Celulitída

Podrobnejšie o téme

Celulitída">

Celulitída patrí medzi problémy, ktoré sa veľmi často objavujú u žien, hoci výnimočne sa môžu vyskytnúť aj u mužov. Hoci sa objavuje na pokožke, najmä na nohách, stehnách, lýtkach alebo na bruchu, jej príčiny sú v tukových bunkách pod kožou.

Väčšinou sú jej príznaky viditeľné po 40tke, kedy dochádza k najväčším zmenám hormonálnej rovnováhy, ktoré obvykle podnietia lymfatické zmeny tukového tkaniva. Vplyv na celulitídu a jej priebeh má aj strava a cvičenie, ktoré môžu zmierniť jej príznaky. Ak chcete vedieť, ako sa jej zbaviť a či vám pomôžu studená voda a bylinky, čítajte ďalej.

Čo je celulitída a kedy a kde na tele sa objavuje

Navonok sa celulitída javí ako zošuverená pokožka, niekedy sa jej hovorí aj pomarančová koža. Postihuje takmer výlučne iba ženy, čo má súvis aj s tým, že za jej vznikom sú zmeny v hormonálnej rovnováhe. Svoj vplyv zohrávajú aj genetika a životospráva.

Celulitída je premena tukového tkaniva a buniek vyvolaná lymfatickými premenami, táto zmena sa prejaví deformáciou kože, ktorá pripomína pomaranč

Pokožka je drsná a nerovná, neskôr už vidno aj opuch a viditeľné priehlbiny, ďalšie štádia sú typické podkožnými uzlami a pokožka je na dotyk bolestivá

V prvých štádiách je možné celulitídu ešte zvrátiť, potom však už nie

Najčastejšie sa objavuje v tých častiach tela, kde je zvýšená koncentrácia tuku a podkožného tukového tkaniva. Ide typicky o brucho a na nohách o stehná, pri väčšej telesnej hmotnosti sa môže objaviť aj na lýtkach. Práve tam možno vidieť prvé prejavy počas úvodných štádií, najskôr až po stlačení kože. Neskôr sú hrbolce viditeľné voľným okom.

Tu sú ďalšie dôležité informácie týkajúce sa celulitídy:

  • celkovo existujú 4 štádia, v tom prvom je pokožka na prvý pohľad v poriadku, v tom poslednom je už koža postihnutá celulitídou bolestivá na dotyk
  • za vznikom sú ťažkosti lymfatického systému, ktorý nedokáže zbaviť telo toxických látok, tie sa ukladajú v tukovom tkanive a to sa prejaví na koži
  • k problémom dochádza typicky v momentoch, kedy sú viditeľné hormonálne zmeny, až polovica prípadov vzniká v tehotenstve a počas menopauzy
  • aj napriek tomu, že mnoho faktorov je neovplyvniteľných, najlepšia prevencia spočíva v kombinácii lepšej životosprávy, zdravého pohybu a cvičenia

Ako sa zbaviť celulitídy a čo pomáha na jej odstránenie

Celulitída nepatrí iba medzi nejaké kozmetické problémy, ako si to mnoho ľudí myslí. Jej základom sú zdravotné príčiny a tak treba aj k celulitíde pristupovať. Používať iba krémy, gély či kozmetiku nepomôže natrvalo, na odstránenie treba širší prístup.

Tu sú overené domáce recepty aj spôsoby odstránenia:

Masáž a peeling: Miesto, kde spozorujete celulitídu, si zaslúži pozornosť masážou, ideálne aj s využitím anticelulitídnej kefy, ktorá na to má uspôsobené štetiny. Alternatívou je masáž bruškami prstov alebo päsťou a to stláčaním, prechádzaním, búchaním a krúživým pohybom. Využiť môžete aj peeling s využitím špeciálnej peelingovej kozmetiky.

Pravidelný pohyb: Vzhľadom na to, že obezita alebo nadváha sú rizikové faktory, snažte sa mať čo najviac pravidelného pohybu. Kombinujte vytrvalostný s tým intenzívnejším, nakoľko takto viete zlepšiť zdravie a elasticitu pokožky. Medzi ideálne príklady pohybu patria chôdza, beh, veslovanie, plávanie, šprinty, zumba, bicyklovanie a HIIT tréning vo fitku alebo doma.

Pitný režim: Mimoriadne dôležitý je pitný režim. Ten by samozrejme nemal obsahovať alkohol alebo nápoje s vysokým obsahom cukru, základom by mala byť čistá voda v objeme aspoň 2 litrov. Môžete ju dochutiť ovocím alebo zeleninou, napríklad citrusovými plodmi, melónom alebo uhorkou. Pri väčšej aktivite môžete vypiť aj viac vody.

Zdravý jedálniček: Veľmi dôležité je mať aj zdravý jedálniček. Snažte sa konzumovať čo najviac ovocia, zeleniny, strukovín a chudých rýb, obsahujú potrebné vitamíny, minerály, stopové prvky, bielkoviny, zdravé omega-3 mastné kyseliny aj vlákninu. Snažte sa mať stravu počas dňa pravidelne a jedzte radšej menšie porcie, ale častejšie počas dňa.

Doplnky výživy: Jednou z možností, ako môžete proti celulitíde a na podporu pokožky vplývať, sú doplnky výživy s niektorými špecifickými látkami. Môže ísť kapsuly, tabletky, nápoje alebo rozpustné prášky s obsahom kolagénu, ktorý priamo podporuje elasticitu kože, prípadne vitamínmi, ktoré stimulujú zdravie kože a aj tvorbu kolagénu.

Vonkajšie prípravky: K dispozícii máte aj rôzne produkty s vonkajšou formou, napríklad krémy, gély, oleje alebo masti. Ide o špecializované anticelulitídové krémy podporujúce metabolizmus buniek zúčastňujúcich sa celulitídy. Viaceré môžu pomáhať aj na prevenciu, nie len na akútny problém. Majú však v zásade iba podpornú funkciu.

Odborné zákroky: V prípade, ak by nepomohla žiadna domáca liečba, viete ešte vyskúšať niektoré odborné procedúry. Najviac využívané sú kryolipolýza, ultrazvuk, cellfina a akustická vlnová terapia. Ide o neinvazívne postupy, ktoré podporujú elasticitu kože alebo pomáhajú odstrániť celulitídu pôsobením na tukové podkožné bunky.

Faktory, ktoré najviac zvyšujú riziko celulitídy

Celulitída je výsledkom zmien v lymfatickom obehu a ukladaním toxických látok v tukových tkanivách v podkožnej vrstve. Základným faktorom pre vznik tohto stavu je hladina estrogénu a jej výkyvy, no pravdepodobnosť zvyšujú aj niektoré rizikové faktory.

K tým najčastejším patria nasledovné kategórie a typy:

Genetické faktory: Dedičnosť hrá pomerne dosť výraznú rolu v prípade rizika vzniku celulitídy. Vrodená predispozícia môže ovplyvniť metabolizmus tukov, ich odbúravanie alebo naopak ukladanie v podkožných vrstvách, ale aj prípadné hormonálne výkyvy a poruchy. Práve vplyv na hladinu estrogénov či iných hormónov je daný genetikou.

Nezdravý životný štýl: Cigarety, alkohol, zlé stravovacie návyky, priveľa živočíšnych tukov a sacharidov, to všetko sa podpisuje na zhoršenom stave pokožky, ale aj problémoch jednak s estrogénom a jednak s krvným a lymfatickým obehom. Taktiež málo pohybu a menej vitamínov a vlákniny v jedálničku zhoršujú stav kože a riziko celulitídy.

Vyšší vek: Stúpajúci vek je tiež rizikovým faktorom a hoci ten sa priamo nedá ovplyvniť, čiastočne to možné je a to práve zlepšením životného štýlu a životosprávy. Čím je koža staršia, tým viac stráca zo svojej elasticity a nie je schopná ani takej regenerácie. Vyšší vek znamená menej tvorby kolagénu a aj viac tvorby stresových hormónov.

Krémy, gély, oleje a doplnky výživy na domácu liečbu

Na zlepšenie stavu pokožky, jej vyživovanie a na zmiernenie celulitídy viete využiť niektoré voľne dostupné prípravky a produkty. Môže ísť buď o doplnky výživy na perorálne užívanie, prípadne o vonkajšie prípravky, ktoré sa aplikujú priamo na pokožku.

V tom prvom prípade ide hlavne o vitamínové preparáty alebo o produkty, ktoré obsahujú kolagén, najčastejšie v podobe prášku rozpustného vo vode alebo inej tekutine. Tieto doplnky výživy podporujú zlepšenie elasticity a vyživovania kože a celkovo tak pomáhajú jej vzhľadu ako aj zdravému stavu. Ich efekt sa prejaví pri dlhodobejšom užívaní.

Pokiaľ ide o vonkajšie prípravky, tie majú tieto vlastnosti:

  • ide o formy, ktoré sa nanášajú rozotieraním priamo na dané miesto s celulitídou, najmä o oleje, gély, krémy a masti, ktoré sa nanášajú rukami
  • najčastejšie obsahujú kofeín, teofilín, vitamíny A a C, výťažky z rozmarínu, pagaštanu alebo nejaké iné bylinné látky, prípadne aj omega-3 mastné tuky
  • ich cieľom je pôsobenie na tukové tkanivá a tukové bunky, kde podporujú ich metabolizmus a odbúravanie, môžu tiež zlepšiť elasticitu kože
  • viaceré tieto prípravky pomáhajú aj preventívne alebo v kombinácii s ďalšími možnosťami odstránenia môžu byť podporou pred návratom celulitídy

Najčastejšie otázky o celulitíde

Celulitída je téma, ktorú rozoberá veľa žien aj mužov na internetových fórach. Najčastejšie sa pýtajú otázky týkajúce sa rozšírenosti a príčin celulitídy, dotazy ohľadom účinnosti rôznych spôsobov odstránenia celulitídy či témy ohľadom rizikových faktorov.

Tieto otázky a dotazy sa objavujú na fórach najčastejšie:

Je pravda, že celulitídou trpia zväčša ženy s nadváhou?

Nie, nie je to pravda, hoci nadváha alebo obezita sú rizikovým faktorom. Platí však, že hoci celulitída vzniká na podklade tukových buniek a hromadenia toxických látok v nich, nie je to jej jediná príčina, veľmi veľa ovplyvňujú totiž aj životný štýl či jedálniček.

Môžem piť kávu alebo čaj, nie sú rizikové?

V menšom množstve áno, ale je pravda, že ich nadmerná konzumácia, prípadne konzumácia nekvalitnej kávy, môžu zhoršiť už existujúcu celulitídu. Za deň si dajte najviac 1 šálku kávy alebo čaju, v prípade čaju ideálne čerstvý z vňate a nie bežný vreckový.

Kde najčastejšie sa celulitída objavuje a prečo?

Typicky býva problém s celulitídou hlavne v oblasti brucha a na nohách na stehnách, nakoľko práve v týchto partiách sa najviac ukladá tuk v tukových tkanivách. Čím je ich koncentrácia silnejšia, tým viac sa tu môžu hromadiť toxíny a vznikne na koži celulitída.

Dá sa celulitídy zbaviť pomocou kozmetiky a krémov?

Na 100 % sa celulitídy pomocou bežnej kozmetiky, vrátane rôznych krémov na pokožku, už nezbavíte. Týmito prostriedkami ju môžete iba zmierniť, aj to závisí vo veľkej miery od ďalších opatrení vrátane zlepšenia jedálnička a zvýšenia pohybu a cvičenia.

U mužov sa celulitída nevyskytuje, je to pravda?

Nakoľko je pre vznik celulitídy rizikovým faktorom vysoká hladina estrogénu, tak u mužov je toto riziko naozaj minimálne a aj preto sa u nich zväčša celulitída neobjavuje. Na druhú stranu, sú výnimky, niektorí muži majú estrogénu veľa a u nich to hrozí.

Tipy pre podporu zdravej pokožky cez cvičenie a jedálniček

Nielen na celulitídu, ale celkovo na zdravie a stav pokožky vám môžu pomôcť zmeny týkajúce sa cvičenia alebo jedálnička. V jednom aj druhom prípade musí ísť o kombináciu čo najširšieho množstva zmien a opatrení, tie treba uplatňovať dlhodobejšie.

Ak ide o jedálniček, treba vo zvýšenej miere konzumovať tie potraviny, ktoré sú bohaté na vitamíny a vlákninu, pri cvičení sa snažte o komplexnejšie cvičenie

Čo sa týka stravovania, obmedzte najmä konzumáciu živočíšnych tukov, slaných pochutín a sladkostí, tieto tri kategórie jedál sú rizikové najviac. Naopak, pridať treba viac zeleniny, ovocia a strukovín s obsahom vitamínu C, ideálne v surovom alebo mierne varenom stave. Takýmto spôsobom prípravy nestratíte veľa vitamínov, minerálov a vlákniny.

Ak ide o cvičenie, v prvom rade treba pravidelný pohyb:

  • základom by mala byť pravidelná chôdza aspoň 45 minút denne
  • k tomu pridajte plávanie v studenšej vode na lepšie prekrvenie
  • pri behu kombinujte šprint s vytrvalostným behom mierne tempa
  • k vytrvalostným cvičeniam sa hodia tiež bicykel alebo korčule
  • v zime môžete lyžovať a bežkovať, znova len miernym tepom
  • pridať môžete aj intenzívne skákanie na švihadle do 15 minút

Pokiaľ ide o nejaké špeciálne cviky, pomáhajú tie komplexné, ale aj tie, ktoré sú zamerané na brucho, stehná a lýtka. Pravidelne cvičte drepy, drepy s výskokom, zakopávanie, skracovačky alebo mŕtvy ťah. Kombinujte vytrvalostné a intenzívne cviky, najlepšie pomôžete elasticite pokožky a podporíte aj spaľovanie tukových tkanív v podkožnej vrstve.

Čítať viac