Minerály

Minerály">

Minerály patria medzi najdôležitejšie stopové prvky pre ľudský organizmus. Ide o látky nevyhnutné pre telo a ich nedostatok sa prejavuje najčastejšie oslabením imunity, zdravia pokožky, stavu kostí a svalov a zhoršením vzhľadu vlasov alebo nechtov.

Najčastejšie dopĺňame minerály v potravinách, no u niektorých ľudí môže byť potreba vyššia a tak ich potrebujú získať aj v tabletkách a rôznych doplnkoch výživy. Ich účinky môžu byť komplexne na celé zdravie, ale rovnako aj na konkrétne oblasti a problémy, napríklad na akné či alergie. Ktoré minerály sú najdôležitejšie a v ktorej strave ich nájsť?

Čo sú minerály a ich význam pre mužov, ženy aj deti

Ľudské telo potrebuje vitamíny pre svoju existenciu a pre fungovanie všetkých dôležitých biochemických procesov. Spolu s makroživinami a minerálmi patria k základným zložkám ľudskej potravy, majú funkciu katalyzátorov procesov a rôznych reakcií.

Minerály sú anorganické látky, ktoré vieme do tela prijať v potravinách alebo v strave a najväčší význam majú pre kosti, kde sa ich nachádza aj cez 80 %

Ľudské telo potrebuje pre fungovanie 22 druhov minerálov, podľa potrebného množstva v tele sa delia na makroprvky, stopové prvky a ultrastopové prvky

V organizme sa nachádzajú v tekutinách aj telesných štruktúrach

Nedostatok alebo nízka hladina minerálov sa prejavia najčastejšie na zhoršenom stave kostí, navonok zas na zovňajšku, najmä na zdravom vzhľade a kvalite pleti, pokožky, vlasov alebo nechtov. Vzhľadom na to, že telo potrebuje minerály obvykle len v malom množstve, sa môže ich nedostatok rýchlo prejaviť, no problematický je tiež ich nadbytok.

Medzi ďalšie dôležité informácie o mineráloch patria aj:

 • minerály tvoria v tele zhruba 3 až 4 % celkovej hmotnosti a hoci týchto anorganických látok je v prírode cez 60, pre človeka je dôležitých iba 22 z nich
 • okrem potravín a jedál sú obsiahnuté aj v tekutinách, známe sú minerálne vody, ktoré môžu byť bohaté na rôzne z nich, najmä horčík, vápnik a draslík
 • makroprvkov potrebuje ľudské telo cez 100 mg za deň, stopových prvkov do 100 mg za deň a ultrastopových prvkov obvykle pár jednotiek mg denne
 • väčšiu dávku minerálov potrebujú najmä ľudia s ochoreniami tráviacich orgánov, obličiek a pečene a ľudia užívajúci antibiotiká, laxatíva a diuretiká

Najlepšie minerály na vlasy, imunitu, srdce, svaly, nechty a pre zdravie

Každý minerál v tele má svoju funkciu a význam, preto je dôležité dopĺňať komplexne všetky minerály a stopové prvky, nezameriavať sa výlučne iba na jeden či úzky okruh niekoľkých z nich. Majú význam z hľadiska prevencie a celkovej podpory zdravia.

Tu sú najdôležitejšie minerály, ktoré človek potrebuje:

Vápnik: Prvým minerálom, ktorý je nevyhnutný pre zdravie, je vápnik. Zodpovedá za stav a zdravie kostí, zubov a aj pre správne fungovanie ciev, má vplyv aj na nervovú sústavu a tiež na hladinu hormónov. Jeho nedostatok vedie naopak k problémom so srdcom a svalovým kŕčom. Nachádza sa hlavne v mlieku, špenáte, keli, šošovici alebo vo fazuli.

Horčík: Známym minerálom je aj horčík, nazývaný aj magnézium. Je súčasťou enzýmových reakcií a pomáha na nervový systém a nervy, krvný tlak, hladinu cukru v tele, fungovanie svalov a mozgové funkcie. Málo horčíka sa prejaví svalovými kŕčmi, únavou, nespavosťou a nechutenstvom. Najviac ho obsahujú strukoviny, ovsené vločky a semiačka.

Draslík: Tento minerál je dôležitý pre svalové kontrakcie a fungovanie svalstva, má zmysel aj pre správny prenos nervových vzruchov, podporuje hydratáciu buniek a je dôležitý pre premenu sacharidov na energiu. Ak ho máte málo, dostavia sa slabosť, nervozita, búšenie srdca a ochabnutosť svalov. Draslík nájdete v hubách, zelenine, ovocí a tiež v sóji.

Síra: Síra nepatrí medzi známe minerály a väčšina ľudí jej nevenuje pozornosť, no to je veľká chyba. Niekedy sa tomuto prvku hovorí aj minerál krásy, nakoľko podporuje zdravé nechty a vlasy. Ide o antioxidant dôležitý aj pre kĺby, väzivá a šľachy, nakoľko pomáha tvorbe kolagénu a keratínu. Nachádza sa najmä v kapuste a tmavej listovej zelenine.

Sodík: Tento minerál je dôležitý pre krvný tlak, osmotický tlak a reguluje aj acidobázickú rovnováhu v tele. Správna hladina sodíka je dôležitá aj pre svaly, nedostatok minerálu sa totiž prejaví svalovými kŕčmi, ale aj bolesťami hlavy, nízkym tlakom, hnačkami a zvracaním. Ak ho chcete doplniť, konzumujte najmä ryby, syry, špenát a celozrnný chlieb.

Fosfor: Posledným makrominerálom, teda tým, ktoré potrebujete do tela prijímať viac, je fosfor. Tento prvok je súčasťou kostí a bunkových membrán a je dôležitý aj pre chuť do jedla, vitalitu, zdravie chrupu a celkovo pre pohybový aparát a jeho fungovanie. Nedostatok súvisí so zvýšeným rizikom zlomenín, doplniť ho môžete najmä cez mäso a mlieko.

Železo: Zo stopových prvkov je najdôležitejšie železo, minerál, ktorý možno nájsť v mäse a preto jeho nedostatkom trpia vegáni a vegetariáni. Ak ho chcete doplniť, jedzte červené mäso, pečienku, morské plody a vnútornosti, menej ho obsahujú špenát a tekvicové semienka. Železo podporuje krvotvorbu, energiu a má význam pre okysličenie svalov.

Zinok: Ďalším dôležitým minerálom je zinok, ktorý telo potrebuje pre imunitu, hojenie rán, tvorbu testosterónu, zlepšenie stavu pokožky, napríklad na akné, zdravie vlasov a špeciálne deti ho potrebujú pre zdravý vývin. Nedostatok spôsobí zvýšenie únavy. Zinok viete cez potraviny doplniť v ustriciach, červenom mäse, dyňových semiačkach a vajciach.

Selén: Pokiaľ ide o selén, aj tento minerál má význam pre mužskú potenciu a plodnosť, no ešte dôležitejší je pre fungovanie štítnej žľazy. Podporuje tiež zdravie srdca a krvného obehu, má vplyv na imunitu a ochranu buniek pred oxidačným stresom a aj na kĺby a trávenie. Selén je v morčacom mäse, vajciach, para orechoch a v semiačkach.

Mangán: Mangán je minerál, ktorého máme v tele obvykle dostatok, je totiž obsiahnutý v celom spektre potravín od zemiakov, múky, orechoch, semenách, obilninách a veľkom množstve zeleniny, strukovín aj ovocia. Jeho význam spočíva v podpore metabolizmu, najmä ak ide o sacharidy a aminokyseliny, je dôležitý aj pre kosti, svaly a nervy.

Meď: Minerál je dôležitý pre imunitu a tvorbu bielych krviniek, taktiež pre správnu funkciu nervového systému a mozgovú aktivitu, podieľa sa aj na tvorbe spojivových tkanív, podporuje resorbciu železa a stimuluje aj tvorbu látok dôležitých pre zdravie vlasov a pokožky. Meď sa nachádza v strukovinách, obilninách, orechoch, semiačkach, banánoch a slivkách.

Chróm: Tento minerál má význam pre reguláciu hladiny cukru a cholesterolu v krvi, ak ho máte málo, objavia sa zvýšený cukor a tiež problémy s krvným obehom. Podporuje tiež nervový systém, znižuje chuť na sladké a pomáha pri látkovej výmene a tvorbe inzulínu. Chróm nájdete v morských plodoch, orechoch, ďaltách alebo v hubách.

Jód: Náš prehľad ukončujeme posledným stopovým prvkom, jódom. Ide o minerál, ktorý je známy najmä pre jeho vplyv na štítnu žľazu. Podporuje tiež svalstvo, celkový rast, pocit energie a vitality a podieľa sa na energetickom metabolizme. Ak by ste ho chceli doplniť, obsahujú ho predovšetkým morské riasy a plody, slivky, ryby, tvaroh a jogurty.

Minerály v potravinách aj cez doplnky výživy

Pestrý a dostatočne bohatý jedálniček a potraviny sú najlepším spôsobom, ako viete doplniť všetky potrebné minerály do tela. Zabúdať netreba ani na pitný režim, samotná čistá voda, ale aj minerálky, obsahujú dostatok minerálnych vôd a stopových prvkov.

Z potravín ide najmä o zeleninu, strukoviny, obilniny, orechy, semiačka, mliečne výrobky, huby alebo vajcia. Sú však prípady, napríklad u ľudí vystavených stresu, väčšej fyzickej námahe, nejakému ochoreniu alebo aj v prípade seniorov, detí a v tehotenstve, kedy nemusí čisto iba strava stačiť. Vtedy sú dobrým zdrojom aj výživové doplnky.

Tie môžu užívateľom ponúknuť tieto vlastnosti a plusy:

 • zaručené zloženie, doplnky obsahujú minerály v koncentrovanom množstve, vďaka čomu ich viete doplniť oveľa viac, ako konzumáciou potravín
 • máte na výber niekoľko foriem, napríklad tabletky, kapsuly, šumivé tablety a tekuté formy kvapiek alebo sirupov, niektoré sú ideálne najmä pre deti
 • môžete siahnuť po multimineráloch, kde ich doplníte naraz viac, ale aj po prípravkoch s kombináciu minerálu a vitamínu, ktorý pomôže jeho účinku
 • máte presné dávkovanie, takže užívanie je veľmi jednoduché a viete, koľko krát za deň a v akom množstve musíte doplnok užiť pre ideálny objem

Najčastejšie otázky o mineráloch

Aké faktory vplývajú na to, akú hladinu minerálov človek v organizme má? Ako sa najčastejšie prejaví nedostatok minerálov? Tieto aj mnoho ďalších otázok riešia v diskusiách a na fórach ľudia pomerne často, téma minerálov ich viditeľne zaujíma.

Tu sú najčastejšie dotazy o mineráloch aj s odpoveďami:

Čo všetko vplýva na množstvo a hladinu minerálov v tele?

Medzi rozhodujúce faktory s vplyvom na minerály patria pohlavie, vek, životný štýl, životné obdobie, niektoré ochorenia, užívanie určitých liekov a tiež životospráva. Medzi externé faktory patria ročné obdobie, trvalé zmeny počasia a fyzická aktivita.

Ovplyvňuje hladinu minerálov aj stres a ktoré treba doplniť?

Áno a veľmi, nakoľko stres pôsobí prakticky na celý organizmus a ten reaguje vyššou spotrebou nielen minerálov, ale aj vitamínov a iných dôležitých živín. Ľudia žijúci v strese by mali doplniť najmä horčík, draslík, vápnik a fosfor a vitamíny skupiny B.

Kde v tele sa bežne prejaví nedostatok minerálov?

Vzhľadom na to, že drvivá väčšina minerálov sa ukladá do kostí, najčastejšie sa ich nízka hladina prejaví práve narušením zdravia a funkčnosti kostí. Môže prísť aj k zhoršeniu stavu zubov, pleti, pokožky alebo nechtov a vlasov, u nich je vyššia lámavosť.

U ktorých ľudí je najdôležitejšie dopĺňať minerály?

Najviac minerálov potrebujú deti počas vývinu, ženy v tehotenstve, ženy počas intenzívnejšej menštruácie, športovci, ľudia s fyzickým zamestnaním, ľudia s nadmernou konzumáciou alkoholu a ľudia s ochoreniami pečene, pankreasu, obličiek  či žlčníka.

Ktoré minerály patria k makro prvkom a treba ich viac?

Ide o minerály vápnik, fosfor, horčík, sodík, draslík a síru, pričom ten posledný ľudia asi najviac zanedbávajú. Tieto minerály je nutné doplniť do tela denne v objeme cez 100 mg a majú význam pre kosti, zuby, nervy, krvný obeh, svaly alebo vitalitu.

Tipy pre doplnenie minerálov cez potraviny a stravu

Ak ide o jedálniček, práve cez potraviny a stravu viete doplniť minerály najviac prirodzenou cestou. Dôležité je ale vyvarovať sa aj niektorým jedlám, nakoľko tie by mohli spôsobiť v tele nadmernú záťaž a teda aj vyššie odbúravanie minerálov a aj vitamínov.

Ak ide o stravovanie, pozerajte na jedálniček z pohľadu prospešných ale aj negatívnych jedál, zlepšujte aj spôsob stravovania a dôležitá je aj príprava jedál

Čo sa týka spôsobu stravovania, jedzte pravidelne počas celého dňa, ideálne viac jedál, ale v menšej porcii. Vyhýbajte sa hladovaniu a vynechávaniu raňajok alebo večere, ideálne je mať porcie s podobným časovým odstupom. Z jedálnička vyhoďte fast food jedlá, jedlá bez živín, polotovary, sladkosti, chipsy, údeniny a vyprážané alebo mastné jedlá.

Naopak, pre doplnenie minerálov konzumujte hlavne:

 • zeleninu, najmä kel, špenát, brokolicu, papriku alebo kapustu
 • strukoviny, najviac minerálov majú hrach, šošovica, fazuľa
 • semiačka a jadierka, najmä tekvicové, slnečnicové a ľanové
 • dôležité sú aj ovsené vločky, sója, mak a rôzne druhy obilnín
 • veľa minerálov obsahujú sušené hríby, z ovocia najmä banány
 • bohatým zdrojom sú aj nízkotučné jogurty, mak či tvrdý syr

Dôležitá je aj správna príprava jedál, či už ide o živočíšne alebo rastlinné potraviny. Pri tých živočíšnych sa vyhýbajte vyprážaniu a pečeniu na nezdravom oleji a aj vysokým teplotám. To isté platí pri ovocí, strukovinách a zelenine, varte alebo duste ich čo najkratšie, používajte pokrievku na hrniec. Ovocie a zeleninu jedzte najlepšie aj so šupkou.

Čítať viac