Bolesti hlavy patria k veľmi častým a pre mnohých ľudí už bežným problémom. Ak nerátame obvykle rizikové faktory, najmä ak ide o bolesť pri chrípke, po alkohole alebo po namáhavej práci za počítačom, kedy sa pridá aj bolesť očí, dôvody môžu byť rôzne.
Hlava vás môže bolieť napríklad z krčnej chrbtice, bolesti nastávajú aj zo stresu, u detí sú veľmi časté bolesti hlavy zo zubov alebo pri nedostatku pohybu. Pozerať treba aj na súvisiace príznaky, napríklad zvracanie, čo po úraze môže indikovať otras mozgu. Čo znamená bolesť hlavy vzadu, na čele, na spánkoch alebo na vrchu a čo na ňu pomáha?
Čo je bolesť hlavy a čo znamená podľa miesta výskytu
Bolesť hlavy býva signálom krátkodobých ťažkostí, napríklad ide o reakciu na alkohol alebo príznak chrípky, ale môže sa jednať aj o reakciu na stres príznak nejakého vážnejšieho stavu, napríklad zranenia hlavy, často nastáva pri otrase mozgu aj so zvracaním.
Bolesť hlavy bežne súvisí s narušením vnútornej rovnováhy organizmu, či už v podobe interných faktorov typu chrípka alebo externých typu stres a úraz
Veľa krát vás hlava môže bolieť z dôvodu únavy, prepracovanosti, zvýšeného krvného tlaku alebo vyčerpania, častá je aj pri infekcii prínosových dutín
K externým príčinám patrí aj bolesť z chrbtice alebo po alkohole
Zrejme najviac intenzívna bolesť hlavy súvisí s migrénou, ktorá môže trvať až 3 dni. Takáto bolesť hlavy býva často pulzujúca a bodavá, pričom sa môže vyskytnúť iba na jednej strane, či už na ľavej alebo pravej, prípadne okolo celej hlavy, vtedy postihne intenzívne aj spánky. Súvisia s ňou podráždenosť či strata koncentrácie alebo chuti do jedla.
Podľa miesta sú časté ešte aj nasledovné bolesti hlavy:
- na čele sa objavuje bolesť hlavy hlavne v súvislosti so zápalom prínosových dutín, pridať sa vtedy môže aj bolesť nad očami a v lícnych kostiach
- vzadu, v zátylku a hore na temene sa bolesť hlavy vyskytuje obvykle najčastejšie z krčnej chrbtice, prípadne z driekovej alebo krížovej pri ich namáhaní
- na spánkoch zas trápi bolesť hlavy takmer výhradne mužov a ide o tzv. Hortonov syndróm, niekedy sa k nej pridajú aj bolesti v oblasti oka a očnice
- bolesti hlavy akoby okolo celej hlavy môžu súvisieť aj so stavom po alkohole alebo môžu vznikať zo stresu, niekedy môžu súvisieť aj s migrénou
PRIMÁRNA A SEKUNDÁRNA BOLESŤ HLAVY
Podľa príčiny a prejavov rozoznávame primárne a sekundárne bolesti hlavy. Primárne sú chronické a patria sem napríklad migrény. Medzi sekundárne patria tie, ktoré sú príznakom iných problémov, napríklad po úrazoch, alkohole, pri chrípke a zo stresu.Ako najlepšie zmierniť bolesť hlavy
Kým pri bolesti hlavy z úrazu sa treba zamerať primárne na riziká spojené s úrazom, ak ide o bolesti hlavy z únavy, vyčerpania, počasia, po alkohole alebo zo stresu, tam viete využiť aj viaceré domáce recepty zamerané priamo na zmiernenie bolesti hlavy.
Tu sú prostriedky, čo na bolesť hlavy pomôžu doma:
Doplnenie tekutín: Krátkodobo a aj v rámci prevencie dlhodobo do budúcnosti je veľmi dôležité dopĺňať tekutiny, najmä čistú vodu bez prísad a bubliniek. Skúste sa napiť ihneď po začiatku bolesti aspoň 3 až 4 dcl vody a potom pokračujte každú hodinu 1 až 2 dcl. Celkovo by ste mali za deň vypiť 2,5 litra vody a ideálne po menších dávkach.
Spánok a odpočinok: Pomôcť na bolesť vám v rámci prvej pomoci môže aj úplný pokoj z pohľadu externých faktorov a prostredia, väčšinou pomáhajú ticho, minimum svetla a k tomu studené obklady na hlavu. Z dlhodobého hľadiska je dôležité mať počas dňa oddych, čím zmiernite stres, zabúdať netreba na kvalitný spánok aspoň 8 hodín.
Vitamíny a minerály: Vzhľadom na to, že v mnohých prípadoch nastávajú bolesti hlavy v súvislosti s nervovým či kardiovaskulárnym systémom, je vhodne doplniť do tela látky na podporu ich správneho fungovania. Malo by ísť o horčík, draslík a zinok, z vitamínov najmä vitamíny B2, B6, C, D a E a dôležité sú aj omega-3 mastné kyseliny.
Masáž a cviky: Na bolesti hlavy môže pomôcť aj masáž, najmä ak ide o upokojenie bolesti a úľavu nervovému systému. Ideálne je masírovať hlavu od spánkov smerom k nosu, potom po celej tvári a naspäť k ušiam krúživými pohybmi dlaňou. K tomu môžete pridať aj masáž šije na úľavu od bolestí a namáhania z krčnej chrbtice a cviky na krk.
Viac pohybu: Dlhodobo je dôležité , tak u dospelých ako aj u detí, mať dostatok pohybu na čerstvom vzduchu. Posilňujete tým nielen svoje zdravie, ale aj zlepšujete nervový systém, minimalizujete bolesti z chrbtice, zlepšujete prekrvenie a krvný tlak a uvoľňujete stres či napätie. Najlepšie je mať chôdzu každý deň v kombinácii so športom.
Zmeny jedálnička a pitného režimu: Z dlhodobého hľadiska je vhodné z jedálnička vylúčiť niektoré rizikové a dráždivé jedlá a potraviny, napríklad čokoládu, syry, oriešky, pečeň a polotovary či hotové jedlá s obsahom konzervačných prísad. Ak ide o nápoje, mali by ste minimalizovať príjem alkoholu, kofeínu, limonád a bublinkových vôd.
Lieky bez predpisu: Na bolesti hlavy, kde netreba riešiť iné príznaky, vám môžu pomôcť aj niektoré voľne dostupné lieky z lekárne. Môže ísť o lieky s obsahom látok paracetamol, ibuprofén či kyselina acetylsalicylová a viete ich využiť pri bolestiach zo stresu, z chrípky, z migrény a u žien aj špeciálne lieky na bolesti súvisiace s menštruáciou.
Faktory, ktoré najviac zhoršujú bolesť hlavy
Hoci sú niektoré príčiny, ktoré spôsobujú bolesť hlavy a len veľmi ťažko ich ovplyvníme, napríklad ak ide o úrazy alebo chrípku či ochorenia prínosových dutín, niektoré faktory môžu bolesť zhoršiť a tie je vhodné minimalizovať. Pomôžete aj prevencii.
Tu sú tie vplyvy, ktoré najviac bolesť hlavy zhoršujú:
Zlé stravovanie a nevhodný pitný režim: Spúšťačom či rizikovým faktorom pre bolesti hlavy býva stravovanie. Ide o hladovanie a nepravidelné stravovanie, ale aj o niektoré jedlá, potraviny a suroviny, napríklad veľa kofeínu, mastné jedlá, polotovary či veľa živočíšnych tukov. Problémom je aj málo vody a priveľa limonád s obsahom cukru.
Nadmerná záťaž: Veľké fyzické vypätie, nadmerná pracovná záťaž alebo nedostatok spánku a oddychu počas dňa aj v noci, to všetko prispieva k zhoršeniu bolestí hlavy, ale aj k iným príznakom, napríklad k únave či vyčerpanosti. Nemusí ísť pritom iba o fyziologickú záťaž, napríklad aj namáhanie očí počítačom zhoršuje bolesť hlavy.
Externé faktory: Ak ide o externé faktory zhoršujúce bolesti hlavy, jedná sa najmä o stres, počasie, hluk z okolitého prostredia, rôzne pachy a vône, dráždivé svetlo, nesprávne držanie tela alebo narušenie hormonálnej rovnováhy, čo platí hlavne u žien v čase menopauzy alebo menštruácie. Mnohé z týchto faktorov sa však dajú dobre obmedziť.
POZOR DAJTE NA LIEKY A ANTIKONCEPCIU
V mnohých prípadoch môžu byť za bolesťami hlavy alebo ich ešte zhoršiť aj niektoré lieky. Ide najmú o lieky na spanie, na krvný tlak, antidepresíva a lieky na nervovú sústavu či lieky s vplyvom na hormonálnu rovnováhu. To isté platí pre antikoncepciu.Bolesť hlavy v tehotenstve a bolesť hlavy u detí
Pokiaľ ide o bolesti hlavy u detí, tu platí, že najčastejšie vznikajú v dôsledku ochorení typu chrípka alebo zápal a infekcia prínosových dutín. Objaviť sa môžu aj migrény, hoci u detí sú menej časté, ako v prípade dospelých, objaviť sa môžu skôr v puberte.
Medzi ďalšie faktory súvisiace s bolesťou hlavy patria zápaly ucha, ortopedické ťažkosti, problémy s krčnou chrbticou a zabúdať netreba ani na psychogénne príčiny, najmä stres alebo nervozitu. Svoju úlohu zohrávajú aj pitný režim, dostatok spánku a jeho kvalita, oddych počas dňa, nedostatok pohybu, sedenie za počítačom alebo sladené nápoje.
Ak ide o bolesti hlavy v tehotenstve, treba vedieť, že:
- najčastejšie tieto bolesti súvisia s hormonálnymi zmenami, ktoré nastávajú, svoju úlohu ale zohrá aj vyššia fyzická záťaž v neskoršom tehotenstve
- problémy nastávajú aj v dôsledku zúžených krvných ciev, pri zvýšenom krvnom tlaku alebo zvýšenom cukru, problémom je aj chrbtica a jej záťaž
- ženy v tehotenstve potrebujú mať aj zvýšený pitný režim, dôležitý je odpočinok a aj viac stopových prvkov obsiahnutých v ovocí, zelenine a rybách
- za bolesťami hlavy môžu byť aj niektoré dráždivé látky v kozmetických prípravkoch, nedostatok spánku a viac stresu, treba preto viac odpočinku
U ŽIEN SÚ BOLESTI AJ CEZ MENŠTRUÁCIU
Bolesť hlavy sa môže vyskytnúť špeciálne u žien aj v období menštruácie alebo ešte pred ňou a to v rámci známeho predmenštruačného syndrómu. Tieto bolesti vznikajú najčastejšie ako následok hormonálnej nerovnováhy a pomáhajú na ne lieky a obklady.Najčastejšie otázky o bolesti hlavy
Poďme sa teraz pozrieť na niektoré praktické otázky ohľadom bolestí hlavy, ktoré sa pýtajú muži aj ženy na internetových fórach a v diskusiách. Tie sa týkajú tak príčin, ako aj spôsobu riešenia, niektorých konkrétnych životných situácií a ďalších prejavov.
K najčastejšie kladeným otázkam a dotazom patria aj:
Môže sa objaviť aj bolesť hlavy po sexe? Čo znamená?
V tomto prípade ide o bolesť jednak v dôsledku fyzickej aktivity, ale aj v dôsledku prudkej hormonálnej zmeny pri orgazme. Najčastejšie sa jedná o bolesť v čelovej oblasti alebo v záhlaví, ktorá je krátkodobá a intenzívna. Zväčša do pár minút prejde.
Ako viem rozoznať migrénu od bežnej bolesti hlavy?
Migréna je síce tiež bolesťou hlavy, ale mierne odlišnou. Trvá viac, obvykle od 4 do 72 hodín, zväčša je len na jednej strane, je intenzívna a pulzujúca a je sprevádzaná aj problémami s citlivosťou na svetlo či hluk, zrakovými ťažkosťami a citlivosťou na pachy.
Ako zistiť, či bolesť hlavy pochádza z antikoncepcie?
Jednak tým, že nastala po nasadení hormonálnej antikoncepcie alebo po výmene značky, ale aj podľa súvisiacich prejavov a príznakov. Hormonálna antikoncepcia môže okrem bolesti hlavy spôsobiť aj napätie v prsníkoch, zvýšenie hmotnosti a zmeny nálady.
Kedy je bolesť hlavy spojená s krčnou chrbticou?
Ide o situácie, kedy človek má nejaké sedavé zamestnanie alebo prácu v stoji a má pri nej nesprávnu polohu sedenia alebo postoja. Problémom býva aj šijové svalstvo a jeho tuhosť. Bolesť z krčnej chrbtice býva obvykle vzadu, na čele aj na temene hlavy naraz.
Kedy je nevyhnutné s bolesťou hlavy ísť za lekárom?
Hoci bežné bolesti hlavy nie sú dôvodom na paniku, sú situácie, kedy by ste mali vyhľadať odborníka. Za lekárom treba ísť, ak máte veľmi intenzívnu a dlhodobú bolesť hlavy, ak sa objaví zvracanie a ak sú prítomné neurologické ťažkosti či stuhnutý krk.
Tipy na prevenciu bolesti hlavy cez stravovanie a pitný režim
Hoci nie vždy sa dá bolestiam hlavy zabrániť alebo im predchádzať, existujú možnosti, ako viete znížiť ich riziko alebo aspoň intenzitu či trvanie. Mnoho ľudí podceňuje jedálniček, spôsob stravovania aj pitný režim, no práve tu je tajomstvo úspechu.
Minimalizovať treba konzumáciu jedál, potravín a nápojov s dráždivými látkami alebo látkami, ktoré zhoršujú krvný tlak a fungovanie nervového systému
Okrem toho, čo jete a pijete, si treba dať pozor aj na spôsob stravovania a pitného režimu. Nehladujte a nevynechávajte raňajky ani večeru, majte stravu pravidelne počas celého dňa a vyhýbajte sa extrémne redukčným diétam. Pozor si dajte aj na pravidelné dopĺňanie tekutín, nedostatočné zavodnenie organizmu je riziko nielen pre bolesti hlavy.
Čo sa týka jedálnička, tu sú vhodné a nevhodné jedlá:
- k dráždivým jedlám patria syry, dresingy a mliečne produkty
- pozor aj na čokoládu, oriešky, sóju, ocot, cibuľu a sladkosti
- vyhýbajte sa nadmernej konzumácii živočíšnych tukov a pečene
- minimalizujte aj konzumáciu polotovarov a jedál s „éčkami“
- naopak, doprajte si viac surového a čerstvého ovocia a zeleniny
- morské plody sú problém, ale chudé ryby v jedálničku zachovajte
Ak ide o spôsob prípravy jedál, dajte prednosť buď surovej forme alebo vareniu či duseniu, minimalizujte naopak pečenie alebo vyprážanie. Čo sa týka pitného režimu, obmedzte alkohol, kofeín a sladené nápoje s priveľa cukrom, ideálna je čistá voda a niektoré bylinkové čaje. Vody vypite denne aspoň 2,5 litra rovnomerne po menších dávkach.