov, najmä drepy, brušáky alebo skákanie so švihadlom. Z dlhodobého hľadiska je potom dôležité mať čo najviac pravidelného pohybu vytrvalostného typu, čiže chôdze. Skúsiť môžete aj beh, plávanie či korčule, to vám pomôže aj na chudnutie.

Vláknina a probiotiká: Ak by ste chceli podporiť svoje trávenie a vyprázdňovanie dlhodobo, viete využiť aj výživové doplnky obsahujúce buď vlákninu alebo probiotiká, prípadne ich kombináciu. Viaceré z nich môžu byť obohatené aj o bylinky, napríklad extrakt zo senného listu. Môže ísť o tabletky, kapsuly, kvapky, roztoky, sirupy alebo čaje.

Faktory, ktoré najviac zvyšujú riziko zápchy

Vyššie spomínané príčiny zápchy sú jednou kategóriou dôvodov, prečo vzniká, tou druhou sú faktory, ktoré môžu zhoršiť trávenie ako také a teda sú rizikom pre vznik a priebeh zápchy. Tie ovplyvňujú pravidelnosť a konzistenciu stolice v rozličnej miere.

Tu sú rizikové faktory, na ktoré by ste si mali dať pozor:

Zlé zloženie jedálnička a pitného režimu: Problémom je nedostatok vlákniny v strave a nadmerná konzumácia sladkostí, mliečnych výrobkov, živočíšnych tukov, fast food jedál, polotovarov a mastných či vyprážaných jedál. V pitnom režime je rizikom veľa kofeínu a sladkých limonád. Hladovky a rôzne diéty sú tiež negatívny vplyv.

Príliš málo fyzickej aktivity: Ak máte príliš málo fyzickej aktivity, sedavú prácu alebo sa počas dňa všeobecne málo hýbete, spomalí sa aj vaše trávenie a samozrejme peristaltika čriev, čo vedie zákonite k spomaleniu vyprázdňovania. Nemusí ísť o nejaké cielené športovanie, ale dôležité je mať čo najviac prirodzeného pohybu, najmä ak ide o chôdzu.

Externé faktory: K týmto faktorom patrí napríklad stresnervozita, ktoré u niekoho môžu spôsobiť hnačku a u niekoho iného zas zápchu, nadmerné užívanie odvodňujúcich alebo laxatívnych bylín alebo príjem doplnkov výživy s vápnikom či hliníkom. Aj tehotenstvo a nadmerná fyzická námaha môžu spomaliť trávenie a vyprázdňovanie.

Liečivá a doplnky výživy na zápchu

Jedným zo spôsobov riešenia akútnej zápchy sú liečivá z kategórie laxatív. Tie obsahujú látky, ktoré pôsobia na okamžité zvýšenie intenzity črevnej hybnosti a zavodnenie čreva, čo má vplyv na hustotu stolice. Ich efekt na vyprázdnenie je okamžitý.

Tieto laxatíva majú podobu buď čípkov, ktoré sa zavádzajú priamo do konečníka, prípadne môže ísť o perorálne preháňadlá, tie zas majú formu práškov, roztokov, sirupov či tabliet. Najčastejšie obsahujú overené syntetické látky typu bisakodyl alebo pikosíran sodný. Tieto lieky sú dostupné voľne bez predpisu, nemali by sa ale užívať dlhodobo.

Ak ide o doplnky výživy, tie majú odlišnú charakteristiku:

  • najčastejšie ide o perorálne formy tabliet, kapsúl a roztokov, ktoré obsahujú vlákninu prírodného charakteru, bylinné extrakty a probiotické baktérie
  • ich cieľom je celkovo podporiť pravidelné a zdravé trávenie, zlepšujú hybnosť čriev, pôsobia na sliznicu čriev a môžu aj stimulovať tvorbu enzýmov
  • z rastlín sa využívajú napríklad čakanka, ľan, pamajorán, fenikel, akácia, rebarbora a ďalšie, niekedy tieto doplnky majú aj podobu hotových čajov
  • ich výhodou je, že ich môžete užívať aj počas tehotenstva a viaceré sú vhodné aj pre deti, dávkovanie môže byť aj dlhodobejšie na viac týždňov

Najčastejšie otázky o zápche

Zápcha patrí k veľmi častým problémom a tak asi nikoho neprekvapí, že je aj témou otázok a dotazov na internetových fórach a v diskusiách. Muži aj ženy sa pýtajú na možné príčiny ako aj riešenia a tiež na špecifické situácie v tehotenstve alebo u detí.

Tu sú odpovede na najčastejšie otázky ohľadom zápchy:

Kedy v tehotenstve nastáva zápcha a čo s ňou robiť?

Počas gravidity je zápcha pomerne bežný jav, ktorý súvisí s hormonálnymi zmenami, ktoré ovplyvňujú aj hybnosť čriev, no rovnako tak aj s nedostatkom pohybu. Najlepšie je zmeniť jedálniček, zvýšiť podiel vlákniny a snažiť sa maž každý deň chôdzu.

Ktoré faktory najviac pôsobia na zápchu u detí a ako ju riešiť?

Aj v tomto prípade zohráva veľkú úlohu jedálniček, no aj pitný režim a tiež miera fyzickej aktivity a pohybu. Zápcha nastáva veľmi často aj u mladších detí v predškolskom veku, vtedy je vhodné použiť špeciálne kvapky a sirupy s detskými probiotikami.

Aké psychogénne faktory majú najväčší vplyv na zápchu?

Nejde len o vplyv na zápchu, ale celkovo o vplyv na trávenie. Najvýraznejším faktorom je určite stres, či už z práce, zo školy alebo z osobného života. Negatívnymi faktormi sú aj nervozita, strach a depresie, ktoré môžu spôsobiť aj priberanie na váhe.

Ktoré vitamíny a minerály vplývajú na zápchu a ako?

Ak ide o látky s negatívnym vplyvom, ktoré môžu zvýšiť riziko zápchy alebo zhoršiť jej priebeh, štandardne sa jedná o vápnikželezo, najmä z niektorých doplnkov a liekov. Naopak, vitamín Chorčík s užívaním 2 až 3 krát denne pôsobia proti zápche.

Pomôže masáž brucha alebo podbruška na lepšiu stolicu?

Áno, ale nesmiete ju vykonávať vtedy, ak existuje reálne podozrenie na prekážku v črevách alebo ich nepriechodnosť. Masáž robte otvorenou dlaňou alebo tenisovou loptičkou na bruchu a pod ním v smere hodinových ručičiek a to jemným krúživými pohybom.

Tipy pre prevenciu zápchy cez jedálniček a lepší životný štýl

Viacero spomínaných zásad a domácich opatrení vám pomôže nielen na aktuálne riešenie zápchy, ale je aj výbornou prevenciou do budúcnosti. Podporiť zdravé trávenie a zdravý stav celého tráviaceho traktu je dôležité aj pre imunitu a na prevenciu nadváhy.

Snažte sa stravovať pravidelne bez nejakého hladovania alebo výkyvov, majte vyvážený jedálniček a eliminujte čo najviac negatívnych faktorov životosprávy

Z jedálnička treba preventívne vynechať nadmerne veľa fast food jedál a polotovarov, pozor si dajte aj na nadmernú konzumáciu pečených, vyprážaných a ťažkých jedál. Pozor na banány, biele pečivo, čierny čaj, pizzu a koláče z bielej múky, ale aj kakao, čokoládu a všeobecne na sladkosti, ide o potraviny a jedlá podporujúce zápchu.

Naopak, vaša strava a aj pitný režim by mali obsahovať:

  • čo najviac ovocia a zeleniny v surovom stave a spolu so šupkou
  • základom pitného režimu nech je nesladená a nebublinková voda
  • orechy a semiačka sú zdravé na trávenie, denne jedzte 30 gramov
  • pri varení používajte tiež zdravé oleje, napríklad zdravý olivový olej
  • kefír obsahuje nielen veľa vlákniny, ale aj prospešných probiotík
  • šošovica, hnedá ryža či pohánka sú najlepšie prílohy proti zápche

Nezabúdajte ani na dostatok pohybu, hlavne majte pravidelnú chôdzu a tú doplňte o cielené športovanie alebo cvičenie, napríklad beh, veslovanie, korčule, plávanie alebo tréning vo fitness centre. Pozor ale na silové cvičenie, na zápchu vám nepomôže a môžete si k nej privodiť aj hemoroidy. Minimalizujte pitie alkoholu a ak fajčíte, okamžite prestaňte.

Čítať viac